Skocz do zawartości
Gość dieter25

Led cree royal blue zamiast aktyniki

Rekomendowane odpowiedzi

Przemku, zupełnie mnie nie interesuje czy są zadowoleni klienci tych lamp czy nie. Zupełnie mnie nie interesuje jakie ktoś stosuje diody a jakich nie. Nie interesuje mnie ...bo nie. Uważam że życie jest za krótkie na takie pierdoły, a ja nie chcę zmarnować żadnej chwili. Więc chodzi tylko o efekt końcowy, a nie co jest w obudowie. Dlatego piszę o tym otwarcie i wszystko jest jasne. Jeszcze raz powtarzam: swoje niemiłe przygody z lampami opisały trzy osoby. Z tymi samymi lampami, jednak uogólniły to na ledy jako takie. Nie zgadzam się po prostu tylko z takim uogólnieniem. Pech chciał że lampy są Twojej produkcji, więc musiałeś się do mnie przypiąć. Sam napisałeś że są tysiące zadowolonych użytkowników ledów - czyli potwierdziłeś defacto moje słowa - jednak ledy to nie lampa a lampa to nie ledy. Jesteś w stanie zrozumieć o co mi chodzi? Skończmy już, proszę...

Premiero

Jeszcze raz piszę że zupełnie nie rozumiem o co Ci chodzi.

Napisałeś jakąś bzdurę ..."Bo chwalenie się "Mnie wyszło a wam nie i dobrze Wam tak" nie przystoi..." a co ona ma w ogóle wspólnego ze mną? Czy odmówiłem kiedykolwiek komuś pomocy? Czy Ty mnie o nią prosiłeś więc wiesz? Jak sam słusznie zauważyłeś pytanie które mi zadałeś powinno być skierowane do Przemka, bo ja nie mam na ten temat zielonego pojecia, więc moze zejć ze mnie jak sam nie wiesz o co Ci chodzi.. bardzo proszę.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie pytania nie widzę :) - ale rozumiem że chodzi o to jakich diód używamy.

To żadna tajemnica - do każdej serii produkcyjnej mamy zachowane taśmy z opakowań - i w zasadzie 95% diód to:

- XPG/XPE białe - bin 0D0 - 137lm/W

- XPE Royal Blue - bin D3(peak 450nm), D16 - 500mW/W(choć teraz np. w Metisach XM pojawiły się już 575mW - nie dostępne w sprzedaży, ale mogliśmy złożyć panele z ponad 2.000 sztuk tych diód)

- XPE Blue - stosowane w Metisach CRP oraz XM - 475nm - dla poprawy CRI/widma również

- XPG/XPE Neutral White - stosowane w Metisach CRP(morskie i słodkie) - dla poprawy CRI/widma

- XPE Red

do Galileo będą np. użyte XPE w wersji "heavy" - wydajność jak w XPG, bardzo wysokie CCT - minus - nie można stosować soczewek skupiających.

We wszystkie te diody zaopatrujemy się w firmie Maritex - która w Polsce ma status Cree Solution Provider - i będąc wyłącznym przedstawicielem Cree - od nikogo innego tych diód nie można kupić.

O tym jakie biny i rodzaje diod używamy - pisałem wielokrotnie i nigdy z tego nie robiłem żadnej tajemnicy.

Dodam tylko - że wszystkie nasze panele LED i drivery mają certyfikaty Rohs - oraz są trakcie badań fotospectrometrycznych - i w sierpniu(niestety to trwa) będa opublikowane - wykresy rozkładu widma dla wszystkich naszych lamp, przy różnych ustawieniach CT, informacje o CRI, dominujacych długościach fal itd.

Informacje te będą publicznie dostępne - wykonywane są przez akredytowany przez GUM instytut - więc każdy będzie mógł sobie porównać spectrum z innymi źrodłami światła - i dobrać(zmieniając moc poszczególnych kanałów) - spectrum niemal TAKIE samo(bowiem światło jako fala elektromagnetyczna, wypromieniowana nawet przez różne źródła światła - jeśli ma taką samą charakterystykę(energia, długość) - jest falą IDENTYCZNĄ.

Myślę ze to będzie bardzo pomocne.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przyjemnością pragnę poinformować o dwóch sprawach - pierwsza, już wkrótce, równolegle do serii podstawowej dostępna będzie seria lamp Black Python/Phobos/Deimos z oznaczeniem CRP - czyli Cree Powered.

