Skocz do zawartości
pawcio1980

200L Nowa Mała Rafa low-tech

Rekomendowane odpowiedzi

No ja akurat nic strasznego nie widzę w wykorzystaniu baniaka po słodkim, natomiast to co się pcha do środka to już inna bajka.

Sam zmieniałem wielkość baniaka z 80 na 300 a teraz szykuje się do ponad 1200 i powiem że czytanie forum daje wiedzę, zmiana baniaka uczy pokory.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie natomiast malo rusza chec zalozenia zbiornika przy pomocy malej ilosci srodkow,.(to jest mozliwe, tylko warto popytac w ktorych momentach), natomiast strasznie nie lubie gdy ktos robi jedna glupote za druga i szukajac poparcia na forum lub "alibi" dla swojego postepowania, podaje przyklady innych, wadliwych rozwiazan.

Pozniej ktos nastepny czyta te bzdury i juz na pewniaka mowi, ze jesli ktos pompka 5 W wyfiltrowal 200 l to moze i 4 W wystarcza, bo na innym forum , bla, bla...

Mysle, ze czasami warto sie odezwac zeby forum nam az tak nisko nie upadlo. :ouch:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Mysle, ze czasami warto sie odezwac zeby forum nam az tak nisko nie upadlo."

Zgadzam sie z przedmówcą :thumbup:


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

dlaczego ludzie trochę nie poczytają a potem pytają o pewne rzeczy - po prostej lini oporu a potem klną bo mógł inaczej zrobić i itp.....

wystarczy - popatrzy kogo ma blisko siebie napisać na pw i się dowie łopatologiczne co i jak przy np. piwku

i się będzie mógł pytać co jak zrobione i dlaczego tak a nie inaczej.......

dlatego jestem za spotkaniami,zlotami :D

AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie myślałem, że będę bronił niskobudżetowego DIY. Dla mnie zasada zawsze była i jest prosta. Jeśli robię do akwarium jakiś sprzęt samemu, to nie po to, żeby był tańszy, ale po to, żeby był lepszy niż ten, który można kupić w sklepie (który często markowy jest tylko z nazwy).

Jeśli ktoś na niskobudżetowym sprzęcie DIY będzie trzymał garść miękkich koralowców i dwa garbiki, to nie widzę w tym nic złego. Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na to, ze Pawcio żadnych jeszcze zwierząt nie kupił. Nie nawijał też własnoręcznie silnika elektrycznego do pompy od odpieniacza. Użył tylko g...no wartej foli odblaskowej pod równie przydatną pokrywą. Ale co z tego wynika negatywnego? Niewiele. Jest to zwyczajnie mało opłacalne ekonomicznie, bo tracimy sporo światła. Nie jest lepsze od ogólnodostępnych rozwiązań, więc idea DIY (przynajmniej w mojej ocenie) bierze w łeb. ALE: konsekwencją tego będzie co najwyżej słabszy wzrost kilku miękasów. Nie jest to godne naśladowania, ani szczególnie mądre, jednak w mojej opinii krzywdy zwierzętom i chronionej skale to nie przynosi.

P.S. Jeszcze dwa słowa odnośnie odbłyśników. Mogłoby się wydawać, że odbłyśnik to nic wielkiego. Ot odbija to światło, które normalnie świetlówka emituje "do góry". Czy ma w przekroju owal, półkole, trapez, jeden pies. Nic bardziej mylnego. Na targach w Norymberdze porównana była lampa ze zwykłymi odbłyśnikami, którym nic nie brakowało (każdy z nas pokiwałby głową i powiedział: jest OK) i lampa z takimi dziwnymi, w których świetlówka osadzona była bardzo głęboko. Miernik PAR w akwarium, które oświetlały obie lampy pokazał różnicę 30% między jednym a drugim rodzajem odbłyśników. Dobry odbłyśnik na prawdę robi różnicę.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak jeszcze Ci, od których los raf zależy tak się nimi przejmowali jak elita forum. Czasami mam wrażenie, że gdyby dało sie na forum strzelać to byłaby tu ruchliwa strzelnica. "Elita" twardo broni swojego imperium - tylko my i tylko za duża kasę ! Argh ..

Na dzień dzisiejszych do "małych" zbiorników jest masa rozwiązań tanich, dobrych a przy tym sprawdzonych - jak już wiele razy na forum czytaliśmy piękne baniaki na super sprzęcie też padały. Bez komentarza. Są korale bardzo wymagające i są miękasy :) Wszystko da się zrobić - wystarczy robić to z głową.

