Skocz do zawartości
inmar

Projekt Inmar - 1000 w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

To co zostanie w zbiorniku na solankę chyba problemu nie zrobi jak postoi do następnej podmiany.

W tych komorach ma być może siporax,może pokruszona skała,sam nie wiem,czyli jakaś filtracja biologiczna.Tak w ogóle to sam nie wiem co będzie główną filtracją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oky - dzięki


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim zbiorniku na koniec główną filtracją był odpieniacz,wódka i adsorber fosforanów,czyli w całym sumpie stało tylko pienidło i woreczki filtracyjne.Na pewno Pamiętacie moje kombinacje z filtracją a w nowym zbiorniku chciałbym mieć to bardziej profesjonalnie zrobione raz a konkretnie choć pewnie to niemożliwe.Nim zamówię sumpa jest czas na dyskusje w tym względzie i na pewno wysłucham każdej sugestii,potem i tak zrobię po swojemu :thumbup: (żart)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik na solenkę zrób oddzielny i tak byś mógł go co jakiś czas np wyciągnąc i umyć.

Sciany w nim będa śliskie juz po miesiącu a po kilku miesiącach zaczna sie robić brązowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tych przegród na media filtracyjne zostawiłbym jedną komorę do której wkładać by można "koszyczki" zrobione np. z plastikowej drobnej siatki - w marketach typu Casto, w dziłach ogrodniczych z metra można kupić takie siatki. W tych "koszyczkach" upchałbyś sobie swoje media filtracyjne. To ułatwia obsługę - można wyjąć, wyczyścić, wymienić itp... Kiedyś tak miałem. Ale to na szczęście już przeszłość.

Myślę, że prędzej czy później to i tak wywalisz te przegrody (czy też koszyczki) bo w dłuższym okresie czasu stanie się to uciążliwe. Będzie się to zapychać, będzie trzeba to czyścić itd, itp... i tylko wciąż robota z tym będzie. I dlatego ja z tego zrezygnowałem

Moim zdaniem porządny odpieniacz, za nim trochę skały (nie za drobnej), a przed komorą pompy powrotnej można jakąś gąbeczkę/watę łatwo wyciąganą do szybkiej wymiany/czyszczenia.

I chyba lepiej zrobić komorę powrotną większą to i węgiel w tubie, i lampa UV i pompa do ich "napędzania" i coś tam jeszcze się zmieści. Im prościej tym lepiej - mówię tak dlatego, że miałem układ skomplikowany i cholera mnie brała. W grudniu (po kilku latach walki) zrobiłem przeprowadzkę i mam teraz prosto i wygodnie. :)

Przynajmiej mam nadzieję, że tak będzie :thumbup:

Zyczę powodzenia i pozdrawiam

T

PS

Ale tak myślę sobie jeszcze, że jeśli już robić te komory to może od przodu dla łatwiejszego dostępu. Zawsze będzie widać co tam się dzieje.

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik na solankę ma być osobno,raczej nie planowałem go wyjmować.ale będzie dojście by go co jakiś czas umyć,ciekawe jak to z tym u innych kolegów czy czyszczą często czy wcale.

Jeśli chodzi o przegrody to nie pisałem wcześniej,ale planowałem zrobić wyjmowane koszyczki na media i na przykład co jakiś czas wyjmować do przepłukania w zlanej wodzie.Te przegrody mają mieś szerokość około 15-20cm i cały czas mi chodzi o wymuszenie dobrego przepływu a przy jednej komorze woda znajdzie sobie kanał i tak popłynie.Każę je wkleić delikatnie by łatwo je można było usunąć.Tak ogólnie to nawet nie wiem czy jakieś media tam będą.Jeśli chodzi o skałę to kiedyś miałem i wywaliłem ją bo straszy syf tam się zbierał,może teraz przy obiegu 8000L/h i węższej niż wtedy przegrody będzie płynęła fajna rzeka i nic się nie będzie zbierać ?Na końcu planowałem jak ma Waldi w swoim sumpie powiesić koszyk z szkła do którego przelewa się woda a w środku można dać węgiel lub rowe.Jedna pompka i jeden filtr mniej.Z watą czy gąbką miałem taki problem,że po jednym dniu się zapychała i podnosiła mi poziom wody w odpieniaczu co powodowało jego przelewanie.Była taka 5-cio centymetrowa przegroda w którą była włożona wata,ale tu będę musiał coś innego wymyślić,może jakaś półka z kratką,na niej wata i woda spadała by na to.Jest jeszcze jedna ważna rzecz,sump musi być bezgłośny bo śpię obok.W starym sporo było nocy nieprzespanych zanim go wyciszyłem.

