Skocz do zawartości
Smyku

Balling a sól bez soli

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie czy ktoś mi napisze jak jest z dozowaniem soli bez soli w sytuacji kiedy Ca jest ok, a Kh trzeba zmniejszyć albo zwiekszyć?

pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Wtedy to już nie jest metoda Ballinga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ale są sytuacje kiedy jest taka potrzeba i jestem ciekawy co w tedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest tak, że albo trzymasz sie scisle wyliczeń metody ballinga, albo selektywnie dozujesz "ballinga" by uzupełnić tyle ile Ci potrzeba, w oparciu o wyniki testow MG, Ca, Kh. Sól bez soli to zestaw minerałów - z tym proponuje delikatnie żeby sobie nie narobić "kłopotów bogactwa" wody i różnych plag. Zastanow sie w oparciu o swoja obsade w baniaku, czy na ta chwile "ballingowanie" bedzie dobre, czy wystarcza same podmiany wody. W miedzy czasie warto poczytac wiecej o ballingu. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilosc soli bez NaCl dopasowujesz do ilosci tego zwiazku, ktorego dozujesz mniej.

Osobiscie i tak dawalbym znacznie mniejsza ilosc tej soli, bo jak koledzy napisali, moze byc za bogato. Ewentualnie, robiac regularne cotygodniowe podmiany, mozesz zaprzestac dozowanie tej soli lub dla spokojnego sumienia podawac jej zmniejszone ilosci i tez bedzie dobrze.

Balling Ballingiem, ale gdy Ca jest wzsze lub nizsze od kH to rownowagi jonowej w takim zbiorniku i tak nie ma. Ja tez dodaje to, co jest potrzebne i wynika z testow. Nie ma zbiornika w ktorym byloby rownomierne zuzycie "elementow sladowych". :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Stani napisał nie ma zbiornika w którym byłoby równomierne zużycie wapnia , magnezu czy stabilne zachowanie twardości.

Zawsze jest huśtawka i zmuszeni jesteśmy dozować raz więcej raz mniej poszczególnych soli. Cała filozofia polega na tym aby nie ociągać się z wykonywaniem testów, bo tylko szybka reakcja w stosowaniu Ballinga powoduje że wahania są niewielkie. Często się zdarza że raz więcej jest Ca a drugi raz przeważa większa twardość i to jest dopuszczalne.

Jeśli jednak dopuści się do dużych różnic to zaczynają się poważne kłopoty.

Trudno jest wtedy wyprowadzić baniak na prostą.

Przedozowanie soli bez soli to jeszcze większy kłopot. Istnieją jednak doświadczeni akwaryści którzy niezależnie od metody Ballinga stosują sól bez soli jako wzbogacenie soli aktualnie stosowanej i uchodzi im to bezkarnie, ba nawet mają z tego korzyści .

Trzeba jednak znać swoje akwarium i nauczyć się wyciągać wnioski z jego obserwacji.

Pozdrawiam wszystkich.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Częściowo stawiam na powód mojego gloniska długie podawanie razem z resztą ballinga soli bez soli w ilości 300 ml dziennie.Od niedawna nie leję już i czekam,aż syf zejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

300ml Inmar to niezly rocket fuel lałeś. Jest moc :)

Instrukcje instrukcjami ale ma sie testy i przede wszystkim oczy, ktore widza - oho, cos sie dzieje i mysli co sie ostatnio lało...

w głowie mam od dawna chodzi mi mysl by napisać temat o skutkach przedawkowania danych pierwiastkow, ale gdzies tam obawiam sie braku odzewu autorytetów, a zarazem paplaniny i krytyki tych co maja najmniej do powiedzenia mądrego w temacie :) pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magnezu miałem małe spadki i niewiele podbijałem,teraz podbiłem na około 1500 z powodu glonów.Jeśli chodzi o Ca i Kh to teraz leję 340 ml na dobę,ale widać to po koralach.Mam nadzieję,że to już górna granica lania i to przejściowy okres bo to naprawdę sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie wierze w dobrze dobrane ilości pierwiastków w soli bez NaCl np firmy prise(nie mówiąc o jej kiepskiej rozpuszczalności co jest karygodne :veryangry: ). Też zauważyłem że lanie jej w równych ilościach z resztą balinga kończy się rozrostem glonów. Czy nie byłoby przejrzyściej jakby można było kupić sól bez NaCl,samą bez dodatków a ewentualne braki pozostałych mikroelementów uzupełniać innymi płynami które możemy indywidualnie dozować?


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja jak wielu leje selektywnie stront, fe, jod, bor etc ustalajac dawki metoda prob i bledow. poniewaz wykonianie testu przy pomocy saliferta na stront czy bor to jest mistrzostwo swiata, a w rozmowie z powazna osoba powiedziala mi, że wynik testu i tak nie miarodajny (pomijając wysoka cene tych testow).


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikel- Sól bez soli stosowana w metodzie Ballinga to nic innego tylko syntetyczna sól morska bez głównego składnika jakim jest NaCl. Tak jak prawie każda firma ma swój skład soli morskiej tak ta sama firma wypuszczając na rynek sól bez soli będzie ją miała ją inną niż inni tylko pozbawioną NaCl.

Niezależne stosowanie mikroelementów to już całkiem inna sprawa.

Preparat zawierający np. zestaw mikroelementów zawiera sole najbardziej zużywane przez mieszkańców akwarium i w takich proporcjach jak są statystycznie zużywane ale zazwyczaj bez makro składników jakimi są Ca, Mg,.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet nie zdawałem sobie sprawy z działania tej soli,niestety nie zadałem sobie trudu poczytania o niej po prostu traktowałem to jako balling,sprawdzony przez kolegów i lałem ile trzeba było.Ja używałem soli z Fauna Marin,rozpuszcza się idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie z tego co zrozumiałem to przy stosowaniu soli bez soli nie ma sensu zaopatrywać się w jakąś bogatą sól do podminany, tylko wystarczy np.instant, no i czy przy syosowaniu soli bez soli dozować do ballinga z fauny marin preparaty ultra trace b

i jeszcze jedno czy magnez z Fauny Marin robrabiać z dwóch preparatów czy tylko z MgCl

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól bez soli lałem tylko na samym początku, kiedy zaczynałem z akwarystyką i z Ballingiem, kiedy po raz któryś z rzędu parametry się "rozjechały" olałem równe lanie, zrobiłem dużo bardziej stęzone roztwory, osobno wapń, osobno kh i osobno mg, od tej pory moje problemy z rozjeżdżaniem parametrów się skończyły, jedyny warunek to testy raz w tygodniu obowiązkowo i korygowanie dawek.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.