Od niedawna jestem u Was ale miałem okazję pooglądać zbiorniki już działające - wszystkie piękne ale każdy prowadzony w różny sposób i na różnym sprzęcie. Czasami ten sprzęt do pięt by nie dorastał podstawowym wymaganiom jakie tu są podawane. Może dlatego, że osoby te prowadząc zbiorniki wiele lat mają doświadczenie a to ono jest najcenniejsze. Żaden odpieniacz za XXX$ czy super wspaniałe cyrkulatory tego nie zastąpią.

Nawet najlepsze warunki w więzieniu nie da się porównać z wolnością. Więc dajcie sobie spokój z hipokryzją. Robimy co można aby zbiorniki były "piękne", kolorowe i to jedyny cel jaki naprawdę nam przyświeca - zwykły egoizm. I te "starania" się naprawdę zwierzaki mają gdzieś - im byłoby lepiej "w domu".

Podobne zdalnie mam o "ochronie raf". I tak kupimy skałę, i tak kupimy korale, ryby i całą resztę więc po co to całe pie**. Zamiast ganić pomóżmy rozmnażać choćby pomiędzy sobą, pomimo gorszych wartości - postarajmy się o używanie "sztucznych skał". Szukajmy tego "złotego środka" w końcu musi się udać. Co prawda chińczyki i tak zrobią co chcą, amerykanie też mają Wasze zdanie w 4 literach i to nie tylko w sprawie rafy (CO2 ?)

Ale w sumie to OT więc już się zamykam. Przepraszam, że w tym temacie i obiecuję Was powkurzać na jakimś "zlocie" .


250L + 130L sump, Boyu HQI 150W + 2xT5 39W + led, Hydor 250, 23kg gruzu, ARC 2600 + JVP101, obieg NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

wiadomo co jest DIY to jest DIY

ale niektórych rzeczy lepiej nie zastępować chińczykami bo się można pomylić i dwa razy kasę wydać niepotrzebnie :wallbash:

sam wiem :crybaby:

czasem trzeba zainwestować - ale warto :thumbsup:

co do :D

Ale w sumie to OT więc już się zamykam. Przepraszam, że w tym temacie i obiecuję Was powkurzać na jakimś "zlocie" .

spoko trzeba się wypowiadać :thumbup: i pytać

oj sam nawet nie wiesz ile czasem z czymś kombinuje i to jak :whistle:

ale najpierw poczytam ,podzwonię popytam posłucham różnych opinii na pewne tematy i próbuje ale wszytko na własne ryzyko do nikogo potem nie mam pretensji że ostrzegali :) jak się coś sypnie

p.s

na tema pomp obiegowych- by było cicho to chyba bym poradnik napisał

akwa stoi 50cm od łóżka

ile kasy wydałem na różne pompy :wallbash: to tylko ja wiem ,znajomy tio już wysiadali :question: (sam przerobiłem chyba z 10szt - za to mam błogą cisze w nocy ) akwa jest tak wyciszone -bajka :thumbsup: - i spokój od żonki w tym temacie :smoke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze moj temat wywolal niezla burze - niestety budzet na ten zbiornik jest jaki jest i mimo staran nie jestem w stanie wymajstrowac wiekszego. To co mam zamiar zrobic w swoim baniaku nie jest chaosem robionym bez zastanowienia bo wlasnie dzieki temu ze powoli co miesiac dokupuje po troszku sprzet staram sie te pieniadze inwestowac z glowa i po wielu konsultacjach - tak bylo np. z odpieniaczem , krzyczycie ze 5w nie odpieni 200l - skad to wiecie skoro NIKT na tym forum nie wypowiedzial sie w temacie o tym odpieniaczu mimo moich dwoch tematow (i oba nagle wyparowaly) , pewnie dlatego ze nikt go nie widzial w akcji a pytalem na forach amerykanskich jak i w sklepach z akwarystyka i opinie sa bardzo pozytywne. Kombinacja z oswietleniem? Zwykle swietlowki ze starterami. Kombinacja ze zbiornikiem? Normalny zbiornik z wymiarami jakich wiele na tym forum.

Widzialem tez wiele razy nagonke na tym forum na nowicjuszy ktorzy staraja sie malym kosztem cos osiagnac i widze ze sam dolaczylem do tego grona "odmiencow" chcacych zrobic cos inaczej niz szlachta sobie zyczy.