Dziękuję za wszystkie uwagi,jak wczoraj zrobiłem ten projekt to myślałem,że będzie dobrze a jest odwrotnie.Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

postaram się pod wieczór naszkicować jak rozwiązałem problem z gąbką i podnoszeniem poziomu w komorze odpieniacza. U mnie poziom podnosi się co najwyżej o 2 cm. Gąbka jest od miesiąca i na razie się nic nie dzieje. A te 2 cm na odpieniacz nie mają wpływu.

T

PS

jak planujesz koszyczki to przegrody nie mają sensu. Ważne aby wchodziły na wcisk na szerokość a po długości (czyli z prądem wody)może być między nimi niewielki luz - będzie łatwiej wyciągać.

Wszystkie wyciągane elementy rób z tworzywa a nie szkła (myślę o koszyku na węgiel) bo później to jak z jajkiem trzeba się obchodzić.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar, ja bym niczego nie zmienial w kwestii zbiornika do solanki. jedyny szczegol to zamiast pompy w zbiorniku wystaw ja na zewnatrz albo wstaw do innej przegrody. Wykonaj otwor jak najblizej dna i niech tamtedy zasysa wode. Wyprozni ci na maksa. Jedyne co ci pozostanie to przetrzesz papierowym recznikiem dno do sucha. I tak i tak zamierzasz wiercic. Przesun otwor w dol blizej dna. Jak sadzisz? Mozesz tez zostawic otwor troche wyzej zeby nie oslabiac szkla za bardzo. Wtedy ja bym wprowadzil rurke zasysajaca do komory i kolankiem skierowal do dna na jakies 2mm od powierzchni. To tez by zminimalizowalo reszte solanki.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest poprawiony projekt.Pompy nie chcę wystawiać na zewnątrz ze względu na bezpieczeństwo i ma służyć też do mieszania solanki.Kiedyś ktoś mi napisał,że ma kolanko na pompie 90 stopni i prawie dotyka dna.Nie wiem czy dać watę przy zlocie w tą szczelinę między szybami.Przegroda jest wysoka więc może się tam spiętrzać woda nie wpływając na poziom odpieniacza.Przegroda przy pompie ma mieć wysokość 16cm.

91e1896064410f3fmed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Poniżej szkic pokazujący sposób mocowania gąbki.

Nawet jak gąbka się zapcha to woda przeleje się górą a poziom w komorze odpieniacza wzrośnie nieznacznie - u mnie o 1 cm, a to nie wpływa na odpieniacz.

Ta wąska komora służy do pozbycia się ewentualnych bąbelków powietrza a woda dołem przepływa do komory pompy. Ma to jeszcze jedną zaletę - jest super ciche. U mnie nie słychać żadnego chlupotania wody w sumpie.

post-9673-0-78191700-1328027245_thumb.png

A koszyczki wyglądały tak:

post-9673-0-25442500-1328027550_thumb.jpg

Pozdrawiam

T

PS

widzę, że przegrody zniknęły ...


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprowadziłem kolejne zmiany do projektu a mianowicie przesunąłem tą przegrodę wzdłużną do przodu by odpieniacz mógł się zmieścić zaraz za komorą spływu,czyli będzie stał z tyłu.Przed pompą powrotną będą media filtracyjne,najprawdopodobniej siporax.

Zawsze mi się wydawało,że jeśli jest dużo komór to wtedy przepływ jest lepszy i dokładniejszy.Czy taki jeden worek włożony do wody luźno nie będzie miał stref bez przepływu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar jeśli mogę coś doradzic to komora na odpieniacz powinnam być duża! nie..." przesunąłem tą przegrodę wzdłużną do przodu by odpieniacz mógł się zmieścić..." tylko daj taką przegrodę żeby ci weszły wszystkie te które możesz sobie kiedyś zachciec :D przeglądając parametry i rozmiary tych największych to muyśle że powinna miec ok 35/55 wtedy wsadzisz wszystko co chcesz lub nie chcesz.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bedzie mial .. woda bedzie go po prostu po pewnym czasie "oplywac" ... przegrody sie przydaja czasami (zostaw choc jedna) ... jak wrzucisz cos do wody np ziemniaki :wallbash: wystarczy przegrode wypchac gabka i w kilka godzin syf wylapany z wody ... ja mam awaryjnie dwie waskie przegrody i nie narzekam na nie


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komora odpieniacza będzie miała szerokość 25-30 cm i powinna wystarczyć.Sebastek mi robi taki by obsłużył prawdziwe 2000L. a na niego starczy 25cm.W sumie będę mógł go postawić tu i tam.

