Skocz do zawartości
Ron

Pomocy! Co robić? Ukwiał chyba wykituje!

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem ukwiała (nazwa?) lekko fioletowy z zielono-żółtymi końcówkami. Zaaklimatyzowany w piątek. Na początku wyglądało wszystko OK. Przeszedł kawałek po tanku, usytuował się ładnie, pompował czułki (ok 95% wszystkich - zdarzały się niektóre "zwiędnięte")

W niedzielę podjąłem pierwszą próbę podania mikro kawałka krewetki - nie wykazywał ochoty więc nie nalegałem.... zabrałem żarcie i tyle.

W poniedziałek rano szok - ukwiał totalnie oklapł wszystko wisi.STRES? Gęba otwarta lekko wywinięta i wydalił (przy lekkiej pomocy błazna, który zamieszkał w nim po 24h) galaretowatą substancję koloru brunatnego wielkości ziarka 2-3mm błazen to zjadł. I co... ukwiał odżył znowu się napompował, ale już w ok 70%. Tak jak by się zwymiotował i zrobiło mu się lepiej. Juz myśleliśmy z żoną że wszystko wraca do normy a tu wczoraj wieczorem znowu oklapnięcie i widoczne w jego wnętrznościach ta substancją którą błazen usilnie próbuje pomóc wydalić, ale już nie je tego - nie posmakowało chyba?

Pytanie czy ukwiał kończy żywot? Paramerty wody w normie- dzieś wieczorem żona jeszcze raz sprawdzi.

W niedzielę zrobiłem 5 % podmiankę. Co robić ?

Ukwiał ułożył się sam pod odpowiednim przepływem...co jeszcze sprawdzić, zrobić.

Jeżeli zdycha kiedy go wyjąć żeby syfu w wodzie nie zrobić? Czy nie jest za późno? Gdzie popełniłem błąd?

Pomóżcie

Ron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to piszą weź węgiel...sobie na wstrzymanie.

Ukwiał jest w nowych warunkach i może być nerwowy,po kilku dniach będziesz wiedział jak się zachowuje.Może błazenki go męczą? Niepokojony ukwiał rzeczywiście zwraca pokarm, ale wydala też w ten sposób więc trudno powiedzieć. Jeżeli parametry wody sa ok to nic nie zrobisz. Jeśli zdycha to będzie "dymił" czyli jakby rozpuszcza się w wodzie


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co słychać z ukwiałem?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry z wczoraj wieczór wszystkiw w normie!!!. I co ukwiał znów napompowany !! :D)) gębę troche wywija ale na razie spoko! wygląda dużo lepiej... Zobaczymy co będzie się dalej działo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem znowu oklapł.... :D znowu jest w dołku... Mam nadzieję że to kwestia czasu kiedy w pełni dojdzie do siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość klubowicz

Witaj!

Z twojego opisu wynika ,że ukwiał jest w stanie agonii!.

Jeżeli Amphipriony już w nim nie siedzą to oznaka że powinieneś go wywalić do kibelka! Moja rada ; jeżeli zauważysz że wychodzą z niego tzw. sprężyny (czyli organy wewnętrzne) to na nic się nie oglądaj tylko wyciepuj do klopa.Początkowo ryby próbują to oczyszczać ale niestety doprowadza to do jeszcze większej destrukcji a póżniej śmierci ukwiała. Przypuszczam że jest to Heteractis magnifica która jest bardzo trudna w aklimatyzacji.Większość ukwiałów jest uszkadzana już podczas połowu i w zbiornikach handlowych a uszkodzenia mechaniczne bardzo rzadko się zabliżniają w akwarium.U mnie miało to miejsce tylko raz z ukwiałem Stichodactyla.

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

właśnie stałem się w poniedziałek szczęśliwym posiadaczem ukwiału typu Heteractis magnifica (sprzedany mi jako Radianthus ritteri - ale wyczytałem że to to samo :D )i trochę mnie ten temat wystraszył. Jak ciężki jest ten ukwiał do zaaklimatyzowania, jak powinien wyglądać po aklimatyzacji?? Poproszę o jakieś porady czy też wskazówki. U mnie po włożeniu go do akwa posadziłem go na sklae otoczonej piaskiem ale zlazł na tenże piach i tam już został (tak ze 3 razy sie bawiliśmy) i po rozmowie z Piotrem z Korale.pl posadziłem go wysoko na skałach (czyli dużo swiatła i ruch wody też galanty). Przemaszerował kilka centymetrów i tak już stoi 3 dzień z tym że jest cały rozłożony czyli wygląda jak słonecznik (jest napompowany) i nie wiem czy czasem nie powinien wyglądać tak?? http://www.reefshop.pl/view_product.php?product=RADVDMAZ38

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem posiadaczem takiedo z czerwoną stypką od wtorku ale nie wiem o to za gatunek?


