Skocz do zawartości
DeeCann

Komin vs. Przelew vs. Wall overflow

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam o kilku sposobach na wykonanie "komina" ponieważ stoję przed małym dylematem.

Specyfika otoczenia:

Baniak delta o boku 85cm/wys. 50cm (~210L)

Stelaż pod baniak jest już wykonany ( profile drewniane 50mm )

Komin standardowy

Komin taki jest problematyczny gdyż róg akwarium jest dokładnie rogiem stelaża plus 18mm na osb które stanowi zabudowę ( oczywiście można by akwarium odsunąć od krawędzi ale ogólna zabudowa będzie to uniemożliwiała - długo tłumaczyć, jest jak jest ), co ma się rozumieć powoduje iż otwory na śrubunki muszą zostać oddalone od krawędzi szkła o minimum 5cm ( grubość profilu) + 18mm ( grubość osb ) w "głąb" baniaka. Po szybkim rozrysowaniu okazuje się że sporo to miejsca zabierze. Nie dobrze, aczkolwiek tragedii nie ma, szukamy dalej

Komin zewnętrzny

Jako, że akwarium z jednej strony jest przy ścianie, ale z drugiej strony mam 5cm przestrzeni ( chociażby na okablowanie które musi trafić do szafki ) rozwiązanie iście anielskie. No dobra, ale wycięcie będzie na 85cm boku akwarium co po przeanalizowaniu postów odnośnie wytrzymałości konstrukcji i naprężeń w miejscu cięcia troszkę ostudziło mój entuzjazm. Parę projektów tutaj widziałem, z powodzeniem nikomu nic się nie stało ( ktoś pisał jednak o suszeniu dywanu ale to była kwestia rozklejenia ) ale przeważnie na bokach krótkich ( 40 - 45 cm). No, ale tragedii nie ma.

Overflow box.

No bosko. Kolega Tester powiedział wszystko w tym temacie, pomysł tak prosty jak konstrukcja cepa. Można samemu, można kupić. Ale ... co w przypadku zapchania/zapowietrzenia się rury ? O ile zapowietrzenia nie mogę sobie wyobrazić ( lustro wody musiało by drastycznie opaść ) to zapchanie jest realne. Na ile ? Nie wiem ;). I znowu gonimy króliczka.

Wall overflow.

Aż na końcu trafiłem na takie cuś:

http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=381_1066&products_id=7265

DIY:

Konstrukcja jeszcze prostsza niż ten cep... czyli połączenie otworów "kominowych" z overflow boxem. Efekt zapowietrzenia tu nie wystąpi. Zapchanie spustu? Może wystąpić ale ciut wyżej dajemy rewizje. Oczywiście wiąże się to z wierceniem otworów, ale znów jak ktoś mądry pisał na forum otwory owalne mają mniejszy wpływ na osłabienie konstrukcji ( a bardziej chodzi o ostre miejsca cięcia )

Reasumując szkoda mi trochę marnować miejsce na standardowy komin więc na pewno będzie to coś pomiędzy zewnętrznym a overflow ... tylko co.

I kurcze mam dylemat .. normalnie jak baba na wyprzedaży w odzieżowym ;)

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Spójrz na ten projekt: http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=367635

Banalnie prosty w wykonaniu, zajmuje mało miejsca, praktycznie niezawodny, cichy, nie trzeba wiercić w szkle. Podobna historia co z pudełkiem ale ciut inaczej wykonane. Zapowietrzy się tylko wtedy kiedy spadnie poziom wody - w żadnym innym przypadku.

Zapchanie przelewu jest możliwe w każdej wersji ale nie martwiłbym się tym na zapas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na ten projekt: http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=367635

Banalnie prosty w wykonaniu, zajmuje mało miejsca, praktycznie niezawodny, cichy, nie trzeba wiercić w szkle. Podobna historia co z pudełkiem ale ciut inaczej wykonane. Zapowietrzy się tylko wtedy kiedy spadnie poziom wody - w żadnym innym przypadku.

Zapchanie przelewu jest możliwe w każdej wersji ale nie martwiłbym się tym na zapas.

No godne uwagi, dzięki :D.

