Skocz do zawartości
sewer

Spadające KH...

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak utrzymać stabilne KH... Parametry wody mam dość dobre bo :

Ca -430

Mg 1300

PO4 -0,04

NO3 - 0,2

PH-8,1-8,3

Natomiast KH cały czas spada mi w okolicę 4-5.

Leję KH bufor AM po 100-150ml dzienie, z reaktora leci 10KH , z Miksera bufor też wysoki wykapuje (ponad 15KH).

Nie jestem w stanie podnieść KH. Mam wrażenie że cały czas mi je obniża...

Mam peletki czy jest możliwe że to one tak mi zbijają KH?

Nadmieniam że nie ma glonów, koralowce ładnie rosną i się wybarwiają. Wszystko żyje.

Czy lać więcej bufora? Bardzo podnosi PH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz może więcej odpowiedzi dostaniesz , w dziale ;"Chemia"?

Na targowisku ciężko będzie :whistle:


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź innym testem.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to tu się znalazło... Pewnie coś pomieszałem. Nika ... (krzyczę głośno) Czy możesz mnie z tym przenieść do chemii? Proszę :unworthy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo tego lejesz.

Ja u siebie mam ok. 400l w obiegu i dzienna dawka Balinga 20ml utrzymuje mi Kh na stałym poziomie praktycznie(7,4 mierzone zawsze o 8.00 rano).

A może test?


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem masz źle ustawiony reaktor. Kh odcieku 10 to o wiele za mało. Zwiększ do 30 i po problemie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak reaktor u Ciebie chodzi? Bo ta wartość odcieku [10] jest jakaś dziwna. W jakim celu używasz miksera ??

Paletki nie są tu problemem.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mikser stabilizuje PH i dodaje wapno dodatkowo. Jeśli chodzi o reaktor to faktycznie dziwna sprawa bo ph w reaktorze 5,8. Wapno ledwo 500 i to kh 10. Wkład grotecha więc raczej dobry. Sam nie wiem...

Tesy mam dwa (tropic Marin) wygląda ze są dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tesy mam dwa (tropic Marin) wygląda ze są dobre.

Wywal te testy do kosza. Miałem TM na kH i NO3.

Leję Ballinga i w pewnym momencie doszedłem do 120ml kH. Nie udawało mi się utrzymać kH na poziomie 7 (ledwo dociągałem do 6.5).

Zamówiłem sobie małą Hankę na kH i pierwszy pomiar - szok - wskazanie ponad 10. Jeszcze raz kontrola testem TM a tam nadal poniżej 7.

Kupiłem płyn referencyjny Fauna Marin żeby zweryfikować czy przekłamuje mała Hanka czy może jednak TM. Płyn o odniesieniu 6.7 wg TM miał coś pomiędzy 5 a 5.5.

Dla pewności wziąłem jeszcze test Saliferta i ten pokazuje +/- 0.3 tego co pokazuje mała Hanka.

Dzisiaj leję ok. 30ml kH i bez problemu utrzymuję wskazania na poziomie 8dkH.

Miałem też test na NO3 TM i ten po miesiącu od otwarcia przestał wskazywać cokolwiek (jest tam płyn odniesienia - po dodaniu 5*tyle co sugerują fiolka nadal była bez jakiegokolwiek zabarwienia).

Wnioski dla mnie oczywiste - na mnie TM w przypadku testów na pewno już nie zarobi ani grosza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyczę od kolegi test saliferda. Porównam. Mam wrażenie że kiedyś porównywałem i było ok. ale sprawdzę ponownie. Co sądzicie o tym reaktorze? Kapie ze dwie krople na sek. Bombelki 1 na trzy sek. PH 5,8 z wycieku ale jakoś słabo się rozpuszcza ten grotech. Poza tym pomieszałem go ze specjalnym wkładem do reaktora w proporcjach 2/3grotech i 1/3 wkład z magnezem.

