Skocz do zawartości
Marcin14

Briareum i calvularia viridis nie wypuszczają polipów

Rekomendowane odpowiedzi

W akwarium od ok. 3-4 dni clavularia viridis i briareum (z długimi polipami) nie wypuszcza mi swoich polipów. Clavularia raz na jakiś czas wypuści jednego (mam 4 polipy), natomiast briareum już drugi dzień nic nie wypuszcza. W baniaku mam też inne miękkie (zoa, sarco, xenia, anthelia, sinularia, sin. dura, drugie briareum (z krótkimi polipami-te pięknie polipuje), corynactis sp. 01, grzybka i (no właśnie nazwy nie pamiętam-te podobne do zoanthusów ale nie parazoanthusy). Mam też twardziele jak euphylia, monti talerzowa, favia, pseudogorgonia. Myślałem, że może cyrkulacja się koralowcom znudziła więc jeden cyrkulator skierowałem na briareum i clavularię ale nic to nie dało. Parametry (nie mam jedynie testu PO4) w normie. Leję ballinga ale w ilości 5ml/105L (netto) mam tylko trochę zaniżone Ca i Mg. Sól to mieszanka IO i TM (IO ok 80% zasalania-przenoszę się na IO bo TM trochę za droga). Co może się im nie podobać?? Już nic nie przychodzi mi do głowy. Oba gatunki nie stykają się z innymi koralowcami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponoc te typy tak maja:P a tak na serio moze masz za dobrze w zbiorniku ponoc clavularia lubi ,,bagienko" znaczy sie jakis NO3 u mnie wyjechała na miesiąc na wakacje (w sensie ze nie wychodziła w ogole max polipka dwa...)na dzień dzisiejszy nie ma ze boli jezdzi i goli;) znaczy sie ładnie rośnie:) nedzie dobrze


Wymiary zbiornika: 160 cm x 60 cm x 60 cm, zalany listopad 2015, oparty o lampę ledową DIY 84 kedy CREE, 24 białe i 60 niebieskich, dodatkowo 4 x 80W (T5), odpieniacz octopus ( nie pamiętam modelu - 18W) do tego filtr przepływowy (refungium glonowe) 60 kg żywej skały, 2 cyrkulatory JEBAO RW15 i 8, pompa obiegowa Jebao 8000,  dozownik automatyczny JEBAO 4 kanałowy. Obsada ryb: Hepatus, Chelmon Rostratus, Borsuk, Zebrasomma Veliferum, 3x błazenki, mandaryny: marmurkowy i wspaniały, hexatenia, E. bicolor,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakieś badziewie nie zrasta np. glon lub coś w tym stylu u mnie clavilaria nie chciała się otwierać jak na nią glony weszły teraz nie mam glonów i ładnie się otwiera.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glonów brak (poza wapiennymi i małymi glonkami na tylnej szybie ale 20cm od briareum i clavularii). NO3 mam <5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin14, to co pisze krysstek87 odnośnie clavularii to prawda - lubi bagienko.

Myślę że clavularia i briareum podobnie się zachowują, ale tylko tak myślę.

Miałem podobny problem z Briareum -clavularii już wtedy nie miałem, tylko że u mnie nie wystawiał polipów przez 3 miesiące.Tyle trwało doprowadzenie do porzaądku wody w akwa.

Przyczyną była zmiana soli na słabszą, chyba z Kenta na Reef-Salt. Obniżyło mi sie wtedy zasolenie, spadła rzecz jasna zawartość minerałów.

Sposobem było przejście na sól Reef-Cristals i zwiększenie dozowania minerałów.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiem dlaczego briareum o małych polipach polipuje bez problemu a z większymi polipami nie. Co do soli to dochodzę do wniosku, że zrobiłem błąd kupując IO bo już widzę, że przyrosty nie są tak dobre jak przy TM i nie wiem czy nie wrócę do TM, tylko że IO zostało mi ok. 7kg :/ albo dokupię TM i będę mieszał 50:50. Zobaczę jeszcze. Co jeszcze może być przyczyną?? Może wrzucić mrożonki, żeby trochę "syfku zrobić"?? Albo fito...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zaniżone Ca i Mg oraz słabą sól. Myślę że problem tkwi w słabej mineralizacji.

Proponuję Ci poza zmianą soli na bogatszą (OI możesz komuś sprzedać kto ma w akwa same ryby).

kup sobie "Trace Elements A.S." i dozuj w/g opisu.Środek w miarę tani. Wprowadziśz mikroelementy .

Sprawdź zasolenie.Jak za niskie to podnieś przynajmniej do 1,023.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie mam 1,024. Leję ballinga ale w małej ilości, żeby nie przesadzić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ballinga aby nie przesadzić leje się w/g kalkulatora autorstwa chyba P. Bogusławskiego.

