Skocz do zawartości
Gość Leon

Olałem podmiany

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Leon

Zobaczymy czy prawo Murphy'ego zadziała bo miałem się nie chwalić i nie upubliczniać z tą informacją :)

Jakis czas temu (około 5tyg temu walczyłem z Bryopsis poprzez podniesienie Magnezu). Walka trwała może niecałe trzy tygodnie ale nie robiłem w tym czasie podmian, żeby poziom Mg podbijać i utrzymać powyżej 1700. Bryopsis zeszlo. Przyszedł czas zrobienia pierwszej podmiany.... ale zapomniało mi się. Potem minął kolejny tydzień i kolejny a podmian nie było z różnych powodów.

Wiem, wiem. Ameryki nie odkryłem, wiem, że nie jestem jedyny który nie robi podmian. Chciałem tylko przypomnieć publice, że nie zrobienie co tygodniowej podmiany nie oznacza końca swiata. Nie spieszę się z podmianą w najbliższej przyszłosci a i do tego jeszcze wyłączę odpieniacz ale zastąpi go ATS - AlgeaScrubber.

Osobiscie nie dodaję zbyt dużo do wody. Z raz w tygodniu po 1ml Amino Acid KZ, tak samo Fito Brightwell. Codziennie dwie/trzy kostki mrożonek dla rybek.

Dzisiaj przed wyjsciem do pracy nie mogłem się wręcz napatrzeć na moje lpsy jak pięknie się napompowały a w szczególnosci dopiero co odratowana Euphyllia.

Z dnia na dzień wyglądają coraz lepiej.

Dziękuję za uwagę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie to nie dziwi:), ja już nie robię od 12 miesięcy


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko, po paru miesiacach moga sie zaczac cuda. Jakies rozcienczanie toksycznych zwiazkow, robiac podmiany, nastepuje. Sa akwaria, ktore dlugo wytrzymuja bez podmian. Osobiscie nie chcialbym moim koralom dozowac pojedynczo wszystkich pierwiastkow jakie dodaje z nowa woda. Tydzien czy miesiac bez podmian to zaden problem. U mnie po podmianie korale maja sie lepiej, czyli co akwarium to inny swiat. :huh:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w jednym baniaku po podmianie koralowce bardzo się stresują, w drugim trzeba pilnować podmian ponieważ jak nie podmieniam to się stresują :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, zobaczymy jak dlugo wytrzymasz. poki solanka w baniaku siwerza to jest wesolo. u mnie po roku (srednio jedna podmiana na miesiac lub dwa) zaczely sie problemy. a tak ladnie bylo jak byl swierzy baniak wody!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

U mnie jak dojrzewało nie podmieniałem chyba ze 2-3 miesiące. Potem rodzina przyjechała na 2 tygodnie i nie miałem czasu. Po 2 tygodniach znowu ja wyjechałem na 2 tygodnie. Wyłączyłem skimmer ustawiłem automatyczny karminik, dolewkę i na lotnisko.

Wracam po 2 tygodniach - wow - zero glonów, a na szybach wyczekiwane algi wapienne :)

Myślę sobie - ok tak dawno nie robiłem podmian, podmienię 40l...

I na drugi dzień gloniska zaczęły rosnąć na piasku, na skale, zarosły algi wapienne na szybach...

Po dwóch tygodniach podmiana 20l - wywaliło Dino lol.gif...

Koniec z podmianami, boję się robić podmian :vava: chyba zacznę lać NSW razem z tymi fosforanami 0,16 bo wtedy nic się nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś przeglądałem jakąś niemiecką książkę z samymi doświadczeniami i miedzy innymi były dwa systemy tak samo z budowane ,z taka samą obsada .3 lata jeden bez podmian oczywiści z dozowaniem mikroelementów ,,,"wnioski nie zauważono żadnych zmian w przyroście korali i kondycji ryb "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś przeglądałem jakąś niemiecką książkę z samymi doświadczeniami i miedzy innymi były dwa systemy tak samo z budowane ,z taka samą obsada .3 lata jeden bez podmian oczywiści z dozowaniem mikroelementów ,,,"wnioski nie zauważono żadnych zmian w przyroście korali i kondycji ryb "

moze przpomniesz sobie co to za ksiazeczka bo z mila chcecia tez bym ja przejzal :D


zapomnialem na zlocie dac Monice zaswiadczenie o dyslekcji :D

sry za ortografie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

To jakich problemów się można spodziewać po jakims czasie bez podmian ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

książka była od znajomego ,podobnych w Niemczech jest mnóstwo ,miał ich cały regał niestety nie pomiatam żadnych szczegółów autor,tytuł itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum przewija się sporo relacji o zadowoleniu mieszkańców z braku podmian (np. w wątku Amnora), chociaż wynikają z reguły z zapominalstwa lub braku czasu. Ja na dłuższą metę bałbym się takiego eksperymentu z powodów podanych przez Staszka, jednak podmianki to zawsze jakiś zawór bezpieczeństwa dla systemu.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leon, piszesz że niewiele lejesz do baniaka, a potem że 1 ml KZ Amino na tydzień, moim zdaniem to za*ebiście dużo. Co do braku podmian, to temat ciekawy, utarło się że podmiany sa konieczne, ale z drugiej strony utarlo się też wiele innych rzeczy które później zostaly obalone, sam robię podmiany co tydzień, ale z drugiej strony nigdy nie było tak żebym nie robił, a co by się stało gdybym przestal? Kto to wie :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ja podmieniam 15L co 2 tygodnie.Jedyny zauważalny problem to wirki(hexa leniwie skubie).Czy podmiany sprzyjają ich mnożeniu się?Może zaniechać podmian na jakiś czas???? :coffee:


