Skocz do zawartości
Roman Rożek

Reaktor "ON czy OFF ?"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dotychczas by?em zwolennikiem metody - reaktor 24h +mieszacz w nocy dla r?wnowagi pH (to tak w skr?cie)

Po rozmowie z do?wiadczonym akwaryst? (narazie nie b?d? podawa? kto) zmieni? moja koncepcj?.

Czyli reaktor ON - jak pracuje HQI

OFF - jak ga?nie

w nocy natomiast ON - mieszacz

Wszytko ok ale , ca?kowicie odci?? reaktor nie dozowa? odcieku z reaktora a? do momentu jak si? w??czy HQI?

Czy kto? z Was stosuje tak? metod? i czy przynosi rezultaty, nie pytam ?eby sprawdzi? "Jego" tylko dla dodatkowych informacji

P.S. UWAGA !!! TEMAT NIE DLA "BALLING'OWC?W" - prosz? o nie udzielanie odp., w tym czasie proponuj? obejrzenie np. filmu "Gdzie jest NEMO?" (?art:))

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@andriew, tak to też budzi moją wątpliwość , ale nic zobaczymy dalsze wypowiedzi...

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sobie to wyobrazasz nie bardzo ogarniam goscia co to wymyslil przeciez woda mieszajaca sie np 6 godz w reaktorze i pozniej wylatujaca do akwa nie przyniesie nic dobrego poza tym to jakas bzdura w zyciu nie slyszalem o takiej metodzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@rs4, powoli to są propozycje moze faktycznie zbyt mocno nazwane metodą

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

.. i zauważ ze napisłem OFF co znaczy że całkowite wyłączenie pracy reaktora czyli nic w nim się nie miesza

PozdrawiaM Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam (tak profilaktycznie bo ja zreformowany Ballingowiec, zreformowany tzn walczę żeby było + reaktor)

No po tym wstępie - moim zdaniem te dwa urządzenia powinny działać na przemian tzn jak jedno "ON" to drugie "OFF"

Moim zdaniem reaktor + mieszacz razem to suma sumarum wychodzi źle


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Qbab, tez sie spotkałem z taką opinię że reaktor +mieszacz to "be", ale wciąż mam przed oczami piekne zbiorniki z samymi acroporami prowadzone na tej metodzie.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mogę się mylić ale mixer+dolewka podnosi nam ph.reaktor na odcieku powinien mieć około 6.5 ph.Sumując wszystko powinno sie bufurować A i dodam że reaktor sterowany jest lajonem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc jako świeżo upieczony reaktorowiec (zwolennikiem byłem od dawna, ale dopiero ostatnio odpaliłem reaktor) mogę tylko wypowiedziec się co udało mi się wyczytać (nie licze swojej tygodniowej praktyki z tym sprzetem). Natrafiłem na artykuł traktujący o tym że mikser i reaktor (produkujący odciek) nie powinny chodzić równolegle (patrz szereg reakcji chemicznych). Tekst ten przetłumaczył Jan Fitas i zdaje się ,że jeszcze wisi na jego stronie, nie ukrywam że mnie teoretyka przytoczone argumenty przekonują i też chciałem się zastosować do rozdzielenia pracy reaktora i miksera - jedno w dzień drugie w nocy tylko po to by utrzymać ph. Zakładam że to i tak głównie reaktor produkuje Ca/dba o kh, a mikser ma za zadanie utrzymać ph. Okazało się że ph ustabilizowało się bez potrzeby miksera i moje rozterki na temat mikser/reaktor zakończyły się bezboleśnie...a ja tak sobie łamałem głowę...


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@piona, prawie ale nie do końca , w reaktorze nie interesuje mnie pH odcieku tylko jak już kH, pH natomiast to w samym reaktorze dobrze jak by było na poziomie 6,5 , ale tez nie tak do końca wszystko zależy jakiego wkładu używamy (ja Knoppa)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@alex, czyli masz u siebie sam reaktor ?

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rs4 :

jak sobie to wyobrazasz nie bardzo ogarniam goscia co to wymyslil przeciez woda mieszajaca sie np 6 godz w reaktorze i pozniej wylatujaca do akwa nie przyniesie nic dobrego poza tym to jakas bzdura w zyciu nie slyszalem o takiej metodzie

a gdyby tak wypuszczać odciek normalnie 24h/dobę, a przestać dozować CO2 w nocy ?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman

mam mikser, ale go odstawiłem tak jak pisałem na razie nie mam problemu z ph więc wyszedłem z założenia że ilość otrzymanego Ca z pracy mikser i tak jest znikoma w stosunku do reaktora, a skoro nie mam problemu z ph to po co ma chodzić?

