Skocz do zawartości
Gość kapitan

Tubastrea

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kapitan

Witam Panie i Panów :welcome:

Od wczoraj mam Tubastreę w akwarium, cały dzień była schowana, wystawiła główki w nocy, ale żółte polipki tylko tak minimalnie się pokazały.

Chcę ją odkarmić, bo podejrzewam że jeszcze nikt tego nie robił i nauczyć wychodzić za dnia.

Mam podawać jej strzykawką artemię do "pyska" mimo tego że jest skurczona, czy lepiej zakupić jakiś LPSowy pokarm do robienia zawiesiny? A może w jakiś inny sposób zachęcać?

Wczoraj jak jej podałem artemii to nie widziałem żeby wciągała, ale może była/jest zestresowana i dziś będzie lepiej.

Dziękuję, pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest na pewno zestresowana, poczekaj niech sie zaaklimatyzuje, ja karmie mrozonkami :) i wychodzi na karmienie i w dzien i na wieczor, tuby lubia byc trochu w cieniu wiec nie dawaj jej w bardzo jasne miejsce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tuby otwarte za dnia to norma. Jezeli nie jest wyglodzona to juz na drugi dzien powinna sie otwierac.

"Zdechlaczki" najlepiej reanimowac za pomoca przykrycia (parasola) z odcietej butelki PET. Najszybciej reaguja na drobny suchy pokarm i jaja kraba.

Jak masz mozliwosc wrzuc fotke, latwej bedzie ocenic stan


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje tez otwieraja sie w dzien.Ja nigdy nie karmilem tubek po zgaszeniu swiatla.Nauczysz je pobierac pokarm za dnia tylko daj im troche czasu.Teraz mam mnostwo malych zoltych tubek po calym akwarium, i czekam az czarna pojdzie w slady siostry.


4284_4296.png

Akwa 60x60x60 + 40L sump,oswietlenie LED 120W plus 4x24W T5,cyrkulacja Tunze 2x6055,Red Devil Cone Protein Skimmer RDC-850,obieg Rio plus 2100L,40kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dzięki za odpowiedzi Panowie :coffee:

@ Grzegorz Dyzma

Ok, zamieszczam fotki.

Tak wyglądała 20 minut temu jak wróciłem do domu. Tak samo jak wczoraj prosto z worka. Z boku po prawej widać 2 nowe kolonie.

img0263kj.jpg

img0264tv.jpg

img0265hu.jpg

Rozpuściłem pół kostki artemii i zacząłem od tubki, wciągnęła wszystko :D Nie zostało nic dla ryb, ile mam jej tego dawać żeby nie przesadzić i żeby nic tam nie zgniło w środku?

Od razu widać ruch i lekko się napompowała, lekko polipki widać.

img0266um.jpg

img0267zv.jpg

img0268xr.jpg

Wygląda jakby się wolniutko pompowała, zobaczymy co będzie wieczorem i jutro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladny okaz Ci sie trafil, nie powinno byc zadnych problemow, ale polipy ma dokladnie taki same kiedy stosowalem polimery przy koralach NP. Z drugiej strony moze to byc zwykla najedzenie z poprzedniego akwarium


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dzięki :) No to zobaczymy co będzie dalej, akwarium jeszcze dochodzi do siebie po ponad 2 tygodniach na "automatyce" gdy byłem na wakacjach i jakby nie było dopiero się uczę.

Musi być dobrze bo to jeden z tych korali przez które zająłem się morszczyzną :)

Pozdrawiam. :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dziś po 3 dniach, zrezygnowałem z karmienia jej do japy artemią i wygrzebałem taki mix mrożonek co rybom nie smakował. Wziąłem wszystkiego po trochu, starłem na drobnym metalowym siteczku łyżeczką na papkę i rozpyliłem nad koralem. Najlepszy efekt jak do tej pory, przeniosłem ją też w ciemniejsze miejsce (a raczej lampę odsunąłem bo w kostce nie ma ciemniejszych miejsc :D ).

img0296o.jpg

Potem włączyłem cyrkulację i zawiesina sobie krążyła. Koral się nie schował.

img0301vo.jpg

Buźki też wcześniej półotwarte pootwierały się na "oścież" tak że widać dno zwierzaka.

O 20 wyłączają się lampy, poszedłem zobaczyć o 20:25 czy po 2,5h od karmienia jest nadal otwarta.

img0303qg.jpg

Surprise! :thumbsup: Wcześniej w nocy się wcale nie otwierała, albo się aklimatyzuje, albo żarcie pływające w wodzie sprawiło ten cud :)

Myślę nad kupnem Coral Snow i H2Ocean Pro+ LPS food.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Miałem tubkę pomarańczową którą nauczyłem bardzo szybko otwierać polipki w dzień a właściwie to wieczorkiem, jak przychodziłem z pracy o 17 dawałem suchy pokarm dla rybek i po około 15/20 min karmiłem krewetkę ze strzykawki mrożonką (w tym czasie zawsze coś wylesiało pokarmu co bardziej pobudzało tube) żeby nie stresowała tuby przy karmieniu i po kolejnych 20 min koral był gotowy do jedzenia polipki wychodziły bardzo ładnie i podawałem każdej główce płukane w RO Mysis poprostu to uwielbiała i po około 2 tygodniach jak przychodziłem z pracy i podałem suchy pokarm tuba już bardzo ładnie reagowała :).

