Skocz do zawartości
Gość Leon

Korkowce

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Leon

Bracia i siostry ;-)

Nurtuje mnie zagadka jak to jest z korkowcami. Bo wyszukując poniższe nazwy - wyskakują mi fotki z tymi samymi koralami:

Clavularia viridis

Briareum sp

Pachyclavularia violacea

Szperałem w necie ale nie udało mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Wydaje mi się, że Clavularia ma inne polipy niż Pachyclavularia.

Też zielone i świecące w aktynice, ale inne.

A to Briareum widziałem tylko na fotkach i chyba ma dłuższe niż oba wcześniej wymienione korale.

A tu gościu pisze że Briareum to nowa nazwa Clavularii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Briareum wg reeflex.net to gorgonia, nie korkowiec.


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z moich obserwacji zauważyłem że sarcothelia edmondsoni,sympodium,anthielia,acrossota,clavularia viridis,knopia i stolonifera lubią te same warunki i rozrastają się w ten sam sposób,nie wiem czemu są tak rozsiane po grupach ale briareum to mi jakoś się nie łączy


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam oba gatunki tego korala i sprawa u mnie wygląda następująco:

Birenium - szkielet jasno beżowy polipy jasnozielone

Clavularia - Szkielet ciemno fioletowy, zielone ( dużo ciemniejsze od poprzednika)

Poza jest duża różnica w budowie koloni jednego i drugiego oraz sposobie porastania skał.

Birenium wręcz zalewa skałę, Clavularia bardziej porasta i moim zdaniem jest łatwiejsza do usunięcia.


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to fakt,u mnie briareum jak się chowa to nie wystaje nic ,gładka "skóra a w clavularii po zamknięciu polipków i tak pozostają takie wypustki,ja mam clavularie żółta :)

i tworzą świetne falujące trawniczki :thumbsup:


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki problem gdzie podobne gatunki sa umieszczone w innych grupach systematycznych to nie rzadkosc w taksonometrii. Najczesciej wynika to z tego ze kilku badaczy niezaleznie odkrywa czy opisuje ten sam gatunek lub ten sam rodzaj nadajac im inne nazwy lub klasyfikujac je do innych grup. A to ktora nazwa przetrwa najczesciej zalezy od ilosci publikacji. Czesto zreszta trwa to latami zanim ktos to uporządkuje


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się Tester, tylko czy fakt że są podobne musi je klasyfikować do tej samej grupy?


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesto dokladne badania i poziopm wiedzy pozwala nam zmienic taksonometrie danego gatunku.

Wiki: Taksonometria - metoda podziału poszczególnych osobników na grupy na podstawie ich wlaściwosci lub cech zewnętrznych

tu sie okazuje ze pewne cechy wygladajace tak samo "na oko" juz sa inne brzy dokladnym badaniu. Na oko, to knopia to roslina: ma "lodyzke", "kwiatek", "pędy" i co najwazniejsze - "fotosyntetyzuje" - na oko to 100% roslinka :D

Pamietam jak na biologii w czwartej klasie podstawowki powiedzialem ze bakterie to zwierzeta :) za kare nauczycielka kazala mi napisac 100 razy: "bakterie to najprostsze rosliny" . Napisalem, a jakze . I w tym przeswiadczeniu zylem pare lat dopoki w pierwszej klasie liceum nie dostalem lufy za stwierdzenie ze "bakterie to rosliny". :D uczen - pierwsza ofiara Ministerstwa Edukacji Narodowej :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.