Skocz do zawartości
Michal (suchy)

Mój pierwszy projekt akwarium morskiego 200L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, od czasu mojej rejestracji na tym przemiłym forum minęło kilka tygodni. W tym czasie uzyskałem wiele pożytecznych informacji oraz wskazówek na temat akwarium morskiego.

Jako, że zaczynam projektować swoje pierwsze akwarium oraz zbierać sprzęt i wiedzę do poprawnego jego funkcjonowania zacząłem od projektu zbiornika. Chciałbym się zapytać, czy akwarium które zaprojektowałem na zamieszczonym rysunku poniżej będzie funkcjonowało prawidłowo z panelem filtracyjnym. Czytałem że do pojemności 150-200 litrów nie stosuje się raczej sumpów czego wolałbym również uniknąć ze względu mniejszą ilość zewnętrznych elementów.

Moim głównym pytaniem w pierwszym poście opisującym moją przygodę z akwarium morskim będzie poprawność projektu panelu filtracyjnego w poniższym zbiorniku. Czy jest wystarczająco duży na taką wielkość akwarium oraz czy "wycięcie" przez które spływa woda również jest odpowiedniej wielkości.

Na rysunku opisałem dwie szyby jako opti-white ponieważ akwarium będzie widoczne od frontu oraz od strony prawej. Od strony lewej będzie zabudowa przykrywająca sprzęt, elektrykę oraz panel filtracyjny.

post-13049-0-18190000-1321831431_thumb.jpg

Dziękuję bardzo za pomoc.

Pozdrawiam,

Michał (suchy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ścianka panelu nie może być rowna z krawędzią akwarium.

Zostaw chociaz z 1-1,5cm w razie jak by sie grzebień zapchał,to nie bedziesz miał wody na podłodze.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michal,

nie wierz koniecznie w to, ze bez sumpa jest lepiej, To bzdura i przy takim 200 l akwarium szybko sie o tym przekonasz i tez na forum wyczytasz jak to "fajnie" sie bez sumpa prowadzi (czy na takie informacje - tym razem prawdziwe, nie natrafiles ?).

Najgorzej gdy sie o tym przekonasz na swoich bledach. :welcome: To Twoja sprawa ale nam za bardzo nie wmawiaj, ze "do pojemnosci 150-200 l nie stosuje sie RACZEJ sumpa" bo to wzbudza smiech. :thumbup:

Peniek troche wyjasnil, ale napewno tez nie przedklada panela nad sumpem.

Zrob otwory lub przelewy, ale buduj sumpa. :rambo:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij jednak myśleć o sumpie, jak zrobisz panel, to w przyszłości wiele razy będziesz klął na to rozwiązanie. Szkoda miejsca na panel w głównym, wygoda obsługi słabiutka, estetyka podobnie, brak miejsca na dodatkowe filtry czy zbiornik na dolewkę - minusów jest od groma, a plusów niewiele.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko sump ! Jak nie masz narazie na niego kasy to choć zamów akwarium z kominem żebyś mógł łatwo odpalić sump w przyszłości. Pozdrawiam & Powodzenia

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, i dziękuję za szybką odpowiedź.

Nie wmawiam nikomu że bez sumpa lepiej, tak jak napisałem na początku znalazłem różne opinie dotyczące różnych rozwiązań a ze względu iż nie mam żadnego doświadczenia w akwarystyce morskiej chciałem się poradzić bardziej doświadczonych kolegów.

Dziękuję za porady, wykonam więc mniejszy zbiornik główny ~150L i zastosuję sumpa.

Pozdrawiam,

Michał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech Michal,

glowny zrob duzy, zeby do szafki duzy sump wszedl. :harhar:

No ale tak powazniej:

nie wiemy czy bedziesz zbiornik zamawial czy kupisz gotowy, ale dlugosc dopasuj troche do dlugosci przyszlej lampy. .. Poza tym, takich malych zbiorniczkow chyba nie warto zamawiac na wymiar. Ja bym proponowal 100 x 60 x 45 wysoki i oswietlenie T5 6x39W :ice:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak glowny najwiekszy jaki mozesz ;) Nie zmiejszaj wymiaru glownego zeby zrobic sumpa - to bez sensu. Sumpa kupisz za niewielkie pieniazki.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, dzięki za sugestie.

Niestety muszę się liczyć z kosztami utrzymania, nie chce tego robić po tanich kosztach ale zdaję sobie sprawę, iż różnica kosztów utrzymania oraz startu pomiędzy 150 a 260 Litrów będzie spora. Próbuje znaleźć optymalny rozmiar zbiornika żeby nie był za mały i dało się w nim utrzymać życie, ale również żeby mnie nie pochłonął finansowo.

