Skocz do zawartości
jackozaremba

obsada

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Poniżej zamieszczam docelową obsadę rybną jaką chciałbym mieć w zbiorniku.

Proszę o informację czy nie za dużo ryb jak na mój litraż. Akwa ma 530 litrów brutto + sump 180 litrów brutto, co daje nam 710 litrów brutto. Czy nic się nawzajem nie pozabija?

Ewentualnie co wymienić, których ryb nie warto a może coś innego wzamian. Co wpuszczać na początku a co na końcu?

Wszelka dyskusja, propozycje i rady mile widziane.

1. Chromis Viridis

2. Centropyge Eibli

3. Siganus vulpinus

4. Pictichromis Porphyrea

5. Nemateleotris Decora

6. Nemeteleotris Magnifica

7. Pterapogon Kauderni

8. Mirolabrichthys Tuka

9. Pseudoanthias Dispar

10. Labroides Dimidiatus

11. Zebrasoma Flavescens

12. Paracanthurus Hepatus

13. Acanthurus Leucosternon

14. Gramma Loreto

15. Lo Volpinus

16. Synchiropus Splendidus

Oczywiście pozycja 1, 7, 8 i 9 w małych stadkach.

Pozycja 8 i 9 wydaje mi się że raczej zamiennie bo razem będzie wojna.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sobie tutaj: http://fishselector.esaia.net/ Mnie się wydaje, że dużo za dużo, bo w głównym zbiorniku wody netto po odjęciu - grubości piasku, objętości skały i różnicy między poziomem wody a krawędzią akwa - wyjdzie Ci jakieś 400-440l...

Poza tym - pozycje 5, 6 i 16 wymagają par... a poz. 2 - grupy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozycja 3 i 15 to ten sam gatunek.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek, prędzej zerkałem na tą stronkę, ale tam to przy moim litrażu to praktycznie nic nie można wsadzić. Wg nich mój główny zbiornik ma około 421 litrów netto. Co przy 5 chromisach i 2 nemo daje 72 % obsady, a gdzie tu dalej.

Albo inna konfiguracja wg tej strony: żółtek, hepatus, białobrody daje... 153%. Pomijam już fakt, że żadna z tych 3 ryb nie jest polecana z uwagi na agresję.

Tymczasem praktyka pokazuje że te 3 rybki są z powodzeniem trzymane nawet w nieco mniejszych litrażach.

Peniek dzięki, cenna uwaga.

Może więcej osób poda jak to u nich wygląda. Przeglądając baniaki o podobnych litrażach do mojego wiele osób trzyma po 3-4 pokolce plus inne ryby. Na zdjęciach oczywiście ładnie to wygląda. Może jednak podzielicie się wiedzą jak to wygląda w praktyce. Co warto a co nie i z jakiego powodu. Jakie są konsekwencje i zagrożenia z trzymania tylu ryb.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisz jakie wymiary tego zbiornika ... oczywiście jak dla ryb woda w sumpie znaczenia nie ma ... chyba ze będzie jakoś magicznie połączony i rybki będą mogły z niego korzystać :smoke:


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mickeangello mandaryny jak jest dobrana zgodna parka mają super zachowania godowe (taniec). Problem jednak w doborze parki, bo dwa samce będą się tłukły do upadłego.

Na moje więc pozycja 16 powinna być w parze, jednak siła wyższa powoduje, że będzie jeden

wymiary zbiornika głównego to 123,5x71,5x60. Ostatni wymiar to wysokość.

Co do pojemności sumpa to nie do końca się z tobą J@cekWro zgodzę. Co prawda w jego "pojemności" nic nie będzie pływać. Jednak 180 litrów moim zdaniem bardzo wpływa na warunki panujące w akwarium, na ich stabilność no i przede wszystkim np. na poziom toksyn, czy innych parametrów które mogą w mniejszym litrażu dużo szybciej stać się niebezpieczne.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiary zbiornika głównego to 123,5x71,5x60. Ostatni wymiar to wysokość.

Co do pojemności sumpa to nie do końca się z tobą J@cekWro zgodzę. Co prawda w jego "pojemności" nic nie będzie pływać. Jednak 180 litrów moim zdaniem bardzo wpływa na warunki panujące w akwarium, na ich stabilność no i przede wszystkim np. na poziom toksyn, czy innych parametrów które mogą w mniejszym litrażu dużo szybciej stać się niebezpieczne.

spoko ... chodziło mi bardziej o przestrzeń do pływania ... o poziom toksyn czy stabilność oczywiście dbaj jaką metodą chcesz z sumpem czy czymkolwiek innym.

Jak na mój gust Siganus vulpinus - to duza ryba nie wiem jak z jej zachowaniem bo nie mam więc może da radę ... mam też wielkiego naso ale on pływać chyba nie lubi albo jest z natury leniwy :lol: ... co do Acanthurus Leucosternon - mam i w moich niecałych 500 l przy zbiorniku szerokości 150 cm czasem jest mu mało, lubi zwłaszcza wieczorem szaleć od boku do boku z niesamowitą prędkością a i podczas karmienia dostaje takiego speeda, że czasem poobija się o skały czy korale... co nie pozostaje bez śladu.