Czarna wymagała więcej cierpliwości ale efekt extra :), niestety w 55l dwie duże tubki i brak dobrego skimerka zaowocowal NO3 50 a PO4 poza skalą i niestety sprzedałem korale i powoli zbijałem parametry do normy.

życzę powodzenia koral piękny i bardzo wdzięczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Tuba zaczyna się otwierać już ładnie za dnia w porze karmienia (chyba ma wbudowany timer),

ale mam jeszcze jedno pytanko: czy można przegiąć z karmieniem? Ona wciąga (70-80 polipów) 2 kostki artemii dziennie i po karmieniu wygląda że się dopiero rozkręca i zaczyna szybko i agresywnie wciągać wszystko co jej podpłynie pod polip.

Czasem widzę jak mały polip wciagą artemię do połowy, a następnego dnia ta artemia już gnije (czernieje).

Czytałem na forum żeby nie przeginać z karmieniem ukwiałów, czy Tuby też się to tyczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Tuby jak każdego LPS-a można przekarmić. Właściwie to każde zwierzę można przekarmić, ba - człowieka można przekarmić :) a co dopiero tak mało inteligentne stworzenie, jakim jest koral. Jeśli pokarm gnije nie zjedzony do końca, bądź koral wydala niestrawiony pokarm, to znak ze prawdopodobnie jest przekarmiony.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Tuby jak każdego LPS-a można przekarmić. Właściwie to każde zwierzę można przekarmić, ba - człowieka można przekarmić :) a co dopiero tak mało inteligentne stworzenie, jakim jest koral. Jeśli pokarm gnije nie zjedzony do końca, bądź koral wydala niestrawiony pokarm, to znak ze prawdopodobnie jest przekarmiony.

ale z drugiej strony tuba nie jest z gumy, jak juz nie moze wiecej zjeść to "beknie" jadłem ku radości ryb :D


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, ze jesli nie zwróci wszystkiego to dojdzie do rozkladu beztlenowego w obrebie jamy gastralnej, a wiadomo ze beztlenowce sa niebezpieczne. Zdarza sie, ze polip wciagnie tyle, ze nie starczy mu po prostu enzymow trawiennych zeby to strawic, jesli z niestrawionego pokarmu wytworzy sie czop, ktory zamknie otwor gebowy, bardzo szybko dochodzi do rozkladu beztlenowego i tworza sie idealne warunki dla infekcji dla gronkowców, a jak pojdzie infekcja gronkowcowa to przewaznie kaplica i ratuje tylko amputacja zakazonych tkanki.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem niedawno malutkie dwie główki, ale musiały być chyba bardzo wygłodzone (były takie jakby suche), bo od momentu kiedy je przyniosłem jeszcze się nie otworzyła, to już kilka dni. Do karmienia pompuje się w momencie, otwiera dziób i widać tylko takie króciutkie wąsiki. Po jedzeniu wracała do swojej postaci. Dzisiaj po jedzeniu nawet jest lekko napompowana więc może to dobry znak.

Jak wygląda sposób rozmnażania? pytam bo nalazłem dzisiaj coś "dziwnego" właśnie tego pomarańczowego koloru, pływało i nagle prąd to porwał za skałę. Ma ktoś może zdjęcia tych jakby to ująć "nasionek"


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Tuba jak jest wygłodzona to potrafi puścić zarodniki w celu przetrwania

@Dyzma wie coś na ten temat :thumbsup: - spec w nie-foto :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie chciałbym żeby wypowiedział się ktoś kto widział jak on wygląda tzn zarodnik ;)


Zbiornik 72L, RO+DI, lampa 4*24w 2*biała 10k i 1*niebieska10k, 1*Fiji Purple, 2*Tunze 6015, grzałka EHEIM 50W, miniflotor + Eheim 3702, sól RED SEA Reef Coral Pro, skała 10kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Były PW z pytaniami, więc robię update.

Karmię Tubę codziennie o tej samej porze, wciąga 2-3 kostki artemii dziennie. Jak widać koral orientuje się w cyklu dobowym bo zaczyna się otwierać do karmienia o tej porze o której go dokarmiam. Wygląda dużo lepiej niż na początku i wydaje mi się, że tkanka zaczyna powolutku zalewać skałę na której rośnie i na brzegach tworzą się nowe polipki. Okaże się za jakiś czas, na razie mam ją za krótko. Te dwie nowe kolonie też rosną.

W nocy otwiera się jeszcze ładniej, ale mam nadzieję że to kwestia czasu i za dnia też pokaże max swoich polipów.

img0343no.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Dobrze - dokarmiaj, dbaj, dopieszczaj bo nie znasz dnia ani godziny kiedy się zgłoszę po moją kolonię :D

Wygląda pięknie i dobra fotka :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Karmię, karmię :)

Jak Dino nie zje mi baniaka do tego czasu to mam tam takiego brzdąca 5-6 polipów co już czeka na odbiór.

Tuby są super, chyba zrobię tubowy zbiornik i będę je karmił codziennie kilogramową paczką mielonego :D

Fotka robiona telefonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanko karmicie wasze tubki z strzykawki prosto w mordke czy poprostu w toń wody pokarm i co złapie to jej...?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

ja cały czas to co złapią przy karmieniu( z toni )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak karmisz?w nocy specjalnie czy w tylko w dzień przy normalnym karmieniu reszty.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

w dzień - tak jakoś wyszło

p.s

ale widzę że jest @Robert K w wątku :)

posiada NF to się pewnie wypowie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.