Skocz do zawartości
Szczepan

Pogorszenie stanu zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem w baniaku i nie wiem jakie działania podjąć.

Akwarium ma 5 miesięcy. Do tej pory wszystko powoli się stabilizowało. Nie miałem jakiś oszołamiających przyrostów - ale zwierzaki wyglądały zdrowo - ładnie polipowały (za wyjątkiem acropory, która pomimo kilkukrotnej zmiany miejsca nie czuje się dobrze. Generalnie zrezygnuję z hodowli acropor - Reefmax chyba nie jest odpowiednim dla nich zbiornikiem). Mam problem z okrzemkami. Ponieważ zaczęły się rozprzestrzeniać i nie chciały odpuścić - włożyłem do filtra przelewowego Silicate clear. Miałem tam już Purigen i ChemiPure Elite. Ponieważ wyjmowałem cały filtr - przy okazji go oczyściłem i wypłukałem woreczki aborberów z nagromadzonych zanieczyszczeń.

Wydaje się, że to był błąd. Zwierzaki (korale) zareagowały bardzo źle. Polipują bardzo słabo i marnieją w oczach. Pozostałe zwierzęta mają się świetnie. Zauważyłem również, że zaczęły cofać się algi wapienne - o ile to faktycznie algi wapienne (zdjęcie w załączeniu).

Pojawiły się również trudne do zidentyfikowania glony - takie pojedyńcze listki - dość ekspansywne (zdjęcie w załączeniu). Okrzemki - jak były tak są. Być może za dużo tych absorberów? Czyżby po przepłukaniu Purigen bądź ChemiPure uwolniły jakieś związki? Może Silicate Clear zaburzył równowagę w obecności pozostałych? A może to coś zupełnie innego? - sam już nie wiem.

Co do parametrów: NO3 ok.2, PO4 bliskie zeru, KH ok.8, Mg i Cu w normie (wszystkie testy Salifert), zasolenie 1,024, temperatura w granicach 24-25. Problemem jest NO2. Badam wodę co tydzień i od około 3 m-cy jest albo 0 albo występują jakieś śladowe ilości tzn. patrząc na pojemnik z boku (Salifert) widać bardzo blady ale jednak różowy kolor.

Podmiany raz na 2 tygodnie - 10%. Co tydzień leję Bioptim oraz Biodigest. Korale dokarmiam raz w tygodniu niewielką porcją ReefBoostera. W załączeniu dodatkowo zdjęcie baniaka przed pojawieniem się problemów.

Proszę o rady doświadczonych jak ratować zbiornik?

post-12000-0-87499800-1322484655_thumb.jpg

post-12000-0-38386600-1322484664_thumb.jpg

post-12000-0-52458800-1322484672_thumb.jpg

post-12000-0-06921000-1322484680_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,

* Okrzemki ( wszystko ok z RO/DI ? )

* Cyjano - j.w lub coś może nie halo z cyrkulacją bo to chyba w jednym miejscu masz (w środku skał)

* Ten glon olej, pojawił się i zniknie.

A rybki jak często karmisz i czym ?

Nie wiem czy bym na razie nie odstawił Bioptim oraz Biodigest oraz Boostera i nie walnął podminaki tak ze 30% (chyba, bo jest też szkoła że nie podmienia się nic.... ale... )

PS: Widzę że Stani czyta posta, może coś podpowie :rambo::coffee:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jak to w końcu jest z tymi okrzemkami? Gdzieś na forum czytałem, że RO/DI nie zatrzymuje krzemianów i mimo że TDS pokazuje zero to krzemiany mogą być w wodzie obecne.

Pozdrawiam :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim czasu potrzeba na wszystko aby zbiornik ponownie sie ustabilizowal.

to nie glony wapienne tylko cyjano i dobrze ze sie cofaja ;)

okrzemki znikna, u mnie akwa ma juz ok 3 miesiacy i dopiero teraz wychodza ale sie tym nie przejmuje.

mialem nawet bryopsis i samo zniklo a sporo tego bylo.

po prostu nie podmienialem wody i nie zwracalem uwagi na gloniska.

tez to slyszalem ze DI moze przepuszczac krzemiany i po to trzeba zrobic testy po DI i zobaczyc jakich zwiazkow jest najwiecej i wtedy dopasowac odpowiednie zloze filtracyjne- tak mi powiedzial gosc ktory zajmuje sie sprzedaza filtrow RO/DI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Skoczek - czyli wg. Ciebie pośrodku skał to cyjano? Naoglądałem się zdjęć cyjano i takiego nie widziałem. Całkiem możliwe, że masz rację - a wtedy ja mam duży problem.

