Skocz do zawartości
Waldi

elektroniczny statecznik HQI

Rekomendowane odpowiedzi

jak w temacie,ktos zmieniał moze w swojej lampie HQI statecznik z konwencjonalnego na elektroniczny?

czy zmienia się po tej operacji barwa żarnika?

zużycie prądu ?

ew.jasność?

ogólnie jaki jest efekt


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja może napiszę jak mi Rafał (Skiba) tłumaczył. wg. niego barwa żarników zmienia się w zależności od stateczników. było tam kilka składowych, których do końca nie rozumiałam m.in. (prąd na wyjściu???):D

ale to co zapamiętałam, to że żarniki zza oceanu lepiej wyglądają na balastach elektronicznych, natomiast europejskie na magnetycznych. Rafał testował kilka różnych opcji i taki był jego wniosek.

pewnie już tą dyskusję widziałeś, ale tak dla przypomnienia wklejam.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie mogę nigdzie tego tematu znalesc

a do Rafała chyba też nie ma po co dzwonić teraz bo ponoć znowu choruje

kurcze moze ktoś ma statecznik elektroniczny 150w

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie mogę nigdzie tego tematu znalesc

...

ale którego, bo mi wyskoczył jeszcze taki o rodzajach balastów elektronicznych, to mogę podkleić .

...kurcze moze ktoś ma statecznik elektroniczny 150w

ja mam, nawet dwa , taka lampa DIY HQI i świeciłam reefluxem 150W 12 000 K

edit: natężenie balastu , tu też jest trochę i linki Skiby do balastów

Edytowane przez nika
uzupełnienie (wyświetl historię edycji)

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o dzięki

mówisz że świeciłaś na elektronicznych,a przed nimi swieciłaś zwykłym balastem ?

możesz porównać jak to wyglada? była jakaś różnica?

bo tak naprawdę nikt nigdzie chyba nie napisał że różnica jest ogromna,czy ekonomicznie bardziej opłacalna

mam też 2x150w ale zastanawiam sie czy warto zmienić te stateczniki


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Waldi, specjalistka w tych sprawach ze mnie żadna, więc przyjmuję to co usłyszałam od mądrzejszych, ale...

miałam swego czasu inną lampę z magnetycznym balastem i tam były żarniki BLV 14 000 - mi się światło (barwa) kompletnie nie podobało. było takie zielono-żółte. niestety innych ja tam nie wkładałam.

natomiast w tej lampie z elektronicznymi statecznikami, oprócz reefluxa wkładałam medica 10 000 i świecił ciemniej i nie tak żółto jak na magnetycznym. ale to moje oko i mój odbiór.

poza tym balast/balastowi nierówny i z tego co Skiba mówił, to ten sam żarnik na innym/lepszym balaście będzie świecił inaczej. ale tu wchodzimy w parametry i ampery o których ja nie mam pojęcia :D

a co do zużycia prądu, to z tego co słyszałam, nie ma aż tak znaczącej różnicy.

i jeszcze jedno, podobno przy żarnikach 150W ta cała dyskusja jest nieistotna :D balasty/barwy można rozważać pow. 250W, bo niżej różnica nie jest aż tak zauważalna.

powiem może czym ja się kierowałam wybierając balast elektroniczny:

-jest praktycznie niesłyszalny

-wisi na ścianie a nie w lampie, przez co waga lamy jest żadna - istotne w przypadku mojego sufitu.

-no i niby te oszczędności prądowe i żywotność żarnika, ale to było na końcu.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee to faktycznie chyba nie warto sobie głowy zawracac,tym bardziej że nie zamierzam stosować żarników wiekszych niz 150w ze względu na WIR na liczniku energi :)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnicy w barwie nie będę rozważał gdyż to nie jest, moim skromnym zdaniem, kwestia naszego odbioru barwy światła tylko obiektywnego pomiaru za pomocą ławy optycznej.

Sprawa zużycia prądu wygląda podobnie jak w przypadku świetlówek. Na lampie HQI w czasie pracy panuje napięcie rzędu 90...100V pozostała część spadku napięcia, wynikająca z różnicy w stosunku do "gniazdkowego" 230V~, musi być zagospodarowana albo na dławiku w układzie klasycznym albo za pomocą falownika elektronicznego w przypdaku statecznika elektronicznego. Nie wdając się w szczegóły jak porównajmy temperaturę obu stateczników w czasie pracy za pomocą tak super genialnego przyrządu jakim jest ręka a w ostateczności termometrem. Zauważymy, że statecznik elektroniczny jest dużo chłodniejszy. Za to ciepło uwalniane w czasie pracy ktoś płaci, "Pan płaci, ja płacę,..." :) .

Inną zaletą statecznika elektronicznego jest podwyższenie trwałości oraz wolniejsza utrata spektrum żarnika HQI co jest faktem.

Jeśli masz 2x150W to zużywasz sporo energii gdyż żarniki świecą zapewne minimum 8h.

