Skocz do zawartości
sethphoto

Optymalne parametry

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zbiornik ReefMax stoi, woda odlana z dojrzalego zbiornika jest, skala 11kg jest, bakterie podane, w filtrze na razie wegiel i bioballe (do wywalenia pozniej).

Akwa odpalone 29 listopada wiec jeszcze daleko do dojrzania, ale czlowiek sie uczy wiec zrobilem pierwsza serie testow (uczy sie robienia testow) :)

Jak na razie sytuacja wyglada nastepujaco:

temp: 24.3C

zasolenie: 1.021

NH4: 0.05 mg/L

NO3 75 mg/L

NO2 0.1 mg/L

PH 8

KH 10.8

Ca 700 mg/L

Mg 1500 ppm

i tu pojawilo mi sie pytanie. Jakie sa dopuszczalne ZAKRESY parametrow (wiem jakie sa polecane jako optymalne, ale zastanawiam sie jakie sa dopuszczalne, albo inaczej kiedy reagowac - oczywiscie po tym jak zbiornik dojrzeje)?

dzieki i pozdrawiam wszystkich

Szymek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko to zasolenie za niskie,Ca bardzo wysokie a z resztą poczekałbym aż dojrzeje.Jeszcze ktoś biobale używa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie poczekam az woda dojdzie do 25 C, wtedy zobacze, za kilka dni pierwsza podmiana wiec jakby co to delkatnie podniose ;)

co do Ca, to nie wiem, robic cos?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie czekać i nic nie robić,coś na zbicie no3 do panela i wstrzymaj się z podmianami,a zasolenie wiele się nie zmieni przy różnicy 0,7 stopnia


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walka trwa. Aktualny status

Dzien 20

temperatura 24.8

zasolenie 1.021 (dopiero przy podmianie podniose (taka mialem oryginalna wode :)

swiecenie aktynika 11 - 23

swiecenie white 12 - 22

NH4 - 0

NO3 - 75

NO2 - 0

PH - 8

KH - 8.6

PO4 - 0.3

Ca - 790

Mg - 1600

zero glonow jakichkolwiek, pojawil sie wieloszczet, podrosl do 2cm i zdechl

jesli jeden maly slimak (jakies 5mm srednicy, brazowo biala skorupa) - chodzi sobie po skalce, a raczej za...suwa :)

w panelu tylko odpieniacz i wegiel

czego mam sie teraz spodziewac - czekam na okrzemki i nie wiem czy to normalne, ze po 20 dniach ich jeszcze nie ma ?

pzdr

Szymek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spodziewac to sie mozesz za kilka dni pierwszej gwiazdki :)

jesli nie podmieniales wody i do niej nic nie wlewales, to testy robisz zle na Ca i Mg (w poprzednim poscie napisales nizsze parametry CA i Mg).

a mozesz podać źródło pochodzenia wody i skały jaka masz?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedna podmiana na 10 litrow byla ;)

woda z erybki, ale z baniaka do twardzieli, stad wysokie Ca i Mg

skala tez z erybki, jakies 13 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli typowy nowicjusz z Ciebie a wiesz czemu? bo pytasz a robisz swoje. koledzy doradzali zebys podmiany jeszcze nie robil, no ale świerzbią rączki :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj moga mnie chemicy poprawic ale nie wydaje mi sie aby przy takich wartosciach KH, Mg i PH mozliwe bylo uzyskanie tak wysokiego Ca bez wytracania sie weglanu wapnia z roztworu. Nawet w erybkowym baniaku dla "twardzieli" :). Na 99.999% sa jakies bledy przy testowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczki nie swiezbia, tylko tak mi doradzono w erybce, zeby spokojnie i systematycznie podmiany robic dorgi luftcie,

po drugie, tak jestem nowicjuszem i sie tego nie wstydze,

po trzecie, malo konstruktywna cos twoja wypowiedz :)

testy saliferta - moze cos zle robie, kto wie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymonie w czasie gdy zbiornik jest świeżutki staramy się nic nie dozować, czekamy na zamknięcie się cyklu azotowego. Testy póki co można sobie także podarować ale dobrze jest nabrać nawyku by je robić. A robić trzeba dobrze - są na tym forum tłumaczenia instrukcji testów które uzywasz - sprawdź czy robisz je dobrze, to wiele nie kosztuje, a ewentualne błędy w zbiorniku są bardzo kosztowne, niestety wiem coś o tym jak i pewnie 99% innych tzw morszczaków. U mnie zbiornik dojrzewał ponad 3 miesiące. Świeciłem w nim tylko jedną świetlówką, wyrywałem glony, usuwałem nieczystości ze skały i ją przestawiałem - oj chyba tysiąc razy.. Ale najwięcej czasu powinieneś poświęcić czytaniu .. najlepiej tego forum :)