Po RO/DI jest oczywiście zero, ale właśnie dlatego że nie mogłem tego zwalczyć dołożyłem Silicate Clear.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acropory sie nadaja do RM, ale Twoje umiejetnosci nie sa gotowe jeszcze ogarniecie acropor. Chemipure elite to masz adsorber po4/krzemiany + wegiel - nie wiem jaka to ma zdolnosc adsorbcyjna bo niby po4 masz 0 ale krzemiany daja Ci w kosc. adorber na po4 mozesz i pol roku trzymac a wegiel dobrze co 1-2 miesiace podmieniac. taniej i łatwiej wiec uzywac osobno wegla aktywowanego + adsorber po4 np. phosguard czy rowa. A na jakiej soli robisz podmiany? jakies suple dodajesz? masz tds do mierzenia RO?

to cyjano zesysac mozesz wezykiem ze skał


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie niezła lipa. Co radzicie Panowie?

Sól: Instant Ocean, TDS jest po RO/DI zero, wszystko co dodaję opisałem w pierwszym poście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczepan, generalnie powiem ci tak. Chyba nie ma morszczaka który nie przerabiał tematu cyjano i okrzemek po starcie baniaka. Metod walki z tym g.... było tyle, ile jest baniaków na forum. Musisz poszukać i poczytać.

U Ciebie i tak nie ma tragedii, uwierz.

W Twoim przypadku co do cyjano - myślę że tam jest problem z cyrkulacją i nie szalej z chemikaliami a będzie ok. Poczytaj na spokojnie i wsłuchaj się w baniak - on ci wszystko powie :coffee:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wstrzymac sie z podmianami a jak juz robic to na ubogiej soli

wessac cyjano

zmierz wode po DI testem na krzemiany

czekac i czekac i czekac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafal, nic po Tobie nie pisalem, bo juz nie trzeba. :thumbup:

Jak kokos , podmian byl tez nie robil az do wyjasnienia zrodla Si.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Najważniejsze jednak teraz - co jest przyczyną pogorszenia stanu korali? Okrzemki i cyjano są w zbiorniku od kilku miesięcy i było nieźle, a teraz gwałtowne pogorszenie - jak polepszyć warunki zwierzakom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RO/DI raczej nie zatrzymuje Si w całości bo mam krzemiany wykrywalne a żywicy mam dobrych kilka litrów w filtrze inna sprawa że nie mam problemów z okrzemkami. Na cyjano świetna działa Chemiclean.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna moze byc, jak Rafal napisal, nadtroskliwos i niepotrzebne lanie roznych specyfikow. Mysle, ze przedawkowales :welcome:

Tez mi jest ciezko sie powstrzymac, gdy cos mam w szafce do dolania. :rambo:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm... Stani leję tylko bakterie i pożywkę dla nich (Biodigest i Bioptim) oraz raz w tygodniu trochę Reefboostera. Z Boostera zrezygnuję, ale bakterie chyba powinieniem dawać? Obawam się tylko, że za dużo tych absorberów mam w baniaku (Purigen, ChemiPure Elite i jeszcze Silicate Clear) - może coś wywalić i zacząć lać VSV? Co o tym myślicie? W każdym razie póki co - idąc za Waszymi radami - czekam.

Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche trudno cos wywnioskowac ze stwierdzenia "PO4 bliskie zeru" czy Cu i Mg w normie.

Po co do kilkumiesiecznego zbiornika sie wlewa bakterie tez nie wiadomo. One przeciez tam sa.

Gdybys dal troche wodki to podwoisz ilosc obecnych a nie dolewasz co chwile kosztowna fiolke...

Ja sie na tych roznych Purigenach nie chowalem, ale jesli pomagaja :lol: Teraz takie czasy, ze akwarium jeszcze nie jest zalane a Purigen juz w kaskadzie czeka... Ciekawe, kiedy taki system znajdzie swoja rownowage?

Dla tych kilku korali napewno nie musisz lac pokarmu. Mysle, ze wiecej dolewales niz bylo zuzycie, cos sie nagromadzilo i w koncu akwarium siadlo.

Czasami po kilku miesiacach wystarczy robic 5% podmiany co tydzien, popatrzec czy odpieniacz pieni, pobawic sie testami, wodka, Mg, Ca kH, pH i miec spokoj.To my, na wlasne zyczenie rozwalamy rownowage, do ktorej akwarium samo dazy. Zawsze chcemy cos poprawiac, lub zeby korale szybciej rosly. A po co szybciej ? :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" czy Cu i Mg w normie."

napewno mialo byc Ca,

Cu w normie znaczy brak - Cu

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mierze tez Ca, Mg, PO4 - to juz dobrym testem i jakos leci :welcome:

Si bym zmierzyl w wodzie do podmiany (moze sol zawiera) i w wodzie po RO , DI.

