Skocz do zawartości
hubertk

mój projekt 300 litrów ...pełen wątpliwości

Rekomendowane odpowiedzi

Powoli się przymierzam tzn jeszcze walka z żoną, ale mam wrażenie, że powoli ustępuje...

OK chce mieć 300 litrów o wymiarach 120x50x50 chyba od Mycioka. teraz pytanie:

komin jak rozumiem bo tak mi pasuje lewy górny róg :) ale jakie powinien mieć wymiary, jak rozumiem że ok 8 cm niższy od wysokości akwa (tak wyczytałem na forum) i w która powinien być stronę.

Jak rozumiem w kominie powinny być 3 otwory, tylko jakich wymiarów, czy woda powinna wracać jednym z tych otworów czy zrobić dwa otwory a powrót tak jak widziałem na niektórych zdjęciach zupełnie poza kominem?

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość komina.... musisz to policzyć. Jeśli nie będziesz miała Waveboxa to za dużo.

Jeśli wysokość to 50 cm a komin dasz o 8 cm to.. hmm.

Najważniejsze dwa pytania.

* Czy będę miał Waveboxa;

* Na jakiej wysokości chcę mieć lustro wody ? ( ile cm od góry ?)1,2 or 3 ?

Otwory, na pewno 3 rury.

Rewizja, spust i powrót. Jak to zrobisz ? zależy od ciebie.

Możesz dać dwa w kominie, a powrót po za - na pewno się to sprawdza. A wielkość ? może 25x20x20 ?

Wielkość komina ? Zależy od szafki m.in.

Ustal ile chcesz dziur, jakiej wielkości a potem to narysuj pamiętając że ma być takie żebyś swobodnie dokręcił śrubunki.

Oraz... pamiętaj że jeżeli masz stelaż to żeby ci śrubunki na nim nie wyskoczyły :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm no właśnie na dziś wave boxa nie planuję, ale może jutro.... Znając moc zarazy jaką jest akwarium morskie, może lepiej mieć jakąś alternatywę? Wysokość wody dobre pytanie, chcę uniknąć korony i postawić lampę na zbiorniku, ALE kiedyś miałem 60 litrów i wyskoczyło mi z niego z 5 błaznów, chciałbym tego uniknąć więc może lepiej żeby poziom wody był troszkę niżej...?

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeeeee, jak chcesz wysokością lustra zabezpieczyć się przed wyskakiwaniem ryb to... wysokość szkła zrób 80 cm a lustro na 50 cm - wtedy ... ok :)

PS: na zdjęciu masz przykład wyrysowania komina i to na co trzeba zwrócić uwagę.

Różowe to stelaż ;)

PS1: Oraz w PDFie wielkości otworów.

post-8473-0-14242000-1322491939_thumb.jp

Wymiary otworów pod przeloty.pdf


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale super dzięki za pomoc. A jakie powinienem mieć te średnice rur (rozumiem, że jeśli będę miał rurę 32 mm to otwór ma być 45mm)

I radzisz, żeby powrót był poza kominem np z drugiej strony akwa?

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn Hubert, ja jestem zwolennikiem rur w kominie i jak najmniejszej ilości kolanek, no ale wtedy komin będzie ciut większy. To już kwestia gustu i rozrysowania.

U mnie komora sumpa, w której jest pompa powrotna jest pod kominem więc rura powrotna jest pionowa i wygięta tylko przy grzebieniu, kiedyś miałem sumpa odwrotnie no i nie raz ta rura wpadała mi w rezonans przez to że była długa.

Także wolność "Tomku"....

A co do wielkości otworu, tak w przypadku rury 32 - wielkość dziury w szkle 45.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja bym najpierw kupił śrubunki i wtedy zmierzył średnicę zewnętrzną, bo spotkałem sie już z kilkoma średnicami zewnętrznymi śrubunków.

Poza tym dając powrót z drugiej strony akwarium można zniwelować kolanka do O


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga, bo nie dopisałem. Te wymiary które Ci podałem są dla śrubunków i rur VDL - jeśli będziesz miał inne.... najpierw zmierz.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm no właśnie, a czy powrót przy kominie nie powoduje, że ta sama woda zaraz wraca na dół. Jakie przekroje rur wybrać na każdy z trzech elementów. Czy któraś z rur już pod akwa musi mieć jakieś kształty przedziwne ala to co jest pod zlewem czyli takie u wygięte czy nie. Na jakiej wysokości te ruru mają mieć spływy czy na wysokości grzebienia czy to nie ma znaczenia żadnego?

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rob z rur syfonu :) jedz po najmniejszej linii oporu :) najprosciej i najlatwiej, ja bym dal w kominie 2 otwory, 32mm i 25 rewizja , na splywie zawor oczywiscie, jesli sump jest centralnie pod kominem to wystarcza proste rury prosto do niego , bez zadnych kolanek, splyw ustaw np w polowie komina, a rewizje prawie przy gorze , ustawisz splyw zaworem tak ze trochu wody bedzie ci sie przelewalo przez rewizje i bedzie cisza, powrot zrob na wezu silikonowym poza baniakiem, i w przeciwnym boku niz komin , wtedy woda z sumpa nie idzie znow do komina tylko musi przez caly baniak przeleciec pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego spływ ma robić 32 a Rewizje 25 ?

Przecież spływ i tak się skręca na zaworze żeby wyregulować poziom w kominie.

Nie lepiej zrobić spływ na 25 i rewizje na 32 ?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki, ale te 35 i 25 to mają być średnice tych rur czy wycięte otwory?

h


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

srednice rur, mam tak od pocztku baniaka i jest git :welcome: :welcome: :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw kup sobie Śrubunki - zmierz średnicę zewnętrzna i pod to zrób otwory, a jeszcze lepiej jeżeli będziesz zlecał klejenie akwarium to daj te śrubunki szklarzowi.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

ok dzięki, ale te 35 i 25 to mają być średnice tych rur czy wycięte otwory?

h

hubertk

jak nie chcesz kombinować, to spakuj szkło do auta, przyjedź do mnie w wekeend i zrobimy z otworami i kominem wszystko jak "trza" od ręki :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.