Skocz do zawartości
luft

Apel SALIMETR ostrzeżenie / i refraktometr - komu wierzyć?

  

127 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym mierzysz zasolenie wody?



Rekomendowane odpowiedzi

Praktycznie od początku istnienia moich szkieł pomiary robiłam salimetrem, dzisiaj odkupiłam używkę refraktometru, przywiozłam do domu zbadałam wodę raz, potem drugi i jeszcze raz.... i klęknęłam. Za każdym razem pokazuje 1030. Które urządzenie jest bardziej dokładne. Komu wierzyć? Chyba nie jest trafiony bo u znajomego chwile wcześniej dwa razy pokazał 1025 a u mnie taka masakra...


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki masz ale powinno się je kalibrować płynami referencyjnymi wówczas dobrze pokazują.

http://erybka.pl/product-pol-5787-Salifert-Refracto-Check-Plyn-kalibracyjny-do-refraktometrow.html

pozdr.Jarek

Edytowane przez Jarek GRZESZCZAK (wyświetl historię edycji)

akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki masz ale powinno się je kalibrować płynami referencyjnymi wówczas dobrze pokazują.

pozdr.Jarek

A nie wystarczy woda RO o określonej temperaturze (wg. instrukcji) i śrubokręt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na wodzie rozjechałem baniaczek po płynie pokrywa się z trzema spławikowym


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do poprawności wskazań mógłby wypowiedzieć się,przepraszam,że przytoczę Jedrzeju, Niejeden z Nas, który sprawdzał ostatnio swój refraktometr z odczytem profesjonalnego refraktometru w Aquaforeście.

Może niech stanie na wokandzie i wypowie się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie niekalibrowałam go, zaraz spróbuję top zrobić :/ Jak to zrobić ? wkropić kroplę tego płyny w ten otworek pod gumową zatyczką?

Edytowane przez natalia83 (wyświetl historię edycji)

4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze wystarczy woda ro itd jak napisal Adam. Woda 20`C.

Natalia sa takie co dobrze mierza tylko przy wodzie 20`, a sa takie co raz kalibrowane pokazuja prawidlowo bez wzgkedu na temp. Musi byc czysty I najlepiej patrzyc na skale po prawej...


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin, uspokoiłeś moje lęki. W instrukcji mojego jest kalibracja w 20 st. RO. Jak na razie pokrywa się to ze spławikiem. Tylko trzeba czyścic dobrze pryzmat i nakładkę, gdzie leje się kropelki, aby sól się nie odkładała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest refraktometr blue treasure Skala nadal po lewej pokazuje 1030, po prawej 40


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze jak ja w akwarium mam 25 to skąd mam wiedzieć kiedy dokładnie "ostygnie" do 20 stopni?


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można kalibrować w RO,sam Przemek może to potwierdzić bo kiedyś przerabiałem ten temat,poza tym sprawdzałem z płynami kalibracyjnymi i nie było różnicy.Są też różne reflaktometry,nie każdy ma kompensację temperatury i w tych przypadkach należy odczytać po 15 sekundach.Ja używam Knopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natalia, ten refraktometr podobnie jak inne ATC kalibruje się w temperaturze OTOCZENIA 20*C, temperatura wody nie ma znaczenia.

Potem,po kalibracji, temperatura wody i otoczenia nie ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu mierząc za pomocą refraktometru nie podajecie parametrów w g/l (ppt/PSU). Używając Density lub Specific Gravity zawsze trzeba odnieść się do temperatury pomiaru (ewentualnie temperatury ATC) i dopiero wiadomo o czym mówimy. Przy ppt/PSU wiadomo ile jest soli w litrze, a to parametr od temperatury niezależny.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Natalia, ten refraktometr podobnie jak inne ATC kalibruje się w temperaturze OTOCZENIA 20*C, temperatura wody nie ma znaczenia.

Potem,po kalibracji, temperatura wody i otoczenia nie ma znaczenia.

Marcin 1982 dobrze prawi,tez to sprawdzilem tu --> http://bluetreasure.pl/produkty/refraktometr/. Akurat ten refraktometr wg producenta da sie skalibrowac na wodzie RO,ale jak ja sie "doktoryzowalem" z pomiaru zasolenia,to spotkalem sie w wielu zrodlach z teoria,ze powinno sie kalibrowac na wartosci jak najbardziej zblizonej do mierzonych pozniej. Na plynie wzorcowym saliferta kalibrujesz na 35ppt i uznajesz,ze jest dobrze.Tylko trzeba pamietac,ze wiekszosc (wszystkie?) refraktometry z ATC kalibruje sie w temp. 20 st. C.

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow,gdyz po edycji wychodza krzaki)...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Jarkiem (i nie przez patriotyzm lokalny ;-) ). Kalibracja w wartościach zbliżonych do później mierzonych daje mniejsze prawdopodobieństwo "rozjeżdżania się" parametrów.

