Skocz do zawartości
Gość Leon

Co bezpieczniejsze ?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Leon

Przymierzam się do walki z Bryopsis poprzez podniesienie KH i zastanawiam się która metoda bezpieczniejsza ?? soda oczyszczona czy kent tech m ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NaHCO3 :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kent tech m jest raczej do podnoszenia magnezu, a najbezpieczniejszy będzie faktycznie NaHCO3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

NaHCO3 = "soda oczyszczona" jeśli dobrze zrozumiałem :p

Jest jakiś kalkulator dozowania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widzę że teorię obstukałeś... Obyś później nie płakał...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale ja kupiłabym proszek w POCH-u (możesz dokładnie tyle ile potrzebujesz i rozrabiasz np. 168g NaHCO3+2L RO) lub sklepie akwarystycznym.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

no tak, ale ja kupiłabym proszek w POCH-u (możesz dokładnie tyle ile potrzebujesz i rozrabiasz np. 168g NaHCO3+2L RO) lub sklepie akwarystycznym.

Mieszkam 2500km od najbliższego POCH'u inne pomysły poproszę.

No to widzę że teorię obstukałeś... Obyś później nie płakał...

Sam pisałeś, że Kent tech M daje najlepsze wyniki więc o co teraz chodzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam 2500km od najbliższego POCH'u inne pomysły poproszę.

do sklepu z morszczyzną też masz taką odległość???

to może kolega, który stosuje ballinga, ma "czyste" proszki i Ci odsypie? ewentualnie internet?

:)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Królowo różu - mieszkam w d*pie europy i w lokalnym akwarystycznym nie ma nawet ani jednego produktu Seachema, ani Kenta, ani Brightwella, ani Saliferta nie wspominając o Fauna Marine tymbardziej jakiejkolwiek chemii w czystej postaci. Wszystko muszę zamawiać online lub jeździć specjalnie min100km po fiolkę chemii. Nie znam, nie słyszałem, nie wydaje mi się, żeby gdziekolwiek był tu sklep będący odpowiednikiem POCH'u. Jak zacznę wypytywać o chemię to pomyślą, że chcę jak Breivik bombę robić.

Natomiast mam w szafce torebkę sody oczyszczonej na której jest wyraźnie napisane: Wodorowęglan Sodu i się pytam: czemu nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Leon, nie jestem chemikiem i nawet nie mam zamiaru takiego udawać.

NaHCO3 - wodorowęglan sodu zwyczajowo owszem również nazywamy sodą oczyszczoną. wiem też, że ludzie stosują zamienniki ballingowych proszków. ja natomiast, właśnie ze względu na brak wiedzy i słabą psychikę :D bałabym się lać cokolwiek "spożywczego" do akwarium. może ten Twój sklep jest w stanie na zamówienie ściągnąć Ci jedno opakowanie proszku?

ps. i nie wyzywaj :harhar:

:)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to że Kent tech M nie podnosi kH. Poza tym walka z bryopsis za pomocą kH najczęściej kończy się zajechaniem zbiornika. Dlatego jest czasem stosowana gdy juz inne zawiodą. Metoda z Mg zawodzi najczęściej ale w naszych głowach, gdyż trzeba się odważyć i po prostu podnosić Mg az do skutku, nie przejmując się bzdurnymi testami. Natomiast z kH tak zrobić nie mozesz. Niektóre koralowce zareagują już przy kH 14-15, inne przy 17 a dla bryopsis to czasem jeszcze mało. Natomiast na Mg na poziomie nawet 2200-2300 i to szybko podnoszone koralowce nie wykazują reakcji - bardziej niestety pompy...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Soda oczyszczona i NaHCO3 do Ballinga to jest to samo. Najtaniej ponoć wychodzi soda z Biedronki. Z tym, że bufory firmowe są według mnie lepsze bo zawierają oprócz NaHCO3 także inne sole w postaci węglanów, wodorowęglanów, boranów i siarczanów i (Pro Buffer Kenta) pierwiastki śladowe.

Triple buffer TM u mnie się za bardzo nie sprawdził. Nie podnosił pH.

Oczywiście,praktycznie wszystkie suplementy do Ballinga kosztujące sporo,a w swoim składzie mają to samo co mieszamy w "swoim" ballingu.Co do czystości odczynników to nie miałem okazji sprawdzić,ale np.zamawiając odczynniki w POCH'u możemy liczyć na związki o stopniu czystości "cz."lub "cz.d.a"

Z doświadczenia o NaHCO3,zamówiłem ok 1 kg w pewnym sklepie z morszczakami i wyglądała trochę dziwnie,o sporej granulacji i lekko ciemniejszym kolorze.Gdy na gwałt skończy się nam NaHCO3 ze 100% pewnością możemy zakupić spożywczą sodę oczyszczoną,ona trzyma parametry czystości bo przecież jest stosowana w przemyśle spożywczym.

