Skocz do zawartości
twistman

Skraplanie się pary wodnej na urządzeniach

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma co porównywać sklepu z jego specyfiką i kubaturą do małej szafeczki. Trudno, żeby chłodnym powietrzem wiać klientom po nogach.

Jeżeli wiatrak ma wydajność x m3/h powietrza, to czy je wtłoczy do szafki, czy wypompuje nie ma znaczenia, nadal jest to x m3/h. Z tą drobną różnicą, że wiatrak "ciągnący" szybciej dostanie po tyłku od wilgotnego, słonego powietrza, z którym wiatrak "pchający" nie będzie miał kontaktu w ogóle. Bardzo dobrze widać to w RMie, jak się komuś trafi odwrotnie założony wentylator w pokrywie.

Jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to żeby wiatrak i kratka wentylacyjna znajdowały się na różnych poziomach, wtedy wymiana powietrza jest najbardziej efektywna.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

No tak, ze słonym powietrzem nie ma żartów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3. Zwiększyć sumy ubezpieczenia domu :-)

specem nie jestem, ale mam przeczucie, że jeśli sam sobie robiłeś instalację elektryczną w szafce pod akwarium, to ubezpieczyciel mógłby się przyczepić gdyby tam stwierdzono źródło pożaru question.gif


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mi sie wydaje że lepiej wdmuchiwać suche powietrze do szafki

bo gdy wentylator wydmuchuje z szafki to cała wilgoć przechodzi przez wentylator co pewnie szybciej go uszkodzi


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesli wydmuchiwac to w bok a nie na tylna sciane, zeby tam sobie grzybka nie wyhodowac.

Ja wdmuchuje :whistle:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kapitan

Cholerka, właśnie takiego scenariusza się obawiałem.

Nie ma żartów!!!

Postanowiłem więc co następuje:

1. Totalnie odizolować komorę z elektryką od komory z sumpem. Trochę uszczelek i powinno się udać.

2. Wymusić dodatkową wentylację w komorze z elektryką (są tam 3 otwory wentylujące) - dam jeszcze wiatrak wyciągający ciepło.

3. Zwiększyć sumy ubezpieczenia domu :-)

Jak myślicie to wystarczy? Samo odizolowanie komór powinno zaradzić kondensacji pary - tak na chłopski rozum. Szafka z sumpem ma oddzielne otwory wentylacyjne.

@rekin1

Załączam Ci zdjątko tablicy z bezpiecznikami. Jest jeszcze główny na zewnątrz. Jestem ciekaw czy to może zapobiec takim przypadkom jak u kapitana.

Lub ciekaw tego cz elektrycy nie dali d..py :-) Bo sądząc po terminach jakich używasz to chyba temat nie jest Ci obcy...

A pomiary instalacji elektrycznej miałeś zrobione? Aby bezpiecznie spać wezwij pomiarowca niech Ci sprawdzi zabezpieczenia i tyle. Sam miałem przypadek kiedy listwa zasilająca dostała zwarcia i zaczął się palić przewód z wtyczką a bezpieczniki nie zadziałały- dobrze że byłem w domu. Możesz dać i to powinno być dobrą praktyką dla wszystkich, dodatkowe zabezpieczenie przeciwzwarciowe np B6 i różnicówkę przy akwarium w miejscu suchym


570 l, odpieniacz DIY, 2x120 W Led Erybkowe, sump w budowie, Profilux Plus II, 100 Kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boro75

a co ma dać bezpiecznik B6 ???


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boro75

a co ma dać bezpiecznik B6 ???

To pytanie laika czy elektryka?


570 l, odpieniacz DIY, 2x120 W Led Erybkowe, sump w budowie, Profilux Plus II, 100 Kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... wiatrak "ciągnący" szybciej dostanie po tyłku od wilgotnego, słonego powietrza...

Ludzie, sprawdźcie najpierw jaka jest wilgotność powietrza wydmuchiwanego z szafki a dopiero potem piszcie, przecież szafka nie jest tak zawilgocona jak łazienka, gdzie jest para i wentylator niestety ale ją wyciąga. Przy pracy wentylatora wyciągowego wilgotność powietrza będzie równa wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się akwarium.

Nadal obstaje, że wentylator lepiej spełnia swoje zadanie gdy pracuje jako "wyciągowy".

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pytanie laika czy elektryka?

a jakie to ma znaczenie??? po prostu pytam.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie to ma znaczenie??? po prostu pytam.

Duże, nie wiem czy chcesz polemizowac czy faktycznie pytasz. W skrócie ma dać to że zadziała szybciej od 16 amperowego bezpiecznika w rozdzielni.


