Skocz do zawartości
novina

Cladophora - czy da sie skutecznie z nia walczyc?

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie wystepuje u mnie w dwoch miejscach na skale. Widze,ze rosnie wiec wolalbym ja w pore opanowac. Czy sa jakies skuteczne metody? Jakies ryby?


Pozdrawiam

Grzegorz Nowiński

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj w ślizga - Salarias fasciatus :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myslisz, ze da rade? Ta moja galezatka to dosyc gruba jest i twarda. Ale sprobuje :)


Pozdrawiam

Grzegorz Nowiński

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Salarias ma mocne szczęki i jest skubaniec zawzięty :rambo: Ale lepiej zabezpiecz akwarium jakąś koroną bo skoczne to bydle :ouch:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko, w razie co mozemy zamienic na skale bez glona :)


Pozdrawiam

Grzegorz Nowiński

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzeję temat - czy glona w takiej odmianie (zdjęcie z sieci) da się skutecznie zwalczyć? Czy dobrym pomysłem jest szczotkowanie skały (w miarę dobrze daje się usuwać mechanicznie) i skarpeta na spływ? Ewentualnie jakiś killer? Gdzieś czytałem o mitraxie,tu mowa o salariasie (większe ryby niestety nie wchodzą w rachubę z racji litrażu).

EDIT: lektura obcojęzycznych stron nie napawa jednak optymizmem. Póki co na front została rzucona banda 9 ślimaków (turbo i trochusy) oraz jeżowiec mespilia globulus.

19knd5y2e4c.jpg

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozbądź się tego szybko, u mnie przez to dziadostwo wszystkie miękasy umarły. Ja stosowałem Rowa Phos i do tego jakieś kropelki (nazwy nie pamiętam w tej chwili), oczywiście wszystkie skałki czyściłem szczoteczką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie chce sie pozbyc i dlatego pytam: jak? Na razie akwarium jeszcze dojrzewa - 1,5 miesiaca od zalania,korali praktycznie nie ma (wrzucone kilka szczepek SPS-ow na probe),skala sucha,zywy piach,od poczatku swiece dosyc intensywnie T5. Plag innych wlasciwie nie doswiadczylem,byly wczesniej okrzemki,ale wlasciwie nie ma juz po nich sladu:). Nie chcialbym za bardzo kombinowac z kh i magnezem,bo zadnej gwarancji sukcesu to nie daje,a pozniej bedzie trzeba kombinowac,zeby to wyprostowac...

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aaa dojrzewa, ja bym poczekał, może zniknie. Jak nie to możesz szczoteczką wyczyścić i jak odrośnie to coś kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu - czy dolabella to ruszy?


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w 100% pewien, ale mam chyba ten sam glon. Salarias go nie je, moj w ogole tylko szyby oblizuje.

Za to pomoglo bardzo solidne plukanie mrozonek, redukcja karmienia z codziennego na -2 dni losowo w tygodniu. Bakterie i pozywka, aktualnie podaje na noc po zgaszeniu swiatla. Wstrzymanie podmian, podlewam tylko ballinga zeby utrzymac Ca, kh i Mg, bez sbs. Co jakis czas wyrwe kawalek tu i tam przy okazji czyszczenia grzebieni, czy szyb...

Mialem troche dino, minelo. A glon... jest duzo rzadszy i widze, ze robi sie przezroczysty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jakie masz ryby, ale zasadniczo karmienie 2x w tygodniu, to strasznie mało...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jakie masz ryby, ale zasadniczo karmienie 2x w tygodniu, to strasznie mało...

mialem na mysli przejscie z codziennego karmienia na 2 dni postu w tygodniu. Czyli z 7/7 na 5/7.

I to karmienia takiego, aby wszystko bylo zjadane zanim zdazy gdzies opasc, utknac i gnic.

Dzieki tym wszystkim zabiegom no3 spadlo juz jakis czas temu do 5 (dawno nie mierzylem, pewnie jest jeszcze mniej) a glony robia sie przezroczyste. Wyraznie wzroslo tez natezenie kolorow, szczegolnie na czerwonej monti i zielonym-fluo lobophytum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu - czy dolabella to ruszy?

tak zje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolabella poszła na pastwisko :rambo: .


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu jakiegos szalu w ogolnym wygladzie akwarium nie ma,ale Uszata cale dnie konsumuje :),wiec mysle,ze to kwestia czasu. W pierwszej kolejnosci zjada te mlodsze i ciensze,ale mam nadzieje,ze jak je wykosi,to wezmie sie i za te grubsze :).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu jakiegos szalu w ogolnym wygladzie akwarium nie ma,ale Uszata cale dnie konsumuje :),wiec mysle,ze to kwestia czasu. W pierwszej kolejnosci zjada te mlodsze i ciensze,ale mam nadzieje,ze jak je wykosi,to wezmie sie i za te grubsze :).

baszurek nadaje mobilnie...

Ja też miałem parę kępek tego ustrojstwa... jak zacząłem dozować wódkę i nutrienty zeszły w okolice 0 to zaczęło się robić siwo-przeźroczyste i kraby zaczęły się tym bezbarwnym flakiem interesować. Dzisiaj po kępkach zostało wspomnienie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakich proporcjach dozowales wódkę i przez jaki czas?

Na forum jest dużo artykułów o vodka method ja natomiast kożystałem z tego:

reefkeeping.com

Zaczynałem od 0.1ml/100L a najwyższą dawkę przed ustabilizowaniem miałem 1ml/100L. Póżniej jechałem na dawce 0.6ml/100L aż postawiłem w wakacje pellety. Z wódką zaczynałem w okolicach marca bieżącego roku.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.