Po nawiązaniu współpracy z firmą Cree specjalnie dla nas został zaprojektowany i opracowany panel LED zbudowany w oparciu o najnowsze produkt ze stajni Cree a mianowicie:

- najnowsze diody serii XP-G 3W bin R5 o wydajności 140lm/W

- równie doskonałe diody XP-E 3W Royal Blue D15 o wydajności 500mW 450-458nm

- diody XP-E Blue 3W 470nm

ja tego nie napisałem

faktycznie nie pisze ze kupujesz u nich ale z tego można wywnioskować ze tak


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę tomaszu, że dyskusja z tobą pozbawiona jest sensu. Brak w niej jakiejkolwiek merytoryczności, nie wspominając już o braku umiejętności czytania ze zrozumieniem, nawet swoich własnych postów. EOF.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero tak to jest gdy zawód i żal komuś d..ę ściska. Wtedy winni są wszyscy naokoło, wszyscy nic nie rozumieją a Ty nieboraku przecież wiesz wszystko i wszystko rozumiesz... Prosiłem Cię abyś zszedł ze mnie, ale widzę że zrozumienie kilku słów po polsku przerasta Twoje możliwości.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję odznaczenie dla tego topica: ikonkę DOBRE BO POLSKIE :smoke:

Fajnie Przemku, że podajesz rodzaje i biny diód. Mimo, że to nie tajemnica nigdzie to napisane nie jest. Sam myślałem, żeby popróbować: co da dołożenie XP-E Blue do mojej lampki. Podpowiesz, który bin najlepiej zmiksować z RB D3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Premiero jedyna osobą mająca problemy ze zrozumieniem jesteś Ty

napisałeś że masz dwie lampy 160W (0.85 W/l) i masz ciemno w zbiorniku i musisz doświetlać T5

a Tomasz napisał że ma 1 W/L lampę DIY i problemu nie ma, poza tym użytkownicy tego modelu narzekają na jakość

światła podobnie jak TY wiec coś jest nie hallo

wiec czego nie zrozumiałeś ??

ja też nie mam tej lampy i nie mam pojęcia o binach ct i bóg wie czy jeszcze co tam w tej lampie siedzi

mam lampe zrobioną prawie identycznie jak Tomasza 80W i różnica z T5 czy z PC jest kolosalna na plus

masz problem z lampa pisz do Przemka


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co dają czerwode diody? Glony nie rosna chetniej pod takim swiatlem ?

Tylko pytam bo nie wiem i nic nie sugeruje!! Chcialbym po prstu wiedziec.

Sam mam dodane takowe ale to raczej w ramach testu. Od tak, zauwazylem ze w widmie LED malo czerwonego w stosunku do HQI jest no i zaminstowalem takowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zakupiłem gotowe panele led od @lubuska czyli 72W a w reefmaxie miałem 3 t5 i powiem tak różnica jest widoczna przy świeceniu na 30 procent dwoma kanałami przy 50 procentach białych miękkie uciekają i zoa się chowają więc jest różnica pomiędzy 5t a diodami . Ja ją widzę i moje zwierzaki też:)

a tak na marginesie nie możecie porównać swoich produktów ??? Przecież są podobnej mocy ???

I jak widać na forum dużo osób jest nie zadowolonych z lamp wiadomo jakich tylko dlaczego????

przecież osoby robiące diy są zadowolone i są tej samej mocy tylko bez bajerów i tańsze ????

Wytłumaczy mi to ktoś????

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne są te moduły, nawet też chciałem kupić bo nie chciało mi się robić lampki do małego akwarium, ale akurat "wyszły". Do reefmaxa biały ustaw na 35 niebieski na 70-80 i co tydzień podciągaj co 5%. Najfajniejszy efekt powinieneś uzyskać przy biały 45-55 i niebieski 90-100%, ale zbiornik po prostu trzeba przyzwyczaić. Jak zmieniamy żarnik hqi na nowy to robi się przecież tak samo - podnosząc i stopniowo opuszczając lampę.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wiem ale panele pochodziły mi tylko chwilę bo zasilacz zdechł :)

Ale idzie już drugi na szczęcie :thumbsup

I Tomek zobacz tyle samo wat co w lampach wiadomego pochodzenia i nikt nie narzeka a chwali :)

Czy to nie dziwne ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się już nie odzywam :ouch:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co dają czerwode diody? Glony nie rosna chetniej pod takim swiatlem ?

Tylko pytam bo nie wiem i nic nie sugeruje!! Chcialbym po prstu wiedziec.

Sam mam dodane takowe ale to raczej w ramach testu. Od tak, zauwazylem ze w widmie LED malo czerwonego w stosunku do HQI jest no i zaminstowalem takowe.