Niskie PH przy wylocie świadczy o tym że wkład powinien się rozpuścić i KH powinno być wyższe niż 10 a wapno pewnie też wyższe niż 500. Co prawda wkład mam w środku jakieś 4-5tyg. ale już powinien się chyba rozpuszczać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim PH w reaktorze to powinieneś mieć KH 100 a nie 10:) Test walnięty na 100%.

Dlaczego myślisz, ze wkład się nie rozpuszcza? W przypadku preparatów wapniowych to lepiej, że tak jest bo miałbyś mleko w reaktorze. A poza tym czy na pewno ten wkład wymaga tak niskiego pH?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi ustawić właśnie reaktor tak by było 6,3-5 albo jest wyżej albo 5,9. Próbowałem wyciekiem i bombelkami. Nie mam podpiętej elektrody z elektrozaworem. Nie chcę mi się bawić z tym :whistle: Lepiej 5,9 bo się rozpuszcza co prawda szybciej ale się rozpuszcza . Powyżej 6,5 przestaje. Mam rację ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nowy test saliferda i pokazuje podobne wyniki jak TM....

Panowie czy przy PH w wycieku z reaktora na poziomie 5,7 wkład się rozpuszcza? Jakoś mam wrażenie że optymalnie się rozpuszcza przy 6,3-6,5. Co się dzieje jak jest tak nisko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi ustawić właśnie reaktor tak by było 6,3-5 albo jest wyżej albo 5,9. Próbowałem wyciekiem i bombelkami. Nie mam podpiętej elektrody z elektrozaworem. Nie chcę mi się bawić z tym :whistle: Lepiej 5,9 bo się rozpuszcza co prawda szybciej ale się rozpuszcza . Powyżej 6,5 przestaje. Mam rację ?

To jak mierzysz PH w reaktorze bez elektrody?

Daj zdjęcia tego reaktora i podłączenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widzę prac reaktora bez komputera i elektrod PH,mi wkład najlepiej się rozpuszcza przy ph 6.18-6.23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nowy test saliferda i pokazuje podobne wyniki jak TM....

Panowie czy przy PH w wycieku z reaktora na poziomie 5,7 wkład się rozpuszcza? Jakoś mam wrażenie że optymalnie się rozpuszcza przy 6,3-6,5. Co się dzieje jak jest tak nisko?

Sprawdziłeś te testy płynami kontrolnymi? u mnie salifert przekłamuje o 2 punkty.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak mierzysz PH w reaktorze bez elektrody?

Daj zdjęcia tego reaktora i podłączenia.

Mam komputer PH Papillon z elektrodą w akwa. Zbieram to co wykapuje z reaktora do pojemniczka i mierzę ph. Wrzucę filmik na YT za chwilę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrian : Taki mam reaktor że nie mam możliwości podłączyć elektrody. Mam znajomych ,którym się udaje ustawić tak reaktor żeby się dobrze rozpuszczało.

Thomas: Sprawdzę płynem kontrolnym.

Natomiast moje pytanie to czy wkład się dobrze rozpuszcza przy tak niskim ph jak 5,7-5,9?

Wszyscy piszą że optymalnie jest 6,3-6,5 ale co się dzieje jak jest niżej? Rozpuszcza się bardziej czy przestaje się rozpuszczać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada ok, czy w tym reaktorze masz jakąś cyrkulację wewnątrz?

Obniżając PH w reaktorze powodujesz że wkład się będzie bardzo szybko rozpuszczał i bardzo będzie obniżał PH w zbiorniku.

Generalnie staramy się utrzymywać PH w reaktorze w przedziale 6.5 - 6.0, niższe PH znacząco obniża PH w zbiorniku.

Może zamiast obnizać PH w reatorze spróbuj zwiększyć odciek? :) Zazwyczaj ilością odcieku reguluje się wydajność reaktora.

Zgrabny opis tego jak ustawiać reaktor masz pod: http://www.theaquariumsolution.com/setting-deltec-calcium-reactor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje. Będę działał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.