Nie mogę sobie jedynie wyobrazić za pomocą mojej wiedzy fizycznej etapu wyłączenia pompy obiegowej i spadku poziomu wody w pip'e który powoduje zatrzymanie procesu pobierania wody co uniemożliwia zapowietrzenie układu ... chyba, że jest to moment krótkotrwały i potem zaciąga powietrze a na filmie nie jest to pokazane. W każdym bądź razie pomysł tani i nieingerujący w szkło co można przetestować, a stać mnie na to bo z życiem w baniaku na razie mi się nie spieszy ... po malutki, po cichutku :)

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Akrylowa rura służy za komin, od dołu jest zaklejona. Na akrylowej rurze robisz grzebień i przez niego przelewa się woda. W momencie kiedy wyłączysz pompę rurka nadal zaciąga wodę do momentu aż poziom wody w akwarium spadnie poniżej grzebienia. Potem przelew wciągnie całą wodę z akrylowej rury aż zacznie zasysać powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akrylowa rura służy za komin, od dołu jest zaklejona. Na akrylowej rurze robisz grzebień i przez niego przelewa się woda. W momencie kiedy wyłączysz pompę rurka nadal zaciąga wodę do momentu aż poziom wody w akwarium spadnie poniżej grzebienia. Potem przelew wciągnie całą wodę z akrylowej rury aż zacznie zasysać powietrze.

:D Nie z tym mam problem.

W załączonym filmiku dokładnie w 2:30 wyłączana jest pompa. Poziom wody spada i w pewnym momencie staje. I nie wiem czy staje i koniec czy po prostu pomału zaczyna pobierać powietrze i po minucie jest po baletach znaczy zapowietrza się.

Pozdrawiam

Ten rysunek wszystko wyjaśnia:

http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=367635&page=52

;)


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Mam ten system u siebie i to co jest na filmiku rozni sie od tego co sie dzieje u mnie w akwarium. Przyznam szczerze, ze nie wiem, dlaczego woda na filmie zatrzymuje sie akurat na tym poziomie.

Wielokrotnie wylaczalem u siebie pompe i overflow zasysal tak dlugo az wyssal wode i zaczynal zasysac powietrze.

Tylko, ze moja rurka odprowadzająca wode nie dochodzi do samego dnia tylko konczy sie jakies 10cm nad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten system u siebie i to co jest na filmiku rozni sie od tego co sie dzieje u mnie w akwarium. Przyznam szczerze, ze nie wiem, dlaczego woda na filmie zatrzymuje sie akurat na tym poziomie.

Wielokrotnie wylaczalem u siebie pompe i overflow zasysal tak dlugo az wyssal wode i zaczynal zasysac powietrze.

Tylko, ze moja rurka odprowadzająca wode nie dochodzi do samego dnia tylko konczy sie jakies 10cm nad.

Czyli jesteś praktykiem w tej dziedzinie ;)

Wydaje mi się że diabeł tkwi w różnicy poziomów pomiędzy dolną krawędzią rurki pobierającej a poziomem elementu, nazwijmy go "U", oraz ilością miejsca pozostawionego w trakcie zapowietrzenia w tym elemencie "U" ( z tego co wyczytałem z tego forum to chłopaki robili doświadczenia z podniesieniem do góry elementu "T" ze zrzutem wody z różnymi skutkami).

Czyli z tego co napisałeś u ciebie każdorazowe zatrzymanie obiegu ( zapowietrzenie układu ) powoduje, że ponowne włączenie obiegu wymaga ręcznego odpowietrzenia go za pomocą tego zaworu ?

To jeszcze pytanko gdzie można nabyć taki zawór i biorę się za robotę .. w miarę wolnego czasu ;)

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Mozliwe, ze z poziomem wody tak jest tak jak mowisz.

U mnie trojnik z wyjsciem na splyw jest ponizej poziomu akwarium.

Wyglada to mniej wiecej tak:

gallery_11877_1715_7030.jpg

Brazowa krecha to blat szafki na ktorej stoi szklo.

A - zawor bezzwrotny do odpowietrzania, nie przypominam sobie kiedy go ostatni raz uzylem.

001.jpg?s=300

B - trojnik i splyw zamontowane najnizej jak sie dalo

C - rura odpowietrzajaca i startujaca przelew.

