Skocz do zawartości
kiwalski

skala własnej roboty

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

Ja kiedyś kupiłem kawał suchej skały koralowej i po pewnym czasie zasiedliły go zwierzaki z żywej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pierwsze tak i kolejne akwarium odpalać będę na suchej skale koralowej. Bez plag, bez pasażerów na gapę.

Dokładnie, ja też gdybym miał odpalać to na LR albo na suchej. Miałem przygodę z super porowatą ceramiką i dziękuję już za produkty skało-podobne :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytat: "obecnie ze względu na ograniczenia prawne (...CITES) "żywa skała" sprowadzana jest ona głównie z wód w pobliżu Indonezji. Poza tym istnieją specjalne "fermy", w których "produkuję się", "żywą skałę". Proces ten polega na wsypywaniu do morza skał wapiennych i wyjmowaniu ich po - miesiącach, gdy zostaną skolonizowane przez liczne organizmy i nabiorą cech "żywej skały"

koniec cytatu i tutaj moje pytanie ile rzeczywiście jest żywej skały w naszych akwariach a ile to po prostu produkowana "żywa skała" ??

każdy tutaj potępia sztucznie tworzoną skałę ale tak na prawdę nie wiemy ile skały którą my mamy to taka ożywiona skała z morza ??

ale to pytanie do sprzedawców którzy handlują "żywą skałą" ??


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....wygladem.

ale swojej funkcji nigdy nie bedzie spelniac jak naturalna.

spełnia .... nie spełnia.... i tak wszyscy leją wodkę lub krecą kuleczki i maja duzy odpieniacz. Ja osobiscie wierze ze w takiej skale również wytworzy sie strefa beztlenowa (utlenianie amoniaku w warunkach beztlenowych), lecz nie tak szybko jak przy DSB.

wada natomiast jest ciężar, znacznie większy od dobrej LR oraz to ze widac brzydki beton zanim nie obrośnie glonem wapiennym a na to trzeba czasu...duzo czasu.

skałe lepi sie szybko, ale kuróje wieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukas.S4 a kogo Ty cytujesz? Na fermach w zależności pewnie od fermy rozne rzeczy sie wrzuca. Sklepy pewnie/mam nadzieje maja sprawdzone i pewnych dostawców dobrej jakościowo skały. A jesli nie jest sie pewnym, to mamy tutaj kolege Seba, ktory wybierze osobiście najfajniejsze kawałki i to zaufanie publiczne, dobre opinie powinny byc wskazówką dla tych, którzy sami nie potrafia dokonać oceny/wyboru/doboru zywej, dobrej skały. 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukas.S4 a kogo Ty cytujesz? Na fermach w zależności pewnie od fermy rozne rzeczy sie wrzuca. Sklepy pewnie/mam nadzieje maja sprawdzone i pewnych dostawców dobrej jakościowo skały. A jesli nie jest sie pewnym, to mamy tutaj kolege Seba, ktory wybierze osobiście najfajniejsze kawałki i to zaufanie publiczne, dobre opinie powinny byc wskazówką dla tych, którzy sami nie potrafia dokonać oceny/wyboru/doboru zywej, dobrej skały. 

a to akurat z książki "pierwsze akwarium morskie" Łukasz Kur i Paweł Zarzyński


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ożywimy martwą skale koralową nie jakiś tuf wapienny ,wulkaniczną, czy beton to będzie takiej samej jakość jak ta wyciągnięta z oceanu ,oczywiście, ze by "złapała biologie "to potrzebujemy trochę dobrej jakość żywej skały ,np umieszczonej w sumpie i tak zrobię następnym razem.Martwa skala powinna być dobrze płukana w beczce z często wymienianą Ro najlepiej napowietrzana by nam nie "skisła" układamy w zbiorniku głównym a na dół odpowiednia ilość żywej ,i mamy piękna skale bez plag i dziadostwa .O ożywianiu skały w oceanie ,tej wyrzuconej na brzeg czy odkrytej przez morze nawet nie ma co dyskutować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robienie skały to bardzo ciekawy temat. Żeby ja ożywić w domu trzeba wprowadzić odpowiednie warunki i określone szczepy bakterii oraz organizmy zywe ktore mialy by ja zasiedlic, (duzo zywej skaly i zywego piachu) im wiecej tym bogatsze zycie bedzie na niej tetnic. Bo żywa skała to nie tylko ta obrosnieta coraline algae. jeśli by miało chodzic tylko o to, to szybciej obrosnie nią plastikowy samolocik niż betonowy głaz czy sucha skala. Co byśmy nie wsadzili do wody to pajawi się na tym życie. Tak samo jak na wrakach statków rozbitych na rafie. Pierwsze pojawia się glony, ostatnie, spsy. "woda = życie" To nie kosmos żeby życia szukać po całej galaktyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@Zachu od kiedy to w żywej skale utlenia się amoniak??[Równie dobrze można powiedzieć ze w żywej skale powstaje reaktor termojądrowy...] Amoniak utlenia się jak go spalasz np w kuchence gazowej. Denitryfikacja to zupełnie co innego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zachu od kiedy to w żywej skale utlenia się amoniak??[Równie dobrze można powiedzieć ze w żywej skale powstaje reaktor termojądrowy...] Amoniak utlenia się jak go spalasz np w kuchence gazowej. Denitryfikacja to zupełnie co innego...

