Skocz do zawartości
slawomir21

pionowe 100l.

Rekomendowane odpowiedzi

Chętnie wysłucham rad i sugestii :)

Moje pionowe nano wysokość 100cm - szer 40/27. (ok.100litrów) Generalnie wszystko zrób to sam łącznie z akwa i obudową. Wpadłem na pomysł aby zrobić w ścianie pomiędzy kuchnią i przedpokojem. Przewody elektryczne biegną w ścianie razem z przewodami napowietrzającymi do filtra kubełkowego zewnętrznego i napowietrzacza - są umieszczone w szafce w kuchni, tak że nic nie widać a obu stron tylko obudowa i szyba. Od 2 lat było schronieniem dla brzanek sumatrzańskich + żwir i wysoki konar. Podobają mi się akwa minimalistyczne może z racji też tego że "budget" skromny bardzo…a muszę się jakś wykarmić, kotke brytyjke wykarmić siebie, karaśki w oczku i wykarmić też wszystko w akwa:)

Co zmieniłem - kupiłem

- kupiłem skimmer ps 300 - wykorzystam napowietrzacz z mojego słodkowodnego, kiedyś może kupię zewnętrzny

- kupiłem koralia nano 99 l/h

- kupiłem oświetlenie 1szt.solar lux 26watt blue-white (będzie jeszcze jedna jak uzbieram) i zamocowane stare ledy czerwone niebieskie i białe po słodkowodnym - klory mam ustawione na pilocie bezprzewodowym.

- baniaczek ten sam pionowy

- wykorzystałem FILTR zewnetrzny TETRA TEC EX-700 - będą tam tylko zmienione wkłady pod morskie na które czekam w zoologicznym

- kupiłem żywą skałe piękny duży koral 6 kg- na foto

- kupiłem sól kenta

- kupiłem hydrometr

Co bym chciał osiągnąć…z tym litrażem chciałbym obsadzić ten koral, jest duży okrągły i może ciekawie wyglądać, nie mam jeszcze pojęcia czym…za 2 tygodnie wsypię piasek, bardzo podobają mi się krewetki, więc może 2 sztuki, błazenki więc może 2 sztuki, i jakies krabiki z 3 - to by było na tyle, bardzo podobają mi się korale miękkie więc na tym mi zależy.

Obecnie 2 tydzień, zasolenie jak w książce, 50% na 50% woda z ro i woda z morskiego- zaprzyjaźnionego sklepu zoologicznego, temp.25 stopni. Siedzę i nic nie wypatrzyłem w tym koralu poza 1aiptasia - nawet jeszcze nie mam pomysłu jak ją załatwić:) strzykawką nie sięgnę 1 metr…ale lepsza ona niż nic do obserwacji, no i mam 1 ślimaczka.

Gdyby któryś z kolegów miał zbyt liczną grupę grzybka lub cokolwiek :) chętnie bym ugościł bo przez 2 tygodnie już polubiłem swoją aiptasie:)

Jutro aktualne fotki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

A niby jakie to wkłady pod morskie będą?

Trochę słabe oświetlenie a te ledy ech...

Zwiększ cyrkulację bo 99l/h to mało

życzę powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo kiepski pomysł na akwa morskie przy takiej wysokości to chyba tylko nie foto

ps jeszcze fo zostało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł, czemu nie, pomyśl o stworzeniu urwiska skalnego, kątówka, klej i jazda, tak, żeby cała szyba przylegająca do ściany była żywą skała, stworzysz w ten sposób półki i fajną kompozycję. Problem w prowadzeniu takiego akwa to hmm grzebanie w nim, klejenie korali etc. ale przy odrobinie trudu dlaczego nie:) Szkoda, że nie stworzysz małego zaplecza pod filtracje w postaci sumpa, ta część Twojego projektu nie podoba mi się całkowicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- wkłady - nie pamiętam co tam mi mają naszykowac ale chyba "silicatex" i coś jeszcze...odbieram za 5 dni wtedy napiszę

- oświetlenie jak napisałem będzie jeszcze raz taka sama lampa czyli 2x100W = 200W