Poprostu mierzę siły na zamiary... :rambo:

Z biegiem czasu i ilością moich rozmyślań oraz przeczytanych postów zastanawiam się nad czymś o długości 80cm żeby weszły mi swietlówki T5 54,9cm 24W. Czyli coś o rozmiarach 80x50x45 wysokie opti white. Wychodzi w cenie 770zł z jednej z krakowskich firm. + Oczywiście już teraz SUMP. :)

To i tak już 180 litrów, nie boję się aż tak kosztów rozruchu jak samego utrzymania prawdę mówiąc. byłoby pięknie jakbym się w 70 zł w miesiącu zmieścił.

Co o tym sądzicie ?

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się podłączam do opinii kolegów żebyś nie żałował litrażu na zbiornik główny kosztem sumpa.

Sump ma to do siebie że możesz w nim mieć niski poziom wody a co za tym idzie mało litrów mimo że gabarytowo będzie mógł pomieścić powiedzmy 90l wody.

Koszt założenia i utrzymania zbiornika w przedziale 150-300l niewiele się różni o czym się zapewne sam przekonasz zakładając mniejszy :).


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michal (suchy):

Przy starcie na pewno będziesz miał różnicę cenową chociażby w skale. Zakładając że dasz 10kg to przy 150L wyjdzie ok. 550 zł, przy 260L ok. 960. Kup sobie na początek 10 - 12 kg, poukładaj i ewentualnie dokup kilka kilo.

Wejdzie Ci też trochę więcej piasku. 10 - 14 kg.

W samym sprzęcie różnica nie jest już tak znacząca, kwestia trochę mocniejszej pompy i dołożenia dodatkowego cyrkulatora. Na początku nie musisz mieć wszystkich świetlówek bo nie będzie komu świecić. Zakupy jesli chcesz nowy sprzęt zrób w oswietlenieakwarystyczne.pl - sklep sparwdzony i bardzo dobre ceny.

I proponuje Ci śledzić dział sprzedaży na tym forum bo często można kupić to co Cie interesuje za niewielkie pieniądze i w często lux stanie. Z zakładaniem śpiesz się powoli bo wiele zyskasz finansowo i będziesz miał początki cierpliwości przy początkach odpalonego zbiornika co również Ci się przyda.

I tak jak ludzie podpowiadają - zrób sump. Ja jak odpalałem chciałem odpalić tak samo jak Ty. Teraz widzę zalety sumpa więc też polecam. Poszukaj sumpa Natan-a - bardzo dobry projekt.

Jesli chcesz odpieniacz odezwij się do sebastka lub DarekB30.

Jesli masz jeszcze jakieś niuanse - pisz - od tego masz to forum i ludzi tutaj :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Na początku tego posta chciałbym serdecznie wszystkim podziękować za cierpliwość i chęć pomocy.

Po dłuższych rozmyślaniach oraz pomiarach miejsca w którym stanie za kilka miesięcy zbiornik, doszedłem do wniosku że nie mogę się rozbujać za bardzo z litrażem. Tak więc moja decyzja padła na ~160 Litrowe szkło o wymiarach 80x45x45. Nie mogę robić 100cm ze względu na rozmiar i ułożenie pomieszczenia więc mój pierwszy pomysł też nie był zbyt trafny i mało przemyślany.

Tak jak koledzy wcześniej radzili przemyślałem kwestię oświetlenia i będzie to 6 lamp T5 o mocy 24W (55cm) każda pół na pół dzienne i aktyniczne co daje 144W + pewnie jakieś LED-y żeby doświetlić boki zbiornika ale to w późniejszym czasie.

Mam jedną poważną wątpliwość i prosiłbym o pomoc w tej kwestii.

Nie wiem z jakiej grubości szkła wykonać zbiornik, na pewno będzie to Opti-White ale czy 6mm czy 8mm. Na stronie firmy klejącej akwaria jest podana informacja że wymiary 80x40x40 robią jeszcze z 6mm a 90x45x45 już z 8mm, więc ja jestem gdzieś po środku. Np. na aquamedic już 80x40x40 robią z 8mm szkła.

Różnica ceny za mój zbiornik jest nie mała bo wynosi prawie 300zł pomiędzy tymi grubościami szkła. Oczywiście nie chcę oszczędzać kosztem potencjalnego pęknięcia lub innych niespodzianek ale po co przepłacać :)

80x45x45 6mm całe Opti White 473 zł

80x45x45 8mm całe Opti White 752 zł

Oczywiście będzie SUMP :) Projekt Natan-a bardzo mi się spodobał i pragnąłbym go wykorzystać w moim zbiorniku.

