Skocz do zawartości
twistman

Woda a aiptasia

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

Proszę bardziej doświadczonych o odpowiedź:

Czy wysyp kilku wysepek małych aiptasii w zbiorniku który dopiero dojrzewa może mieć związek ze złą jakością wody po RO/DI?

Pytam z dwóch powodów:

- po pierwsze gdzieś, na jakiejś anglojęz. stronie mi się taki wątek przewinął.

- po drugie: mój zbiornik zaczyna się zapełniać tym paskudztwem (chyba że to nie to bo jednoznacznej odpowiedzi nie udało mi się uzyskać)

Wystartowany był na połowie wody z innego akwa i połowie mojej wody RO/DI z solą Reef Crystal. Teraz robię tylko dolewki RO/DI i leję bakterie. Przyznam się że zaczynam się niepokoić.

Kupiłem dosyć porządny system R.OSMO za ok. 700 zł i uznałem że nie ma sensu testować tds. Myślę że to był błąd. TDS już kupiony i do mnie jedzie.

Proszę też o radę czy dobrze spięte filtry:

1. 3 x prefiltry: 20 mikr. + węgiel + 5 mikr.

2. Filtr RO 100 gal/d.

3. Filtr węglowy szlifujący - liniowy

4. Filtr z żywicą DI / jony +i-


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aiptasia jest nabyta :) ze skałą/koralami...

jak pojawia się w akwa to trzeba już pilnowac i walczyć.

wątków o tych bojach na forum znajdziesz wiele.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wiem. Pytanie tylko czy woda o niewłaściwych parametrach może mieć tak duży wpływ na jej ekspansję.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/33886-330-ant/

nic z wodą musiałeś mieć na skale ja wytępiłem naturalnie - rybami

Daniel, choć jeden przecinek ... please :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Daniel, choć jeden przecinek ... please :)

dbam o ciebie słońce :wub: - przepraszam za :offtopic:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Czy wysyp kilku wysepek małych aiptasii w zbiorniku który dopiero dojrzewa może mieć związek ze złą jakością wody po RO/DI?

Nie, tak, jak napisała nika - dostałeś gratis na skale ;-)

(...)

- po drugie: mój zbiornik zaczyna się zapełniać tym paskudztwem (chyba że to nie to bo jednoznacznej odpowiedzi nie udało mi się uzyskać)

Wystartowany był na połowie wody z innego akwa i połowie mojej wody RO/DI z solą Reef Crystal. Teraz robię tylko dolewki RO/DI i leję bakterie. Przyznam się że zaczynam się niepokoić.

(...)

poszukasz na forum i znajdziesz masę informacji. Jako, że sam jestem początkujący to pomogę koledze ciut i podam słowa kluczowe:

chemia: Joe's Juice, Aiptasia-X, kwasek cytrynowy, wrzątek RO

zwierzaki: chelmon, wundermanii, tomentosus, berghia

Nie rozwalaj ich przypadkiem bo dopiero się doigrasz.

Jakość wody ma niewiele wspólnego z tempem rozwoju aiptasii. Są wytrzymałe na zmienne parametry wody.

Proszę też o radę czy dobrze spięte filtry:

1. 3 x prefiltry: 20 mikr. + węgiel + 5 mikr.

2. Filtr RO 100 gal/d.

3. Filtr węglowy szlifujący - liniowy

4. Filtr z żywicą DI / jony +i-

Twój filtr jest ok. 20 i 5mik narazie wystarczą ale przy wymianie możesz pomyśleć nad 5 i 1mikr.

Część z nas używa filtrów w tej kolejności: 5mik->węgiel->1mik-> DI (MB-20)

TDS warto mieć - nigdy nie wiesz kiedy Ci siądzie żywica lub membrana. Popularny na forum jest TDS przepływowy.

Jeśli dobrze zrozumiałem to masz drugi filtr z węglem ? Jeden powinien wystarczyć.

A teraz sio do lektury bo dla nowicjuszy jest już (chyba) wszystko na forum :)

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dopiero startujesz to ja bym Ci proponował najpierw wpuścić krewetki, brzydala. Dać im powalczyć z aiptasią i dopiero po jakimś czasie zaczął obsadzać. do zera pewnie nigdy nie usuniesz, ale masz duże szanse mocno ograniczyć populację.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak zrobie. Na początek idą 2x Wundermani - ale to tak za ok. tydzień bo akwa narazie mocno dojrzewa.

Będą włączone w skład ekipy sprzątającej.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wundermani sie sprawdza. Wpuscilem dwie do 275l. Jedna na pewno zyje bo ja widze od czasu do czasu. Dwoch naraz nigdy nie widzialem wiec nie wiem czy ktoras padla czy zyja obie. Ale co najwazniejsze powoli, powoli rozyczki znikaja. Dla przykladu - po wczorajszej nocy - minus dwie ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz rozbudowany filtr to zwróć uwagę skąd bierzesz wodę do dolewki.Ja mam filtr w którym po prefiltrach i membranie są mineralizatory po których pobiera się wodę do picia(ale to okaże się jak dotrze miernik tds),a aptasia jak napisano wcześniej niestety najczęściej ze szczepkami.


100x50x50(przód opti)+sump 72l,odpieniacz APF600,obieg nj2300,cyrkulacja jebao wp40+koralia3+koralia4,oświetlenie led cree 144w diy,auto dolewka diy,25kg LR,18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko helmon jednak musisz się liczyć ze szybką stratą tej wspaniałej ryby. Helmony mają słabe serducha w niewoli


zbiornik 750, sump 350, 80kg żywej skały, i cała potrzebna reszta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.