Skocz do zawartości
mari00sh

[90L] Kostka 45x45x45

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Wreszcie zmobilizowałem się spełnić moje marzenie i odpalić zbiorniczek :)

Posiadam już małe słodkowodne, teraz pora na pierwszą solniczkę :)

Pytań będę miał na pewno dużoooo więc proszę o wyrozumiałość :D

Dziś dostarczyłem do domu zbiorniczek oraz szafkę.

Akwarium 45x45x45 (90L) 6mm + sump 40x35x20 (28L) 4mm.

Jako tło czarna folia, komin osłonięty czarnym matowym PCV.

Pierwsza sprawa to oświetlenie, T5 za długie, HQI 70W odpada bo nie ma żadnych żarników, HQI 150W chyba za mocna?

W grę wchodzą jeszcze LEDy tylko nie wiem ile W.

Ostatnie rozwiązanie które wydaje mi się najlepsze jest to lampa Blau Lumina 3x36W PC.

Proszę o pomoc :)

dsc00139v.jpg

dsc00142c.jpg

dsc00144qr.jpg

dsc00145lc.jpg

dsc00149z.jpg


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow, wygląda naprawdę super :))

aaaale :

- nie za wysoki sump ? jak włożysz/wyjmiesz z niego odpieniacz do czyszczenia, albo obiegówkę ? ciężko będzie rękę tam złożyć.

- ładny grzebień, ale wklejony na stałe ? wyregulujesz nim poziom wody w akwa ?

Tak z ciekawości : czym okleiłeś komin ? widzę pcv, a klej ? silikon czy coś innego ?

niemniej ładny mebelek się szykuje :)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie Twoje "najlepsze" rozwiazanie oświetleniowe wydaje sie najgorsze. Do takiego fajnego sprzęty ledy wręcz sie proszą...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ladne akwarium, ale jeszcze dluga droga przed toba... zycze powodzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump owszem wysoki ale rękę mieszczę bez problemu, w razie czego wymienię na szerszy ale niższy. Grzebień wklejony na stałe ale mam nadzieję że będzie ok ;)Co do komina to obklejał go człowiek który robił szafeczkę ale z tego co widzę to na silikonie.

tomasz czy jesteś w stanie powiedzieć ile W LED będzie potrzebne do takiego litrażu ?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie czujesz się na siłach żeby zbudować, kilka postów wyżej ktoś ma do sprzedania gotowe moduły lubusika. Ja na Twoim miejscu kupiłbym 2 szt. a potem gdy nabierzesz doświadczenia rozbudowałbym o jeszcze jeden moduł. Ja w 60-tce i 30 cm słupa wody mam 54W i jest moim zdaniem w sam raz.

Mój odnośnik

PS. Odnośnie grzebienia. Ja bym go wyciął dopóki jeszcze można i zrobił (kupił) grzebień który można wyjąć i wyczyścić. To olbrzymie ułatwienie, a żadne koszty.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Możesz zrobić sam, ale nie wyjdzie dużo taniej, chociaż wtedy można by lepiej dobrać stosunek białych do niebieskich...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, temat oświetlenia z głowy :-)

Na początek 36W LED produkcji lubusika. Powinno wystarczyć. Jak tylko lampka dotrze to wrzucę foty.

Zastanawiam się nad grzałką. W mieszkaniu mam stale 25st. czy to zimo czy to lato. A jak w niedużym pokoju włączam plazmę 50 cali to się robi naprawdę gorąco :D

W związku z tym Jager 100W czy coś mniejszego?

Odpieniacz... i w tym temacie leżę :p Polecano mi Tunzee 9002. Jakie jest wasze zdanie? Najlepiej dobrze a nie zbyt drogo ;) Tak czy siak chyba będę musiał zorganizować nowego sumpa bo ten rzeczywiście jest wysoki i ma utrudniony dostęp.

