Skocz do zawartości
szulczas

Moje pierwsze 30 L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ja też jestem początkująca, moja nano rafka - 30 litrów "żyje" od marca tego roku i muszę potwierdzić że koledzy z forum dobrze Ci radzą żeby od razu ruszyć z większym akwa. U mnie tak się już wszystko rozrosło, że muszę szukać nowego - większego lokum dla moich żyjątek a i apetyt rośnie w miarę jedzenia, bo chciałoby się mieć jeszcze to i tamto... Jeżeli jednak zdecydujesz się na 30 litrów to grzałka Aquael Neo Heater 50W spokojnie da radę - taką właśnie mam u siebie, zajmuje w miarę mało miejsca i do tego litrażu jest ok. Poza tym czytaj forum, ja zanim założyłam swoje nano przez ponad rok czytałam forum, nieraz jeden wątek po kilka razy, naprawdę warto, na początku miałam mnóstwo pytań których nawet sama nie musiałam zadawać, ponieważ rozwiązanie zawsze znajdowałam na forum, trzeba tylko dobrze poszukać


5992_6082.png

30 litrów (40x30x25), start 14/03/2011, koralia nano + kaskada Aquael FZN-2, odpieniek DIY by Tomko, światło 2x15w, 4 kg LR[/b]

90 litrów + sump 35l, obieg New-Jet 1200 ,cyrkulacja 2 x koralia nano 900 + tunze 6015, lampa led 80w, odpieniacz tunze 9004, 6 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie też odpalam ale 370L i została mi tylko skałka ale z tym na coffee.gifponieważ nie cała to żywa lecz w 50% martwa i interesuje mnie dobra jakość i ładne kawałki.Szulczas według mnie do 100 możesz startować nie masz jeszcze sprzętu a zasada jest 1 czym większy tym mniej pracy przy nim.


Szkiełko 110x50x60.Odpieniacz DIY na NJ . Obieg Tunze.Oświetlenie DIY CREE 200 W 5546_5620.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

je...żu JVP-101 do takich nano rafek... poszaleliście! jak wsadziłem wczoraj tą pompę do swojego baniaka to mam wrażenie że tylko pompę w nim widać... a wy to do 40 litrów chcecie... ;) miejsca na wodę i skałę zabraknie!

zasada też jest taka, że im większe tym koszt się podnosi!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Także zachorowałem na solniczkę w wersji mini :) Wykorzystując szablon kolegi Skala wyszło mi następująco:

Koszty jak na razie

Akwarium 40x25x25 25L - 30 zł

filtr kaskadowy na wkłady - mam FZN2

jvp 101 - myślę że kaskada wystarczy

hydrometr 25zł

grzałka z 50zł - nano heather włożona w kaskadę

pokrywa diy - drobiazgi

oświetlenie - 80zł

filtr ro+di - osmoza jest tylko DI 50zł

wkłady do filtr purigen chemipure - na razie bez

sól instant ocean 50zl 4kg

całość 285zł

Skała 4 kg 140zł - tds 50

Całość 475 zł

Dużo ale do przełknięcia. Dodatkowo jakiś odpieniacz DIY w kaskadzie i powinno być ok. Na razie jeszcze poczekam, poczytam, popatrzę.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtr kaskadowy na wkłady - mam FZN2

jvp 101 - myślę że kaskada wystarczy

no wlasnie... co z tym filtrem kaskadowym?? wiele osob pisze na forum ze w morskim i tak niewiele daje... wiec moze wystarczy sam falownik... mniej niepotrzebnego sprzetu w baniaku... ladniej wyglada :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie... co z tym filtrem kaskadowym?? wiele osob pisze na forum ze w morskim i tak niewiele daje... wiec moze wystarczy sam falownik... mniej niepotrzebnego sprzetu w baniaku... ladniej wyglada :)

Ja mam pokrywę nad baniakiem więc kaskady nie widać wystającej nad akwarium

Mam tylko dlatego żeby trzymać tak purigen i chemipure

Jedni mają filtr kaskadowy jedni nie mają

U mnie to czysta teoria narazie więc nie wiem jak się bedzie sprawdzał

Ale już niedługo.......


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle, ze filtr kaskadowy w takim malym zbiorniczku robi troche za cyrkulacje i jest gotowy do zastosowania ewentualnych adsorberow lub innych takich  :lol:, wiec nie wiem czy rezygnacja z niego i zastapienie samymi pompkami jest wskazane. Mysle, ze samymi podmianami (przynajmniej 10% tygodniowo) powstaje pewna mala szansa, ze   tam cos przezyje. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy rezygnacja z niego i zastapienie samymi pompkami jest wskazane

wiec uwazasz ze lepiej miec kaskadowy a zrezygnowac z pompki? (bo raczej te 2 rzeczy w takim zbiorniku to za ciasno)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem o obydwu... :w00t:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przede wszystkim zrezygnować z olbrzymiej JVP-101... bo nic oprócz pompki nie będzie w tych akwariach!!! kupcie koralie nano! i nie wygłupiajcie się z tymi olbrzymami!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem o obydwu... :w00t:

filtr kaskadowy + pompka na pewno poprawia warunki wodne w akwa... ale czy nie bedzie troche przyciasnawo w takiej 30L ?? W oryginale nano reef 30L ma tylko ten kaskadowy... gdyby dorzucic jeszcze jaka cyrkulacje to braknie miejsca. W tym momencie chyba lepsze rozwiazanie skladac samemu zestaw i zrobic go z 40 lub 45L