chodzi tu o pewien szczep bakterii zyjacy w zywej skale i zywym piachu :

ANaerobic AMMonium OXidation w tlumaczeniu cytowalem to z artykulu Testera o cyklu azotowym

w spisie treści

8. ANAMMOX: utlenianie amoniaku w warunkach beztlenowych

NH4+ + NO20 = N2 + 2 H2O

5123-fig_6.jpg

:harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update.

jak wizualnie zmieni sie skala

13.9.11

2.JPG

a tak wyglada dzisiaj

8.02.12

2_2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachu glon wapienny ladny, ale co z dyfuzja? z reszta zielony tez ma sie dobrze a to nie dobrze


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachu glon wapienny ladny, ale co z dyfuzja? z reszta zielony tez ma sie dobrze a to nie dobrze

kiedys wyczytalem ze najpierw musi byc zielony a nastepnie wapienny.

z glonem zaczynam walke, no3 juz zlecialo (nie do 0 ale nie wiem czy tak bardzo chce miec je niewykrywalne) , teraz walcze z po4, a jak osiagne oczekiwane wartosci to wpuszcze sea hare zeby sie glonem najadla.

wiem ze to zle ale lubie moj zielony glonik, chociaz go lubie zammimerzam sie go pozbyc!!!

a co do dyfuzji to dla mnie za trudne pytanie laboratorium nie mam, mysle ze zasiedlily ja rozne bakrerie wiec jakas dyfuzja musi byc, ale jak to pracuje to ciezko wyczuc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachu no to olej pojecie dyfuzji ( nie potzteba labolatorium) i poszukaj tematow w sieci jak filtruje sklala. Zobaczysz ze sztuczna oprocz podbudowy i lekcji plastyki, nie wnosi praktycznie nic


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego bakterie denitryfikaacyjne mialy by nie zasiedlic aragocreteowej skałki ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo gina w srodowisku gdzie stezenie tlenu przekroczy 0,5mg/l.

Normalnie w akwariach mamy okolo 5mg/l


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak maja zasiedlic sucha skale ? jest tu na forum grupa ludzi ktorzy stawiaja akwaria na takiej skale ozywianej przez nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieli na mysli kielze, isopody, wieloszczety, male wezowidla, glony, wszystko to co na zewnatrz z biegiem czasu sie osiedli. Wliczajc bakterie nityfikacyjne. Ale nic poza tym


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wiedzieć za ile procent filtracji w akwarium po roku czasu odpowiada ta mityczna żywa skała a ile dają adsorbenty kulki i odpieniacze + vodka najlepiej. pozdro!


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale, zawsze jest jakies ale, moze z braku wiedzy, dostepnych informacji, nie zrozumienia tematu....

czyli sucha skala jest jak diy i nie filtruje, ale znakomicie nadaje sie na podklad pod korale itp.

jak powstaly strefy beztlenowe w lr? bo nie sadze zeby wydobywali skale na takich glebokoscia gdzie te strefy wytwozyly sie naturalnie, tylko na mieliznach zeby bylo latwiej. a tam jest duza wymiana tlenu ( nurt wody , powiezchnia styku z atmosfera) a jednak takie bakterje zasiedlaja martwe szkielety koralowe, tworzac zywa skale. oczywiscie w naturze dzieja sie rzeczy ktorych czlowiek jeszcze nie zbadal do konca.

jak juz wspomnialem kiedys, wierze ze po czasie filtracja sie pojawia, no ale wiara i nauka to dwie oddzielne sprawy.

"Chciałbym wiedzieć za ile procent filtracji w akwarium po roku czasu odpowiada ta mityczna żywa skała a ile dają adsorbenty kulki i odpieniacze + vodka najlepiej. pozdro! "

to tez juz dawno zauwazylem, zywa skala, dsb... a i tak idzie wodka i duzy odpieniacz do tego

Grzegorz, szacuneczek , znasz temat, masz piekny stabilny baniak, bronisz swego, doradzasz swoje metody, znasz sie na tym jak malo kto. :unworthy::thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szacunek należy się każdemu w rozmowie. pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja proponuje Wam doswiadczenie. Wezcie dwa male baniaki nawet 5L. Do jednego skaly ktora wlasnie skonczyliscie moczyc do drugiego kilo zywej. W obu przypadkach zasypacie 10cm warstwa piasku.

Dopelnijcie swieza solanka. Po dwoch tygodniach odlejcie po rowno i dolejcie woda z N03 i PO4.

Testy co wam wyszlo mozecie robic juz na drugi dzien.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.