Skocz do zawartości
DeeCann

Delta w okolicach wawy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do odpalenia delty. Przejrzałem parę ofert i znalazłem deltę o wymiarze boku 85cm i wysokości 50. Myślę o podwyższeniu jej do 60 cm.

Czy łuk delty wykonywany w zakładach szklarskich ma jakiś standardowy promień ? Nie ogarniam tematów związanych z wytwarzaniem/gięciem szkła w łuk, stąd moje pytanie. Mam wstępny projekt baniaka z promieniem łuku 130 cm.

A drugie pytanie to czy w okolicach wawy, a już bosko by było na zachodzie ( Pruszków, Piastów ) szklarz który zajmuje się takimi konstrukcjami ?

Rozmiar łuku jest dość istotny bo szafka będzie pod to robiona ... a lepiej kijek pocieńkować niż go potem pogrubasić.

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnosnie szklarza to wujek googel ci pomoze pewnie :) ja na twoim miejscu zostal byl przy wysokosci 50, moim zdaniem najbardziej optymalna wysokosc dla baniaka ale to moje zdanie :):welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnosnie szklarza to wujek googel ci pomoze pewnie :) ja na twoim miejscu zostal byl przy wysokosci 50, moim zdaniem najbardziej optymalna wysokosc dla baniaka ale to moje zdanie :):welcome:

Wujek google posiada masę informacji ale nie posiada jednej podstawowej: polecane z pierwszej ręki ;) Dlatego tutaj się pytam bo może już ktoś korzystał z usług tego i owego.

A co do wysokości ... porównywałem baniaki 50 i 60. Skonfrontowałem to ze zdaniami z forum. 60 według mnie i wielu innych osób prezentuje się "zacniej". Oczywiście są 2 problemy do przezwyciężenia:

1. doświetlenie - 10cm dodatkowej wody robi swoje

2. "zasięg raczek" - jestem ponad przeciętne 2m wzrostu i rączki sięgną.

Ale klamka jeszcze nie zapadła czy 50 czy 60 ;)

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli dasz fajne swiatelko i tak jak piszesz siegniesz do dna i nie bedzie sprawiala ci trudnosci obsluga tekiego baniaka to wez 60 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem deltę o promieniu łuku 70cm i wysokości 56cm. Ty planujesz o promieniu 130cm i wysokości 60cm. Jeśli dostęp do akwarium będziesz miał tylko od strony łuku, to zapomnij o sięgnięciu do dna kąta/narożnika w głębi akwa - nawet przy 3m wzrostu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w rogu pewnie bedzie splyw wiec ten problem odpada :D

mi sie tak tylko wydaje :coffee:


zapomnialem na zlocie dac Monice zaswiadczenie o dyslekcji :D

sry za ortografie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem deltę o promieniu łuku 70cm i wysokości 56cm. Ty planujesz o promieniu 130cm i wysokości 60cm. Jeśli dostęp do akwarium będziesz miał tylko od strony łuku, to zapomnij o sięgnięciu do dna kąta/narożnika w głębi akwa - nawet przy 3m wzrostu :)

Promień 70cm to bardzo "mały". A ile miał bok ? ... bo w deltach to on stanowi punkt odniesienia ... a w zasadzie odległość od szczytu łuku do rogu. Jak miałeś 69cm no to prawie że corner, ale 45 cm to już delta.

Z tego co oglądałem delty to one mają w granicach 120-130 cm promienia przy bokach ~85cm, tak na oko. Bok 107cm to już łuk w granicach 150cm.

W projekcie mam ~70cm odległości od szczytu łuku do rogu akwa. Także promień jest na tyle duży że baniak jest bardziej w trójkącie.