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtr kaskadowy + pompka na pewno poprawia warunki wodne w akwa... ale czy nie bedzie troche przyciasnawo w takiej 30L ?? W oryginale nano reef 30L ma tylko ten kaskadowy... gdyby dorzucic jeszcze jaka cyrkulacje to braknie miejsca. W tym momencie chyba lepsze rozwiazanie skladac samemu zestaw i zrobic go z 40 lub 45L

:)

Mam 30stkę Aquaela z kaskadą FZN-3 i dokupiłam Hydor koralia nano 900l/h malutka i cicha i moim zdaniem niezbędna...przyciasnawo oczywiście jest :whistle: i lepszym rozwiazaniem jest choćby 45l. Pozdrawiam


Kostka Opti 45x45x40,koralia 900l/h x2, FZN-3 1200l/h, odpieniacz

wcześniej zestaw Aquael 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanko... duza jest roznica w "jakosci" obrazu miedzy optiwhite a flotem?? Jest sens kupowac 2 razy drozsze OW? efekty sa 2x lepsze? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie beda cienkie szyby, wiec tu mozesz raczej zaoszczedzic. Mozesz za to pomyslec o przezroczystym silikonie, w malych zbiornikach spoiny nie wygladaja tak dominujaco.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź przednia szybie OW reszta float klejone bezbarwnym silikonem. Stani dobrze pisze. Do tego weź HBL-701 i Koralia Nano 900 zmieścisz się w cenie samego Aquaela FZN-3. Sam mam od niedawna w 30l HBL-501 plus pompa 400l/h i wystarcza. Odpieniacz zrób ze strzykawem by Tomko w takim litrażu bardzo dobrze się sprawdzi. Wsadź odpieniek do kaskady i po kłopocie. Grzałka 25W wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wstepnie na ta chwile bede skladal cos takiego:

- AKWA 40x40x40 64L FLOT - 115zl

- filtr HBL-701 - 32zł

- cyrkulacja koralia nano 900 - 91zl

- grzalka neo Heater 100w - 92zl

- lampa decolight 2x11w - 100zl

- filtr RO/DI - 180zl

Jesli cos byscie zmienili piszcie smialo :)

Zakupy chyba beda dopiero po nowym roku...troche mam innych obowiazkuw na ta chwile + zblizaja sie swieta ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla amnie to:

chyba za duża grzałka (zależy jaka temp. otoczenia i czy akwarium całkowicie odkryte)

za mała lampa (mam taką w akwarium 30L i szału nie ma).

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla amnie to:

chyba za duża grzałka (zależy jaka temp. otoczenia i czy akwarium całkowicie odkryte)

za mała lampa (mam taką w akwarium 30L i szału nie ma).

P.

- grzalka - jak juz wczesniej w ktoryms moscie pisalem.. baniak bedzie stal w pomieszczeniu gdzie zwlaszcza w okresie zimowym temp. w nocy moze spasc do ok. 15st - takze tu wolalbym jednak miec w razie "w" zapas. Jesli bedzie to okres letni i temp. w dzien i w nocy bedzie wyzsza to grzalka z termostatem poprostu bedzie mniej chyba pracowala

- co do lampy - nie wiem...czekam na porady... jedyne co to podoba mi sie i jest dosc grabna + 2 swietlowki na raz. Jesli jednak do takiego akwa jest za slaba to prosze o porade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam takie pyt.

czy jesli zrezygnuje z filtra kaskadowego np. HBL-701 to jaki bylby lepszy odpieniacz

- AM miniflotor / Midiflotor + brzeczek

- hydor slimskim nano 135.35 - jest drozszy ale z pompka i zdecydowanie ladniejszy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Twojego pomysłu:

- oświetlenie i cyrkulacja - zastanów się co masz zamiar trzymać, popatrz na wymagania danych korali/zwierząt/itp. i dopasuj sobie do nich sprzęt

- oświetlenie - mam u siebie baniaczek 35/35/36 ~44,2L i mam 2x lampa IKOLA A280 18W (10k K + BLUE/Actynic) i muszę powiedzieć, że brakuje jeszcze jednej Blue/Actynic, ale i tak zmieniam po nowym roku akwa na większe

- cyrkulacja - mam u siebie kaskadę AquaSZUT N500 + Koralię NANO 900 i szału ni ma - starcza na dzień dzisiejszy przy miękkich, ale... :/

- odpieniacz - mam ze strzykawek i raczej daje radę - nie mam ryb i dokarmiam korale raz na ruski rok, bez dokarmiania i podmianami dałby radę

Może i nie jestem tak obeznany, jak inni na forum, bo w sumie niedawno zacząłem przygodę z morszczakiem, ale myślę, że coś rozjaśniłem, a jak nie mam racji to ktoś mnie poprawi. Sam najpierw szukałem informacji, a później dopiero zadawałem pytania, jak nie znalazłem odpowiedzi na nie. ;)

Opcja szukaj nie gryzie. :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam też zaczynam z akwarystyką morską

Ja odpalam baniak 45L 50x30x30

Koszty jak narazie

całość 750zl

Jeszcze tds 50zl skała 200zl

Całość 1000 zl

Taniej chyba się nie da

Myślałem że mniejszy będzie koszt uruchomienia akwarium,

ale im dłużej czytałem tym więcej$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

to dopiero pewnie 1/3 albo 1/2 kosztów jeszcze wszystko przed tobą :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ale teraz dojrzewanie mnie czeka to trochę odsapnę z monetkami


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.