Jesli woda do podmian stoi w jakims podejzanym plastiku to po kilku dniach tez te wode.

Bedzie dobrze, nie martw sie. Troche wode wyjalowisz i po zawodach :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek - chlopaki napisali chyba wszystko. Jakby cos to posiadam mala Hanke do pomiaru fosforanow (HI713) wiec mozemy pomierzyc i zobaczyc co tam wyjdzie. To na zdjeciach wyglada faktycznie na cyjano. Glony wapienne nie odrywaja sie latwo od skal, cyjano wezykiem da sie sciagnac. Tylko jak to zrobic bez podmian - sa glosy ze filtrowanie i wlewanie tej samej wody do baniaka jest nieskuteczne.

Co do korali ? Co z nimi - nie polipuja ? Ogolnie nie dopuszczaj aby cyjano wlazilo na korale bo wtedy jest kicha. NO2 - moge podjechac z moim Salifertem i zobaczymy jak na moim to wyglada. Dwa - moze Purigen sie konczy skoro NO2 cos tam sie pojawia ? Akurat adsorberow na amoniak,azotyny, azotany bym ciagle nie stosowal. Cykl azotowy powinien byc zamkniety. Adsorber ewentualnie na wypadek gdyby cos go zdestabilizowalo, aby ratowac sytuacje. A tak to nie wiem czy taki Purigen nie powoduje ze caly cykl azotowy jest zaklocany. I jak Purigen przestaje dzialac to calosc tez zaczyna kulec. To tylko moja teoria.

Jakby co to jestem dostepny :) Telefon znasz :p


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komplet RO/DI jest w stanie usunąć krzemiany z wody, dowodem na to jest masa zbiorników bez okrzemków, a z instalacją osmozy bez absorbera krzemianów. Może inaczej jest w przypadku bardzo dużych stężeń, tutaj testy powinny rozwiać wątpliwości. Ew. jest jakieś inne źródło krzemianów w baniaku (tworzywa sztuczne, piach?).

W mojej walce z rdzawą plagą robiłem testy SiO3 na każdym etapie produkcji wody, w kranie wynik poza skalą, po RO pierwsza-druga niezerowa wartość na skali testu (nie pamiętam w tej chwili dokładnych wartości), po DI 0, z solą Kenta 0, w baniaku 0. Finalnie plagą okazało się być dino, a nie okrzemki.

Co do purigenów i całej reszty absorberów z cudownymi opisami na pudełkach - moim zdaniem zbyt często traktowane są jako remedium na wszelkie problemy, a w pogoni za szybkim zasiedleniem świeżego baniaka coraz mniej uwagi przykłada się do naturalnej stabilizacji i porządnego dojrzewania. Na starcie zostałbym przy samym absorberze krzemianów, pozwalając ustabilizować się procesowi dojrzewania, a pozostałe absorbery zostawił na wyciąganie parametrów do docelowych wartości. Szkoły oczywiście są różne, do mnie najbardziej przemawia jednak jak najmniej kombinowania i naturalna równowaga - wtedy trudniej coś spierniczyć. Ale oczywiście de gustibus... :welcome:


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja aż miło :) Jak to już ktoś mądry napisał na forum - każdy ma swoją drogę do idealnego zbiornika. Co do mojej poprzedniej wypowiedzi - oczywiście Ca :) (sorry - literówka) Odkąd mierzę (1,5 m-ca) waha się w granicach: 435-450.

Wracając do tematu: glony w tym momencie nie są największym problemem. Coś zdestabilizowało zbiornik po dodaniu Silicate Clear i przy okazji wypłukaniu pozostałych wkładów, które nie były ruszane od 5 m-cy. Wydaje mi się, że to był największy błąd. Co o tym sądzicie? Czy to może być przyczyna pogorszenia stanu korali? (kurde - gdzieś czytałem o takim przypadku i teraz nie mogę znaleźć)Do momentu tych "prac" wszystko wychodziło na prostą i nagle krach. Najważniejsze pytanie brzmi: czy powinienem podejmować jakieś działania aby ratować korale - czy czekać, aż wszystko się ustabilizuje?

Darku - napiszę Ci priv, ciekawy jestem Twojej opinii kiedy obejrzysz zbiornik - tylko musisz przyjechać bez samochodu bądź z kierowcą - bo inaczej z testów wyjdzie lipa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.