I tu jest pewien myk :) myk czyli trik. Na rurze C mam zamontowana zaslepke z otworem a w otworze gumowa rurke.

Zasysajac powietrze z rurki wciagam wode w obieg i wymuszam splyw. Trzeba sie dobrze zaciagnac zeby zaskoczylo ale nie musialem po takim starcie chyba ani razu odpowietrzac zaworem A.

Pierwotna i oryginalna wersja byla taka, zeby zalac rure C i w ten sposob "odpalic" splyw - metoda z zasysaniem jest moim zdaniem lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@michal98 : Dzięki, na pewno się przyda bo już widzę, że tutaj jest inne podejście do tematu spustu i ciekawie "resetuje" obieg

@Leon: Wielkie dzięki za schemat.

Temat teoretycznie zgłębiony, czas na praktykę ;)

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecnie do zbiornika 100x50x50 mam w planach wkleic komin ale bez wiercenia. Overlowpipe działa w małym zbiorniku naprawde sprawnie. Zrobiona ze standardowej pvc na zimną wodę obsługuje pompy do 2500 l/h (w testach). Zobacz na posty użytkownika premiero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Zaciekawił mnie temat z uwagi na to, ze nie chce wiercic dziur w szkle i troszke nad tym pomyslalem. Gdyby zrobic cos takiego jak na fotografii nr. 1, pierwsze uruchomienie odbyło by sie zassaniem powietrza przy samym sumpie. Woda siłą grawitacji spływa spokojnie do sumpa. W momencie kiedy w ,,kominie" konczy sie woda na dnie naszego splywu zostaje nieduza ilosc wody (rysunek nr.2). W momencie kiedy poziom wody wzrasta (rysunek nr.3), woda pozostajaca w rurze zostaje przepchnieta do sumpa, ,,ciągnąc" tym samym wode z komina. Musi jednak byc zachowany jeden warunek: odcinek ,,c" musi byc dluzszy niz suma ,,a" + ,,b" aby moglo sie tam zmiescic tyle wody zeby zdolala za soba pociagnac wode ze zbiornika zanim sie zapowietrzy od strony sumpa. Nie wiem czy jakies prawa fizyki nie zostaly przeze mnie pominiete ale wydaje mi sie, ze z teoretycznego punktu widzenia, moze to zdac egzamin. Co o tym sadzicie?

post-12476-0-05147500-1323183117_thumb.png

post-12476-0-17699400-1323183470_thumb.png

post-12476-0-97378900-1323183481_thumb.png


220l 100x55x40, SUMP 140l, światło 150w hqi+3x39w t5, nj3000, deltec apf 600, dsb + refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie tego bal. Normalnie w kominie robimy 2 lub 3 otwory i to ma sens. Jeden slimak lub jakies glony, a Ty bedziesz na wczasach i po akwarium.

Moze sie myle, ale wydaje mi sie, ze woda bedzie zasysana grawitacyjnie, wyrzucona z rur w kilka sekund i po zabawie. 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Zaciekawił mnie temat z uwagi na to, ze nie chce wiercic dziur w szkle i troszke nad tym pomyslalem. Gdyby zrobic cos takiego jak na fotografii nr. 1, pierwsze uruchomienie odbyło by sie zassaniem powietrza przy samym sumpie. Woda siłą grawitacji spływa spokojnie do sumpa. W momencie kiedy w ,,kominie" konczy sie woda na dnie naszego splywu zostaje nieduza ilosc wody (rysunek nr.2). W momencie kiedy poziom wody wzrasta (rysunek nr.3), woda pozostajaca w rurze zostaje przepchnieta do sumpa, ,,ciągnąc" tym samym wode z komina. Musi jednak byc zachowany jeden warunek: odcinek ,,c" musi byc dluzszy niz suma ,,a" + ,,b" aby moglo sie tam zmiescic tyle wody zeby zdolala za soba pociagnac wode ze zbiornika zanim sie zapowietrzy od strony sumpa. Nie wiem czy jakies prawa fizyki nie zostaly przeze mnie pominiete ale wydaje mi sie, ze z teoretycznego punktu widzenia, moze to zdac egzamin. Co o tym sadzicie?