Reasumując. Musisz zdecydować sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, ponieważ szukam dwóch stateczników elektronicznych 250W, pytanie co kupić ? Icecap, Elball, Lumatek ? Żarniki jakie kupiłem to Phoenix 14K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.manhattanreefs.com/lighting obejrzyjcie majstry zanim cos kupicie co pozniej sie bedzie nadawalo do hodowania konopi tylko

A w kontekscie swiatla to czym sie rozni hodowla konopi od hodowli korali (poza barwa zarnika)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestawienie lampy ze statecznikiem to nie taka prosta sprawa jeśli chcemy oprócz świecenia uzyskać stosowny efekt do zamierzonego. Niestety lampy HQI nie są znormalizowane i każdy producent stosując różne mieszaniny gazów zaleca np. inne napięcie pracy. Różnice są niewielkie ale niestety istotne. Dla przykładu napięcie pracy HQI Osrama 150W dla 4200K wynosi 95V a dla 5300K 100V. Wprawdzie w zakresie pracy nominalnej statecznik pracuje jako ogranicznik prądu płynącego przez lampę. W obu tych przypadkach 1.8A ale skoro nie byłoby różnicy w spektrum to producent, w tym przypadku obu żarników, nie zalecałby różnych napięć zasilania. Na charakterystyce lampy HQI zmiana napięcia na lampie o 5% czyni zasadniczą różnicę w punkcie jej pracy, czyli bardziej po ludzku istotnie wpływa na spektrum generowanego światła. Żarniki HQI nie są znormalizowane pod względem parametrów zasilania!

Dlatego stateczniki są zbudowane także w różny sposób pod tym względem. Jedne przy prądzie 1.8A (statecznik 150W) będą dawały spadek napięcia na lampie 95V inne 100V a jeszcze inne 120V. Z tego co pamiętam są lampy HQI produkowane w USA, które wymagają napięcia pracy 120V. Dlatego można się bardzo mocno "przejechać" na zestawie "europejski" statecznik amerykańska lampa.

Tu jeszcze jeden przyczynek do stosowania stateczników elektronicznych, które w szerokim zakresie napięć zasilania statecznika odpowiednio dostosowują parametry by przez żarnik płynął prąd o stałej nominalnej wartości gdy tymczasem w przypadku dławika jako statecznika prąd wynika z równania. Zmiana napięcia zasilania całego układu będzie automatycznie przenoszona na zmianę prądu lampy czyli będzie to powodowało zmianę parametrów jej pracy.

Dlatego by zestawić żarnik ze statecznikiem trzeba znać parametry ob elementów i to trochę więcej jak te, że np. statecznik jest super z korpusem z niebiesko anodowanego aluminium.

Jeśli miałbym udzielić wskazówki co do wyboru, ale jedynie "naprowadzenia", to jeśli współczynnik cos(fi) jest poniżej 0.95 oznacza to, że w środku nie ma układu PFC, że elektronika jest zrobiona w środku mocno oszczędnościowo. To nie wróży najlepiej naszemu zakupowi ani powtarzalności elementów.

Powyższy link potwierdza jedynie moją opinię, że bez stosownego układu pomiarowego spektrum światła generowanego przez żarnik HQI, opowiadanie co jest lepsze a co gorsze jest mocno niemiarodajne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubas lepiej nie probuj bo wyladujesz na dzikim zachodzie jak Michael J. Fox :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moim szczesciem to tak by sie skonczylo :)

prad.jpg

Ale chcialbym sprawdzic czy rzeczywiscie stateczniki elektroniczne (n.p. Lumatek) dostosowuja napiecie i prad do danego zarnika. Jak na razie sprawdzaja sie ok.

Nie wiem jak Sanjay robil te testy ale wyniki wygladaja spoko:

sanjay400.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety przebieg zasilający lampę ze statecznika elektronicznego to nie jest sinusoida. Podpada raczej pod prostokąt ale odkształcony. W przytłaczającej większości stateczników jest to przebieg małej częstotliwości rzędu 200Hz czyli nie aż tak trudny do poprawnych pomiarów niezbyt drogimi miernikami. Miernik musi być w wersji TrueRMS. Pomiar napięcia należy dokonywać gdy lampa już pracuje gdyż w momencie startu są na nią podawane impulsy napięcia 4...5kV a tego nie wytrzyma nawet izolacja przewodów pomiarowych nie mówiąc o samym mierniku. Z prądem jest łatwiej. Miernik w trybie pomiaru prądu włącza się szeregowo z żarnikiem przed uruchomieniem statecznika.

Jeśli masz mgliste pojęcie o tym co napisałem to nie dokonuj takowych pomiarów i raczej zdaj się na opinie innych o stosownym zestawieniu żarnika ze statecznikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę troszkę temat. Od pewnego już czasu jestem dumnym posiadaczem lampy 150W HQI made in China. Jedną z jej podstawowych cech jest to, że podczas pracy nie daje o osobie zapomnieć :wallbash:. W związku z czym podjęta została decyzja, że przy najbliższej wymianie żarnika(wybrałem AM aqualine 16000K) na warsztat pójdzie również układ zapłonowy. Przekopałem więc dokładnie forum poszukując informacji na temat balastu elektronicznego(warunek konieczny - ostatnimi czasy dosyć dziwne rzeczy dzieją się z prądem w mojej dzielnicy. Starego żarnika jakoś mi nie szkoda, ale z nowym nie chciałbym ryzykować), który najlepiej będzie współpracował z wybranym przeze mnie żarnikiem i powiem szczerze, że nic już z tego nie rozumiem. Czy faktycznie stateczniki elektroniczne są tak fatalnym rozwiązaniem? Przecież poza producentami topowych modeli lamp, tylko czy na pewno, nikt raczej nie przykłada większej uwagi do doboru komponentów pod kontem spektrum światła emitowanego przez żarnik. Zakładając nawet, że lampy firmy X pracują idealnie z żarnikami tejże firmy, to jak zostało napisane wcześniej, nie daje to gwarancji że dla źródeł światła firmy Y zastosowanych w lampie X efekt będzie równie dobry. Dlatego zastanawiam się, czy za kwotę 200 do 300zł można już kupić coś sensownego? Zaglądałem również na fora z za wielkiej wody i porównując parametry proponowanych tam układów z dostępnymi na naszym rynku większej różnicy nie widzę, no może poza ceną <_<.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.