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,

Michał (suchy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8mm o 6 nawet nie myśl pęknie od czyścika a wiesz mi będziesz go używał często

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michal - roznica w utrzymaniu dajmy na to 160l a 250l nie bedzie duza IMHO. Wieksze zbiorniki maja to do siebie, ze sa stabilniejsze. 45 cm szerokosci - imho to malo. Pomierz, powalcz - zrob szerszy, glebszy baniak. Na pewno zyskasz na glebi. Jesli baniak nie bedzie ogladany z 4 stron to nie ma sensu robic calosci z OptiWhite. Szkoda kasy. Wrzuc ja gdzie indziej. Jesli nie bedzie ogladany z dwoch stron (przod i tyl) to rowniez nie ma sensu robic go w calosci z OW Jesli jeden bok i przod to warto polaczyc float i OW. Cena spada a tam gdzie ogladamy mamy OW. Wada laczenia szkla float i opti - pozostaje tylko czarny silikon. Choc moze ktos laczy float z OW przezroczystym - ja sie nie spotkalem. Pomysl nad glebszym/szerszym zbiornikiem niz 45cm. 50cm IMHO jest malo. 60cm daje super wrazenie glebi. Ciagnij baniak w gore. Wiem ze trzeba mierzyc sily na zamiary ale czasami warto rozlozyc start w czasie. Jak sie rozlozy w czasie i kupuje malymi etapami to tez po kieszeni tak nie boli ;) A suma sumarum okazuje sie, ze to skarbonka bez dna i to co zaoszczedzimy na poczatku i tak wydamy pozniej ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItam, przyznam się szczerze, że nie spodziewałem się takiego problemu z doborem rozmiaru zbiornika. Jako,że jestem ograniczony pewnymi aspektami związanymi z pomieszczeniem jednak będę celował w rozmiar 80x50x50 200L + SUMP Natan-a.

Wyciągnąłem trochę zbiornik w jego głębokości do 50cm (60cm nie wejdzie) a wybrałem wysokość 50 cm oraz długość 80 ze względu na chęć stosowania świetlówek 6*24W T5 bez potrzeby używania żarnikóm. Mam nadzieję że ma to jakiś sens, niestety proces nauki trwa długo :). Prowadzę obecnie słodkowodne 90L ale z nim nie było takich ceregieli :).

Tak więc mam nadzieję, że koledzy nadal będziecie mnie wspierać i w przyszłości w końcu zamieszczę fototstory z ewolucją mojego małego skrawka oceanu.

Wiem, że dajecie mi najlepsze rady jakie mogą być ale z rozmiarem muszę się zwężyć trochę niestety.

Jeżeli uważacie, że ten zbiornik będzie funkcjonował to teraz pozostaje mi tylko wybór sprzętu i projekt komina.

Dzięki za cierpliwość :)

Pozdrawiam,

Michał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnąłem trochę zbiornik w jego głębokości do 50cm (60cm nie wejdzie) a wybrałem wysokość 50 cm oraz długość 80 ze względu na chęć stosowania świetlówek 6*24W T5 bez potrzeby używania żarnikóm.

To moze ja jeszcze w kwestii dlugosci -- jesli mozesz dluzsze to dawaj. 6x24 czy 4x39 prawie jedno i to samo. Mniej swietlowek - mniejszy teoretycznie wybor kombinacji kolorystycznych, ale i mniej swietlowek do podmiany co pol roku ;) ;) Daj 100cm jak mozesz - 100x50x50 to standardowe akwa. Co prawda jak bedziesz chcial cos wiecej to minimum 6x39 ale od razu i baniak zyska na litrazu :)

Mam nadzieję że ma to jakiś sens, niestety proces nauki trwa długo :). Prowadzę obecnie słodkowodne 90L ale z nim nie było takich ceregieli :).

Nie o to chodzi, ze to nie bedzie dzialac np. w baniaku 50cm. Bedzie. Ale jak zobaczysz kiedys akwa 60cm to zrozumiesz co znaczy glebia. Rowniez w slodkowodnym :)

Jeżeli uważacie, że ten zbiornik będzie funkcjonował to teraz pozostaje mi tylko wybór sprzętu i projekt komina.

Jesli zostaniesz przy baniaku 80x50x50 ja bym robil komin zewnetrzny, pudelko przelewowe lub "pudelko bez pudelka". Jednym slowem nie zabieralbym miejsca w baniaku na komin etc.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80x50x50 jest ok.

Szklo proponuje 8mm ale nie Opti. Przy tej grubosci szkla, roznica jest minimalna. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja wejdę w słowo.

Faktycznie nie ma sensu robić tzw. full opti i tutaj się zgadzam z resztą. Ja mam zbiornik 100 L, szkło 6 mm, boki i front z opti, dno standard fload ( bo po co opti na dno ??? ), tylna szyba matowa i komin z czarnej szyby ( nie widać hydrauliki. UWAGA. Czytaj czarna dymiona na czarno. Te sensu strikte czarne to szkło pokryte warstwą specjalnego lakieru - może wchodzić w reakcję z wodą, nie polecam ).