Zastanawia mnie tylko, czy konieczne jest kalibrowanie w temperaturze 20stC. Przecież tam jest bimetal, który kompensuje temperaturę cały czas (zmienia położenie pryzmatu lub soczewki). Jeśli ATC by nie było, to kalibracja i pomiary powinny się odbywać w tej samej temperaturze.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zgadzam si꠺ Jarkiem (i nie przez patriotyzm lokalny ;-) ). Kalibracja w wartociach zblionych do pej mierzonych daje mniejsze prawdopodobieo "rozjedania siꢠparametrZastanawia mnie tylko, czy konieczne jest kalibrowanie w temperaturze 20stC. Przecie tam jest bimetal, ktkompensuje temperaturꠣay czas (zmienia pooenie pryzmatu lub soczewki). Jeli ATC by nie byo, to kalibracja i pomiary powinny si꠯dbywa样 tej samej temperaturze.

Patriotyzm lokalny ma znaczenie,wszak pijamy to samo piwo :p. Tez sie zastanawialem nad tym o czym piszesz,w przypadku refraktometru z ATC teoretycznie temperatura w jakiej odbywa sie kalbracja nie powinna miec znaczenia,ale zwazywszy,ze ATC najczesciej dziala w temp. 10-30 st. C,to pewnie skalibrowanie w srodku tego przedzialu sprawia,ze ewentualne bledy pomiaru wynikajace z dzialania bimetalu maja podobna wartosc zarowno przy temp. 10,jak i 30 st. C. A z drugiej strony kalibrujac w temp. 25 st. C,czyli mniej wiecej w temp. w jakiej pozniej dokonuje sie pomiaru powinnismy uzyskac wieksza precyzje pomiaru,przynajmniej tak mi sie wydaje...

baszurek nadaje mobilnie...(bez polskich znakow,gdyz po edycji wychodza krzaki)...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisałeś z kalibracją zasolenia, też mogą, mogą (powtarzam) być mniejsze rozbieżności pomiaru. Wszak oczywistym jest, że reflaktometry ATC są mniej dokładne niż non-ATC, kalibrowane bezpośrednio przed pomiarem (te same warunki).


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie od początku istnienia moich szkieł pomiary robiłam salimetrem, dzisiaj odkupiłam używkę refraktometru, przywiozłam do domu zbadałam wodę raz, potem drugi i jeszcze raz.... i klęknęłam. Za każdym razem pokazuje 1030. Które urządzenie jest bardziej dokładne. Komu wierzyć? Chyba nie jest trafiony bo u znajomego chwile wcześniej dwa razy pokazał 1025 a u mnie taka masakra...

@Natalia83. Rozumiem, że zdajesz sobie sprawę z różnicy, co mierzysz salimetrem, a co refraktometrem? Salimetrem mierzysz gęstość -density, a refraktometrem ciężar właściwy - specific gravity. Ten artykuł http://www.reefkeeping.com/issues/2004-06/rhf/ może być pomocny tym bardziej, że zawiera tabelki pokazujące wzajemne zależności tych właściwości także zależnie od temperatury.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego @rah, spławik może Ci pokazywać co chcesz, albo inaczej - co chce producent. Jeśli na szkle nie jest napisane co mierzysz, to domyślić się możesz po formacie liczby (1024.5 czy 1.0245). SG jest standaryzowana do temperatury 20stC i tak jest podawana, ale mierzysz w 25stC. Ja w swoim spławiku nie byłem przekonany do końca co mierzę, a do tego pomiary przed podmianką latem musiałem wykonywać wcześnie rano, po po 2-3h świecenia miałem w baniaku 27stC. Dlatego kupiłem refraktometr i mimo, że ma skalę SG, bardziej do mnie przemawia Salinity (g/l, PSU, ppt). Nie interesuje mnie temperatura, bo jest ATC (któremu powiedzmy wierzę) i zawsze wiem o jakich wartościach mówię. Znacznie upraszcza to sprawę w wyrównywaniu zasolenia w akwarium. Nie musisz nic przeliczać, tylko obliczasz (jeśli nie masz podanego) Salinity Factor dla soli, a następnie dodajesz odpowiednią ilość gramów na litr wody i załatwione. Wydaje mi się, że jak już masz refraktometr, to powinien mieć skalę Salinity i tą skalą powinniśmy się posługiwać by nie robić błędów.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na ATC są dwie skale gestosci i ciezaru

3-4krople kalibracyjnego tam gdzie normalnie wode, pod uszczelką masz srubke ktora krecisz tak aby było 0, mogłaś dzwonić wczoraj :) to jest tak proste urzadzenie optyczne ze dobrze skalibrowane nie moze zle pokazywac bo sie nie da ;) co innego spławik w ktorym moze sie kartka ze skalą przesunac lub od poczatku byla zle, u mnie salimetr zaniżal o 3 dziesiąte

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj nie każdy @Coltrane, nie każdy. Ale warto mieć taki co ma dwie skale.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalibrowałam go wg. instrukcji Tomka i nadal pokazuje 1030 tu też może być przyczyna tych cholernych glonów które utrzymują się od 8 miesięcy. Do tej pory żyłam w przeświadczeniu że woda ma 1025.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.