- cyrkulacja jest też z tego filtra kubełkowego ale chcę dokupić jeszcze raz koralie nano

...

to dopiero start

za rok wytnę kawałek ściany jeszcze - zmienię akwa na troszkę szersze i wtedy przedzielę je szybą aby z tyłu były filtry itp... zrobię ścianę z korali pionową jak piszesz...teraz tak miałem w słodkowodnym jak widać ale trzeba wystartować. To ma być nano czyli minimalizm, zastanawiam się też tylko nad np: jednym koralem miękkim na całej żywej skale. Fotka słabej jakości ale ma to urok i mi się bardzo podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo oryginalny pomysł , może wreszcie ktoś ( Ty ) zaprezentuje coś niebanalnego, chociaż chyba trochę uciążliwego w obsłudze zwłaszcza bliżej dna, ale trzymam kciuki, daj za jakiś czas aktualizację może wszystkim wyjdą gałiki :thumbsup:


350 l + sump 140l, LED DIY 240w+ 2x39w actinic T5, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, 2x Tunze 9045, LR 35 kg ,LS 18 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

mam ino nadzieję że masz dobrą żywą skałe a nie jakiś tuf.

będę śledził ten wątek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żywa jest ok:) widzę że jakieś małe czerwone czasem kilkumilimetrowe wychodzą z białych rureczek :) nie wiem co to sorki za lamerskie opisy, kupiona w sklepie gdzie się zajmują morskimi, zaraz będzie piaseczek też - juro aktualne foto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi sie bardzo podoba, choc latwo nie bedzie. Ile razy mi czyscik odpadnie i trzeba go wyjac bez pomocy drugiego bo inaczej rysy. Nad obsada zastanowilbym sie 10 razy bo potem lapanie bedzie koszmarem.

Polecam zaopatrzyc sie w chwytaki, kijki, siatki przedlozki itp. Mam stycznosc z akwarium gdzie jest wysokie na metr dwadziescia a gorna krawedz jest na 210 i da sie.

Gorgonie i konie na takim urwisku bylyby bajka.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podoba mi się pomysł :clapping trzymam kciuki :icon_yes: przecież morskie nie jedno ma imię ;) jeżeli je "pokochasz" będzie piękną bajką :thumbup:

dobrze jak nietypowe akwa prowadzi ktoś z doświadczeniem ale wszystko przed tobą


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt...taka ściana rafy...jak dla mnie bomba...przy tej wysokości można obsadzić praktycznie każdym rodzajem korali...cierpliwości i powodzenia życzę:)


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 tydzień....

pojawiła się xenia w kilku miejscach....bezproblemowa praca szczypcami 50cm ktore zakupiłem

piasek już się moczy w ro tak mi doradzili w zoologu...

za tydzień sypie piasek na dno....

cały koral będzie w miękkasach - 3 rodzaje i tylko piasek - czyli minimum jakie chciałem

za 2 tygodnie wpuszczam ekipę do posprzątania.

jeśli wszystko dobrze będzie szło - zrobienie pionowej ściany z korala

sory za "poziome fotki" jakoś tak mi tu je samo obraca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dużo fajniej było na wcześniejszych fotach, ściana z żywej skały porośnięta koralami ma szanse świetnie wyglądać. Też myślałem nad koniami, ale na początek to dość głębokie (nomen omen) wody.

Teraz z xenią na jednej skałce baniak wygląda...dziwnie.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł bomba, bardzo mi się podoba, lekko nie będzie, ale z drugiej strony chęć bycia oryginalnym zazwyczaj pociąga za sobą trudności, ja póki co trzymam kciuki, choć w sumie skoro utrzymałeś tak słodkie, to ze słonym rownież sobie poradzisz :). Jakiej grubości szyba? Fotki Ci obraca bo ich nie zmniejszasz przed wrzuceniem, forum się przez to rozjeżdża, zmniejszaj proszę :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pionowa sciana będzie gdy powiększe akwa - czyli natne jeszcze ściane i za skałą będzie schowane wszystko - mini sump, wtedy ściane obkleje koralem w jakiś nieforemny wyskoki kształt np: elipse a teraz muszę jakoś zacząć...generalnie ładnie to wygląda w real na tych fotkach które robiłem trochę dziwnie.

