Skocz do zawartości
kamsolik

rodzaj oświetlenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Planuje budowę akwarium o wymiarach 135-80-65 (długość - wysokość - szerokość).

I tutaj nasuwa się pierwsze pytanie? Czy te wymiary są ok? - jedyne co mogę zmienić to wysokość i szerokość.

Druga bardziej niepokojąca rzecz to wymiary świetlówek i ich rodzaj.

Otóż doczytałem, że dostępne są następujące wymiary świetlówek t5:

24 W długość 55 cm

39 W długość 85 cm

54 W długość 115 cm

80 W długość 145 cm

Przy moim wymiarze mogę użyć jedynie tych 115cm. Ale 20cm nie będzie doświetlone. Czy to ok? Czy może tak być?

Ostatnie pytanie dotyczy rodzaju oświetlenia. Na forum piszecie o T5, led, itd?

Czy świetlówki T5 są wystarczające, czy trzeba użyć innych lub ewentualnie zastosować kilka rodzajów oświetlenia?

Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwaria wys 80 cm są ładne, ale trudne w obsłudze - po prostu nie dostaniesz ręką do dna. Co do oświetlenia? W nic innego niż ledy bym się nie pchał.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego trudne w utrzymaniu?

Ręce mam długie więc dam rade chyba:)

A szerokość dobra, bo tu mogę dodać?

Akwarium będzie zabudowane i widoczna będzie tylko przednia szyba więc nie wiem czy jest sens jeszcze szerokość zwiększać?

I ważne jeszcze - akwarium będzie na stelażu o wysokość 35cm. Czy sump może stać tylko 35cm niżej?

A te ledy możesz jakieś polecić? I dlaczego ledy? Są tańsze w zakupie, utrzymaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie w utrzymaniu, ale w obsłudze. Wybacz ale wszyscy ludzie których widziałem że mogą bez problemu grzebać na dnie 80-cio centymetrowego akwarium są ciemnoskórzy i grają w kosza w NBA.

Szerokość czym większa tym lepszy efekt - po prostu super głębia, więc jeśli możesz to dodaj.

Co do sumpa w 35-cio cm stelażu - dla mnie bez sensu. Kwestia obsługi to raz, a po drugie na pewno nie zmieścisz tam odpieniacza na taką objętość wody.

Co do ledów - wybacz ale są setki postów, poczytaj i pytaj konkretnie jak już bedziesz miał chociaż minimalne rozeznanie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będziesz miał problem z odpieniacvzem 35cm troche niski chyba że masz miejsce przesunąć sump w bok aby odpieniacz miał miejsce. Ja mam 60cm i problem z odpieniaczem góra kubka 2cm pod płytą.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety innej opcji z tym sumpem nie ma.

Stelaż będzie 35 cm, ale sump będzie stał obok więc z odpieniaczem nie powinno być problemu.

Zdradź chociaż czy ledy są tańsze w utrzymaniu? Chodzi o ilość watów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Cree to lampa - budowa + użytkowanie zwraca się mniej wiecej po 1,5 roku w porównaniu z HQI/T5


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedl bardziej na szerokosc niz wysokos 135-80-60wys.

A co do oswietlenia Ledy cree sam tez bede robil :yes

poszperaj na forum, troche tego tam jest :book:

pozdrawiam Andrzej


Akwarium wystartowalo

120x60x50 + sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 70 cm wysokie i ciezko cokolwiek zrobic,a ty przy 80 cm mowisz ze nie bedzie problemu to zycze powodzenia nawet drabina nie pomoze jak akwa zalejesz,no chyba ze maska do nurkowania,lampy ledowe 2 szt 120w beda w sam raz jak dopalisz jeszcze 2 szt t5 :welcome:


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna miec ręce długie, ale problem z wysokimi baniakami jest taki, że nie widzi co się w nich robi, poniewaz trzymając rękę w baniaku/ustawiając w nim patrzymy od góry zazwyczaj - siłą rzeczy nie mogąc zobaczyc widoku finalnego od frontu... chyba ze wyjmiemy rękę z baniaka, zejdziemy ze stołka.. a to troche uciążliwe :) Grzebie czasami w 100 cm wysokości i trzeba sie sporo nagimnastykowac przy tym. Lepiej poszerzyć baniak i obniżyć jesli lokal pozwala na to... niemniej każdy robi wg wlasnego uznania. Przy takiej wysokości podobnie jak Tomasz myślałbym o ledach.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta wysokość 80cm wynika głównie ze względów estetycznych, zachowania proporcji w zabudowie akwarium.

Jednak przekonaliście mnie, że lepiej będzie trochę obniżyć. Będzie więc 135wys-70wysok-80szerok.

Wracając do oświetlenia. Lampy led w ilości 2 szt wystarczą do jego oświetlenie?

Plus 2 lampy T5? plus oświetlenie nocne?

Jeszcze kwestia sumpa. Jaka powinna być jego objetość przy takim akwarium (ok 750litrów)?

Dzięki za wszelkie sugestie.

Bardzo cenne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planujesz konkretne akwarium, więc te chińskie wyroby ledopodobne sobie odpuść. W końcu sie okaże że światła dają tyle co Cree o połowę słabszej mocy. Poczytaj o DIY i będziesz miał super lampę - minimum 500W. Żadnych t5. Jak masz dobrze dobrany stosunek RB do CoolWhite to świetlówki tylko zepsują Ci fekt.

Sump? Jak największy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.