Skocz do zawartości
inmar

Parametry,glony-rozważania.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak zastanawiam się nad sytuacją w moim zbiorniku a główny problem to glony,które porastają skałę,podstawki korali i tylną szybę na której niedawno wyhodowałem algi wapienne.Niedawno zmieniłem lampy led na nowe,mocniejsze przy których nie stosuję już świetlówek,ale problem był już wcześniej więc z tym bym raczej nie łączył.Same korale LPS i SPS rosną zarąbiście,nawet porobiłem kilkanaście szczepek,które pójdą na sprzedać.Generalnie widzę problem w Kh które ustabilizowało się na poziomie 6,6 gdzie zawsze miałem około 10,ale tam mam jak leję równo ballinga po 200ml Kh,Ca i soli bez NaCl,magnezu nie leję jest go 1380.Ca-430,NO3-0,2 a PO4-0,07.

Podwyższyłem dozowanie VSV z 16 na 21ml na dobę czyli 1ml na godzinę.Piasek mam czysty.Ciekawe czy jak zejdę z fosforanami problem nie powinien zniknąć.Co by tu wykombinować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem do Twojego. Kh mam na poziomie 6,6(mierzone Red Sea). Może problem właśnie tu tkwi? W za niskim kh?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony nie lubią wysokiego magnezu i Kh,jak miałem dojrzewanie to poziom właśnie Kh-15 spowodował,że glonów nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy, że mimo dużo mniejszej skali zbiornika, mam dokładnie ten sam kłopot. Korale rosną, PO4 mam 0,05 i mniej nie chcę, kH 6,5 - 7, glony wapienne rosną jak głupie. Ostatnio rozmawiałem z jednym z trójmiejskich akwamaniaków i on stwierdził, że - paradoksalnie - jego zdaniem przyczyną zaglonienia u mnie (glony nitkowate) są... diody! A też świecę tylko nimi. Zastanawiam się, czy nie ma racji... Bądź co bądź, białe Cree to ledwo 8000k i co z tego, że wypadkowa sumaryczna z białych i royal blue niby jest właściwa, skoro jednak w widmie biała jest dominantą barwową a royal blue energetyczną... Sam nie wiem. Przydałoby się dowiedzieć, jak komu rosną glony pod Cree :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek, w ogóle nie rosną. Grunt to dobra woda.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś poruszałam ten sam problem. Testy robione były przez różnych morszczaków, generalnie jeśli chodzi o parametry o których powyżej wspominacie: PO4 - 0,04 (mała Hanna), NO3 - 5 (Red Sea, podobne Salifertem), no i dochodzimy do parametru KH, które zawsze u mnie oscylowało około 6,5. Glonów nie mogłam się pozbyć mimo podwyższenia KH do 9, w akcie rozpaczy chwyciłam się za preparat AlgeaX. Po kuracji połowa populacji glonów zeszła, ale niestety tydzień po kuracji sytuacja w zbiorniku była podobna.

Zastanawiam się jeszcze nad jednym czy przypadkiem krzemiany nie są tutaj źródłem pożywki dla glonów. Zaznaczyć również muszę, iż zmieniłam sól z TM BA na mniej bogatą RC, prefiltry w RO i żywica pomimo wymiany i kilkunastu podmian nie dały żadnego pozytywnego efektu. Zwiększyłam również cyrkulację sądząc, że może tutaj tkwi jeszcze jakiś błąd - niestety.

Ostatnia deska ratunku to absorbery Si.


300 litrów + 100 sump

ATI 6x54W DIMM

WP 40

WhiteSkim200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam automatyczną dolewkę i dwie żywice DI na końcu i początku,obie są niedawno wymienione.Cyrkulacja spora bo i Tunze i Vortech.Sól IO więc uboga.Wszystko to działa przeciw glonom a jednak je mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podwyższenie kh i przede wszystkim ustabilizowanie na wyższym poziomie,oraz mniejsze podmiany na pewno dadzą efekt ,możesz spróbować podmieniać częściej ale mniejszą ilość na twój litraż np 10 litrów tygodniowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas podmieniam 35L co 10 dni.Może nadmiar bakterii pomagać glonom ? Podaję NiteOutII,TheraP,BioDigest,Cycle,wszystkie na zmianę co jakiś czas w małych ilościach,ale co 3-4 dni.

Ps.Poprawiłem ilość podmienianej wody bo się pomyliłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar swego czasu podobnie stosowałam bakterie (miałam już wtedy plantację glonów) - co 2 tygodnie Bio Digest i codziennie Microbe-Lift Bacterial Aquarium Balancer. Po licznych uwagach kolegów zaprzestałam dozować, wykonałam liczne podmianki wody i ani kropli bakterii - ale glony się nie wycofały. Na dzień dzisiejszy mogę stwierdzić, że nie zaobserwowałam ani przyrostu ani cofania się glonów zarówno jak dozowałam jak i zaprzestałam stosowania bakterii.


300 litrów + 100 sump

ATI 6x54W DIMM

WP 40

WhiteSkim200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długie gęste to nie wiem co to może być, u kolegi który miał podobną sytuację pomógł ML Special Blend ale tam glony były dość krótkie ok 1-2cm i nic nie było na szybach.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek ja w Twoim przypadku wytrzepałbym wodę w okolice zera, dozując przy tym mikroelementy i karmiąc korale, żeby nie było strat. A VSV lejesz naj na 10 000 litrów ze stadem rekinów... Dlatego moim zdaniem PO4 nie spada, lejesz moim zdaniem gruuuubo za dużo.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz podbijać, przy poziomie PO4 0.07, uwzględniając błąd pomiaru glony i tak nie zejdą, a nawet jeśli to wrócą.

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek najważniejsze to odpuśc troche z tą solą bez soli!!! po tym glony też ładnie rosną!!!

ps;czemu zlikwidowałeś stare ledy?


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie najlepszym sposobem okazało się zmiana częstotliwości podmian. Z 5L co tydzień na taką samą ilość ale co 2-3 tygodnie. Przypuszczam, że glony zjadają wtedy wszystkie dostępne fosforany i same siebie wyniszczają. Po podmianie nie zdążą odrosnąć a nawet jeśli coś tam odrośnie to po chwili znów się same pozbawią pokarmu. Koralom w baniaki to nie przeszkadza a zauważyłem że nawet lepiej się otwierają.

Tak radzę sobie narazie z glonami nie mając testów. Choć zauważyłem że jak miałem sól AM to rosły jak szalone, zmieniłem sól na TM to glony nie bardzo się kwapią to bujnych rozrostów :welcome:

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb,pracuję nad obniżeniem PO4,zwiększyłem dozowanie VSV. Mam absorber fosforanów i się zastanawiam czy zapodać czy dać czas miksturze.

Waldi,moje ledy już miały dwa lata i nie narzekałem,korale mi ładnie rosły,ale nadarzyła się okazja to wymieniłem na mocniejsze 2 x 140W przy których już nie doświetlam świetlówkami.Stare były 2 x 90W.Na dniach wstawię nowe fotki baniaczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku a jakie masz obecnie NO3, bo jak "0" to i 2 litry VSV nie zbiją PO4. Może podbij NO3 do ~2. Ja samą wódkę leję, bo po VSV wyskoczył cyano.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wtedy i PO4 podbijasz. Kup na Alle... azotan potasu (KNO3) i poszukaj na Forum jak zrobić roztwór. Bodajże Tester to opisywał.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, wpadniesz w błędne koło. Nic nie podbijaj. Zbij Po4 atramentem lub dołóż więcej absorbera.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

A może glonoskrobaczka dopieści baniak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.