Skocz do zawartości
kiwalski

skala własnej roboty

Rekomendowane odpowiedzi

w każdej wodzie sa szczepy bakterii i jak tylko mają warunki rozwoju to sie namnażają.Pamiętacie jak sie robiło w akwariach słodkowodnych bardzo wolny przepływ wody przez wąż o długości coś koło 30 metrów zawinięty na szpuli.W wężu musiały się rozwinąć bakterie denitryfikacyjne(beztlenowe) bo na wylocie NO3 było mniejsze lub zerowe,niż na wlocie


moje aukcje: http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=5553339 250L+sump 100L 25kg skały,cyrkulacja 4 kilo,obieg aquabee 2000/1,o?wietlenie 4x39(2x10000k,2xactynic),odpieniacz midiflotor na pompce tetra ap300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w każdej wodzie sa szczepy bakterii i jak tylko mają warunki rozwoju to sie namnażają.Pamiętacie jak sie robiło w akwariach słodkowodnych bardzo wolny przepływ wody przez wąż o długości coś koło 30 metrów zawinięty na szpuli.W wężu musiały się rozwinąć bakterie denitryfikacyjne(beztlenowe) bo na wylocie NO3 było mniejsze lub zerowe,niż na wlocie

eeeeee no co ty!. one się mogą rozwinąć tylko w amazonce! pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mowicie ze moge usypac DSB zalac woda i bedzie cacy? Czy zastosowac 30 metrow weza?

Prosze o nazwy bakterii ktore obecne sa w naszych akwariach


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja tylko jedno wtracenie z tym przechodzeniem bakterii ze skaly do skaly i ginieciem w warunkach gdzie jest tlen - nie wiem jak inni ale majac akwarium slodkowodne stosowalem z powodzeniem denitryfikator rurowy (czyli iles metrow weza z bardzo wolnym przeplywem). Nie podawalem na starcie jakis bakterii beztlenowych, tylko pozywke w postaci cukru i bakterie denitryfikacyjne skad sie braly. Nie pytajcie mnie skad, nie wiem. IMHO jesli tylko pojawia sie warunki beztlenowe to pojawia sie strefy denitryfikacyjne rozkladajace NO3 do azotu (w uproszczeniu). Skala jesli tylko jest na tyle porowata aby w jej wnetrzu pojawil sie wolny przeplyw wody i warunki beztlenowe jak sadze zasiedli sie bakteriami denitryfikacyjnymi. Inaczej mowiac sucha skala o ile tylko zapewni warunki beztlenowe w jej wnetrzu i wolny przeplyw wody wczesniej czy pozniej zasiedli sie bakteriami denitryfikacyjnymi.

@VDR Jak widziałeś mam ok 100 metrów denitryfikatora rurowego w swoim akwarium morskim i od kilku miesięcy nie mogę go uruchomić. Już próbowałem różnych sposobów. Wlewałem do niego wódę z cukrem i octem, odcinałem przepływ na tydzień i dwa, wlewałem różne bakterie, kombinowałem z różnymi szybkościami przepływu... [kropla po kropli też,,,] i nie uzyskałem nigdy NO3=0 na wyjściu... Denitryfikator jest podłączony do spływu z filtra na biopalety.

Czy ktoś ma jakiś pomysł na uruchomienie tego paskudztwa???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tu coś znajdziesz słodkie, ale zasada jedna tu dużo tematów

http://forum.klub-malawi.pl/tags/index.php/denitryfikator/

i tu też

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=22720

Może te Twoje 100m to za dużo czytałem o odcinkach 20-30m i w tym jest problem nie chce ruszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

znam te wszystkie tematy prawie na pamięć...

Im dłuższy tym większą powinien mieć wydajność, tym teoretyczne trzeba ustawić większy przepływ żeby siarkowodór nie powstawał. A ja mam bardzo długi denitryfikator i nawet azotany nie są usunięte do zera więc do siarkowodoru to jeszcze trochę... Zgniłymi jajami nie śmierdziało nawet jak przez 2 tygodnie przez rurę nic nie płynęło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokoczor jakiej średnicy jest wąż i jaką masz temp. otoczenia?


Akwarium 180L Ricordea&Zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Temperatura otoczenia to około 25 - 26 C >> tyle co w akwariach.

Denitryfikator jest wykonany z białego pcv do zimnej wody 1/2 cala z tym że nie ma on 1/2 cala tylko się tak nazywa...

dla mnie to co obserwuję to jest jakaś herezja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

nie bo nie mam testu

W internecie można znaleźć opisy denitryfikatorów, które maja kilka metrów [zastosowane w akwariach słodkowodnych] a ja mam 100 i nie mogę tego odpalić... Nawet przy przepływie kropelkowym... Może w morszczyźnie żyją jakieś inne bakterie denitryfikacyjne, których w naszym otoczeniu nie ma nawet w śladowych ilościach i które z żywej skały nie są w stanie się przenieść do denitryfikatora... Choć w sumie to bez sensu bo istnieją markowe denitryfikatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla wytrwałych świat należy trzeba pokombinować napewno się uda.Im większa temperatura tym zawartość tlenu w wodzie spada,może podnieś temp na wlocie do 29-30 stopni.Przetrwalniki bakteri są w każdej wodzie tylko wydaje mi sie,że zasalając wodę zabijamy te co żyją w środowisku słodkowodnym bo to są chyba inne szczepy


moje aukcje: http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=5553339 250L+sump 100L 25kg skały,cyrkulacja 4 kilo,obieg aquabee 2000/1,o?wietlenie 4x39(2x10000k,2xactynic),odpieniacz midiflotor na pompce tetra ap300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W koncu :clap:

Nie dosc ze inne denitryfikacyjne to wogole inne pod kazdym wzgledem. Inny typ budowy inne srodowisko inny sposob odzywiania.