Ponadto masz testy aby sprawdzić co jest grane.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ballingu jest wszystko w normie. Właśnie to mnie zastanawia bo testy są bardzo dobre. Parametry wody mi się nie zmieniają od początku baniaka-poza Mg i Ca które podnoszę ballingiem a NO3 spadło z 25 do 5 w ciągu ok miesiąca-woda na zalanie z erybki. Nie wiem, na razie chyba poczekam i zobaczę co będzie dalej. Dzięki za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Briareum chyba padło :/ jest fioletowe i pomarszczone :/

Widziałem jak wychodzi ze środka błony wieloszczet więc chyba to koniec :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i chyba mamy przyczynę.

Tak bylismy zasugerowani chemią że nie wzięło się pod uwagę faktu że Briareum jest bardzo czułe na czynniki mechaniczne. Wystarcz nieraz że krab otrze się o korala a ten już chowa polipy.

Jeśli ten wieloszczet tam był w srodku to mógł narobic bałaganu.

Spróbuj go jednak zostawic może odżyje.Koral oczywiście.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fioletowe i czerwone jeszcze nic nie oznacza.

Moze niech ktos Ci sprawdzi zasolenie, czasami taki prosty blad...

Moze cos nie tak z pH lub kH ?

Czasami skieruj na korala strumien wody. Tam sie zbiera sporo detrytusu, pewnie stad ten wieloszczet.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz za niskie no3, u mnie clavularia jest jak test automatyczny, gdy się chowa, to wiem że no3 spadło poniżej 10 , podbij do 15-20 a będzie się pompować


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie otwiera się bez problemu przy NO3 bliskim 0 (mam 3 czy 4 gatunki).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można wtrącić...

Godeusz - na pierwszy rzut chyba mamy podobnie w zbiornikach (miękkie, LPS i proste SPS) więc myślę, że dodam coś od siebie.

Osobiście nie czepiałbym się tak bardzo chemii (u mnie w tej chwili zaniżone Ca i KH, NO3 ok 1, PO4 ok 2), sam używam 100% IO a mimo tego ani Briareum ani Clavularia nie narzekają. Jeśli chodzi o wrażliwość to ani ślimak osiadły ani regularnie tratujące wszystko krewetki nie zdołały zaszkodzić Briareum a Clavularia odżyła po przejściu jeżowca (zabrał ponad połowę żeby się maskować).

Szczerze mówiąc zastanowiłbym się czy korale nie kryją się przed światłem. Nie rosły wcześniej w cieniu, dużo niżej lub pod wiele słabszymi lampami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdza się stara prawda że każde akwarium jest inne. Mimo że wygląda podobnie że testy wychodzą podobnie ale to nie to samo. Bardzo trudno poradzić komuś jeśli samemu się nie zobaczy, bo zawsze istnieje jakiś czynnik o którym opisujacy nie powie.

Jeśli chodzi o czynniki mechaniczne to u mnie ani krewetka ani nawet błazen który na zmianę molestuje albo rodactisa albo briareum nie spowoduje takiego szoku jak krab a nie mówiąc już o wieloszczecie który u - Marcin 14 - ponoć fedrował w środku korala.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i dzięki za odpowiedzi :)

W piątek wieczorem briareum z długimi polipami zaczęło polipować-2-3 polipy, wczoraj już trochę więcej a dzisiaj prawie wszystkie polipy "na wierzchu" jedynie są one wypuszczone mniej więcej do połowy (nie ma fajnej falującej "trawki"). Przyczyną był na 99% wieloszczet, było miejsce gdzie błona koralowca była zwinięta w rurkę i nie była przyczepiona w tym miejscu do skały, gdy zobaczyłem, że wieloszczet z niej wychodzi, szybko odciąłem ten kawałek briareum i wyciągnąłem z baniaka. Briareum o krótkich polipach natomiast strajkuje, już nie ma ani jednego polipa na wierzchu i kilka glonów na nim rośnie, oderwałem kilka kłębków glonów strzykawką (mocno zasysając) ale nie wiem co z tego będzie. Czy L.amboinensis zjada glony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

L.amboinensis zjada glony?

niestety nie jada natomiast wieloszczety i owszem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczety? To jeszcze lepiej :D u mnie zaczęło ich trochę wyłazić szczególnie po wrzuceniu mrożonek :p Co mogli byście polecić na glony? Mam kraba czerwononogiego, turbo (któremu lepiej pasuje nazwa leniwiec niż ten turbo...) i dwa tectusy (+mitra mitra w piachu i pełno jakiś małych ślimaków łażących wszędzie) aaa... no i mam jeszcze Stomatella Varia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na glony to mozna polecić przede wszystkim cierpliwość , masz świeży baniak i glony to normalka , możesz wpuścić jakiegoś kraba lub ślimaka który będzie redukował ilość glonów , ale dopóki baniak nie dojrzeje to one bedą rosnąć.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strombus jest dobry do wyjadania glonów blisko lub na koralowcach, bo swoją elastyczną trąbą sięga gdzie wzrok nie sięga ;) i inne ślimaki również.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.