PS Zdaje się że ta koncepcja, o której pisałeś nie jest bezzasadna.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman,

a tak juz poza tematem.

Jezeli p.Doswiadczony Akwarysta (tak pisze, bo nie podales personaliow) ZMIENIL Twoj poglad na pewna koncepcje i Ty UZALES ze On ma racje, to szukajac potwierdzenia u innych uspokajasz sam siebie? :)

Sam wiesz dobrze, ze w akwarystyce nie ma jednej /jedynie slusznej/ drogi do sukcesu i nawet jezeli wiekszosc jest przeciwna, pewne rozwiazanie u Ciebie moze przynosic spektakularne sukcesy.

IMHO, najlepiej wszysko samemu przemyslec i jezeli nie widzi sie bledow w metodzie - to stosowac i uwaznie obserowac zbiornik.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz inaczej opiszę u mnie choczi mixer cały czas jak ph wzrasta do 8.35 włacza sie elektrozawór dodaje Co2 do reaktora i stabilizuje na Ph8.3 -proces zamkniety wkład knoppa- odciek leci 24 h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Panoramiczny, a co powiesz na to jeśli ten post to prowokacja :), spokojnie doswiadczony akwarysta to ........a jeszce poczekam ,sam zabierze głos, jeśli chodzi o pomysły,o przemyslenia,o dedukcje, im wiecej informacji tym lepiej, mam pewne watpliwosci, co do tej metody ,dokonuje własnie obserwacji, a

"obserwacja" + "zbieranie wiadomosci" + "prawidłowe ich wykorzystanie" = się sukces !

@alex, decyzja zapadła odłaczam mieszacz wapnia, i obserwuje, czasami okazuje się ze to co u innych jest sukcesem u nas moze okazać sie porażką.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys slyszalem opinnie, ze przy pracujacym reaktorze lepiej jest uzupelniac odparowana wode poprzez mixer, poniewaz czysta woda ma ph nizsze niz w akwa, a i reaktor tez obniza ph.

Zadaniem mixera wtedy jest bardziej stabilizacja ph dolewki nic dozowanie Ca.

Ale jak mowie, to tylko zaslyszana opinnia - tak dla ew. przemyslenia.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mikser trzeba dac wtedy gdy jest konieczny a nie tak dla zasady.

Woda z RO jest praktycznie bez bufora wiec to nie ma wiekszego znaczenia.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosowanie miksera i reaktora dla tego że jeden podnoosi a drugi obniża pH to jak jazda z wciśniętym hamulcem (bo gaz przyspiesza a on hamuje nam samochód) pomijając jazdę w ekstremalnych warunkach (tor lub OS gdzie lewą nogą na hamulcu można sobie "poprawic auto") to w normalnych warunkach nikt tak nie robi.

pH nie jest jedynym parametrem na który należy patrzeć.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dokładnię o taka "jazde" mi chodziło, nie każde tor - akwa jest takie same u mnie widzę ze czegos jest za dużo (Ca na poziomie 750-800)

- po pierwsze musze ograniczyc dopływ CO2 , tylko w czasie cyklu swietlnego HQI

- po drugie ograniczyc pracę mieszacza, tu zadecyduje obserwacja pH

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qbab :

stosowanie miksera i reaktora dla tego że jeden podnoosi a drugi obniża pH to jak jazda z wciśniętym hamulcem (bo gaz przyspiesza a on hamuje nam samochód) pomijając jazdę w ekstremalnych warunkach (tor lub OS gdzie lewą nogą na hamulcu można sobie "poprawic auto") to w normalnych warunkach nikt tak nie robi.

pH nie jest jedynym parametrem na który należy patrzeć.

Czy ja o tym niepisałem troche wyżej???:D:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman na twoim miejscu odłączyłbym mieszacz i ograniczył odciek z reaktora. Ca na poziomie 750-800 to jazda ekstremalna, to nawet chyba ciężko uzyskać. Czy ty przypadkiem nie masz wzbogaconego wkładu o Mg w reaktorze?


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.