Dzieki wszystkim za proby obrzydzenia mi akwarystyki morskiej, mimo ze dalej bede kontynuowac swoj projekt a moderatora prosze o usuniecie mojego calego tematu.

pozdrawiam


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

jeśli tak uważasz ok

ale po co od razu od szlachty jechać ?

i sie obrażac nieraz sam dostałem tyle postów że głowa boli ale jakieś wnioski z tego wyciągnąłem

co do odpieniacza i bez sumpa - uparłeś się, ok twoja sprawa ale potem nie miej pretensji do nikogo :realmad: że coś bazgrali i tak ich olałeś bo wiedziałeś lepiej :smoke:

tylko potem jak zacznie się wysyłanie na wieczną rafę baniaka - to nie pisze ze nie wiesz co się dzieje :rtfm:

jak zaczniesz wkładać np. sps lub niefoto to zobaczysz co zacznie się dziac i bedzie pisania że głowa boli

p.s

w tym momencie to możesz wstaw nawet PS 300 na kostce lipowej mało miejsca zajmuje i ładnie pieni

co do wątków że wyparowały - nie ,są sprawdziłem teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kto tu mówi o wielkich inwestycjach ,mówię przyzwoitym zbiorniku sam nie mam 2000l tylko 250l tylko trzeba trochę pomyśleć a nie zaraz wielka obraza ,zbiornik 200l z kominem 200zł

,szafka 300zł przelot 2x40 30zł przelot 25 14zł hydraulika 200zł ,pompa obiegowa atman 2000l/h 70zł ,3 x jvp 210zł,lampa z allegro T5 700zł,sump 150zł ,grzałka 50zł ,odpieniacz od Staniego 750zł ,policz ile i masz sprzęt przyzwoity i działa więc nie mów o wysokobudżetowym przedsięwzięciu ja mówię o wyciąganiu wniosków z forum a nie polepszaniu świata :rtfm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to przeczytaj ponownie moje pierwszy post w tym temacie


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mała dziewczynka... - "proszę o usuniecie mojego całego tematu", bo na forum mnie nie lubią....

Kolega Event napisał "jakie" to są koszty. Przemyśl, czy nie lepiej, spokojniej podejść do tematu? Sam części do baniaka kompletowałem przez 9 miesięcy. Szlachta radzi nie, aby obrzydzać, tylko abyś docelowo miał radość z baniaka. Nie kolejne myśli co tu wymienić, aby w końcu zaczęło działać (lepiej).

Pozdrawiam

Max


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytałem dlatego się wypowiadam tylko ty nie wyciągasz wniosków nie robie tego że nie chce do morszczyzny cię zrazić lecz przeciwnie nie brnij w coś co i tak nie będzie miało sensu lepiej poczekaj a zrób coś dobrze bo potem będziesz wydawał i końca nie zobaczysz ,piszesz o 30-40kg skały przy cenie 40zł daje 1600zł plus hydor odpieniacz razem 2000zł ,gdzie logika do 200l wystarczy ci dobre 10kg skały 400zł dobry odpieniacz sprawdzony np apf600 i masz 1100zł zostaje na resztę rzeczy więc jak nie mam racji to sorry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

co by nie było - się uparł i basta

@event sorry - i tak tego nie zrozumie potem będzie :wallbash: :wallbash: - :book: :book:

i jeszcze raz kasa do wydania

p.s

w Warszawie masz trochę morszczaków - napisz ,pogadaj,odwiedź, przemyśl i wtedy popatrz na swoje a potem się unoś - że piszemy tylko krytykę i obrzydzamy morszczyznę

p.s

naprawdę przemyśl sprawę sumpa lub panela :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz @AnT rację jakoś się dzisiaj :realmad: po drugie ja się nie znam i nie będę już wypowiadał w końcu mam tylko 250l baniak więc co ja mogę wiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

masz @AnT rację jakoś się dzisiaj :realmad: po drugie ja się nie znam i nie będę już wypowiadał w końcu mam tylko 250l baniak więc co ja mogę wiedzieć

oj tak i tym się zajmujesz :thumbsup:

robisz -to co lubisz :thumbup:

ok ja już dam se siana z tym wątkiem bo tylko ..... ból głowy - i do tego od szlachty mi sie oberwało :sweat:

pozdrawiam @Event

Nara AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szlachta radzi nie, aby obrzydzać, tylko abyś docelowo miał radość z baniaka.

Szlachta morska to sa Ci co na zlotach bywają i długość stażu z morskim jest różna - od początkujących do wilków morskich którzy wiele setek grogu przed własnymi baniakami już wypili.

Więc od szlachty wara ;) ;)

Michał dobrze napisał - nie chodzi tylko aby było tanio. Dlaczego odpieniacze DIY cieszą się dobrą opinią ? Bo zasada działania jest znana, oszczedza sie na robociznie, materialach, MARŻY. Dlaczego korony z PCV sprawdzają się, dlaczego LEDy Cree robione we własnym zakresie sprawdzają się ? Bo oszczedza sie na MARŻY. Albo np. na wygladzie i za mniejsze pieniążki robi się coś we własnym zakresie - choc perelki z rak co poniektórych moglyby stac na wystawach sklepowych obok najwiekszych w tej branzy.