Matejoz,przegroda na ziemniak na pewno się przyda :thumbup: Nigdy nie wiadomo co trafi do baniaczka.Jedna podwójna przegroda na zlocie i tak będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar: pisałem do Ciebie a skończyło w wątku Gienka:

Mój odnośnik

:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar - wózek widłowy i przez okno szkiełko :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich - w sumie to mój pierwszy post u Was, ale uczestnikiem biernym forum jestem od dawna.

Co do metody transportu - noszenia akwarium. Ostatnio sam miałem taką zagwozdkę. Musiałem wnieść baniak 1100L (180x(90x100x70)x70h - panorama) na szóste piętro (na szczęście windą) i przez wąski korytarzyk ze skrętem 90 stopni. Zanim kupiłem to najpierw zrobiłem sobie w domu model samego akwarium z kartonu a potem chodziłem z nim w tą i z powrotem patrząc jak to się mieści na zakrętach i w windzie. Doszedłem do wniosku, że nie ma bata żeby to przenieść w rekach, bo fizycznie 6 a nawet 4 silnych chłopa się nie zmieści. Zacząłem myśleć jak to zrobić, żeby się nie narobić i przy okazji nie upocić. Najpierw wpadłem na pomysł, że kupię jakieś twarde rurki plastikowe i metodą z Wyspy Wielkanocnej przeturlam akwarium po nich. Jednak ta metoda do końca mnie nie przekonywała - ponieważ trzeba było latać z rurkami w tą i z powrotem, a że kawałek od parkingu do klatki jest to mi się to odwidziało. W końcu wymyśliłem, że zrobię sobie platformę na kółkach. Jak pomyślałem tak zrobiłem i dzięki temu akwarium w mieszkaniu znalazło się w ciągu 5 minut od wyciągnięcia go z samochodu. Platformę warto zrobić parę centymetrów szerszą i dłuższą niż samo akwarium. Wtedy nie ma obawy, że się akwarium uszkodzi o jakiś róg ściany.

Wydaje mi się, że dla tych którzy mają dostęp do tanich lub odpadowych płyt wiórowych to jest to najlepsza opcja. Warto popytać w Drew-płytach itp. - zawsze coś się znajdzie po okazyjnej cenie. Mi się ta platforma przyda w sumie trzykrotnie, bo akwarium, które kupiłem (bez konsultacji z drugą połową) muszę sprzedać. Jednak nie ma tego złego - będzie drugie - może nawet trochę większe.

Poniżej fotki platformy i modelu.

20110919890.jpg[/url]

img0593u.jpg[/url]

img0591t.jpg[/url]

inmar kibicuję Ci i przyglądam się Twojemu projektowi. Sam się skłaniam ku podobnym rozwiązaniom z tym, że do słodkowodnego - niestety na morskie nie mogę sobie jeszcze pozwolić, aczkolwiek baniak rozwojowo właśnie pod takie chce wyszykować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiadana fotorelacja już jest.Cały remont pokoju a przy okazji przedpokoju spowodowany został chęcią postawienia nowego zbiornika.Warunki w jakich miesiąc mieszkałem były bardzo trudne.Miesiąc śpię na podłodze bo czekam na zamówioną kanapę a stary narożnik nie pasował do koncepcji.

29f5e512f77a0446.jpg

6ef73b0828ec4d4a.jpg

aea1eb54b55e16a9.jpg

82b9e23d48b5ca78.jpg

2e0172ce1f1760ee.jpg

344800671b7fdc6e.jpg

1a9e1c2b448a8f63.jpg

fdbfa389d88232ee.jpg

76644ce947a9581f.jpg

b2c263bbbe3acdf9.jpg

bcc6a0d5e6493037.jpg

5022e72bc8596076.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zaje...., tylko fotki w złą stronę wstawiłeś ( zła chronologia )

Normalnie nie poznaję tego pokoju :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar: żonę to masz naprawdę wyrozumiałą:) Większości trzeba byłoby podsunąć pomysł remontu pod zupełnie innym pozorem:) Będzie moc - fajnie że coraz więcej przemyślanych i dużych baniaków na forum się pojawia. Kiedy szkło odbierasz?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo duża metamorfoza, wyszło super a jakię są wkońcu wymiary baniaka?


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.