To jest tak, przynajmniej tak mam to poukładane we własnej głowie. Chlorofil Alfa i Beta nie absorbuje światła w obszarze przez nas najlepiej widzianym czyli w okolicach 560nm (zielone). Chlorofil Alfa i Beta ma dwa piki absorbcji: Alfa 420nm (UV A+ fioletowy) oraz 680nm (głęboka czerwień na pograniczy podczerwieni), Beta 480nm (fioletowy + niebieski) oraz 620nm (czerwień - kolor wskaźnika laserowego ~625nm). Przepraszam za uproszczenia ale tak chyba będzie wygodniej. W fizyce ogólnie jest tak by coś świeciło/przetwarzało energię w coś innego musi absorbować. Czyli jak powiesisz lampę emitującą odpowiednią długość fali to będziesz nią "karmił" tych, którzy do syntezy potrzebują promieniowania elektromagnetycznego. Zawieszając lampę z diodami czerwonymi należy utrafić w gusta naszych konsumentów. Nie mniej konsumenci będą w przypadku lampy o spektrum ~680nm nieco bierni choć łapczywi zużywając energię do budowy cukrów i takich tam a nie kwapiąc się do świecenia. Za mała jest bowiem energia jaką niesie promieniowanie podczerwone w przeciwieństwie do ultrafioletowego. Śmiem nawet twierdzić, że nasi konsumenci będą bardziej szczęśliwi i mniej wycofani od tych oświetlanych ultrafioletem. Właśnie z powyższego powodu.

Zmieniając lampę z T5 czy HQI na LED za jednym zamachem kasujemy naszym podopiecznym źródło taniej i mało szkodliwej energii w postaci promieniowania czerwonego i podczerwonego. LED w tym zakresie fal jest raczej mizernym emitentem. To tak by się z grubsza miało.

Tak na marginesie dodam ciekawostkę, że świetlówki T8, T5 z widmem aktynicznym czyli 380nm...480nm z pikiem w 420nm do optymalnej pracy potrzebują optymalnej temperatury rury, która wynosi ~50C odchylenie o 10C w każdą stronę pogarsza wydajność promieniowania UV A o ~20%. A tego promieniowania nie jest tak naprawdę zbyt wiele w porównaniu z nominalną mocą lampy ~10...15%. Może to jest klucz do zagatki dlaczego niektórzy goście w baniaczku po zamianie oświetlenia stają się nieco "wycofani" :yes . A skoro nie potrzebują do życia zbyt wielu symbiontów to te ostatnie zanikają. Zresztą one także stosują zasadę "co za dużo to nie zdrowo" a nie mają szansy na zamówienie kremu z filtrem "UV Stop 250" :crybaby: .

Inną ciekawostką związaną ze świetlówkami aktynicznymi jest pik energi w okolicach 550nm (zieleń) ale ten akurat szczegół będzie jedynie związany z naszym postrzeganiem koloru świecenia świetlówki. Czego szczerze odradzam gdyż to niezdrowe dla naszych oczu.

p.s.

Chciałem napisać jeszcze nieco o diodach LED ale po obejrzeniu wpisów z wczoraj poczekam aż opadnie pył bitewny :thumbsup: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

No @ritter ładnie to opisałeś.Pewnie warto wrzucić ze 3 sztuki czerwone i 2 Uv na 40 diód

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dodawać to postaraj się najpierw sprawdzić spektrum. Bowiem czerwony może być czerwieńszy lub mniej :yes .

W tym przerzucaniu się lm/W, "binami", liczbą Kelwinów, źródłami dostaw chyba trochę zapomnieliśmy o tym, że w przeciwieństwie do wielu organizmów tak od nas różnych nasze przyswajalne spektrum leży zupenie gdzie indziej. Dlatego jeśli dodamy sobie diodę świecącą z pikiem 607nm (bursztynowy) lub 615nm (pomarańczowy) to po za nami i kolorami np. na "mandarynie" nikt tego w akwarium praktycznie nie zauważy. Ale czy w końcu nie o to chodzi?! Bowiem po za odtworzeniem możliwie wiernym dosyć wyśrubowanych warunków w habitacie by przetrwał musimy pomyśleć trochę i o sobie. Ale to tylko moje skromne zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czerwone diody są używane wyłącznie w lampach słodkowodnych(wersje Freshwater lamp Metis XM/CRP)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dieter, świetlówki Fiji Purple mają wyraźny pik w czerwieni ok. 660-670nm (z tego co mogę odczytać z widma). Diód czerwonych z tym widmem nie udało mi się znaleźć. Cree robi czerwone 620-630 nm.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doprawdy nic nie poradzę, że z jednej strony zapomina się o paśmie płytkiej podczerwieni w oświetleniu morskim LED, a z drugiej wykres absorbcji chlorofilu w tym paśmie jest jaki jest. Każdy poruszający się po mieście oświetlonym lampami sodowymi o praktycznie monochromatycznym paśmie ~580nm (żółte) wie, że albo coś jest żółte albo czarne. To co nie absorbuje owych 580nm będzie czarne. W akwarium morskim prawa fizyki nadal działają. Musi być zarówno absorber jak i emiter danej długości fali "by się to kręciło". Jak przesuniemy pasmo widma w kierunku fioletu to nie ma takiego "bolca" byśmy mieli prawidłowe oddawanie barw w zakresie czerwonego. Dla ludzkiego mózgu percepcja czerwonego ma dużo istotniejsze znaczenie jak niebieskiego. Zwykle dojrzałe owoce mają tego pigmentu sporo. A to ma istotne znaczenie do postrzegania i rozróżnialności barw w tym zakresie.

