Skocz do zawartości
mariusz_s

Kostka 70L - Wejherowo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

A więc ruszyłem. Akwarium dotarło już od szklarza. Niestety gdzieś tkwił błąd i przelew zamiast 10cm szerokości ma tylko 5cm. No nic jak będzie źle to zrobi się coś na wzór pudełka przelewowego Tunze.

Akwarium ma wymiary całkowite 50x45x40. W środku panel o szerokości 10cm. Na razie zamontowana jest pompa obiegowa NJ1700. Światło tymczasowo Aquael DecoLight Marine 2x11W. Docelowo będzie lampa DIY LED 36W.

Teraz tylko filtr RO, sól i żywa skała w ilości 10kg. Całość dopełniać będzie żywy piasek coś ok. 5kg.

a356132114832304m.jpg

pomocnik już jest na stanowisku,

2a14fccc59852fadm.jpg

pompa obiegowa.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche na tym przelewie bedzie sie spietrzac...

Byloby lepiej, gdybys ten waz wymienil na silikonowy. Nigdy nie wiadomo co taki zwykly bedzie oddawal do wody. Troche chemicznych zwiazkow napewno, dlatego robi sie po kilku miesiacach twardy. :welcome:

Bedzie gut :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam kolegę i powodzenia życzę :D


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche na tym przelewie bedzie sie spietrzac...

Byloby lepiej, gdybys ten waz wymienil na silikonowy. Nigdy nie wiadomo co taki zwykly bedzie oddawal do wody. Troche chemicznych zwiazkow napewno, dlatego robi sie po kilku miesiacach twardy.  :welcome:

Bedzie gut  :thumbup:

Wody jeszcze nie ma. Wymiana węża przewidziana jest na dniach. Obecnie schnie wklejony grzebień. Teraz widzę, że błękitne tło było by ok. No niestety może uda mi się to zmienić. Ale czarna szyba też nie jest taka tragiczna. W największą przegrodę wstawię odpieniacz. Myślalem o Weipro 2005/2009. Szukam obecnie ich recenzji.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a aaaa pomocnik to młody brytyjczyk ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a aaaa pomocnik to młody brytyjczyk ?

EEE nie. To czarna kota, zwykła nasza polska. Do kompletu jeszcze jest 3 innych pomocników. Też koty. Niestety jeden z nich to niewidomy inwalida.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawie...no i już nawilżacz z pokoju możesz wywalić, powietrze będzie już dobrze nawilżone :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zalałem akwarium kranówką. I zonk. Wycięcie pod grzebień jednak jest za wąskie. A i jedna z przegród jest zabyt wysoka. Stłumienie pompy obiegowej, jak i modyfikacja grzebienia sprawiły, że poziom wody jest w miarę ok, a i nie chlupocze.

774b15dd014cf0b5m.jpg"]

0566cb35738764e8m.jpg

Niestety pompa NJ1700 chyba jest ciut za mocna pomimo stłumienia. Chyba jednak wrócę do NJ1200. No i pomimo bezgłośności czuć jej pracę na blacie biurka.

PS. Aż chce się dosypać soli, ale to tylko kranowita. Czekam jak na szpilkach na RO i start :).


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam praktycznie identyczny zbiornik jak mój jeden wymiar różni się tylko o 5cm. U siebie mam grzebień 15cm szeroki i szczerze to nie robiłem próby na kranówce a można było trudno co będzie to będzie, też mam NJ 1200 mam nadzieje że będzie gitarka do tego wrzuciłem koralie nano i nie wiem czy nie będzie mało. Co ty planujesz na obieg? Ledy to dobry wybór sam składam lampkę w następnym tygodniu.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za obiegówkę robi obecnie NJ1700. Chyba jednak ją wymienię na NJ1200.

Do cyrkulacji będzie Hydor Koralia Nano 900.

U mnie wycięcie pod grzebien miało być 8cm, szklarz się pomylił i zrobił 5cm.