Ale przemyślę jeszcze temat wysokości :)

Ale to nie zmienia faktu, że może jest ktoś kto robił taki baniak w okolicach jak w temacie ;)

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w rogu pewnie bedzie splyw wiec ten problem odpada :D

mi sie tak tylko wydaje :coffee:

No będzie będzie ale z drugiej strony, jak to się mówi "a nóż widelec będzie trza zajrzeć i pogmerać" ;)

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano faktycznie, masz rację - to był "corner", a nie "delta". Czyli u Ciebie szyba będzie jakby bardziej płaska? To w tym układzie nie będzie kłopotu z sięganiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano faktycznie, masz rację - to był "corner", a nie "delta". Czyli u Ciebie szyba będzie jakby bardziej płaska? To w tym układzie nie będzie kłopotu z sięganiem :)

Przyszła mi dosłownie przed momentem jedna myśl do głowy ale do poddaje ocenie tutaj bo może z punktu widzenia praktycznego nie ma to sensu i wyważam głowa ścianę :)

Czy ktoś próbował w delcie zrobić komin mniej więcej w połowie długości boku ... na tyle szeroką ( w głąb akwarium ) żeby można było wsadzić dłoń i na tyle długą ( wzdłuż boku ) żeby zmieścić 3 śrubunki obok siebie ( zrzut, powrót, rewizja ).

Pozostaje oczywiście jeszcze kwestia "zamaskowania" tego boku skałą.

pozdrawiam

Edytowane przez DeeCann
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszła mi dosłownie przed momentem jedna myśl do głowy ale do poddaje ocenie tutaj bo może z punktu widzenia praktycznego nie ma to sensu i wywarzam głowa ścianę :)

Czy ktoś próbował w delcie zrobić komin mniej więcej w połowie długości boku ... na tyle szeroką ( w głąb akwarium ) żeby można było wsadzić dłoń i na tyle długą ( wzdłuż boku ) żeby zmieścić 3 śrubunki obok siebie ( zrzut, powrót, rewizja ).

Pozostaje oczywiście jeszcze kwestia "zamaskowania" tego boku skałą.

pozdrawiam

mam deltę boki 90, wysokość 60, front płaski - 6 szyb + dno, jak masz możliwość to postaw standardowe akwarium

bardzo dużo problemów będziesz musiał rozwiązać, ja sump mam ponad akwarium

- trudno zrobić fajny komin - albo praktycznie będzie niedostępny, albo zajmie za dużo miejsca i ciężko go będzie zamaskować;

- oświetlenie - nie tak łatwo zaprojektować w delcie;

- pompy - duże wyzwanie;

- trudno zamaskować sprzęt;

- no i wiele więcej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem kiedys delte z kominem scinajacym tylni rog. Siegnac tam moglem jedynie z taboretu. Mi to nie przeszkadzalo, bo tam nie zagladalem :lol:

Natomiast zrezygnowalbym z wykrzywionej szyby. Czyscik magnetyczny srodkiem nie przylega do powierzchni, pozostaje skrobanie (zawsze w poziomie), co nie jest fajne. Poza tym, obraz jest niepotrzebnie znieksztalcony.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam deltę boki 90, wysokość 60, front płaski - 6 szyb + dno, jak masz możliwość to postaw standardowe akwarium

bardzo dużo problemów będziesz musiał rozwiązać, ja sump mam ponad akwarium

- trudno zrobić fajny komin - albo praktycznie będzie niedostępny, albo zajmie za dużo miejsca i ciężko go będzie zamaskować;

- oświetlenie - nie tak łatwo zaprojektować w delcie;

- pompy - duże wyzwanie;

- trudno zamaskować sprzęt;

- no i wiele więcej :D

Gdybym mógł postawić standard to bym sobie głowy nie zawracał deltą. Oczywista oczywistość jest :), że z deltą jest więcej zachodu. Ale mam akurat "wolny" kawałek rogu który został drogą negocjacji ustalony z "mieszkańcami lokum" ( negocjacje niełatwe, 2 kobiety pod jednym dachem ;) ) i będzie trzeba przezwyciężać niedogodności. Ale dzięki za powyższe sugestie, na pewno wezmę to pod uwagę .. za nim cokolwiek zacznie się dziać wsio będzie na projekcie.

