Skocz do zawartości
Waldek

Zabójcze glony

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj przypadkowo obejrzałem na PLANETE godzinny program o glonach (chwastach), które pojawiają się niekiedy w naszych akwariach, natomiast częściej są hodowane w zbiornikach z MiracleMud.

Byłem nieco zaskoczony, że owe glony zwane Caulerpa taxifolia są tak zabójcze.

W naturalnym środowisku uznane przez naukowców za chwast. W akwariach przeszły mutację i przypuszczalnie przy podmianie wody przedostały się burzowcami do morza. SĄ TRUJĄCE.

Walka z nimi jest na wielu frontach, próbowano chloru, ale najbardziej obiecujące wyniki może przynieść ślimak Elisia Subornata.

Co ciekawe ślimaczek ten wycina mały otwór w glonie i wysysa truciznę, która jest jego przysmakiem. W sieci znalazłem nieco http://archiwum.wiz.pl/1998/98111600.asp, w programie TV było na ten temat znacznie więcej.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko niestety slimak ten zyje w dosc wysokiej temperaturze i dlatego np we francji nie mozna bylo zastosowac walki z taxifolia przy uzyciu tego slimaczka.


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w jakimś programie podobny problem w Stanach gdzie w miejscowych wodach pojawiły się piranie.

To akwaryści wypuszczali zbyt duże egzemplaże na wolność.

Rybcie szybko znalazły sie na szczycie łańcucha pokarmowego w miejscowych zbiornikach.

Z tymi glonami jest podobnie - przez zakłucanie równowagi (ścieki zwiększają poziom azotu w wodzie) przez człowieka pojawiła sie plaga glonów.

Teraz mądry człowiek wprowadzi do ekosystemu ślimaka z drugiego końca świata.

Ciekawe co zrobią jak ślimak już wymknie sie z pod kontroli:) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam miałem problem z tym badziewiem u siebie w ciągu 10 minut woda zrobiła mi sie biała mowa oczywiscie o CAULAREPI:no

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na discovery mowili ze do plagi taxifoli przyczynil sie jackue custo gdyz to on gdzies tam znalazl jakis glon, ktory umiescili w zbiornikach ,nastepnie doszlo do mutacji a podczas podmian wody zostal wpuszczony do morza i sie zaczelo

Pozdr


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoc pierwsza "inwazja" zaczela sie w Morzu Srodziemnym u wybrzezy Monaco zaraz kolo oceanarium (PS. bylem tak :) ) wiec moze oni wylali wode z tym glonem?

Teraz statki na kotwicach roznosza to po calym morzu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tez ogldalem program z tym problemem, tak jak pisze przedmowca, do morza srodziemnego dotarla przez oceanarim w Monaco, do tego okazalo sie ze w wiekszosci akwarii ten glon zmutowal sie zmineiajac systematyke rozmnazania,wielkie mozgi mysla i nie wiedza dlaczego on tak reaguje w baniakach,

W kazdym razie dno moza z tym glonem nie wyglada ciekawie, zarasta wszytko, a co do slimaka to tez jestem zdania ze to dosc ryzykowny zabieg i on tez moze wyjsc zpod kontroli, nie jeden juz taki przypadek byl na ziemi


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bylo to tak:

W latach 80-tych Zoo w Stuttgarcie weszlo w posiadanie ciekawej odmiany Caulerpy Taxofolii ktora miala zdolnosc do zycia w niskich temperaturach. Oddala szczepki do akwarium w Monaco a stamtad uciekla sobie Caulerpa do morza. I wszystko bylo fajnie, co niektorzy sie nawet cieszyli ze przybyl jeszcze jeden gatunek ale szybko okazalo sie, ze ten gatunek zagraz wielu innym, koralom (bo je zarasta), rybom (bo szukaja pokarmu np. w piszczystym dnie) itd.. itp...

Obecnie jest juz za pozno, Taxofolia jest wszedzie, nawet w Tunezji a w Adriatyku az do Krk.

Problem jest spory bo jak na razie nie znaleziono nic co zjadaloby Taxofolie w duzych ilosciach, winna Caulerpina.

Acha, na Florydzie maja ten sam problem, w ogole daje sie zauwazyc problem zaglonienia raf koralowych. Dziwne bo normalnie zwiekszona podaz pokarmu MUSI spowodowac zwiekszenie populacji nia sie zywiacej ktora szybko doprowadzi do stanu rownowagi. A tu nie... :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.