Reka do gory komu wyszlo z DSB usypanym w sumpie.

Gregg z tym spadkiem tlenu przy wzroscie temperatury to za przeproszeniem gowno prawda. Zachodzi wrecz minimalnie. Temperatura podkreca metabolizm


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podkręca metabolizm czyli zawartość tlenu spada bo jest większe zapotrzebowanie tlenu dla organizmów


moje aukcje: http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=5553339 250L+sump 100L 25kg skały,cyrkulacja 4 kilo,obieg aquabee 2000/1,o?wietlenie 4x39(2x10000k,2xactynic),odpieniacz midiflotor na pompce tetra ap300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Rozpuszczalność tlenu w ciepłej wodzie jest dużo mniejsza niż w zimnej a dowodem na to jest duszenie się słodkowodnych ryb żyjących w klimacie umiarkowanym w letnie upały... W lato fotosynteza jest dużo szybsza więc teoretycznie w jeziorach powinno być więcej tlenu a wcale tak nie jest.

03_04_55.gif

Jak widać na rysunku w temperaturze 10 C w 100 gramach wody może się rozpuścić 0,005 g tlenu. W temperaturze 30 C w wodzie może się rozpuścić około 0,0035 g tlenu. Obserwujemy więc spadek rozpuszczalności tlenu w wodzie wraz ze wzrostem temperatury w zakresie od 10 do 70 C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Figa z makiem. Jak warunkach beztlenowych moze zajsc zapotzrebowanie na tlen :ice:

Zaraz obale mit z ta temperatura :coffee:

W akwarium ze slona woda wykres wyglada inaczej


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wplywa na rozp tlenu, dlatego trzeba go wiecej w przypadku zimnej wody. A ryby dusza si? w jeziorach latem bo tlen w nocy zabieraja np glony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wlocie i na początku węża żyją nitryfikacyjne. Nie ma tak, że zaraz na wlocie są bakterie beztlenowe logicznie rzecz biorąc.Tak jak na skale dopiero w środku przebiega denitryfikacja.Czyli w pierwszej fazie bakterie tlenowe pobierają to co mają pobrać a następnie beztlenowe robią swoje:D


moje aukcje: http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=5553339 250L+sump 100L 25kg skały,cyrkulacja 4 kilo,obieg aquabee 2000/1,o?wietlenie 4x39(2x10000k,2xactynic),odpieniacz midiflotor na pompce tetra ap300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanoK - a to widziales?? coil-denitryficator hit lat 70

panie i panowie a teraz nowy wytwor z betonu, tym razem : cement portlandzki mieszany byl z muszlami wyrzuconymi przez morze w southport. z posypka z kruszcu koralowego. moczony od sierpnia do grudnia w spluczce toaletowej a od grudnia do dzis w solance.

diy12.jpg

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@Zachu zrób przekrój przez ten wytwór to zobaczysz ile jest porów. Liczy się porowatość i wielkość porów, Porowatość można sprawdzić przez pomiar gęstości a wielkość porów przez zbadanie przekroju.

Dla nas idealna była by ceramiczna pianka wykonana z ceramiki o odpowiednim składzie chemicznym - najlepiej zbliżonym do rafy ale chyba nadadzą się też te z CaO

Takie pianki są produkowane na skalę przemysłową:

471270.jpg

Są to różnego rodzaju materiały filtracyjne, "składniki" materiałów kompozytowych, implanty...

Po ożywieniu taka ceramiczna pianka może być bardzo dobrym materiałem filtracyjnym. Z tym że wykonanie pianki ceramicznej o odpowiedniej porowatości w warunkach domowych nie jest możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za jakis czas przekroje jakis obrosniety ze sloika, zobaczy sie jak te robale porobily kanaliki. widzialem dzis jak jeden pracowal na betonie.

a z kad te pianki mozna przytulic???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam jestem ciekaw jak ci to wyszło, ja eksperymentuje z mieszanką, w sumie ponad 20 kg zrobiłem z czego część wyszła za krucha, część zbyt betonowa, ale kilka kawałków się udało, wylądują w moim nowym akwarium.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

w internecie można kupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam jestem ciekaw jak ci to wyszło, ja eksperymentuje z mieszanką, w sumie ponad 20 kg zrobiłem z czego część wyszła za krucha, część zbyt betonowa, ale kilka kawałków się udało, wylądują w moim nowym akwarium.

wrzuc do starego a do nowego przeniesiesz juz kolorowe/koralinowe/ nie betonowe.

mosze pszyznac ze na poczatku zanim skalka nie zacznie swojej przemiany to beton troszke razi w oczy i nie pasuje do otoczenia.

@NanoKaczor zapodaj linka albo fachowa nazwe najlepiej w jezyku angielskim please

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecne ma tylko 40 litrów i tam już część leży, więcej się nie zmieści, jakoś przeżyje tą rażącą biel, jak się obstawi szczepkami to nie będzie dramatu, byle lasu nie było za długo bo to mnie drażni bardziej.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.