Skocz do zawartości
bienki

układ zasilania swietlowek t5

Rekomendowane odpowiedzi

czy ktos juz cos takiego robil? Jakies linki do podejrzenia? Jakiekolwiek info bedzie mile widziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poniewaz nic mi nie powiedzieliscie to sobie kupilem! 2X39W za 100 zl + 5zl za koncowke bryzgoszczelna.

:) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie?


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na allegro widziałem aukcje dotyczącą starterów elektronicznych w cenie ok 100zł.

A jeśli chodzi o t5 to u mnie chodzą na przetwornicach z żarówek energooszczednych i można do tego zapiąć jakieś 30W to wszystko pozdrawiam zbychu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie zrobiłem z elektroniki od żarówek energooszczędnych 13zł za szt + oprawy bryzgoszczelne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie :) (skąd takie informacje?) do nowego akwa mam 2 świetlówki T5 na elektronice z żarówek a stare akwa chodzi na 4xT8 z czego 2 są na takiej właśnie elektronice a 2 są połączone w szereg i chodzą na elektonice z oprawy lamp lakierniczych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój post wynikał z tego, że czyttałem na forum pl.rec.akwarium o podobno nieprzydatności elektroniki z żarówek do zrobienia T5, ale jeśli to nie jest prawda jak widze to prosiłbym o szczegóły, koszt wykonania, jakiś opis itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc z całą pewnością mogę powiedzieć że elektronika z żarówek

energooszczędnych nadaje się do zrobienia instalacji świetlówek T5. Schemat

jest identyczny jak w przypadku T8 (bo niby dlaczego miał by być inny) Koszt

w moim przypadku to 4 oprawy bryzgoszczelne (11zł/szt) i dwie żarówki

energooszczędne (ok 13zł/szt) kabelki ze "zbiorów własnych" + oczywiście dwie

świetlówki T5 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że elektronika z żarówek energooszczędnych się nadaje, mój post wyżej, a z ciekawostek chciałbym podzielić się informacją dotyczącą mocy świetlówek jakie można podłączyć do tych starterów elektronicznych (są one projektowane jednak do określonej mocy żarówki warto o tym pamiętać ).

T5 zaczynają się od mocy 24W a co za tym idzie elektronika nie może pochodzić z żarówki np 9W. Ja rozebrałem 2 żarówki 21 i 26 W firmy ANSMANN (praktiker) jedna kosztowała 10zł 2-ga 25zł elektroniki w środku były identyczne (moc rezystorów, grubość uzwojenia w cewkach, elementy półprzewodnikowe) co za tym idzie stwierdzam że do świetlówek 24W można stosować elektronikę z żarówek 21W (zdecydowanie tańszych ;-)) przynajmniej jeśli chodzi o żarówki tej firmy życzę miłych modyfikacji Zbychu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pieknie. Polecam jednak odnalezienie na www.holenderskie.aip.pl na forum dyskusji na temat jak swieca T8 pod elektronika dedykowana i pod elektronika od zarowki energoszczennej. Wiele sie wtedy wyjasni. Prawie oczywista sprawa, ze T5 swieca pod elektronika z energooszczednych. Jednak jakie swiatlo daja to juz inna sprawa. Od siebie dodam, ze przetestowalem 3 elektroniki z roznych zaroek: TIP, Osram, Philips kazda od 20W ze swietlowka 18W. Ma sie rozumiec swiecila. Nastepnie podpialem prawdziwy uklad zaplonowy. Juz widzialem roznice ale pomyslalem pamiec zawodzi. Podpialem druga swietlowke i polozylem obok. I oko sie nie mylilo. Nastepnie zamienilem swietlowki miejscami. Przeciez moze jednak nie sa takie same. I tym razem swiatlo i moc stoja po stronie dedykowanej elektroniki. Swietlowki jakie przetestowalem to T8 Osram 18W 860.

Na T5 nawet nie chcialem tego robic poniewaz o ile mnie pamiec nie myli pracuja one na innych napieciach w porownaniu do T8.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dedykowane do t5 a do t8 mam od zarowki energooszczednej.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem całej dyskusji, jak jest logika w kupowania drogich świetlówek T5 (nawet po 100 złotych sztuka) i oszczędzania na stateczniku???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm nie rozumiem co dziwnego w oszczednosci.Sama mam 6*T5 w tym 3*osram daylight24W ,arcadia(2*biala i aktyniczna).Jedna samorobka kosztuje ok.36zl..Na startert szkoda kasy,juz nei mowiac o tym ze wtedy nie zmiescilo by mi sie 6 swietlowek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samorobka znaczy z zaplonnika od zarowy energooszczednej? jakie masz swietlowy i od jakich zarowek balast? ja mam np 39W i nie mam pojecia zkad wziac zarowke energooszczedna o podobnej mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

samorobka to zaplonnik od zarowki i "łapki".U mnie zestaw sprawdza sie swietnie.Z tego co mi wiadomo to nie mozna starterow do 39W T5,wtedy tzreba kupowac gotowe zestawy.ale nie jestem pewna....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z oszczędzaniem na T5 to chodzi o to, że zapłonnik VS na 2 świetlówki kosztuje 120 zeta (-10% rabat) czyli 60 zeta na świetlówkę, światło jak wiadomo jest lepsze nie mówiąc o trwałości, jeśli ktoś jest gotowy wydać 100-150 na jedną żarówkę to oszczędność tych 30-40 złotych na statecznikach wydaje się być z ducha krakowska ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osram24W T5 w focuksie ok.36 zl....Czyli 100 ale za 3 ktore naprawde dobrz oswietlaja zbiornik jak sie doda aktyniczna i biala za 100 :Satisfied.Polecam do nano-rafek u siebie widze efekty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy mógłbyś podać dane które są na tej świetlówce t5 osram, bo ja w katalogu nie znalazłem takowych zdatnych do akwarystyki morskiej poza Osram 67 niebieska w kształcie litery U o średnicy t5.

wojtek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

Osram FQ 24W/860 daylight przy dodatkowym bialym i aktynicznym mozna IMHO dobrze oswietlic zbiornik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.