Co do opti przy grubości 8 mm. Najlepiej różnicę widać przy 10 mm, ale przy 8 też ta różnica jest widoczna i na pewno będziesz zadowolony. Aha, ja mam klejone silikonem bezbarwnym.

Poniżej masz moje akwa przy zalewaniu.

gallery_10927_1856_30138.jpg

Co do sumpa. Sump natana jest bardzo oki, ale mam prawie taki sam i zauważyłem jedno ale. W tylnej części jest komora na wodę na dolewki. W użytkowaniu jest ona dla mnie mało praktyczna, niewygodna. Teraz zrobił bym ją jako pierwszą lub jako ostatnią. Ja mam trzy przegrody. Zrzut i odpieniacz, druga na wkłady filtracyjne, trzecia z pompą na powrót.

Zastanawia mnie jeszcze oświetlenie w Twoim przypadku.

Zakładając:

Świetlówka Aqua Medic Reef White 10.000 K 24 W (dł. 549mm) kosztuje 42,90

Świetlówka Aqua Medic Reef Blue 24W kosztuje 43,90

Twoje 6 x 24 = 144 W = 260,40 PLN

Moja propozycja

Świetlówka Aqua Medic Reef White 10.000 K 39 W (dł. 849mm) kosztuje 46,90

Świetlówka Aqua Medic Reef Blue 39 W kosztuje 47,90

Tu masz 4 x 39 = 156 W = 141,70 PLN

Kolego tu masz różnicę 120 zł przy samym odpaleniu plus 2 razy w roku wymiana świetlówek robi Ci się = 240 zł rocznie !!!

Zastanów się czy faktycznie nie zrobić dłuższego akwa na 100 cm

Ceny masz z oswietlenieakwarystyczne.pl gdzie robiłem zakupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinuję i kombinuję... jak wstawię 100cm to może być za blisko drzwi i zwierzaki mogą się płoszyć i klamka od drzwi pokoju będzie blisko :), na klamkę jest sposób - wstawię ogranicznik w podłogę na drzwi. Ale chyba będzie to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie ze względu na te świetlówki. Czy 140W 250L wody 50 cm wysokości jest wystarczającą ilością światła. Ludzie piszą że 1W/L a tutaj będzie wyraźny deficyt. :)

Pozdrawiam serdecznie,

Michał (suchy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy pod jakie korale,ale w/l w morskim to żaden przelicznik bardziej m2 powierzchni/wysokość/watt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał nie patrz na te 1W/1L tak aptekarsko.

To wszystko zależy co chcesz tam trzymać. Jak korale twarde to bym się zgodził, ale na miekasy spokojnie wystarczy. Mozesz oczywiście dać 5 x 39 ale na twoim miejscu dal bym 4x39 i przygotował wszystko na ewentualne wpięcie piątej świetlówki.

Pisałem Ci wcześniej że na początku nie będzie komu świecić. Na początku i tak musisz kupić 2 komplety stateczników 2x39 i do tego 4 świetlówki 39-tki bo inaczej stateczniki Ci się nie uruchomią. Piątą dołożysz sobie później jak będzie potrzebna. Ja w 100 L mam 3x24 i jest spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, stateczniki już mam, na szczęście pracuję w firmie oświetleniowej więc mogę je mieć za grosze - za darmo :)

Chciałbym trzymać korale miękkie na początku + jakaś skromna obsadka na poczatek błazenki krewetki... W zasadzie do obsady zwierząt jeszcze nie dosięgnąłem myślami bo utknąłem na projekcie zbiornika ale tak jak piszecie 100cm będzie optimum rzeczywiście.

Pokrywę oraz elektryczne-elektroniczne sprawy będę wykonywał samodzielnie więc mam nadzieję, że na tym przyoszczędzę ciut ciut :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrywę spokojnie zrobisz sam. Tak wygląda moja :

gallery_10927_1856_54648.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do grubości szkła przy 100cm 8mm może być mało, chyba że dasz wzmocnienia. Przy 80cm musi być koniecznie 8mm! Zrobiłem ten błąd na początku z 6mm i po 2tyg leciałem do szklarza po nowe. Teraz jest z 10mm i śpię spokojnie. Wybrzuszyło się, nie wyobrażam sobie co mogło sie stać... Nie ma co oszczędzać, lepiej wogóle odpuścić niż w tym hobby jechać po "łebkach".

Koledzy dobrze radzą 100cm to minimum, na swietlówkach zaoszczędzisz i naprawdę to dużo lepiej wyjdzie pod każdym względem.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.