Skocz do zawartości
tmag

dino czy cyjano? inne problemy

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jestem stosunkowo świeży w temacie prosze o pomoc w identyfikacji,

akwarium założone w maju, 1000 l + 350 sump, okres dojrzewania minął książkowo.

Parametry (poza niskim wapniem - 370) ok:

amoniak - 0,

NO2 - 0,

NO3 - 5

PO4 - 0,07 (mała hanka),

magnez ok 1400

kH - 10

pH 8,0 - 8,2

temp 25-26

zasolenie - mierzone spławikiem 1,024, mierzone refraktometrem pożyczonym kilka dni temu - 1,027 (pewnie ten wynik jest dokładniejszy i będę powoli dążył do zmniejszenia zasolenia, elektroda zmierząca zasolenie w profiluksie szaleje - ciągle podaje inne wartości - od 0,997 do 1,028

obecnie na skale pojawiaja się glony? cyjano? - prosze o podpowiedź co to jest (fotka poniżej)

- walczyć z tym czy czekać???

Zacząłem lać Ballinga i ABCM. Może zaprzestac dozowania preparatów?

miałem też problem z rybami

po zakupie częśc ryb dziwnie się zachowywała - większe są ok, mniejsze (garbiki, anthiasy) jednego dnia zachowywały się ok, jadły, były ruchliwe, następnego chowały się w jaskiniach, potem kładły się i już nie wstawały :(

To samo miałem z małymi acanturusami (lineatus i hepatus) - kilka dni po aklimatyzacji było ok, jadły, elegancko się zachowywały a potem nagle zaczynały się chować po kątach i padały.

Wcześniejsze ryby mają sie ok. Krewetki i rozgwiazdy też ok.

Koledzy na miejscu przypuszczają, że ryby (pochodziły z jednej dostawy) łapane były na cyjanek i dlatego tak się dzieje.

Na ciele ryb nie ma żadnych pasożytów, uszkodzeń, owrzodzeń ....

W tym momencie pomór się zakończył i mam nadzieję że teraz będzie już ok.

Czy może to być rzeczywiście wina cyjanku czy szukać innych przyczyn.

Woda RODI, sól Troipic Marine Bio Actif, karmię płukanymi mrożonkami + suchy pokarm.

post-11443-0-14390500-1311888196_thumb.jpg


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlugo Ci dojrzewalo akwarium? Skad miales wode piasek i skale?

aaa i napisz prosze o tym "ksiazkowym" dojrzewaniu bo rozne zrodla roznie podaja... Byly glony? Jakie byly parametry? Ile miales ryb etc


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała i piasek pochodziły z działającego dojrzałego zbiornika, woda była "nowa"

właściwie to uruchomiłem z "nową wodą" zbiormik który już działał, osprzęt również zakupiłem używany,

Pierwsze życie wpuściłem po 5-6 tygodniach - ekipę sprzątającą (30 ślimaków różnej wielkości, 2 rozgwiazdy piaskowe, salariasa, póżniej brzydala.

Następne były ocelarisy 4 sztuki wraz z ukwiałem, mandaryn, stado krewetek, 2 chromisy

i było dobrze do ostatnich zakupów - wpuściłem kolejnych 5 chromisów, 7 anthiasów, zebrasomy xanturum i flavescens (średniej wielkości), małego hepatusa i lineatusa i kilka garbików

Z chromisów przeżyły tylko 2 stare, z anthiasów 5 (z 7), hepatus i lineatus nagle "odwiesiły sandałki" chociaż nic na to nie wskazywało.

Ryby w sklepie po dostawie pływały tydzień - w mnie kilka 3-4 było ok, po kolejnych 3 stadko się przerzedziło.

Co do dojrzewania - pokazały sie glony najpierw brązowo - brunatne, potem zielone, potem praktycznie wszystkie zniknęły.

Namnożyło sie trochę aiptasii. Ryby wpuściłem dopiero po 5-6 tygodniach - kilka na 1000 litrów. W momwncie wpuszczania życia amoniak, no3 i no2, również po4 były zerowe, miałem dziwnie wysokie kH 12-14 przy niskim wapniu i magnezie.


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust to dino.

Odstaw ABCM a najlepiej zaciemnij akwarium na 3 dni i na jakiś czas zmień sól na mniej bogatą(bardziej zbilansowaną)

jeżeli to nie pomoże to zostanie ci chemiczna walka (Fauna Marin Ultra AlgeaX)

Radze też sprawdzić TDS'em wode RO/DI


"Ludzie mający charakter postępują właściwie nie dlatego, że myślą, że zmienią przez to świat, lecz dlatego, że nie godzą się na to, by świat ich zmienił.

Moja Mania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem za aklimatyzacje przeprowadzales prawidlowo. Wode masz RODi?

Trudno powiedziec co zaszkodzilo rybkom. W tym wlasnie cala rzecz, czego wielu nowicjuszy nie kuma (nie mowie tu o Tobie) to ze ryby wygladaja na szczesliwe, bo plywaja i pobieraja pokarm nie oznacza ze sa zdrowe. Mozliwe ze ryby byly chore juz w sklepie, ale trudno tu cokolwiek powiedziec na 100%


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda RODI, TDSem mierzę na bieżąco,

mam stały podwójny odczyt - woda po RO - był wynik 2, po DI spada do 0

(miesiąc temu wymieniłem żywicę - wtedy po zywicy było 2, RO działa od początku maja - może czas juz wymienić wkłady??? membrane ???)

aklimatyzacja przeprowadzana mam nadzieje dobrze - kropelkami dodawałem wodę z akwarium do pojemnika z rybami,

co do mojego doświadczenia - zdaję sobie sprawę, że moje doświadczenie małe

planowałem akwarium przez pół roku, śledziłem forum i prawdę mówiąc stąd pochodzi większość mojej "wiedzy", zakupiłem i przeczytałem 2 książeczki na temat akwarystyki morskiej i to wszystko

myślę, że powolutku, przy Waszej pomocy dam sobie radę,

jak znajdę trochę czasu i nauczę się :) nastawiać balans bieli w aparacie strzelę kilka fotek

pozdrawiam

TM


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co napisales ; "powolutku" ma sens. :thumbsup: Mysle, ze za duzo ryb w zbyt krotkim okresie czasu trafilo do nie dojrzalego zbiornika. System nie mial szans sie tak szybko przestawic na takie duze obciazenie.

Nie napisales o sposobie filtracji (odpieniacz?).

Dino sa wynikiem zalamania niedojrzalego systemu. Twojej RO nic nie jest i nie musisz nic zmieniac tym bardziej, ze masz podlaczone DI.

Zywice powinienes zmieniac od razu, gdy TDS pokaze "1". Wynik dwa jest o 2 za duzy.

Bedzie dobrze, ale na poczatku nastaw sie raczej na korale a rybki dodasz po jakims czasie i lepiej nie duzymi grupami.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz tunze master 9440 - myślę że działa całkiem nieźle

ale nie mam dokładnej instrukcji do odpieniacza, ma 2 pompy, jak chodzi jedna to pieni dobrze, jak podłącze drugą przelewa się wodą, może ktoś ma podobny i podzieli się doświadczeniem w regulacji sprzętu

uzupełniłem profil o opis akwarium

pozdrawiam

tm


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mozna w nim obnizyc poziomu wody (albo ostatecznie ustawic go na grubej gabce )? Jak juz masz taki sprzet to go wykorzystaj. Wlaczone powinny byc obydwie pompy i max. ilosc powietrza.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.