Wymyśliłem jak zdławić pompę by całość działała. A więc na wylocie zamiast silikonowego węża, dam rurę PVC i zawór. Zaworem ładnie wyreguluję przepływ.

Hmm czekam na krytykę tego jakże "genialnego" pomysłu.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i się pocieszyłem.

W lampie AquaEl'e chyba zdechła aktynika. Chwilę świeci i gaśnie na ułamek chwili i tak w kółko. A już chciałem dokupić jakąś używkę drugą. No cóż życie. LEDY in progres, ale kiedy to inna bajka. Jakoś szpec od PWM przebywa za granicą. Woda od zalania czyli od wczoraj ciągle przypomina wodę sodową. Pełno bąbelków powietrza wyrzucanych wylotem obiegu. Próbuję odszukać miejsce gdzie może być zasysane powietrze, bo jednak nie jest to chyba kwestia pompy obiegowej. Jestem zły i sfrustrowany. Jutro ma dojść rura PVC NIBCo 1/2" i zawór. Mimo wszystko wole sztywne i szczelne rozwiązania a nie klejenie węży do kształtek PVC silikonem.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie dław pompy tylko ją wymień na słabszą, im bardziej ją zdławisz tym głośniej będzie pracować, pobierać więcej prądu i szybko szlak ją trafi... Sztywne połączenie też nie jest dobre (drgania które będą powodować że w nocy zdecydujesz się na sprawdzenie jak szybko akwarium spada z okna :)) kup wąż silikonowy w OBI, jest bardzo tani, jego duża elastyczność zapewni szczelne połączenie, reszta to NIBCO klejone i będzie oki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie dław pompy tylko ją wymień na słabszą, im bardziej ją zdławisz tym głośniej będzie pracować, pobierać więcej prądu i szybko szlak ją trafi... Sztywne połączenie też nie jest dobre (drgania które będą powodować że w nocy zdecydujesz się na sprawdzenie jak szybko akwarium spada z okna :)) kup wąż silikonowy w OBI, jest bardzo tani, jego duża elastyczność zapewni szczelne połączenie, reszta to NIBCO klejone i będzie oki

Problem w tym, że nie wiem czy pompa NJ1200 załatwi sprawę. Pompa NJ1700 jest ustawiona na minimum. Stłumienie pompy kawałkiem gąbki rozwiązało problem, ale gąbka w pompie to niezbyt dobry pomysł. NJ1200 to minimum 400L/h, NJ1700 to minimum 600L/h.

Pech polega też na tym, że nie mogę dzwigać. I co za tym idzie nie zniosę akwarium z domu do auta. A szklarz za przyjazd i prace u klienta weźmie jak za zborze. Gdyby udało się poszerzyć wycięcie pod grzebień w szybie panela to może nietrzeba by było kombinować z pompami.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400 a 600 to bardzo duża różnica... o 1/3 :)możesz też użyć czegoś z serii Maxi Jet. Przymocujesz do niej przyssawki i będzie dobrze (miałem tak w poprzednim zbiorniku). Moc tych pomp zaczyna się chyba od 250l/h więc spokojnie coś znajdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400 a 600 to bardzo duża różnica... o 1/3 :)możesz też użyć czegoś z serii Maxi Jet. Przymocujesz do niej przyssawki i będzie dobrze (miałem tak w poprzednim zbiorniku). Moc tych pomp zaczyna się chyba od 250l/h więc spokojnie coś znajdziesz.

Chyba wstawię Eheim Compact 600. Muszę jeszcze poytać w sklepie jak taką pompą będzie to działało. W sensie regulacji przepływu.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak byś chciał 30 litrów wody z 2 miesięcznego baniaka to daj znać :)


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz tez wylamac co drugi zabek w grzebieniu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz tez wylamac co drugi zabek w grzebieniu.

A o tym nie pomyślałem. A nie będzie to skutkować problemami ze zwierzętami przepływającymi do panela?