Falowniki, w tym temacie też zdam się na wasze doświadczenie. 90x30=2700. Ale to tylko liczby :D Proszę o jakieś propozycje. Zakładam że lepiej 2sztuki słabsze niż jedna mocna. Czy obydwa tej samej mocy czy o różnych?

Pompa obiegowa - co będzie najlepszym rozwiązaniem?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w kostce 40x40x40 zdecydowałem się na nj2300 i myślę ze jest ok , więc może nj 3000 ???

jakiej wielkości masz komin ???


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cyrkulacje może 2 koralie nano evolution lub 2 tunze nano 6015 przy tunze przepływ prawie 40 razy baniak wiec raczej dobry sugerował bym się wielkością


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już inwestujesz w ledy to nie 30 razy objętość tylko coś więcej! Coś dla SPS???

jeżeli jednak przystajesz na swoim czyli mięsakach i 30X to wystarczy 2x koralia1

albo lepiej koralia2 + koralia1.

...co do tunze się nie wypowiadam wg jednych lepsze, wg drugich gorsze... z Chińskimi JVP tez bywa różnie... poza tym są wielkie i mają min 3000l/h

na aquaela ludzie narzekają, ja mam i z zalet wymienić mogę ich bezgłośną pracę... co prawda chyba aquael przesadził z tymi 2600l/h i w moim przypadku zastanawiam się nad wymianą, bo są za słabe...

zwróciłem uwagę, że ta tylna część szafki przylega do szyby akwa... nie jest to wg mnie dobre rozwiązanie. lepiej było zrobic lekki odstęp i dać węższą tą płytę tak by maxymalnie była szerokości komina... miałbyś możliwość przyklejenia na magnes pompek obiegowych na tej tylnej szybie... tak pozostają boczne i przednia (chyba to nie jest dobre rozwiązanie bo jak widać akwa ma 3 boki "dostępne dla publiczności"

poza tym ten element "daszek" nad akawa tez jest ciut za nisko... jakbyś go podniósł i trochę wydłużył mógłby posłużyć za uchwyt dla lampy, a tak to kiepsko widzę...

Poza tym powyższym marudzeniem to na prawde estetycznie zaprojektowane i wykonane akwa! Bardzo mi się podoba!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mari00sh, a zasilacz jaki wybrałeś do tych ledów?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koralia 2 jest już bardzo duża jak na taki zbiornik moim zdaniem dla zobrazowania wrzucam foto starej korali nano potem stara koralia 2 i nowa koralia 2 evolution 2800

pompy.jpg


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lubusikk

ja w kostce 40x40x40 zdecydowałem się na nj2300 i myślę ze jest ok , więc może nj 3000 ???

No ciekawa pompa :) tylko czy nie za mocna ? swoją drogą ma duży zakres regulacji.

jakiej wielkości masz komin ???

Muszę zmierzyć bo nie pamiętam :p

kubek_77

Jeśli chodzi o szafkę to raczej chciałbym ją zostawić w takiej formie jak jest, zobaczymy na sucho jak już wszystko skompletuje. Co do montażu oświetlenia LED to już mam mały pomysł ale najpierw poczekam na lampę.

tomasz

mari00sh, a zasilacz jaki wybrałeś do tych ledów?

Przyznam szczerze że zdałem się na doświadczenie lubusikk'a ;)

kukabana

Dzięki za fotke! A jak się ma stara nano do nowej ?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego akurat nie wiem nie widziałem na oczy nano evo.


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mari00sh, pytam gdyż jeden moduł to będzie na pewno za mało. Po pierwsze skręcisz trochę niebieski bo chodzą na max. prądzie co nie jest bezpieczne. Po drugie skręcisz białe gdyż bedziesz chciał zobaczyć odrobinę błękitu, a nie tylko wściekły biały. I zrobi Ci się z tego 25W. Także kupując zasilacz warto dopłacić 20 zł i kupić taki np. 5A co umożliwi Ci w przyszłości dołożenie dodatkowego modułu bez następnych kosztów. Teraz pewnie dobierze Ci kolega 2,5-3A i dokładając następny moduł będziesz musiał kupić drugi zasilacz.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie czytam ten temat i faktycznie zmień tego sumpa na niższy, lepszy dostęp do urządzeń. Pod kątem stolarskim wkręć sobie w tej półce na której stoi sump jeszcze po jednym wkręcie na środku półki bo na chwile obecną obciążenie masz to trochę na granicy (liczę z tym że będziesz jeszcze miał urządzenia). Robię w stolarce więc wiem co mówię a wkręcić konfirmaty to nie problem.

