Skocz do zawartości
jedikk1

Nitki, nitki i jeszcze raz nitki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W akwarium mam masę nitek, przyczepiają się do wszystkiego, do skał koralowców, wszystkiego co ma jakieś krawędzie o które mogą się zaczepić, jest ich coraz więcej, a że od jakiegoś czasu phosguard przyczyniał się do obumierania okrzemków to te odrywają się od skał, od piachu i latają po akwarium, część wpadnie do filtra no a reszta zaczepia się o te nitki i z cieniutkich, przezroczystych nitek robią się grube, brązowe i przeszkadzają i mi a w szczególności koralowcom.

Zastanawiam się, co to za nitki i skąd to cholerstwo się bierze, to nie wygląda jak glon, dopóki do nie przyczepią się do niego resztki okrzemków, bardziej jak jakaś sieć. Na to spostrzeżenie dopiero dzisiaj wpadłem. Więc podejrzenia spadają na ślimaka osiadłego, mieszka sobie pod rhodactisem i wypuszcza sieci, tylko zastanawia mnie, czy jak mu coś we wciągniętej z powrotem sieci nie pasuje to czy ją wypuszcza?

de68ee.jpg

Zdjęcie niestety słabe, ale i tak sukces że nitki uchwycone. Jak widać (chociaż trochę) są to bardzo cieniutkie nitki i dopiero z czasem robi się grubsza brązowa nitka.

Na czerwono zaznaczona kwatera podejrzanego, strzałką kierunek wypuszczania sieci, i tam właśnie jest najwięcej takich cieniutkich. (W 'klatce' krabol wcinający obiad, została mu już tylko jedna noga więc sam sobie jedzenia nie zdobędzie, jak cały dzień stoi w miejscu :( tu przynajmniej jego kolega go nie dopadnie i znów nie zrobi dymu)

Jestem trochę podirytowany i zniechęcony, tym bardziej, że to nie jedyny problem odnośnie akwarium z jakim się zmagam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłeś, czy nitki są wciągane do rurki/otworu, czy zwierz próbuje złapać żarcie? Dotknij czymś i zobacz, czy będą się chowały - jeżeli nie, to mogą być np. wydzieliny postresowanych korali.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są wciągane ale to zazwyczaj pojedyncza sieć, czasem lekko rozgałęziona jak pajęczyna prawie. Pytanie czy on cały czas używa jednej sieci do zdobywania jedzenia, czy wywala je po kilku użyciach albo jak się zaczepi o coś (bo jakies 10cm dalej jest skała, a jego sieć zazwyczaj jest trochę dłuższa)?. Nie wiem czy ktoś jakoś dogłębnie studiował ich zachowanie :D Ale jeśli zmienia sieć, to możliwe, że u mnie robi to wyjątkowo często.

Wydzieliny zestresowanych korali - wiesz, może jakie koralowce wydzielają takie coś, czy może to wszystkich dotyczy?

@edit

sprostowanie

Wciągane są te przy ślimaku, reszta (czyli porozwalane po całym akwarium) normalnie zahaczyły o coś i zbierają wszystko co obok nich przepłynie - właściwościami odpowiadają sieci dobrej do łapania jedzenia - co za tym idzie- podejrzenie: ślimak osiadły. To wyniki mojego dochodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na którejś skałce takiego ślimora z dość gęstą siecią nitek, ale one płożą się tylko po skale/piachu, nie latają po baniaku. Nie zauważyłem też, żeby kiedykolwiek odrzucał całą sieć. Ale może są inne warianty tego zwierza? ;)

Koralowce wielu gatunków potrafią wypluwać takie śluzowate gluty, można je bez problemu np. odessać. Jeżeli się nie da-to może być sprawka ślimaka. Nie przejmuj się nim zbytnio, są dużo gorsze plagi ;) Jak to na bank ślimak i boisz się ekspansji, to możesz go spacyfikować zalepiając otwór z nitkami klejem do koralowców.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba znalazł się winowajca.

Obserwując teraz ślimaka i jego nić, zobaczyłem jak się przyczepia do klatki w której krabol konsumuje swoją 'pałeczkę' i nie będąc w stanie jej wciągnąć z powrotem - puścił sieć i pewnie właśnie robi sobie nową. Już kilka nitek w parę godzin się do klatki przyczepiło i gdybym nie włożył dziś filtra mechanicznego do akwarium, to pewnie byłoby na nitkach już trochę glonów.

Czuję, że tak samo robił wcześniej, jak mu się zaczepiła sieć o kamień to ją odrywał i robił nową. A oderwana latała sobie po całym akwarium w końcu osiadając.

Nie wiem czy mam rację, czy to on jest powodem takiej ilości nitek, no ale faktem jest że przez nie niektóre koralowce się do końca nie otwierały, zwłaszcza zoa i sarco który miał dosłownie pozwiązywane nimi polipy, i xenia chętnie te nitki przygarniała.

Kleju do koralowców nie mam, jest jakiś inny skuteczny sposób na eksmisję albo ... :rambo::p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja oderwalem takiego penseta. Jakos specjalnie u mnie sie nie trzymaja.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zbliżę tam rękę to się schowa, spróbuję zniszczyć mu jego dziuple i wtedy może się uda dziada wyciągnąć. Oby ta jego kanciapa się nie okazała zbyt twarda ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam też taki problem lecz dodatkowo rozmnażają się jak wściekłe. puszczają co jakiś czas chmarę jajeczek.

Próbowałem odrywać lecz i tak się odradzają:( nawet pare zakleiłem klejem do korali B) ale wylazły z innej strony :wallbash:


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o takim sposobie... wlewamy gorącą wodę do strzykawki, i w akwarium wylewamy mu trochę do norki. Tylko nie wiem czy wrzątek, raczej nie bo plastikowa strzykawka mogłaby pęknąć i dodatkowo u mnie koleś koczuje koło rhodactisa, nocą jest pare cm odstępu ale mimo wszystko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.