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwierzaki bedziesz musial nakarmic :lol:

Wszystko mozliwe, ale jak cos tam wplynie to wyjmiesz.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś do akwarium trafiła nowa pompa obiegowa Tunze Silence. Zastąpiła ona pompę NJ1700. Muszę powiedzieć,że był to zakup super udany. Nic nie trzeba regulować, zdławiać. Przepływ wody jest idealny. Wraz z pompą do akwarium trafiło pierwsze 30L świeżej wody z RO/DI. Jutro trafi kolejne 30L wody i sól IO. Całość będzie mieszać pompa cyrkulacyjna Koralia Nano 900. Czekam tylko na wodę z podmianki z działającego zbiornika i dokładam LR.

No i przedstawienie czas zacząć.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dzień zakupów.

Sól, pompa cyrkulacji i trochę żywej skały dla kolegi. Niby wsio ok. Kolega jedzie przejazdem z Estonii do Niemiec, wiec skała w worku będzie maks do niedzieli do 15:00.

W akwarium 60L wody z RO/Di więc przyszła pora na sól. Całość ładnie miesza pompka Koralia Nano 900. I tu pierwszy zonk.

Godzina 13:00.

Sól sypałem powoli tak by dobrze się wymieszała. Wsypanie 2kg soli zajeło mi przeszło 30 minut. Ale to nic. Problem stanowi pompa Koralia. Strasznie głośno pracuje, mam wrażenie że coś z nią nie tak. No ale czymś trzeba tą sól wymieszczać. W akwarium jest 25"C. Salimetr AquaMedica pokazuje 1,022.

Godzina 19:00 kolega uprzejmie oznajmia mi że mieli stłuczkę i w wyniku czego skracają drogę i z Ostródy jadą prosto na Niemcy. Rewelacja zostałem z 2,4kg skały. No i coś we mnie pękło. Zakupu nie planowałem. Skałę miałem włożyć jednorazowo w ilości 8-10kg za ok. tydzień. Przecież tej do sklepu nie zwrócę. O 19:30 nie dałem rady. Niczym dziecko rozpakowujące prezenty gwiazdkowe zabrałem się za otwieranie worka ze skałą. W sumie 3 ładne kawałki. Po delikatnym oczyszczeniu z resztek skała powędrowała do baniaka.

Po 2 godzinach zaczeło wypełzać z niej życie. Na razie zlokalizawałem ślimaka i 3 kraby. Jest teś czerwone coś co spowodowało iż zaczołem się ba wkładać ręce do baniaka.

CDN....


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki daimen'owi dziś trafiła woda z podmianki z działającego akwarium. Tak więc akwarium zalane jest na full.

Pompa obiegowa ładnie tłoczy wodę z panela do zbiornika głównego. Koralia Nano 900 miesza wodę dosyć solidnie. W przyszłości jak zajdzie potrzeba dołożę druga Koralię. Na dniach dojdzie docelowa ilość żywej skały i odpieniacz.

I tu mam dylemat, czy dać AquaEl'a Skimmera 300, czy AquaMedica Mini/Midi flotora? Akwarium na wysokość 40cm. Midiflotor ma coś ok. 52cm wysokości, Miniflotor 40cm, zaś AquaEl 30cm. Wszystkie trzy są do akwariów 200L. Moje w sumie mieści obecnie 80L wody netto (tyle wlałem).


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem miniflotora z pompką tetry 300 i działała bardzo dobrze w akwarium łącznie w obiegu 150 litrów z 2 błazenkami, salarisem, hexatenią, i przez chwile nawet żółtek mały pływał. Jedyną wadą takiego odpieniacza jest to ze go po prostu słychać, gdyż jak zapewne wiesz pompki napowietrzające troszkę są głośne ;)


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do głośności pompek to niestety fakt. Myślałem jeszcz nad Tunze Nano DOC Skimmer 9002.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do głośności pompek to niestety fakt. Myślałem jeszcz nad Tunze Nano DOC Skimmer 9002.

jeżeli Ci przeszkadza odgłos generowany przez koralię to po włączeniu Tunze będziesz miał myśli samobójcze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.