Skocz do zawartości
madziorm

kompletna katastrofa :(

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z moim akwarium. Jakiś czas temu ( gdy parametry się ustabilizowały) postanowiłam wrzucić kilka sps. Korale dostałam ze sprawdzonego żródła od kolegi Stancora. Przez pierwszy tydzień wszystkie były zadowolone, polipy pootwierane itp, lampę przed włożeniem korali podniosłam wysoko i co kilka dni obniżałam, po ok 2 tyg zaczęły bieleć koncówki - podniosłam lampę wyżej ponieważ sądziliśmy z Grześkiem że lampa mogła je popalić. W tym samym czasie zaczęłam dozować jedzenie dla korali(drugą opcją było to że korale są poprostu głodne) : TMC GAMMA NUTRAPLUS REEF FEED ale mniej niz jest zalecane. Niestety nie pomogło a wręcz zaszkodziło bo niektóre korale zaczeły bielec od dołu.

Co do problemów rozrosło sie cyjano w sumpie a na skale widac brazowe plamki. Cały czas widziałam te plamki tylko na skale ale dzis były również na zoach - jest to coś miękkiego, łatwo dało się usunąć.

Coś więcej o zbiorniku:

ok 100l, plus sump, oświetlenie 150W hqi 20000k, w sumpie 36w podwójna t5 arkadii

co 2-3 dzień dodaje 1-2ml papu dla korali, dozuje recznie kh(codziennie spr wartość - spada po około 0,5 dkh dziennie)

Parametry z dzisiaj mierzone salifertem:

Kh - 8,2

Ph - 8,5

No3 mniej niz 5

Po4 prawie niewykrywalne

Ca 450

Mg 1380

oto kilka fotek:

post-9263-0-17460500-1324310657_thumb.jpg

post-9263-0-99644800-1324310677_thumb.jpg

post-9263-0-59524200-1324310721_thumb.jpg

proszę o rady Magda

post-9263-0-07932600-1324310824_thumb.jpg


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Moim zdaniem na tych zdjęciach nie ma cyjano. Wygląda mi o raczej na dino ale ciężko to stwierdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki odpieniacz???


akwa 108 l,cyr.Boyu WM-4,Lr-25kg ,Ls-10kg,

Hqi 150w + 2x 24 t5 22000 blue ,dozowanie ABC grotech.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na tych zdjęciach nie ma cyjano. Wygląda mi o raczej na dino ale ciężko to stwierdzić.

tu jest cyjano z sumpa:

post-9263-0-21025100-1324312054_thumb.jpg

no własnie nie wiem jakie algi przyklejaja sie do zoa :/

i dlaczego te sps traca tkanke, parametry sa stabilne (wg testów)...

Odpieniacz http://www.ebay.co.uk/itm/Aquarium-Marine-Fish-Tank-External-Hang-Protein-Skimmer-Boyu-DG-2516-/400255299409?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item5d31132f51 ale mniejsza wersja max do 400l ustawiony na sucha piane

cyrkulacja powrót z sumpa plus koralia 1 i tunze 6025

Pozdrawiam


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Fakt w sumpie są cyjano.

Ale w głównym baniaku te "farfocle" wyglądają jak dino

golden_noodle1.jpg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to napewno nie dino, jest w kilku miejscach malutko cyjano np na kilku tipach gdzie nie ma tkanki ale to na 100% cyjano...


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co zmienialas w ostatnim czasie w zbiorniku ? Sięgnij pamięcią wstecz..


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

tak wyglądają cyjano:

"zwykłe":

14916_dgEZVZaFUL.jpg

zielone:

8757_SFCNfcUnwJ.jpg

zresztą wiesz lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze nie pomoge za duzo, ale na pewno bym włozył węgiel jesli jeszcze nie masz w baniaku. ballingujesz? jakies suplementy lejesz?  


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwieksza zmiana to oświetlenie z led diy na hqi, do tego walczyłam z no3 i po4(glony nitkowate na zmiane z cyjano) przez dłuuuugi czas ale udało sie ustabilizowac dzieki RED SEA NO3 PO4, teraz tez dolewam ale 0,5ml dziennie i parametry sa stałe od ponad 2 miesiecy lub dłuzej...

do tego dolewam codziennie kh. Mg i ca sa na stałym poziomie (narazie) w planach balling...


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stawiam na ro/di


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczną sytuację jak zmieniłem oświetlenie z led na hqi. Dawka chemicleanu załatwiła sprawę i od około 5 mies nie ma powrotu. Tylko ja miałem cyjano na 100%. A oprócz w/w podajesz jeszcze jakieś suplementy ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie nie dodaję niczego więcej... mam chemiclean i zastosuję go w najblizszych dniach, muszę tylko sól zamówić bo nie zostało mi aż tyle aby zrobić tak dużą podmianę (tak na marginesie uzywam soli D & D H2Ocean Pro+)

tylko co zrobic aby korale dalej tkanki nie traciły bo to co widac na fotkach stało sie w ciagu kilku dni...


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jak zrobisz podmianę to dostarczysz mikroelementów i możesz mieć większy problem z cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po uzyciu chemiclean trzeba podmienic 20% wody w zbiorniku... tak jest na instrukcji

a mogłabym prosić kogoś aby mi wyjasnił co dokładnie złego dzieje się w zbiorniku gdy wystepuje cyjano? czy to jest przyczyna przez która padaja mi korale?


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Twoje stare korale tez padaja, czy chodzi o nowe szczepki ?

Kiedy zmienilas lampe ?

