Skocz do zawartości
pawoj1

spadające ph

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały problem , a może to normalne- otóż tydzień temu pH było 8 mierzone rano a dzisiaj jest 7,7 ( test Saliferta 7-9 ) dodaję do wody superbuffer dkH kent marine, który powinien stabilizować kH i pH ale tylko Kh jest stałe w wynosi 9,9- 10,0, pozostałe parametry są dobre, po zwierzątkach też nie widać żeby coś była nie tak. Czy dodawać jeszcze coś a jeżeli tak to co byłoby do takiej "szklanki" najlepsze ?

P.S. zrobię jeszcze pomiar wieczorem ale nie sądzę aby była wyraźna zmiana na lepsze


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem powinieneś mieć wyższe pH niż rano. A poza tym parę tygodni temu mogłeś mieć wyższe pH bo częściej pokój wietrzyłeś. Teraz zimno to pewnie okno cały czas zamknięte...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem powinieneś mieć wyższe pH niż rano. A poza tym parę tygodni temu mogłeś mieć wyższe pH bo częściej pokój wietrzyłeś. Teraz zimno to pewnie okno cały czas zamknięte...

wszystko to co napisałeś się zgadza , ja też to zaobserwowałem, ale co robić jak dalej będzie spadać? Na razie otworzyłem okno :smoke:


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby niepotrzebnie nie ładować prochów do zbiornika to można np. wystawić wężyk zasysający powietrze do odpieniacza za okno.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym tylko troszke cyrkulacje podciagna i mysle ze to rozwiaze problem, fak z wietrzeniem pokoju ma tu jakis wplyw ale nie powinien az tak wplywac na akwarium


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym tylko troszke cyrkulacje podciagna i mysle ze to rozwiaze problem, fak z wietrzeniem pokoju ma tu jakis wplyw ale nie powinien az tak wplywac na akwarium

No to źle myślisz :) A wietrzenie pokoju ma bardzo duże znaczenie na PH w akwarium. Solidne napowietrzanie na pewno wpłynie pozytywnie, zresztą kiedyś pisałem o tym przy okazji testu ATI PC250i, bo oprócz tego, że podnosi średnią wartość PH, to zmniejsza jego wahania w ciągu doby.

Jeśli chodzi o wystawianie wężyka za okno, to jest to kij, który ma dwa końce. Na pewno dostarczysz więcej tlenu w ten sposób, ale jednocześnie obniżysz wydajność odpieniacza, ponieważ jest duża różnica temperatur (powietrze na zewnątrz jest zimne). Ponadto długi wężyk powoduje zwiększenie oporu, który musi pokonać dysza, co wiąże się z kolejnym spadkiem ilości dostarczanego powietrza. Myślę, że lepszym rozwiązaniem byłby porządny, dodatkowy napowietrzacz w sumpie.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodatkowe napowietrzanie naprawę działa ph dużo bardziej stabilne a przy Vodce mniejsze ryzyko przyduchy jak przesadzimy

ps. tylko co zrobić jak sąsiad z domu obok kopci z pica że aż siwo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodatkowe napowietrzanie naprawę działa ph dużo bardziej stabilne a przy Vodce mniejsze ryzyko przyduchy jak przesadzimy

ps. tylko co zrobić jak sąsiad z domu obok kopci z pica że aż siwo?

u mnie niestety jest problem kopcenia , wieczorem robi się siwo od dymu, nie da się okna otworzyć


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie niestety jest problem kopcenia , wieczorem robi się siwo od dymu, nie da się okna otworzyć

mnie narazie przychodzi do głowy tylko jeden pomysł, brzęczyk ciągnie powietrze z za okna i wdmuchuje do pojemnika z wodą ( jak w szpitalu) następnie kolumna z węglem i część do kosteczki napowietrzającej a reszta do pojemniczka z małym otworem wyrównawczym +przewód od odpieniacza ( ma to na celu nie tłumienie pompy odpieniacza + chroni przed wciskaniem "na siłę" świerzego powietrza przez brzęczyk)

ps to narzazie rozważania teoretyczne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od ponad roku wystawiony za okno wężyk fi 12mm,ale nigdy nie zwróciłem uwagi na to,że w zimę odpieniacz gorzej pracuje.Na pewno przy dużym przekroju nie zmniejsza się siła zaciąganego powietrza,sprawdzałem to optycznie.Mój wąż ma około 6m.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.