Skocz do zawartości
Ziemniok

Coś na glony, detrytus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Moje akwarium, długości 120 cm, szerokości 50 cm i wysokości 50 cm, jest falowane dwoma Vortechami MP-40, każdy po jednej stronie. Są ustawione ok. 10-15 cm pod powierzchnią wody, po jednej pompie na stronę akwarium.

Moje parametry to:

PO4 - 0 (Hanka)

NO3- 5-15 (TM/Salifert)

KH - 5,5 - 6

Moje pytanie brzmi - czy jest jakaś rada na zalegający detrytus pomiędzy skałami, i wyrastające gdzieniegdzie, zielone glony nitkowe? Są one zazwyczaj w zakamarkach, w ciemnych miejscach. Detrytus wyganiam mechanicznie machając czymś i robiąc zadymę przy skałach, gdzie cyrkulacja jest znikoma, ale to działanie miejscowe i doraźne.

1. Czy są jakieś, jakiekolwiek, zwierzęta które zajadają się syfem ze skał? To samo pytanie dotyczy zielonych glonów.

Mam salariasa fasciatusa, jednakże on objada się jedynie nalotem na skałach i szybach. Pustelniki to kropla w morzu potrzeb, a Mithrax coś tam skubie, ale w sumie nie wiem czy goli te skały...

Prosiłbym o rzeczowe rady.

Pozdrawiam!

Krzysiek


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładanie/kombinowanie z cyrkulacją wchodzi w grę?

czy odpuszczasz temat i interesują Cię jedynie "pożeracze detrytusu/glonów" ?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o glony to pokolce sie u mnie sprawdzily, a co do detrytusu to rozgwiazda piaskowa jesli jest na piasku , mialem ten problem ale odkad mam rozgwiazde problem minal,mieli piach caly czas, ale nie wiem co bedzie dobre na skaly,akurat tego nie mialem,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na glony świetne są jeżowce, Detrytus odessaj przy podmianie a przynajmniej spróbuj ile dasz rade.

Zbij trochę NO3 to glony same ustąpią. Proponuje ZEOstart, wódkę, VSV do wyboru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach przekopywany jest przez piaskową, babkę, nassariusy i sand dollara - tutaj nie ma problemu. Problem pojawia się głębiej w skałach lub tam na skałach, gdzie cyrkulacja jest słaba.

Nika - dwa vortechy to dużo, mógłbym coś dodać, ale zagraciło by to dodatkowo akwarium... To już ostateczność. Przychylając się narazie drugiej opcji, co byś poleciła? Zatrudnię na stałe pożeracza detrytusu i glonów nitkowych.

EDIT: Hepatus i Żółtek to co wygryzły to wygryzły, za to dziadostwo się nie biorą. A z odsysaniem nie ma mowy - co mogę, robię. Ale pozostaje tego tyle, że podbija to NO3 i trzeba się poradzić doświadczonych...

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem zwolennikiem mniejszych pomp ale za to 3-4 zeby lepiej dopasowac cyrkulacje. Detrytus zawsze bedzie powstawal, chodzi o to zeby nie zalegal w skale a unosil sie w toni. Wtedy trafia do odpieniacza. Zalegajacy detrytus jest zrodlem PO4 i NO3. Jesli nie chcesz wiecej pomp (choc nie wierze zebys nie mogl schowac 1-2 za skalami to zostaje Ci czeste odmuchiwanie skaly. Cudow nie ma. Pamietaj ze kraby czy slimaki tez produkuja odpady. Caly ekosystem akwariowy dziala pod wieloma wzgledami identycznie do naturalnego: przeplyw energi i obieg materii :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ziemniok, dużo nie znaczy że jest dobrze.

Cyrkulacja powinna być odpowiednio ustawiona, vortechy nie dają dużego pola manewru. było trochę tematów o cyrkulacji, i ja sama wielokrotnie pisałam o swoich problemach z odpowiednim ustawieniem. miałam dużo pomp było i brzydko i mocno wiało, a wcale nie rozwiązywało moich problemów.

okazało się, że odpowiednie ustawienie pomp umożliwiło i zmniejszenie liczby pomp w środku i ich moc.

czy woda u Ciebie "krąży" ? jak rzucasz pokarm, to wiruje czy stopniowo opada i osiada na skale ?

przy odpowiednio ustawionej cyrkulacji (i oczywiście dobrym setup-ie) skała pozostanie czysta, podobnie jak piasek.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Mam na zapasie dodatkowe małe pompki 2000 l/h to gdzieś postaram się je upchnąć...

Ale w sprawie zjadaczy syfu coś ciekawego się znajdzie?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tymi "zjadaczami syfu" to nie do konca tak... One nie zmniejsza Ci znacznie ilosci detrytusu natomiast ich olbrzymia zaleta jest to ze "wlazaja w każdą dziurę"


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech będzie i to, zatem co konkretnie ze zjadaczy?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze warto podniesc kH, Mg ?, zmniejszyc NO3 !, w PO4="0" za mocno nie wierze (a jesli jet "0" to przy Twoim wysokim NO3 jest bardzo zle). Jesli parametry beda ok , to i detrytusu na skale bedzie mniej. Przy takich silnych pompach jak Twoje, powinno byc wszystko zdmuchane. Na "zjadaczy" bym za mocno nie liczyl.

Obieg i odpieniacz masz odpowiedni, wiec przyczyn bym szukal w nie dojrzalym akwarium, zlych parametrach wody (oswietlenie ?), lub zle ustawionej cyrkulacji.

Przeciez gdybys te pompy skierowal na siebie to z akwarium wyleci detrytus razem z rybami :lol: Problem jest mniej zwiazany z cyrkulacja, a chyba bardziej z warunkami bio-chemicznymi w zbiorniku (to nie ryby brudza, to skala sypie bo sa zle lub zmienne warunki) , lub nawet, jak juz pisalem, ze swiatlem (nowe zarniki, rury itp).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.