Korale przy NO3 ok 5 nie sa glodne. Jesli PO4 nie jest od dluzszego czasu zerowe to glodu napewno nie ma, nie przy tym odpieniaczu. Bardziej boje sie o te lampe. Nie ze jest za silna, tylko inna niz ta, pod ktorymi staly szczepki i od tej, pod ktora Twoje korale juz sie przyzwyczaily.

Dziwne wydaja sie tez dino, nawet w sumpie. Jakby cos z woda bylo nie tak. Jasnej odpowiedzi trudno sie doszukac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed dodaniem sps w zbiorniku były tylko miękkie... razem z sps do zbiornika trafiła pavona cactus która pięknie w dalszym ciągu się pompuje, i wydaje mi sie ze troszke zaczeła rosnac... szczepki były chodowane pod hqi z niewielką domieszką ledów więc zmiana światła nie jest raczej znacząca...

więc planuję: wymienić prefiltry lub cały zestaw ro, wrzucę węgiel do sumpa

lampe zmieniliśmy ok 2 miesiace temu


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po uzyciu chemiclean trzeba podmienic 20% wody w zbiorniku... tak jest na instrukcji

a mogłabym prosić kogoś aby mi wyjasnił co dokładnie złego dzieje się w zbiorniku gdy wystepuje cyjano? czy to jest przyczyna przez która padaja mi korale?

Cyjano mają trzy główne wady

po pierwsze wytwarzają jakieś trucizny - które działają na inne organizmy . Np jak jest wysyp cjano na plazach to nie mozna się kąpać bo podrażniają skórę i są przyczyną zatruć.

po drugie oblepiając skałę, korale itp hamują przepły wody

Pobierając wolny azot (pewnie rozpuszczony w wodzie z powietrza) zwiększają stęzenie związków azotowych

Stąd zalecany węgiel i odsysanie.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@madziorm w miare mozliwosci wymien te prefiltry+zywice,nierobilbym zbyt duzej podmiany wody-rownorzednie oddesac tp paskudztwo jak sie tylko da,jesli masz wegiel daj go podwojnie,nie wiem dokladnie ile masz spesow ale dwa trzy dni calkowitego zaciemnienia nie wyrzadzi im krzywdy[przerabialem to osobiscie]lub tylko przez pierwsze trzy dni sama actynika-ale po jednej godzinie na dzien,pozniej stopniowo wydluzac czas o kolejna godz,biale swiatlo dopiero po tygodniu- i tez z umiarem,samo swiatlo jest tylko zapalnikiem,zapodaj tez koniecznie w czasie kuracji bakterie-opisalem ci sposob jak ja to u siebie zlikwidowalem[w poprzednim akwa] ,coz decyzje musisz podjac sama-prawda jest taka walka moze potrwac i troche kosztowac,ciezko tego uniknac,trzymam kciuki :thumbup: , :welcome:


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem takie żółto brązowe gluty i pozbyłem się w momencie gdy zacząłem płukać mrożonki przez sitko.


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie, czy nie jest dziwne, że dozowane jest tylko kh? Dlaczego kh spada, kiedy inne parametry utrzymują się na stałym poziomie?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie:

kH to inaczej zasadowość czyli zawartość wodorowęglanów, które mają zdolność neutralizacji kwasów. Spadek kH może świadczyć, że w akwa rozkłada się materia organiczna. Inna przyczyna to zbyt dużo CO2 w powietrzu i wodzie akwa.

CO2 + H2O --> H2CO3 -powstaje kwas węglowy, oczywiście tak w skrócie :coffee:


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodzimierz ma rację prawdopodobnie następuje w zbiorniku rozkład organiki. Sprawdź czy nie zalega Ci zbyt dużo detrytusu za skałami lub w sumpie. Pojawienie się cyjano w sumpie na to by wskazywało. Przyczyną mogą być też rzadko czyszczone wkładki filtracji mechanicznej.

Dobrze robisz starając się utrzymać KH ale nie zapominaj że spowoduje Ci to szybki wzrost Ph a i tak masz już w miarę wysokie ( 8,5) w stosunku do KH. Zbyt wysokie Ph to też spory kłopot.

Lepiej usuwać przyczynę niż skutek.

Czy taka moc oświetlenia w sumpie jest konieczna. Jeśli nie trzymasz tam glonów wyższych to zgaś całkowicie na pewien czas.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie:

kH to inaczej zasadowość czyli zawartość wodorowęglanów, które mają zdolność neutralizacji kwasów. Spadek kH może świadczyć, że w akwa rozkłada się materia organiczna. Inna przyczyna to zbyt dużo CO2 w powietrzu i wodzie akwa.

CO2 + H2O --> H2CO3 -powstaje kwas węglowy, oczywiście tak w skrócie :coffee:

w sumpie w środkowej komorze mam kawałeczki żywej skały a na tym glony spagetti... może faktycznie tam zalega za dużo detrytusu ale co w tym momencie powinnam zrobic? wkoncu sump jest od tego aby przerabiac te resztki... a nie powinno byc ich duzo jak na karmienie 1 kostka dziennie...

w tym momencie zamówiłam nowe ro (do starego Ro-MANa prefiltry i ew nowa membrana były za drogie), kupiłam żywicę(filtr przełoże ze starego), od kolegi Grzesia dostałam bakteryjki i zeostart z zeovitu, będę to dozowac po 1 kropelce raz w tygodniu po podmianie

wczesniej wrzuciłam do akwarium węgiel a dziś dodałam rowe w woreczku(jest w dosc duzym ruchu wody)

i będę czekać...

najdziwniejsze jest to ze dalej nie wiem czym są te plamki na skale i chyba się nie dowiem

pozdrawiam


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.