Skocz do zawartości
zienbart

Mała rzecz a cieszy

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim witam wszystkich użytkowników forum.

Mam na imię Bartek i pochodzę ze Świdnicy a moje próby "walki" z solniczką są efektem czytania (mam nadzieję, że ze zrozumieniem :book:) Waszych postów. Krótko mówiąc miało być akwarium słodkowodne a dzięki Wam jest ReefMax. Decydując się na taki wybór brałem pod uwagę Wasze opinie o tym sprzęcie i ostatecznie plusy przeważyły (może i nie ma ich za wiele ale ....). Akwarium zakupiłem na forumowym targowisku - w komplecie były 2 koralie nano 1600, dodatkowa pompa NewJet 1200, wymienione świetlówki na 2*ATI AquaBlue Specjal oraz 1*ATI BluePlus. Za pomoc w wyborze pozostałego sprzętu dziękuję Sebowi.

10 października 2011 r. zalałem zbiornik częściowo wodą z podmianki (sponsorem był Darekkuku :clap:)a częściowo solanką zrobioną z IO.

Później nastąpiła walka ze skałą (ok. 10 kg) - obecne ułożenie jest efektem długiego moczenia rąk w akwarium. Wszystko jest stabilne, nic nie było klejone. Starałem się zachować przestrzeń przy szybach z boku i z przodu - skrobak i gąbka mieszczą się bez problemu. Wsypałem ok. 7 kg piasku - nie udało mi się go równomiernie rozłożyć, pod skałą są miejsca gdzie go praktycznie nie ma. Mam nadzieję, że babki się z tym uporają :thumbup:

post-12741-0-65849300-1320840687_thumb.jpg

Do pierwszej komory włożyłem Chemi-Pure i Purigen Sachem a na dno kawałki skały. W ostatniej komorze zostawiłem patyki z fizeliną. Co dwa dni lałem Nite-Out II.

Przez pierwsze trzy tygodnie praktycznie nic się nie działo, ze skały nic nie wychodziło (przynajmniej nic co byłbym w stanie zauważyć a przyklejałem się do szyby na długie chwile :thumbup:). Pojawiły się jedynie małe skupiska zielonych glonów i brązowy nalot na skale.

post-12741-0-21276600-1320841350_thumb.jpg

Po zrobieniu testów na NO2 (wynik 0) i NO3 (wynik 5 mg/l) postanowiłem wpuścić małą ekipę sprzątającą - 3 Tectusy (tak mi się wydaje) i 2 Nassariusy. Tectusy w jeden dzień wyczyściły wszystko i zaczęły wydalać - no dosłownie ilości przemysłowe :( Jeden Nassarius jak się zakopał tak przez tydzień praktycznie nie zmieniał miejsca - ale żyje. Drugi natomiast wykonuje swoją robotę - zakopuje się, przemieszcza się i znowu zakopuje. Piasek nie jest już taki czysty jak na początku:) Ale tectusy starają się naprawiać swoje szkody "chodząc" po piasku i z każdym dniem wygląda to lepiej. Do ślimaków dostałem w prezencie Xenie i chyba jest jej dobrze bo rozwija się i chyba rozrasta.

Cztery dni temu podczas wizyty w sklepie z morszczyzną moja księgowa zobaczyła krewecie czyszczące i nie było wyjścia - mam dwóch nowych mieszkańców :lol: Zobaczyła również błazenki ale wspólnymi siłami ze sprzedawcą wybiliśmy jej ten zakup z głowy.... póki co....

Skała nabiera kolorów, podoba mi się coraz bardziej. Jedyne co mnie niepokoi to bąbelki powietrza tworzące się w górnej warstwie piasku - wyczytałem, że mogą to produkować glony ale pytam Was - specjalistów.

post-12741-0-53629800-1320842471_thumb.jpg

Nie będę już przedłużał tego postu. Z góry dziękuję za podpowiedzi i ewentualną krytykę!

Pozdrawiam


ReefMax, 2*Koralia Nano 1600, NewJet 1200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum. Ladny start, oby takich wiecej.