DIY znaczy Do It Yourself - zrob to sam - nigdzie nie pisze zrob to TANIO ;) Choc zazwyczaj tak jest - choc przy masowej produkcji np chinskiej DYI przestaje sie oplacac.

Co do zbiornika - 100x40x50 -- 40cm szerokosci - nie tylko litraz jest wazny :/ :/ Ja mam 110x50x50 i jest IMHO kicha... :/ Obejrzalem pare baniakow majacych 60cm szerokosci i .... to jest to. Rozumiem, ze chcesz wykorzystac baniak ze slodkiego, ale ja dzisiaj baniaka wezszego niz 60cm nie postawie. Przy 50 glebia jest nijaka, przy 40 korale bedziesz mial przy szybie :/ Tez zrobilem ten blad - przy kolejnym baniaku go nie popelnie.

Co do pokrywy - wszystko ok ale ja pokrywe bym zdjal - jak pisali przedmowcy zastosowalbym odblysniki. Albo pomysl o lampie LED 90W, doswietl to kilkoma T5 i wtedy IMHO nie bedziesz potrzebowal odblysnikow. Swiatla powinno starczyc i dla bardziej wymagajacych korali.

Na temat odpieniacza sie nie wypowiem, ja tutaj nie oszczedzalem. Choc znajac zycie na forum znalazlbys kilku specow ktorzy za calkiem rozsadne pieniazki zrobili by Ci ladna sztuke do tych 200l.

Tyle - z moich obserwacji. Owszem szlachta morska - ale baniak posolilem w maju tego roku wiec wciaz do poczatkujacych sie zaliczam.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

@VDR - :thumbsup:

mam tylko jedno - ja ci źle nie radziłem w postach jak pytałeś o coś :whistle: ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ANT - ja sie ciagle ucze -- czasami sie slucham, czasami nie (taka mam nature - typ niepokorny ;P) - przez co pozniej weryfikuje swoje doswiadczenia ;) Ale sie nie obrazam jak ktos mi wytyka bledy ? Ja jestem nadal zielony, mimo ze czytam, czytam, chlone wiedze, zdobywam doswiadczenie czy bazuje na doswiadczeniu innych :) Ale sie nie obrazam jak ktos mi cos mowi, ze lepiej bedzie jak.... Nie przypominam sobie rownież, abyś mnie na mine wpychal i źle radził w tematach morszczyzny...

Myślę, że Pawcio za jakis czas zrozumie to co wszyscy tutaj pisali. Oszczędzać IMHO można ale nie za wszelką cenę. Warto czasami posluchac glosu reszty. Odblysniki znowu nie sa takie drogie a i w sumie obecny projekt korony pod odblysniki da sie przerobic. Jak beda miekkie to tak jak pisal Michal - problemu nie ma. Ale przeciez wiemy wszyscy, ze apetyt rosnie w miarę jedzenia :) Miekkie fajne ale ... no wlasnie. LPS i SPS sa fajniejsze dla mnie. Choc jak ktos zakocha sie w zoa to ... mnie rajcuja poki co acanthastrea i moglbym miec caly baniak z roznymi odmiannami ;) Ale z SPSami tez probuje.

No i rozumiem tez co pisal np. Staszek. Na forum pelno wypowiedzi takich "mlokosow" (w sensie morszczyzny ;P) jak ja, ktorzy maja marne praktyczne doswiadczenie, bardziej maja teoretyczne bo sie naczytali w sieci i smaruja w watkach ile wlezie ;) Choc staram sie bazowac na mojej malenkej praktyce i nie teoretyzowac to roznie bywa :) Ale zawsze staram sie podawac zrodlo moich informacji. Dlatego warto brac piate przez dziesiate z tego co sie na forach wyczyta. Szukalem na temat tego odpieniacza i na amerykanskich forach nie znalazlem za duzo tematow mowiacych, ze uciagnie. Fajnie jakby np. Pawcio podparl sie linkami do tych amerykanskich dyskusji aby inni, ktorzy za jakis czas beda czytac ten watek sami mogli sprawdzic co pisza na ten temat amerykanscy bracia. Mam nadzieje ze Pawcio linki do tych dyskusji wrzuci - jestem ich bardzo ciekaw.

Pozdrowionka :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Uffff...... przeczytałem

strasznie to wszystko pogmatwane :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę autora :close:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.