Skocz do zawartości
madchicken

Moja woda.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

1.10.2011 zrobiłem pierwsze testy wody przed wpuszczeniem rybek oto co mi wyszło:

NO3-5

pH- 7,8

GH- wyszło mi ponad 30

KH miedzy 10 a 11

Ca- 380

Dzisiaj mam 2 błazenki, mandaryna, salariasa, krewetkę i euphilie a parametry takie:

NO3-0

pH- 7,8

GH- wyszło mi ponad 30

KH miedzy 9

Ca- 380

Powiedzcie mi jak to możliwe, że po wrzuceniu obsady zmalało NO3 co prawda zapożyczyłem nowy odpieniacz Beast 400 ale czyżby mogła być taka różnica? Acha doradźcie co jeszcze powinienem zbadać?


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 5, to IMO w granicach błędu pomiaru, a dodatkowo pewnie jeszcze dojrzewanie trwa.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w naszej sytuacji sa to parametry proporcjonalne i scisle zalezne jednak z definicji to nie to samo.

zasadniczo wyrozniamy dwie twardosci wody: weglanowa(nietrwala) i nieweglanowa(trwala). Czyli na twardosc weglanowa - taka jaka nas interesuje wplywaja sole HCO3- i CO32- a na twardosc nieweglanowa wplywaja sole metali dwuwartosciowych (wapń - Ca, stront - Sr i bar - Beryl, magnez - Mg) i sa to glownie siarczany SO4 2- oraz chlorki Cl- . Twardosc ogolna GH jest suma tych dwoch wartosci.

Zasolenie wody to zawartość w wodzie rozpuszczonych soli mineralnych czesto przedstawiana w przeliczeniu na chlorki. Glownym skladnikiem wody morskiej wplywajacym na zasolenie to sol NaCl ktora stanowi okolo 80% wagi po odparowaniu wody morskiej. Jednak NaCl nie wplywa bezposrednio na twardosc wody czyli woda RODi z domieszka NaCl bedzie miekka ale slona. :) Dopiero dodanie innych soli np NaHCO3 czy MgSO4 podniesie jej twardosc.

Wartosc twardosci ogolnej w wodzie morskiej jest oczywiscie jakims tam parametrem ale dla nas absolutnie niepraktycznym poniewaz najczesciej sa to wartosci bardzo wysokie, niezmienne i zbyt ogolne. Wartosc GH nie mowi nam absolutnie nic o poszczegolnych jej skladnikach. A nas interesuje ilosc Mg, Ca i weglanow. To troche tak jak z rachnkiem za prad. Wiem ze jest wysoki ale ile z tych kilowatow pochodzi z akwarium a ile z kuchenki mikrofalowej?

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie mam taki problem. Jakiś czas temu a dokładnie 04.01.2012 zrobiłem testy wody(zoolekiem) po dłuższej przerwie i zobaczyłem Sodomę i Gomorę:

04.01.

Kh-9

Ca-300

Mg-1040

Zacząłem wyrównywać parametry buforami kenta i 10.01 było:

Kh-9

Ca-360

Mg-1120

I tu zaczęło mi coś nie pasować bo Mg szło w górę zdecydowanie za wolno, więc zakupiłem testy saliferta i następnego dnia było, już na salifercie:

Kh-8

Ca-370

Mg-1440 !!!!

Pomyślałem że robiąc podmianę ustawię parametry na optymalnym poziomie niestety nie zbadałem wody do podmianki przed zamianą(sól Kent). Dzień po podmianie parametry skoczyły na:

Kh-8,5

Ca-415

Mg-1500+

Pomyślałem, że poczekam i na dzień dzisiejszy tj: 21.01.

Kh-8,6

Ca-390

Mg-1500 ale już mierzalny

Zbadałem także wodę do podmiany:

Kh-11,5

Ca-500

Mg-1500+

Powiedzcie co mam teraz zrobić myślę, że powinienem zbić Mg tylko czy poczekać aż sam spadnie czy zrobić podmianę z gorszej soli. Dodam także że NO3 i PO4 jest niewykrywalne ale mierzone zoolekiem wiem że salifert nie robi dobrych testów czasowych czy możecie polecić jakie testy kupić na te właśnie parametry. A nie dodałem jeszcze, że całe te zabiegi robiłem po to aby zacząć stosować ballinga, ale z tego co zobaczyłem i przy mojej malej obsadzie chyba lepiej będzie robić podmiany raz na tydzień dwa z tej bogatej soli co o tym sądzicie?


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrz myslisz :thumbup:

Poza PO4 wszystko od lat testuje Salifertem i jakos sie kreci.

Masz b. duze stezenie Ca, Mg i kH. Ca 500 to juz sporo...

Az sie nie chce wierzyc, ze jakas sol tak ma. Przeszedlbym na ubozsza, a te stosowal przy spadkach.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myśle że to nie kwestia soli tylko testów zooleka. zrób test jakimiś normalnymi polecanymi na forum testami. pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Masz b. duze stezenie Ca, Mg i kH. Ca 500 to juz sporo...

To są parametry wody do podmiany a nie wody w akwarium.

myśle że to nie kwestia soli tylko testów zooleka. zrób test jakimiś normalnymi polecanymi na forum testami. pozdro

Testy od 11 stycznia robię salifertem zooleka wyrzuciłem, ale nie wiem jakie testy na PO4 i NO3 kupić.


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakich byś testów na PO4 i NO3 nie kupił i tak nie będziesz miał pewności co do wyników. Nawet mała Hanka rożnie pokazuje. Na NO3 Zoolek, PO4 JBL


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry z dzisiaj:

Kh-7,3

Ca-390

Mg-1410

PO4-0

NO3-0

Ph-7,8

i z 6 dni wstecz

Kh-8,1

Ca-400

Mg-1410

Pytanie za 100 punktów startować z balingiem czy uzupełniać sobie niedobory buforami?


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co regularnie uzupełniać KH? Mam takie coś "KENT Marine superbufer dKH"


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie robiłem już z 2 tygodnie i myślę że zrobię dopiero za tydzień bo z dino walczę, ale normalnie chciałbym robić co 2 tygodnie, jeżeli się da.


Zbiornik 250l + sump 40l, 35kg LR, 200W LED, Cyrkulacja 2x tunze6045. Algescurber, Odpieniacz Deltec APF600, OC3500, Reszta w budowie;-)

www.toronegro.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co to za produkt KENTa. Jesli ma w skladzie ma NaHCO3 (sodium bicarbonate) to jest ok. Ale mozesz tez uzyc zwyklej sody oczyszczonej


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Az sie nie chce wierzyc, ze jakas sol tak ma. Przeszedlbym na ubozsza, a te stosowal przy spadkach.

no właśnie chciałem jedynie potwierdzić ta sól Kent z nowej linii "reef coś tam" u mnie też daje takie astronomiczne wskazania dla Mg i Ca u mnie wręcz wyszło Ca 600 na testach REDSEA a Mg jak testowałem to przy 1600 się poddałem (szkoda mi było odczynnika marnować)

morał z tego taki, że ostro w kencie pojechali z Ca i Mg, ale za to dzięki tej soli wynormowałem KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.