Trzymam kciuki i powodzenia,


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delikatna krytyka też bywa konstruktywna...

i rzeczywiście nie ma co się tak śpieszyć.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymonie nikt tu Cię nie krytykuje złośliwie, a raczej koledzy chcą doradzić, ja jak startowałem to o ile dobrze pamiętam

nie robiłem podmian ponad dwa miesiące, a co ciekawe w e-rybce w Warszawie mówili żeby właśnie ich nie robić, więc tu pojawia się sprzeczność. Pamiętaj żeby nie polegać ślepo na jednej opinii zawsze warto porównać kilka i wyciągnąć średnią.

Pozdrawiam


160l+40l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, alez ja sie bron boze nie denerwuje, wrecz przeciwnie. Dziekuje za opinie doswiadczonych kolegow morszczakow :)

U mnie tym czasem skalka zaczela dojrzewac, pojawily sie okrzemki (tak obstawiam). Na skale, zwlaszcza od strony lamp oraz na szybach pojawily sie brazowo zielone ciapki, momentami malutka zielono brazowa trawka i gdzieniegdzie pecherzyki powietrza.

Doszedl zywy piasek, skalka jest w swoim finalnym ustawieniu no i czekamy az cykl azotowy sie zamknie. Na spokojnie :)

a tak to na razie wyglada:

strona001.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wapń i mg badasz salifertem?, czym mierzysz zasolenie?


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weż z sobą próbki wody i podjedz z nią do erybki, napisz co ci wymierzyli.

Zastanawia mnie jak w finalnym ustawieniu będziesz oczyszczał boczne szyby, zwłaszcza u dołu.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

Ca i Mg Salifertem, jest wysokie bo woda z baniaka z tawrdymi, plus zrobilem jedna podmiane :) - czlowiek sie uczy

zasolenie refraktometrem

szyby na bokach, po lewej stronie czyscik sie miesci, po prawej troche kombinacji, ale tez sie da ;)

ni jak inaczej nie wchodzilo, a zalezalo mi, zeby zrobic troche platou na potencjalnych mieszkancow :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej,

Ca i Mg Salifertem, jest wysokie bo woda z baniaka z tawrdymi, plus zrobilem jedna podmiane :) - czlowiek sie uczy

zasolenie refraktometrem

według mnie źle robisz testy salifertem, źle zrozumiałeś instrukcję, było już o tym na forum, nie ma takiej soli która zrobiła by ci takie parametry, pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thomas, ale ja naprawde niezle sobie rade daje z angielskim :)

generalnie robie dokladnie tak jak jest napisane w instrukcji i tyle wychodzi

woda byla podebrana ze zbiornika z twardzielami wiec Ca i Mg bylo podnoszone tam, a teraz nie bardzo ma je co absorbowac bo w baniaku nic nie ma, zatem sol powinna troche podniesc

chyba ze cos zle rozumiem

pzdr

S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walka z dojrzewaniem trwa :)

dzien 39, brazowe jest, ale chyba juz troche mniej, pojawilo sie troche zielonego przede wszystkim na jednej ze skal, taka trawka w kepkach :)

no i gdzieniegdzie fioletowe kepki, tez w pradzie lekko sie ruszaja

czyli chyba wszystko w porzadku. Tymczasem czekam az NO3 zejdzie do jakiegos akceptowalnego poziomu. Amoniak i No2 sa na 0

mam nadzieje, ze jest ok

pzdr

Szymek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o wywaleniu bioballi, inaczej długo możesz czekać na obniżenie azotanów- i się nie doczekać :) A w ogóle zapraszam do działu ReefMax Klub :welcome:


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.