Najważniejsze jest to, że nie jest to niemożliwe .. a to już mały sukces dla mnie :)

pozdrawiam

Mialem kiedys delte z kominem scinajacym tylni rog. Siegnac tam moglem jedynie z taboretu. Mi to nie przeszkadzalo, bo tam nie zagladalem :lol:

Natomiast zrezygnowalbym z wykrzywionej szyby. Czyscik magnetyczny srodkiem nie przylega do powierzchni, pozostaje skrobanie (zawsze w poziomie), co nie jest fajne. Poza tym, obraz jest niepotrzebnie znieksztalcony.

Fakt ... jest to rzecz godna uwagi. Dzięki.

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już MUSISZ mieć deltę, bo nie ma innego wyjścia, to chociaż zrób taką:

gallery_9893_1388_11344.jpg

No w przypadku rezygnacji na rzecz łatwiejszego czyszczenia to jest to wyjście.

Z punktu widzenia dostępu do komina nie zmienia to nic bo "szczyt" łuku czy punkt środkowy przedniej szyby będą w tej samej odległości od rogu baniaka.

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w przypadku rezygnacji na rzecz łatwiejszego czyszczenia to jest to wyjście.

Z punktu widzenia dostępu do komina nie zmienia to nic bo "szczyt" łuku czy punkt środkowy przedniej szyby będą w tej samej odległości od rogu baniaka.

pozdrawiam

Zetnij tylni róg, można tam puścić sporo mediów (zasilanie, wężyki.. i inne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zetnij tylni róg, można tam puścić sporo mediów (zasilanie, wężyki.. i inne)

Mhm ... tylko tak się zastanawiam czy wtedy komin nie wyląduje zbyt "głęboko" jeśli oprzeć go o tylna ściankę tego ścięcia. Ale dzięki za sugestie.

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te boczne szyby mozna dac ze 30-35 cm to do szafki wejda dwa zbiorniki, wzdluz tylnich scian. Byloby miejsce na sumpa i zbiornik z woda na dolewke!

Jedyna szkoda to fakt, ze komin obetnie jakies 20 cm z glebokosci zbiornika, ale to funkcjonuje. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te boczne szyby mozna dac ze 30-35 cm to do szafki wejda dwa zbiorniki, wzdluz tylnich scian. Byloby miejsce na sumpa i zbiornik z woda na dolewke!

Jedyna szkoda to fakt, ze komin obetnie jakies 20 cm z glebokosci zbiornika, ale to funkcjonuje. :welcome:

Fakt, ale należy wziąć pod uwagę to, że im więcej "wydłużamy" te boczne ścianki tym baniak staje się głębszy :) tym dalej mamy do komina :)

Druga sprawa to już estetyka, patrząc na takie akwa od przodu, przednia szyba zrówna się długością z bocznymi i te łączenia ich będą dość mocno wyeksponowane.

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhm ... tylko tak się zastanawiam czy wtedy komin nie wyląduje zbyt "głęboko" jeśli oprzeć go o tylna ściankę tego ścięcia. Ale dzięki za sugestie.

pozdrawiam

to mały trójkąt wolnej przestrzeni w rogu pomieszczenia

U mnie ta szybka ma 10 cm - mam tam przeprowadzone zasilanie, dolewkę, część balinga - bardzo wygodne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mały trójkąt wolnej przestrzeni w rogu pomieszczenia

U mnie ta szybka ma 10 cm - mam tam przeprowadzone zasilanie, dolewkę, część balinga - bardzo wygodne

Ok, przekonałeś mnie, skorzystam chyba z takiego rozwiązania ;)

A komin masz w kształcie trapezu w tym ściętym rogu gdzie krótsza podstawa to te 10cm ?

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, przekonałeś mnie, skorzystam chyba z takiego rozwiązania ;)

A komin masz w kształcie trapezu w tym ściętym rogu gdzie krótsza podstawa to te 10cm ?

pozdrawiam

Mam sump powyżej akwarium - bez komina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.