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Teoretycznie podmiany są konieczne. Jest to najprostsza forma dostarczania mikroelementów. Z drugiej strony jeśli dostarczamy mikroelementy w inny sposób to podmiany mogą się okazać zbędne. Piszę teoretycznie ponieważ nie przeprowadziłem eksperymentów potwierdzających tą tezę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wirki czasami warto dac adsorber silikatow, :welcome:albo odpowiednia rybke.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie w mikroelementach jest pies pogrzebany, i tak je dozujemy w większości przypadków, chodzi mi bardziej o rozcieńczanie rożnych syfów które się w wodzie kumulują, w słodkim na przykład brak podmian oznacza po pewnym czasie wyraźne zwolnienie tempa wzrostu narybku, ale tez nie wszystkich gatunków, no ale w słodkim nie mamy odpieniacza...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Według mnie wirki się rozwijają jeśli mają co jeść. I jak mówi Stani adsorbent fosforanów/krzemianów pomaga bo "eliminuje" okrzemki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście podmiany nie są konieczne, w opisie chemi pure pisze "Dzięki Chemi Pure koralowce miękkie, glony wapienne i zielone (z rodzaju Caulerpa), gorgonie i piórówki oraz ryby wszystkich gatunków intensywnie się rozwijają, bez konieczności częstych podmian wody, bez względu na to, czy stosowana jest woda morska, czy drogie mieszanki soli. Nie jest to wyłącznie obietnica, ale fakt potwierdzony przez tysiące użytkowników preparatu. Znany jest przypadek, gdy ryby rozmnażały się w akwarium, w którym przez 5 lat stosowano Chemi Pure nie zmieniając wody. :question:


500 litrów, Deltec, Lampa - 150W LED,

http://nano-reef.pl/...25l-z-mikolowa/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemi pure to żywica, coś tam wciąga, pytanie co i ile, w marketingowe haselka zwykłem nie wierzyć, następne pytanie, czy taniej używać tego czy robic podmiany? :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wzrost a nawet śmierć narybku [np bojowników] może być spowodowany przez inhibitory wzrostu populacji. To samo dotyczy akwarium morskiego. Ja przynajmniej tego doświadczam bo trzymam krewetki w spoorym zagęszczeniu.Co ciekawe inhibitory wzrostu populacji wydają się nie wpływać na larwy ale tylko na krewetki. Ciekawe jest też to że krewetki żyjące w sąsiednich baniakach mają na siebie niewielki wpływ. Tak jakby zostawiały jakieś chemiczne ślady tylko na powierzchniach po których chodzą i nie wydzielały ich do wody. Albo filtracja te tajemnicze substancje eliminuje z systemu...

W słodkowodnych baniakach nawet w akwariach roślinnych, w których jest mało ryb i trzeba dostarczać azotany, fosforany i mikroelementy podmienia się wodę. Pewne substancje, pomimo intensywnego wzrostu roślin mogą się kumulować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

chemipureelite to głównie węgiel aktywny i adsorbent fosforanów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z powodu czestych wyjazdow kiedys przez dlugi czas nie podmienialem wody w 60l krewetkarium. Byly rosliny, mchy wiec no3 bylo pozerane. Wszystko bylo pieknie az pewnego dnia nastapil krach. Jednak podmianki powoduja ze dostarczamy do systemu troche swiezej wody, rozcienczamy zwiazki, dodajemy mikroelementy itd itd.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, bo z drugiej strony, regularne podmiany i dobry odpieniacz sa najtanszym sposobem i niejako gwarancja na dlugie utrzymanie akwarium w dobrej kondycji.

Tak mozna prowadzic akwarium przez lata, i dopiero jak sie znudzi ta monotonia, to zaczyna sie dodawanie kropelki tego lub czegos innego i czesto zaczyna psucie dawnej rownowagi. :coffee:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja kiedyś jak jeszcze w akwarium dominowały LPS'y i miękkie nie robiłem podmian przez 4 miesiące, żadnych negatywnych skutków nie zauważyłem, ale przy bardziej wymagających koralach nierobienie podmian to dla mnie tykająca bomba.

P.S. 1 ml aminokwasów tygodniowo to bardzo dużo !

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Leon, piszesz że niewiele lejesz do baniaka, a potem że 1 ml KZ Amino na tydzień, moim zdaniem to za*ebiście dużo. Co do braku podmian, to temat ciekawy, utarło się że podmiany sa konieczne, ale z drugiej strony utarlo się też wiele innych rzeczy które później zostaly obalone, sam robię podmiany co tydzień, ale z drugiej strony nigdy nie było tak żebym nie robił, a co by się stało gdybym przestal? Kto to wie :)

Pozdrawiam

seb

Seb,

nie uważam, że to za dużo. W myśl zasady, że każdy zbiornik jest inny i inaczej reaguje dawki mogą być różne.

Wiem, wiem jak to jest z dawkami podanymi na opakowaniu ale jestem pewien, że jest tam ktoś kto napewno leje ten 1ml/200l dziennie a tyle jest właśnie napisane na mojej butelce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.