570 l, odpieniacz DIY, 2x120 W Led Erybkowe, sump w budowie, Profilux Plus II, 100 Kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jesteś pewny czy będzie on działać selektywnie z B16 ?? :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem typowym elektrykiem i nie znam sie na teorii bezpieczników. Powiem że w praktyce sam widziałem że zamiast B16 przy zwarciu w lokalu wywalilo 40 A na pionie. jak wiesz lepiej to napisz bo mysle ze idea jest prawidlowa. Przypomne jeszcze raz że mialem taki przypadek ze bezpiecznik 16A nie zadzialal a przewod zasilajacy listwy zaczal sie palic ogniemu gdybym nie wylaczyl tego recznie to byl by pozar. Od kolegi pomiarowca wiem ze bezpieczniki po np cekolowaniu w domu, silnym zapyleniu, przestaja dzialac prawidlowo. Ale to chyba nie to forum na takie dywagacje. jak wiesz lepiej to pisz konkretnie.


570 l, odpieniacz DIY, 2x120 W Led Erybkowe, sump w budowie, Profilux Plus II, 100 Kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem że w praktyce sam widziałem że zamiast B16 przy zwarciu w lokalu wywalilo 40 A na pionie.

i tu jest sedno sprawy, dla tego zapytałem cię o zabezpieczenie B6 :)

Nie sztuka jest zamontować bezpiecznik ( np: w szafce pod akwarium ) który nie będzie działał :)

żywym przykładem jest niespodzianka która wystąpiła u kolegi Kapitana, "10 bezpieczników" a mało co nie spalił mieszkania.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tu jest sedno sprawy, dla tego zapytałem cię o zabezpieczenie B6 :)

Nie sztuka jest zamontować bezpiecznik ( np: w szafce pod akwarium ) który nie będzie działał :)

żywym przykładem jest niespodzianka która wystąpiła u kolegi Kapitana, "10 bezpieczników" a mało co nie spalił mieszkania.

Masz na to jakieś rozwiązanie?


570 l, odpieniacz DIY, 2x120 W Led Erybkowe, sump w budowie, Profilux Plus II, 100 Kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo roznych opinii w tej dyskusji. Ale to dobrze. Moim zdaniem temat jest wazny bo oprocz akwa mozna stracic tez lokum. Ja u siebie mam ten problem ze zadnych dodatkowych otworow na wymuszona wentylacje juz nie wywierce bo po prostu nie mam miejsca. Ale na podstawie wypowiedzi wymyslilem sobie takie hybrydowe rozwiazanie. Jak tylko wdroze to sie podziele na forum.

Ps. Sorki za brak polskich liter. Post pisany z tel.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnicówka i nadprądówki nie zabezpieczą instalacji przed wszelkimi problemami, nie ma się co łudzić. Jeżeli np. będą śniedzieć czy rdzewieć styki w listwach, to całość będzie się grzała i może się sfajczyć pomimo zabezpieczeń. A nadprądówka pozwoli się smażyć nawet przy prądach przekraczających wartość nominalną, bo w przypadku niewielkiego przekroczenia działa ze sporym opóźnieniem (rzędu nawet kilkudziesięciu minut), błyskawicznie działa przy 3-4 krotnym przeciążeniu.

Zdrowego rozsądku nic nie zastąpi, wentylacji szafki również :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na to jakieś rozwiązanie?

Tak mam...... Nie kombinować samemu przy zabezpieczeniach. Przede wszystkim nasuwa się pytanie czemu ma to służyć????

Jeżeli instalacja w domu została zrobiona przez fachowca to nie ma sensu zakładanie bezpiecznika w szafce pod akwarium :)

Jaka jest różnica czy zadziała bezpiecznik w szafce czy w skrzynce z bezpiecznikami przy drzwiach???

Złudne zabezpieczenie (zrobione niepoprawnie) może zrobić więcej szkody niż pożytku.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacji z moim pomiarowcem:

Jego propozycja: należy zastosować coś w stylu http://e-muzyczne.pl/pokaz.pl?id=133249 lub podobne rozwiązanie z gniazdami. Na każde gniazdo jest osobny bezpiecznik aparaturowy, taki szklany. Przyporządkowujemy do każdego gniazda urządzenie. Na podstawie mocy urządzenia dobieramy wartość bezpiecznika. To daje gwarancje że zadziała. Proponuje też stosować listwy zasilające gumowane, które po włożeniu wtyczki mają większą szczelność jak to powiedział "szczelne są na swobodnie spadające krople". Radzi jeszcze robić otworki w boku gniazda zasilającego w celu wentylacji a jak dostanie się woda to wypłynie prze ten otwór. Wspominał też coś o uziemieniu zbiornika w sensie wody prętem z nierdzewki ale o tym nie będę pisał bo to musi zrobić fachowiec.


570 l, odpieniacz DIY, 2x120 W Led Erybkowe, sump w budowie, Profilux Plus II, 100 Kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.