Druga rzecz - w szafce nie masz kratki wentylacyjnej, będzie Ci się wewnątrz "pocić" (płyty będą wilgotne). Kratka fi/10cm kosztuje w castoramie ok. 3,50 zl. TYLE :)

Ogólnie fajnie to wygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę pogrzebałem i generalnie chwali się te Koralie. Myślę że w moim przypadku przemówi za nimi stosunkowo szeroki strumień i małe wymiary co w kostce się przyda ;)

W takim razie Koralia 1 + Koralia 2 co da mi łącznie przepływność regulowaną z rzędu 1680 - 4300. Myślę że będzie wystarczająco a w razie potrzeby będzie zapas.

Chyba że są inne sugestie..

tomasz

Wielkie dzięki, poproszę lubusika aby wziął to pod uwagę :-)

not_kr user_popup.png

Również dziękuje za rady! Półkę z sumpem na pewno wzmocnię, o poceniu się szafki już czytałem i mam to na uwadze. Myślałem o zrobieniu z tyłu takich otworów jak w drzwiach łazienkowych ;) Czy to dobre rozwiązanie?

Za sumpa się na pewno niedługo zabiorę. Zostać przy 2 komorach czy go jakoś rozbudować ?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem jak chcesz regulować przepływ chyba ze kupisz 12 v i sterownik.


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tych "otworów jak w drzwiach łazienkowych" - tak dobre tylko droższe rozwiązanie o kilka złotych i więcej z tym roboty. Ostatnio robiłem szafkę pod 240 L i dodatkowo krawędzie na dole szafki przejechałem silikonem bo przy zabawie z sumpem przekonasz się że trochę wody Ci się wyleje.

Co do sumpa ja mam łącznie trzy komory z czego trzecia (wielkości 1/10 baniaka) na dolewkę. Masz mniej więcej tyle samo miejsca w szafce co ja więc więcej nie dasz rady zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem jak chcesz regulować przepływ chyba ze kupisz 12 v i sterownik.

no tak, nie wziąłem tego pod uwagę, wychodzi po raz kolejny niewiedza :p

sądząc po cenach sterowników pozostanę jednak przy 230v :)

w takim razie 2x nano evolution 1600 ?


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są najmniejsze z koralii bo jedynka ma duży magnes jak go zobaczyłem to się zdziwiłem ale niech inni też podpowiedzą czy starczy 3200l/h w 91l


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

First of all :) jak się patrzy na cyrkulację to IMHO trzeba popatrzyć ile ma się wody, a nie objętości szkła po zewnętrznych krawędziach. Wody będzie ok. 70l a nie 91... To raz. Dwa - IMHO Koralia Evolution 1600 x 2 będzie dość nawet dla SPS. Ja mam u siebie (40x40x40, 46l netto) jedną Evo 900 i szlag mi trafił prawie wszystkie ricordee od zbyt mocnego prądu wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

First of all :) jak się patrzy na cyrkulację to IMHO trzeba popatrzyć ile ma się wody, a nie objętości szkła po zewnętrznych krawędziach. Wody będzie ok. 70l a nie 91... To raz. Dwa - IMHO Koralia Evolution 1600 x 2 będzie dość nawet dla SPS. Ja mam u siebie (40x40x40, 46l netto) jedną Evo 900 i szlag mi trafił prawie wszystkie ricordee od zbyt mocnego prądu wody.

w takim razie 1600 + 900 ? czy 2x 900 :)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.