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radianthus ritteri i heteractis magnifica to dwa zupełnie różne gatunki - odmiena jest zarówno ich budowa jak i rozmiary do których dorastają. H.hagnifica ma kilka razy więcej przydełek niz R.ritteri i odmienne ubarwienie - zazwyczaj jest to różowo-fioletowa noga z ciemnozileonymi(przechodzącymi w jasne na końcach) parzydełka.

co do aklimatyzacji - nie zgodzę się z tym, że sa wyjątkowo cięzkie - powiem więcje - bardzo sie trzeba nastarać, aby ukwiał padł. Jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne bardzo szybko się goją - kwestia kilku dni - oczywiście pod warunkiem iz parametry wody sa ok. Mało tego - sam kilkukrotnie je "rozmnażałem" poprzez rozcięcie na pół w poprzek otworu gębowego - ani jeden mi nie padł po takiej operacji. Podobnie jest z e. quadricolor.

Co do pocżaktu postu - nic nie piszesz, jakie mas z oświetlenie - jest to zasadnicza sprawa, ukwiał zaraz po podrózy moze być zestresowany i kamirnie go czym kolwiek może jeszcze pogorszyć sytuacje. Dlatego w tym okresie najważniejsze jest oświetlenie, jako zastępcze źródło "pokarmu"

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - ten którego dostałeś, to własnie ten ze zdjęcia - tak powinien wyglądać, a nawet lepiej :D


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość klubowicz

Właśnie wysłałem posta ale zniknął w eterze!!!!!!!!!!!!

Więc powtórzę w skrócie.

Nie zgodzę sie z tobą Przemek że H magnifica jest tak prostym ukwiałem do zaaklimatyzowania , nie wspomnę już o jego rozmnożeniu.

Myślę że mówimy o dwóch róznych gatunkach ukwiałów. Mnie chodzi o ukwiał z bordową stopą , fioletowym worem i żółtymi końcówkami czułków.

Osobiście nie znam nikogo z moich znajomych któremu udało się nacieszyć tym ukwiałem dłużej niż kilka tygodni. A jego rozmnożenie to chyba istna mrzonka!!!!

Uważam że jest wiele , wiele innych ukwiału które bez problemu żyja długo ,długo w akwariach.

Wyżej wymienionego odradzam każdemu!!! Jest piękny ale super,super ciężki w utrzymaniu.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

swoją wypowiedź odnośnie gatunku chciałbym poprzeć takim oto linkiem, a jest ich po wklepaniu w gogle znacznie więcej http://www.liveaquaria.com/product/prod_Display.cfm?pCatId=631 i każdy mówi tak samo.

Z pozdrowieniami

Artur

936-img_4050_ok.jpg


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość klubowicz

Dokładnie chodziło mi o tego ukwiała.

Moim zdaniem po dłuższym przebywaniu w akwarium traci żółte, soczyste zabarwienie czułek.

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czyli co to jest za gatunek i czy pożyje długo??

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może faktycznie mea culpa - szukałem zdjęć u siebie w archwium - może to faktycznie była crispa - natomiast w 100% był to heteractis. Magnifici występują faktycznie w wielu odmianach barwnych. Co do wspomnianego przez atrwa ukwiału - będzie to gat. Radianthus malu - z rozpędu wpisałem to co było na fakturze.

Natomaast takze jestem pewien, że utrzymanie ukwiałów z gat. heteractis nie jest aż tak trudne! Tak jak pisałem - nie powinno się karmić w pierwszych dniach.

Zresztą tu na forum, chyba Arturowi rozmnożyła się magnifica poprzez podział - samoistnie.

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już nic nie wiem :D, jaki wkońcu ma ten ukwiał i czy będzie z nim wszytko ok??

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość klubowicz

Nie wnikaj jaki to gatunek! Może to być Heteractis.

Najważniejsze że w/g mnie wygląda ok!

Gęba zamknięta , ukwiał napompowany to tylko powód do radości!

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

atrawa - ten co go masz, to radianthus malu.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, dzieki za słowa pocieszenia a skoro taki gatunek to też chyba ok :D

PS.

Do Przemka, prosiłbym następnym razem przy wysyłce paczki jednak wpisywać stacje docelową właściwie, bo dobrze że miałem dowód i gość się nie upierał że paczka musi dojść do katowic :D


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

no i po ukwiale. wyjechałem na trzy dni, ukwiał zszedł gdzieś pod skały i właśnie wyciągnołem rozkładające się zwłoki a taki był ładny :D

Pozdrawiam

Artur


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam poobną sytułacje co wyżęj opisana mój siedzi w słabo doświetlonym miejscu jednak jeszcze żyje.raz mi też paszcze na wieszch wywwalił ale teraz jest wszystko ok. zobaczymy o z tego wyniknie.


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczął "dymić", ale jeszcze nie śmierdział - baniak uratowany, błazen dochodzi do siebie po rozstaniu ... :-(. Po prostu ... "odpłynął".

------------------< THE END >-----------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość klubowicz

Jak widzicie trzymanie ukwiałów nie jest takie proste. Są to zwierzaki trudne w utrzyaniu w warunkach akwariowych.

Nawet super wyglądający egzemplarz potrafi się w krótkim czasie zmienić w "śmierdzącą szmatę" która w expresowym tempie zachwieje równowagę w akwarium.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.