Pół dnia grzebałem dzisiaj na forum w poszukiwaniu informacji i powyższe posty są efektem poszukiwań.

Nikt nie negował tych informacji w dalszej dyskusji.

Jeśli ktoś podawał sodę oczyszczoną do zbiornika to poproszę o info jaka była reakcja w szczególności korali.

Soda leży w szafce i czeka, Kent Tech M jest już zamówiony.

Wydawało mi się cały czas, że dozowanie i podnoszenie Mg jest równoznaczne z podniesieniem KH.

Co się dzieje z pompami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w wyszukiwarce ebay reefkeeper . Prochy do balinga najlepsze od niego. Po dwoch latach moge powiedziec ze bryopsis da sie opanowac ale nie pokonac :):):)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pompach osiada czerwony nalot. Pomaga kąpiel w occie. Po 5 latach doświadczeń powiedzieć mogę, że po kuracji magnezowej bryopsis odchodzi bezpowrotnie gdyż zabijamy takze jego zarodniki. Do następnego wysypu dojść może tylko w wypadku przywleczenia "szczepek" z nową żywą skałą lub podstawką koralowca.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek Ty sie nie liczysz :D jestes jedynym, ktory wygral :) to tak pewnie w formie wyjatku dla potwierdzenia reguly :p


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to przepraszam. Już się nie wyrywam. :ice:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Kent Tech M w takim razie i zobaczymy co z tego będzie.

A jak potem zbić magnez z poziomu okolic 2000 do 1400 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianami na ubogiej soli. Trwa to długo, ale jak Ci w pewnym momencie acry ruszą to trzeba po pokoju gonić.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Mam same miękasy i lpsy tylko jeden mały szczepek akry który jak narazie nie zmierza w żadną stronę. Może ten planowany skok Mg go pobudzi.

Mam sól Reef Crystals albo wodę z oceanu o książkowych parametrach. Przecież podmiany nawet na soli z Mg na poziomie 1350/1400 z czasem muszą spowodować zejście do prawidłowego poziomu.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam ballinga od lat i przez te lata niejeden raz głównie wskutek swojego lenistwa wyjechałem z Ca czy Mg na kosmiczne poziomy (i w górę i w dół). A stało się to również dlatego że po zbiorniku nie było widać żadnych niepokojących objawów. Ale wystarczyło że zawinęła mi się rurka w pojemniku z roztworem wodorowęglanu sodu co spowodowało że pompa przestało go stosować, to po kilku dniach trzyletnie dziecko zauważyło że coś jest nie tak. Tak ja ci Tomek napisał - wahania byle nie drastyczne Mg nie powinny mieć żadnych konsekwencji ale jak polecisz z kH to może się skończyć kaplicą.

Nie widzę żadnych problemów ze stosowaniem spożywczej sody oczyszczonej zamiast odczynników chemicznych, sam to wielokrotnie robiłem. Może jest jakaś różnica w czystości ale tu bym nie przesadzał.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

@tdew

To już jest wyjaśnione - nie ruszam KH będę podbijać Mg.

Jak zbijałeś te kosmiczne poziomy i ile czasu zajęło zjechanie do "normalności"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odswieze temat bo wlasnie dobiegl mnie dzwiek siorbiacej pompy dozujacej :D nie wiem jak to sie stalo ze przegapilem ale nie ma prochu i butla pusta :/ na miejscu nie kupie, tylko zamowienie przez internet, ktore to juz zostalo zrobione ale przed sroda nie ma co liczyc na przesylke z okazji weekendu.

Przyznawac sie jak na spowiedzi! Kto sypal sode oczyszczone ?? I na czym moga polegac ewentualne zanieczyszczenia? Poczytalem troche i naprawde nie widze opcji by w takim procesie w jakim uzyskuje sie sode oczyszczona dla celow spozywczych moglo wystapic skazenie jakiekolwiek grozne dla akwarium.

Potrzeba szybkich opinii :)

Dzieki

Lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja regularnie leję roztwór sody z Tesco, nic się nie dzieje, ale nie mam SPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak znam życie soda spożywcza może być czystsza niż to co sprzedają firmy akwarystyczne.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Działa i kosztuje 83p, a do tego kupując 3 płacisz za 2 :D Nie, Tesco nie płaci mi nic ;)

098761.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.