szkło 6

w styczniu będę kleił z optiwhite ścianki do oglądania - sciana z korala pionowa w kształt elipsy góra - dół by nie była prosta a z tyłu sump - ale do tego czasu muszę trochę zdobyć doświadczenia stąd teraz tak skromnie. Koral skała który kupiłem 6kg wygląda naprawdę rewelacyjnie i mogę w niego bez problemu szczypcami powciskać cokolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6mm przy 100cm wysokosci ?

odwazny jestes...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuuuuu... Módl się :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki ...nakłamałem - mam jednak 8mm - boczne odcinki są 40 i 25cm to monolit, bardzo stabilne nawet przy silnych pociągnięciach ręką za szybę, przy słodkim wiele razy ściągałem i zakładałem na ścianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koral o którym piszesz to żywa (mam nadzieję) skała ( ale bryła ,która jest na zdjęciu nie wygląda mi na żywą ),korale to żywe zwierzęta :) który to sklep cię prowadzi ,mam nadzieję,że nie ten w arkadach :)bo jeśli ten to tylko kasę wydasz :( . akwarium wygląda super , pomysł super ! proponuję jednak ,żebyś poczytał archiwum forum , napewno więcej się dowiesz niż w sklepie . i powodzenia . jak chcesz jakieś szczepki to zapraszam do świdnicy ;)

ooo czas na forum jest o godzinę do tyłu :) piszę o 6,43 :)


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauroczony jestem bardziej koralami niż rybami, zresztą bym nie chciał aby mi się tu rybki męczyły stąd pomysł na jakąś krewetkę ,rozgwiazdę i ścianę z koralami. A koral raczej żywy gdyż znalazłem kilka 1-3mm czerwonych rurówek wychodzących z białych rurek, maleńkie ale są, jakiś maleńki grzybek rosnie na dole, ok 4mm,przypomina meduze przypiętą do skały, 1 aiptasia rośnie mi w dość szybkim tempie stąd moje wnioski że jest tam życie a mam zaledwie kilka dni ten koral. Mają tego tam jeszcze dużo. Generalnie na początku kupiłem 4 różne kawałki skały...i niw kij ni w oko było to ustawić, zadzwoniłem zapytałem czy mi wymienią bo nic z tym nie mogę zrobić i się zgodzili. Ten koral przy świetle wygląda bardzo fajnie i jestem mocno zadowolony, fotki niestety nie oddały tego, chciałbym go obsadzić takimi koralami które porosną troszkę do góry, wtedy by to ciekawie wyglądało i raczej takimi które będą falowały wraz z ruchem wody.

Bardzo ! chętnie przyjmę jakiekolwiek szczepki i będę mocno wdzięczny bo ceny mnie trochę stemperowały...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może będzie ciekawy zbiorniczek. Ja bym do niego wpuścił stadko brzytewników Aeoliscus strigatus.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super bo mi sie marzą meduzy :) szkoda tylko że tak krótko żyją


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwszy miesiąc już prawie mija...xenia rośnie, szczepka - sinulari od "darekkuku" składa się i rozkłda na dzień mam nadzieję że się przyjmie choć ma kilka białawych plamek na nodze...przez 2 dni gościłem kraba Dardanusa megistosa:) ale gość zrobił takie czystki przez noc (xenia troszkę pocięta, skałka 2 razy większa niż on i przestawiona na 2 koniec akwa...za daleko nie miał ale ja preferowałem ją w innym miejscu, generalnie uroczy i piękny krab ale dla kogoś kto ma wielki baniak. Zamieniłem go na rurówkę i to mi bradziej pasuje...chyba zadbam o więcej tych robaków bo są prześliczne - muszę poszukać inne kolory. Fotki robione ipadem stąd niestety taka jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa bomba super pomysł trzymam kciuki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.