Skocz do zawartości
dawid

projekt 200l

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Plan jest taki :projekt akwarium 200l

Proszę o rady i poprawki moich wypocin 

Jedyne czego nie mogę zmienić to wymiary akwarium, światło i szafka niestety.

1. Akwarium 200l – 100x40x50 standard

2. Spływ : 25mm Rewizja: 25mm Powrót z tyłu akwarium

3. komin kwadratowy w lewym rogu wysoki na 45cm + grzebień. Pierwotnie chciałem trójkątny ale jednak zajmuje więcej miejsca

4. Przelew wg reefcentral minimum 18mm (wyliczone na podstawie maksymalnego przepływu pompy obiegowej

5. Odpieniacz H&S 110-F2000

6. Pompa obiegowa New Jet 1700

7. Cyrkulacja 2 x JVP 101

8. RO + DI /dolewka aqua trend

http://waterpure.pl/index.php?p1019,fro4-aq-f-osmoza-akwarystyczna-50gpd

9.światlo BP LED 110W

10. żywa skała około 20-25kg

11.sump niestety mały:

Z obliczeń wynika, że w przypadku braku zasilania do sumpa wpadnie woda z

Części znad komina czyli 20l (100x40x5) + woda z komina (15x15x45) czyli 10l + około 5l ? z rur co daje łącznie 35litrów.

Sump na jaki mogę sobie pozwolić może mieć wymiary 45 (długość)x40 x 35(wysokość)= 63l, komory o wymiarach 20 (dł)x 40 x30 z 2 wklejonymi szybkami wysokości 15 i 16cm, z przerwą pomiędzy nimi 1 cm.

Szafka ma 63 cm wysokości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawid tej wody nie bedzie tyle ile sobie obliczyles bo akwarium nie bedzie wypelnione po brzegi. Po drugie duzo zalezy tez jak wkleisz grzebien i jakie zrobisz spietrzenie. Po trzecie w kominie najlepiej zalozyc durso zeby byla cisza. Po wylaczeniu obiegu zostaje tam 3/4 wody. Moim zdaniem 10l to max co splynie Ci do sumpa.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cisza to jest w kominie niezależnie od tego czy jest w nim durso czy nie. Zależy tylko od tego jak jest on wyregulowany. Durso jest złem koniecznym, ale w Twoim przypadku jednak raczej koniecznym z powodu tego co napisał Grzegorz powyżej - czyli większość wody pozostanie w kominie i nie przeleje Ci sumpa.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak zamontuje durso to mogę zrobić mniejszy sump, tak? nie rozumiem dlaczego miałbym je montować,bo wg obliczeń cała woda się zmieści.

a co do grzebienia to rozumiem, że jak go wkleje na komin 45cm to będę mógł manewrować 5 cm grzebienia i w ten sposób regulować spiętrzanie.

pozostały sprzęt został dobrany poprawnie (pompy, RO), otwory, długość grzebienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa zasada: sump jak największy zmieścisz. Nie szukamy wymówek typu: mam durso czy inny wynalazek to mniej wody spłynie - to mogę zrobić mniejszy sump - zostanie mi więcej miejsca na kanapki/świerszczyki.

Poza tym nie rozumiem tej części pytania:"że jak go wkleje na komin 45cm to będę mógł manewrować 5 cm grzebienia i w ten sposób regulować spiętrzanie."


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, to już wiem, że sump ma być takich wymiarów jak napisałem, tzn. maksymalny jaki mogę mieć.

1.co do spiętrzania, to pojęcie to rozumiem jako powiedzmy różnicę w poziomach wody pomiędzy kominem a akwarium.Czyli jak komin wkleje na wysokości 45 cm a poziom wody będzie miałby być wyższy to przy pomocy wysokości grzebienia ustalam poziom wody jaki ma być w akwarium i tym samym spiętrzanie, czyli w sumie to siłę z jaką woda będzie wpadać do komina.

2.Wysokość komina ma znaczenie w ilości wody, która spłynie do sumpa w przypadku braku zasilania. Wieć może warto bym dał komin wyższy niż 45 cm i na to grzebień , czy tak zostawić jak jest?

3.Napisaliście, że cisza w akwarium jest bez względu czy zastosuje durso czy nie. Jedynym plusem durso, ktory widzę jest ograniczenie wody, która spływa do sumpa. w moim przypadku kiedy wyliczyłem,że woda z akwarium się zmieści do sumpa nie za bardzo widzę sens jego stosowania (durso)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin wklej tak jak napisałeś. Na niego grzebień i jest ok. To ile ci spiętrzy wodę zależy od mocy pompy.

Jeżeli sump odbierze Ci wodę ze zrzutu to nie rób Durso.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Durso stosuje się głownie do wyciszenia systemu w sytuacji braku rewizji i zaworu odcinającego na spływie (np. pudełko przelewowe) Przy standardowym układzie komina ze spływem i rewizją gdzie na spływie montuje się zawór odcinający nie ma potrzeby montowania durso. Ciszę uzyskamy odpowiednim poziomem wody w kominie regulując zaworem na spływie.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki:) a pozostałe elementy układanki są ok? zmieniłem też trochę wysokość sumpa, mianowicie będzie miał wysokość 40cm. Niestety będzie dość niewygodnie bo szafka ma 63cm. Bedzie trochę na zapas.

Grzegorz Dyzma pisał, że mi spłynie 10l ale to chyba w przypadku zastosowania durso. bo tak to chyba dobrze wyliczyłem?

tzn cała zawartość komina (15x15x45) czyli 10l + woda z akwarium czyli to od krawędzi szklanej komina do powierzchni grzebienia czyli około 4cm maks (4x100x40) 16l + coś tam z rur więc 30l. chyba, że błądze :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błądzisz :) Przy takiej pompie obiegowej woda nie spiętrzy się wyżej niż 2 cm więc z akwarium odpłynie nie więcej niż 10 l wody plus drugie 10 l z komina co daje ok. 20 l max wody z obiegu. Rozmiary sumpa 40x45x35 d/sz/w są wystarczające zakładając że przegrody będą mieć ok 16 cm wysokości to pracujący sump powinien przyjąć ok 30 l wody więc spokojnie wystarczy. Nie polecam wysokości 40 cm dla sumpa przy wysokości szafki 63 cm będzie makabrycznie niewygodny.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli w otwor splywu, wkleisz w kominie rure o dlugosci polowy wysokosci komina, to splynie tylko polowa wody z komina, jesli zrobisz Durso to prawie nic, takze tu tez masz mozliwosc zmniejszenia ilosci splywajacej wody po wylaczeniu pradu.

Wysokosc komina tak dopasuj, zeby po wklejeniu grzebienia pozostal 1 cm miedzy gorna krawedzia grzebienia a krawedza szyby akwarium i bedzie ok.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić sump z przednią ścianką niższą że by ułatwić sobie manewrowanie a tylna i boczne ścianki zabezpieczą Ci szafke przed chlapaniem wody.

Poza tym moim zdaniem słaba cyrkulacja (dałbym 2x jvp102) i oświetlenie - będziesz miał niedoświetlone boki (ale w tym może być też urok). Ja polecam dodanie do oświetlenia LED T5 np 2x24W.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.