Sprawdź to empirycznie ;)

Ale wydaje mi się, że będziesz miał problem z wyparciem całego powietrza z rur bez "odpowietrznika", czyli wolnej rury wysokości komina.

Pamiętaj też, że w tym przypadku dość istotne jest to, czy rurę odbioru w sumpie masz zanurzoną, bo jeśli tak to dodatkowo masz masę powietrza do wyparcia z rury zrzutu i nie wiem czy ta resztka wody da radę.

Przeczytaj cały wątek ( jest zaje-długi ) podany przez Leona na ultimareef bo tam ludzie robili już chyba z tym wszystkie możliwe wariacje.

@stani, też się tego obawiam ale widziałem ( chyba kolega premiero ) zrobił o tyle fajny komin , że defacto cały zabudowany od góry, tylko z grzebieniem co zniwelowało prawie do zera prawdopodobieństwo wejścia tam czegokolwiek. Pozostaje kwestia zapchania grzebienia, ale można "kominy" zdublować ;) I tak można do oporu :D

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje rozwiązanie rury overflow z rewizją overfow. Zawór 1 skręcamy tak aby minimalna ilość wody przelewała się przez zawór nr otwarty na pełny przepływ. Do pompy 3000 litrów planuje dać rurę 25 mm, rura zewnętrzna od rewizji z dodatkowym grzebieniem. Jedna rura jest w stanie z zapasem sama przyjąć wodę z pompy. Co wy na to?

post-12711-0-32597300-1323251002_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje rozwiązanie rury overflow z rewizją overfow. Zawór 1 skręcamy tak aby minimalna ilość wody przelewała się przez zawór nr otwarty na pełny przepływ. Do pompy 3000 litrów planuje dać rurę 25 mm, rura zewnętrzna od rewizji z dodatkowym grzebieniem. Jedna rura jest w stanie z zapasem sama przyjąć wodę z pompy. Co wy na to?

Hmm .. nie wiem czy ta pompa nie za mocna. Na średnicy 22mm chłopaki mieli pompy 1500 do 2000 i już im overflow nie wyrabiał ze zbieraniem wody.

A jaka miałeś średnice przy tej pompie 2500 ?

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze można zrobić jedną rure 32 mm ale testowałem przelew na rurze 1/2 cala czyli 20mm i pompa 3000l/h śmigała bez problemu aczkolwiek pełnym przepływem. 5000 l/h już nie dawały rady. jeżeli ktoś ma wątpliwości to sugerowałbym rure 32 mm dać w miejscu rewizji.

bez zaworków odpowietrzających na szczycie rury, nie widze takiej potrzeby a jedynie większa szanse rozszczelnienia.

pompa 2500 litrów stawikowa ale postawiona na tym samym poziomie co akwa ze spływem, żeby przy testach wyszło jak najbardziej wiarygodnie.

pamiętajcie ze rurka ssaca musi sięgać do dna syfonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm .. nie wiem czy ta pompa nie za mocna. Na średnicy 22mm chłopaki mieli pompy 1500 do 2000 i już im overflow nie wyrabiał ze zbieraniem wody.

A jaka miałeś średnice przy tej pompie 2500 ?

pozdrawiam

1/2 cala 20 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

(...)20mm i pompa 3000l/h śmigała bez problemu aczkolwiek pełnym przepływem. (...)

u mnie przelew jest zrobiony z rury 25mm(1") otwarty na max z pompą obiegową OR3500. Musiałem zamontować zawór na pompie nawet pomimo tego, że podnosi na 150cm i powrót jest poprowadzony na drugi koniec akwarium czyli kolejne 120cm rury.

(...)pamiętajcie ze rurka ssaca musi sięgać do dna syfonu.(...)

Niekoniecznie. Wszystko działa jak jest ciut powyżej.

Taki komin z tuby akrylowej 70mm jest w sam raz ale sugerowałbym nawet 90mm. Grzebień się nie zatyka.

6470830519_a0fb29fb48_z.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

(...)pamiętajcie ze rurka ssaca musi sięgać do dna syfonu.(...)

Niekoniecznie. Wszystko działa jak jest ciut powyżej.

Pod warunkiem że się nie przekręci. Dlatego najbezpieczniej coś takiego przykleić do zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin ? nigdy więcej ...Zawsze przelew!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.