Staranność inżynierska obliguje mnie do stwierdzenia, zgodnie z posiadaną widzą, że zamiana T5 na LED Cree o stosownym paśmie z uwydatnieniem 420nm jest jak najbardziej możliwa i porządana nie mniej niesie ze sobą pewne subtelne ryzyka, które trzeba wkalkulować.

Z punktu wiedzenia ekonomicznego stosowanie LED jest ze wszech miar zasadne zważywszy choćby trwałość i niezmienność pasma w stosunku do T5, niższe napięcia zasilania co przekłada się na bezpieczeństwo szczególnie, że tu nie unikniemy wody.

Podczerwień, którą emituje radiator LED będzie zawierała się w zakresie 2...8um czyli dla nas bezużytecznym. Za niska temperatura radiatora :no .

Z punktu widzenia możliwości stwierdzenia oddziaływania płytkiej podczerwieni w zbiorniku nie mamy takiego luksusu, że coś nam będzie "fosforyzować". Dlatego trudno zwefikować na oko wpływ tego emitera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"To co nie absorbuje owych 580nm będzie czarne. "

Raczej to co nie będzie odbijało :-)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy ten czerwony nie bedzie sprzyjach rozrostowi glonów ?

Wikszość korzystnego widma zostanie zaobsorbowana przez jakis fitoplankton, a resztki tzn ten czerwony zostaje dla mniej wymagajacych i dostosowanych do tego glonów?

Tak jak z roslinaki ktore zyja w cieniu. Maja wiecej barwnikow ktore umozliwiaja wykorzystanie widma czerwonego ( nie podczerwieni).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubie proste przykłady a więc:

http://www.nurkomania.pl/nurkowanie_fizyka_swiatlo.htm

"Błazenek" przestał być czerwony nie dlatego, że nie jest czerwony tylko na tej głębokości promieniowanie w okolicach 620nm (czerwone) jest mocno wytłumione. Niebieskie promieniowanie się odbiło i... nie sprawiło by był bardziej czerwony :( .

Tutaj mała uwaga bowiem chyba nie uściśliłem. Piszę o oświetleniu tam gdzie mamy do czynienia z fotosyntezą czyli glony symbiontyczne albo inne. Kolega Pikaczu2000 zwrócił uwagę na to co i jak jest pochłaniane. Środkowej części widma widzialnego nie jest wykorzystywana do fotosyntezy czyli pasmo zielone. Zaś pasma płytkiej podczerwieni i nadfioletu są. Jeśli roślina lub glon ma dostęp do obu zakresów promieniowania to będzie używała obu do syntezy. Czyli sprowadza się to do pytania czy lepiej zjeść pierwsze danie, drugie danie czy oba dania :thumbup: ? Skoro promieniowanie w owych pasmach "napędza" jedne glony będzie "napędzało" wszystkie glony wykorzystujące do fotosyntezy te pasma.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fotosynteza w podpunkcie "Barwa Światła" jest bardzo przystępnie napisane kto co lubi a kto czego nie i kiedy. Niebieski wykres to suma chlorofilu Alfa i Beta.

Mojego postrzegania tego problemu nie zmieni również powyższy link www.pacyfic-sun.eu/.... Fakty, tabele, wykresy zaś jak najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Po dłuższym czasie stosowania polecam ledy cree.Lekko wzrosło żużycie ballinga.Koralowce pod RB super fluoryzują jednak na dzień dzisiejszy świecą z T5.Jednak jak bym miał jeszcze raz konstruować lampę led to tylko na modułach 6-cio diodowych bo mniejsza plątanina przewodów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

dieter25 możesz wkleić jakąś fotkę :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumem temat...

Diody przecież atyniki nie zastąpią. Zrobią tylko kolor. A co z lumenami, długością fali itp? Przecież, mają całkiem inne parametry. Super się nim steruje, no i koszty energii dużo niższe:)

Moim zdaniem atynike trzeba zostawić a doświetlić diodami dla koloru, co zamierzam zrobic w najbliższym czasie :)

Pozdr.

:)


160l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.