Pokaz ksiegowej duzy baniak :ice:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co tu dużo gadać, piekny start. jak najwiecej sukcesów i radosci z morszczyzny zycze!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym kuł żelazo póki gorące i wpuszczał błazenki póki "księgowa" się nie rozmyśli :)

Bąbelkami w piasku się nie przejmuj. W końcu to żywy piasek!


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa chociaż im dłużej mam akwarium tym bardziej jestem przerażony - czy podołam wszystkim wyzwaniom związanym z posiadaniem solniczki.... Nie ukrywam, że liczę na Waszą wiedzę i doświadczenie :whistle:

Nemo mają być prezentem dla juniora na Mikołaja więc musiałem "księgową" powstrzymywać bo "ugotowała" się jak je zobaczyła :thumbsup:

Póki co muszę uzupełnić testy i zakupić dolewkę - zapewne będzie dr_witt. Powoli myślę nad obsadą... ale to temat na osobny post.


ReefMax, 2*Koralia Nano 1600, NewJet 1200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Milo powitać kolejnego Świdniczanina, jak coś to wpadnij utnę xenie i clavularie na początek.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny początek :)

Na dzień dzisiejszy polecam to od czego ja zaczynałem: Zoa i Favia - u mnie sprawdziły się perfekcyjnie i żyją sobie po dziś dzień.

Z rybami jednak się wstrzymaj aż dojrzewanie definitywnie się skończy.

Jak groteskowo może wyglądac dojrzewanie zobaczyć możesz u " ona ".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kotangch - witam i wkrótce pozwolę sobie skorzystać z propozycji :thumbsup:

Tygrys - walczę ze sobą i nie jadę póki co po ryby.... ale lekko nie jest :wallbash: a zoa będzie na bank. Póki co moje oko cieszy xenia

post-12741-0-50236600-1320863661_thumb.jpg

W jej okolicach osiadł chyba ślimak-rurka z piasku, z której co pewien czas "wychodzą" 3 długie, cienkie nitki.


ReefMax, 2*Koralia Nano 1600, NewJet 1200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No witam...kolejnego morszczaka z naszego miasta:)...jak będziesz coś potrzebował z "mniętkich":D na start to pisz...

ps. to jest już nas czterech...jak tak dalej pójdzie to zrobimy zlot u kogoś w m3:P

ps2. A Darek to nas wszystkich chyba wspomagał wodą z podmiany...do dziś jestem wdzięczny:)


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No można by się faktycznie spyknąć, nawet gdzieś na mieście na jakieś bro wyskoczyć.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzechu widzę, że nie próżnujesz:P...i tylko Ci browar w głowie:D


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No długi weekend się zbliża, można by coś pomyśleć. Ale nie zaśmiecajmy koledze wątku bo się obrazi :rambo:


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obrazi, nie obrazi tylko za karę wyłudzi od Was szczepki :lol:


ReefMax, 2*Koralia Nano 1600, NewJet 1200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na mały update :rambo:

Parę dni temu w baniaczku pojawiły się nowe nabytki: rurówka, zoa i sacro.

post-12741-0-04556300-1321301531_thumb.jpg

Sacro i zoa cieszyły moje oczy od początku (wiem, wiem żadne z nich rarytasy ale jak w akwarium pusto to prawie każda rzecz cieszy :thumbsup:). Natomiast rurówka po zasypaniu jej piaskiem przez 2 dni w ogóle się nie pojawiała. Przez kolejne dwa dni wychylała się ze swojego domku na 5 sekund po zgaszeniu światła a dzisiaj patrzymy i widzimy to:

post-12741-0-88011800-1321301755_thumb.jpg

Raczej trudno podejrzewać krewecie o takie czyny więc chyba było to "naturalne". Z części bardziej zasypanej już bardziej odważnie wychyla się nasze cudo :thumbup: Niestety jest bardzo nieśmiałe i próby zrobienia foty kończyły się niepowodzeniem :crybaby:

A to moje "słoneczka"

post-12741-0-71766200-1321301982_thumb.jpg

A jutro pierwsza podmianka wody... Solanka już się "kręci"


ReefMax, 2*Koralia Nano 1600, NewJet 1200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na dalsze aktualizacje :thumbup:


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rurówce się nie dziwie bo z jedzeniem u ciebie raczej dla niej jeszcze trudno, więc i wychylać się nie ma po co, ale reszta zapowiada się bardzo ładnie :thumbup:

PS. Test charakteru przeszedłeś na piątkę bo błaznów nie widać :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie :yes

Przede wszystkim cieszę się, że póki co omijają mnie plagi wszelkiego rodzaju :D Niestety są i straty: na wieczną rafę odszedł strombus :( Jestem po pierwszej podmiance wody, rurówka się w końcu pojawia, zoa pięknie się otwierają a xenia się dzieli. Dzięki uprzejmości enigma17 w akwarium pojawiły się szczepki pseudopterogorgonii, capnelli, halimedy i discosomy :unworthy: Ostatnio załoga powiększyła się o 3 krewecie thor amboinensis, euphyllie i jednego strombusa.

Teraz myślę powoli nad rybami. Pewne są jedynie błazenki :lol: "księgowa" i junior nie widzą innej możliwości. zastanawiam się nad wyborem babki kopiącej - nie wiem czy zdecyduję się na symbiotyczną. Przeglądając Wasze posty mam jeszcze większy "bałagan" w głowie... ale mam nadzieję, iż z czasem dobiorę małe, fajne rybki, które będą cieszyły oko :w00t:

post-12741-0-82302100-1322598007_thumb.jpg

PS. Po wrzuceniu odrobiny mrożonej artemii nassariusy i krewecie czyszczące o mało się nie pozabijały. Ubaw po pachy :thumbsup:


ReefMax, 2*Koralia Nano 1600, NewJet 1200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szalejesz chłopie....

Krewecia przepiękna, ale zapędy księgowej jeszcze powstrzymaj - jak pod choinkę zrobisz jej prezent to i tak będzie to ekspresowe tempo zarybiania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bój nic, plagi przyjda z czasem... kiedy myślisz, że jesteś królem swego reefmaxa to wiedz, że już sie coś dzieje :D Poł zartem pol serio, uwazaj z kombinowaniem chcąc "polepszyć". Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, spoko... Jak już wcześniej napisałem to im dłużej mam solniczkę tym bardziej zastanawiam się czy podołam.... Ale wpatrywanie się w Reefmaxa i wyszukiwanie nowości - bezcenne :thumbsup: A że na inne rzeczy zaczyna brakować czasu.... cóż :whistle:


ReefMax, 2*Koralia Nano 1600, NewJet 1200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbyś jakiś update...bom ciekaw co tam w słoiku się dzieje...:)


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Faktycznie trochę zaniedbałem aktualizacje ale nie za bardzo było o czym pisać... Z życia przybyło trzech nowych mieszkańców: Pterapogon kauderni, Cryptocentrus cinctus, Chrysiptera parasema oraz kilkadziesiąt pochodzących z własnej "hodowli" tectusów:) Mam nadzieję, że w styczniu coś zakupię z korali... Zastanawiam się też nad zakupieniem krewetki pistoletowej dla babki. Pojawił się pierwszy problem z sarco - nie polipuje tak ładnie jak na początku. Możliwe, że może to mieć związek ze zbytnim wyjałowieniem wody. Nie wiem czy to będzie dobra metoda ale karmię trochę bardziej obficie i wyłączam odpieniacz. Zobaczę czy to poprawi sytuację.


ReefMax, 2*Koralia Nano 1600, NewJet 1200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, że 3 nowych przybyło to wiem...sam ich pakowałem:P...a co do sarco to może będzie skórę zrzucał...albo wyjałowiłeś wodę...pamiętaj żeby nie przegiąć w drugą stronę z karmieniem...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że pakowałeś ale posta napisałem również celem dokumentowania mojej "walki" z solniczką:) Z sarco to chyba problem wyjałowionej wody bo na zrzucanie skóry to chyba zbyt długi okres czasu - będzie już około miesiąca. Ale póki reszta ferajny nie pokazuje, że jej źle to tak bardzo nie panikuję :thumbup:


ReefMax, 2*Koralia Nano 1600, NewJet 1200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.