Skocz do zawartości
Wieczny

Co z tymi Restartami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam postanowiłem założyć ten temat bo dziś szukałem na forum ale nie znalazłem niczego co by dało wyjaśnienie tego procesu, mianowicie dla czego co czytam jakieś artykuły na forum to pisze ktoś że restart po 2-3 latach????? czy nie dało by się obyć bez tego, jakoś zahamować temu procesowi???? czy to zależy jeszcze od innych rzeczy bardzo mnie to ciekawi.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyczyn jest wiele. jeżeli czytałeś tematy/dzienniki, to zazwyczaj ludzie wyjaśniają powody "restartu".

nie ma odgórnego "prikazu", że po 2-3 latach jest wymagany.

często wiąże się ze zmianą litrażu/sposobu filtracji/wymianą LR czy po prostu jest wynikiem nierównej "walki" z solniczką.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nika szkoda że znikły z forum ten temat dziennik bo przydał by się a nie widzę go :/

a wracając do tematu czy np jakbym chciał mieć akwarium prowadzone jak prowadzone to może stać np spokojnie 5 lat czy to bardziej zagrożenie dla organizmów żyjących w moim akwa???? czy jest potwierdzone doświadczeniami że MUSI być ten restart dla lepszego ekosystemu.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

owszem dział "dzienniki" zniknął, ale mamy "nasze akwaria". tam są tematy nie tylko założone "wczoraj"... trzeba poświęcić chwilę i poczytać...

...

a wracając do tematu czy np jakbym chciał mieć akwarium prowadzone jak prowadzone to może stać np spokojnie 5 lat czy to bardziej zagrożenie dla organizmów żyjących w moim akwa???? ...

wybacz, ale nie wiem co to znaczy i o jakim systemie myślisz...

wybierając np. dany rodzaj filtracji, czytasz o nim i wtedy już wiesz. 5 lat dla DSB to raczej za dużo (choć teorie są różne) ale dla typowej met. berlińskiej to tylko "sekunda".

do tego dochodzi cały sposób prowadzenia zbiornika, zdecydujesz się na coś/doczytasz i będziesz miał plusy i minusy. oczekujesz streszczenia 2/3 forum w jednym poście?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie oczekuje streszczenia 2/3 forum :p tylko dowiedzieć się czemu tak się dzieje, w końcu próbujemy stworzyć naszym zwierzakom jak najbardziej odtworzone warunki z naturalnego ich środowiska.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że działa tu matematyka :). Im dłużej coś robisz tym większe prawdopodobieństwo,

że coś sie wysypie, cos pomylimy, cos padnie itp itd...

Czasami pomyłka kosztuje całe akwa, mówię tu o koralowcach twardych, które są najbardziej podatne na wszelkie gwałtowne zmiany. Jest tak wiele czynników, że niestety ale trzeba być czujnym non stop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w SPSowych zbiornikach w 99% restarty są spowodowane padaniem,umieraniem korali z niewyjaśnionych przyczyn


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium morskie jest systemem dynamicznym: korale stale rosną, obsada sie zwiększa, glony wapienne zarastają skałę itd... tak wiec to, co funkcjonowalo kiedys calkiem dobrze, dzis juz nie funkcjonuje. Poza tym, w wielu zbiornikach zbierają się z czasem rożne substancje, których odpieniacz nie usunie, a mogą mieć one negatywny wpływ na zbiornik. IMHO zanim zrobi sie "restart", warto wyprbowac, czy 2-3 wieksze podmiany wody co kilka dni (kazda ok. 20%) oraz wymiana czesci skaly na swierzą, nie rozwiąże problemu. Restart jest zawsze rozwiazaniem ostatecznym...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słonego jeszcze nie restartowałem, ale słodkie zdarzało mi się z nudów ;)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od 2001 roku mam "Morskie" bez RESTARTOW owszem różnie bywało ale kto kazał by mi robic "restart" w takim litrażu i poco. jak sie komuś nie chce stabilizowac parametrów i nabierac doświadczeń to "ciach" i odnowa.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

1100 l. w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.