Co do kolejności duże ryby i pokolce razem na początku potem możesz dołożyć drobnice ... przepychanka zwłaszcza o miejsce do spania będzie ale jak dołożysz po dłuższym czasie jakąkolwiek dużą rybą ... białobrody może zachować się różnie i zatłuc ją w bardzo krótkim czasie ... tak więc Centropyge Eibli myślę, że też razem z pokolcami

... ale to tylko takie moje bardziej lub mniej trafne zdanie


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. O Naso też początkowo myślałem, ale jego rozmiary szybko mnie zniechęciły.

Panie, Panowie nikt nie włączy się do dyskusji?


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że przy białobrodym licz się z ospą ... mi raz się nie udało i padła prawie cała obsada ... z tego co nie raz słyszałem u innych bywa podobnie ale nie u każdego ... w każdym razie przy rybie typu białobrody czy nigricans ryzyko jest dużo większe.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to prawda nigricansa miałem z dwa miesiące już było ok brak prądu wysypka i zgon z białobrodym problemów brak ale może wyjątkowo dobry egzemplarz mi się trafił,ogólnie ryba delikatna i lubiąca urozmaicone karmienie przy sps mega wydajny odpieniacz inaczej lipa z parametrami przy sporej ilosci pokolców pozdrawiam Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ospą jest zazwyczaj tak, że najpierw trochę wysypie po tygodniu wydaje się, że całkowicie zeszło ... ale po kolejnym wywala 3 razy więcej i gorzej ... ale są przypadki że nic się nie dzieje ... nigricans jest dużo gorszy jeśli chodzi o ospę od białobrodego


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

scenariusz chyba taki był ale ryba mega ostra w stosunku do innych pokolcow robi jazdy mocniejsze od bialobrodego ;)))


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie obsada ok. Jedynie co bym dał to tylko jedno stadko (np 7szt) anthiasów albo chromisów. Dodałbym, też babek jeśli planujesz piach. Nemateleotriski wg mnie pojedyncze sztuki. W przypadku pokolców bardzo ważna będzie kolejność wpuszczania ryb..no i w przypadku acanthurusów zastosowałbym lampę uv przez tydzień przed wpuszczeniem.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wpuścić 5 chromisów i 3 anthiasy.

Piach już jest, ale nie wiem czy zdecyduję się na babkę.

Niejeden z nas a jaką proponujesz kolejność wpuszczania?


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Redukcja dzielona przez 2.

Od najmniej agresywnej, ciężko wróżyć z fusów każda rybka ma swój charakter.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nemateleotris Decora moze gonić Nemeteleotris Magnifica


130x80x60, Phobos 400 W, "Franek", 2x 6105, Zeovit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze dopiero teraz dojrzałem, że zostałem wywołany:)

Za wyjątkiem pokolców kolejność w zasadzie dowolna, w podanej obsadzie do małych wojenek może dochodzić . Natomiast podając od końca wpuszczałbym:

-Białobrody

-Żółty z hepatusem razem

- Borsuczek z Centropygą razem

....

...

Na początek wpuściłbym stadko chromisów i nematelootrisy też razem. Ale jak ktoś już zauważył- może dochodzić do niesnasek ale myślę niegroźnych. Jak nie planujesz babki to rozgwiazdy ze 3szt piaskowe wpuść..

Chciałem wpuścić 5 chromisów i 3 anthiasy.

Piach już jest, ale nie wiem czy zdecyduję się na babkę.

Niejeden z nas a jaką proponujesz kolejność wpuszczania?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla takiego litrażu, jeden pokolec i najwyżej z 10-15 małych rybek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj sie ostatnia odpowiedzia. W takim zbiorniku mozesz trzymac spokojnie kilka pokolcy-zalezy tylko jakich i w jakej kolejnosci wpuszczane. Jezeli chodzi o dobor obsady o co pytasz zastanowilbym sie tylko nad iloscia(bo rzeczywiscie calosc moze byc za duzo;))...i nad A.leucosternon bo to jest prawdziwy wariat. Moze inni napisza cos innego ale z doswiadczenia wiem,ze jak wpuscisz ta rybe(tylko i wylacznie na sam koniec) to pozniej juz raczej bedzie problem z dokladaniem innych ryb. U jednych jest podatna na choroby u innych zyje b.dobrze-bez watpienia jest jedna z najpiekniejszcyh. Pomysl jeszcze nad obsada, do Ciebie nalezy wybor;)

Z zsestawu ktory podales moze np...

-Chromis Viridis (kilka)

-Nemateleotris Decora lub Nemeteleotris Magnifica

-Pterapogon Kauderni (kilka)

-Mirolabrichthys Tuka(kilka)

-Pseudoanthias Dispar(kilka)

-Labroides Dimidiatus x1

-Zebrasoma Flavescens x1

-Paracanthurus Hepatus x1

-Acanthurus Leucosternon x1 leucosternon ma podobne kolory do hepatusa-do tego tez jest glonozerca i najprawdopodniej bedzie uwazal go za wroga i konkurenta-moze zameczyc(nie musi to byc regula)

-Gramma Loreto x1

-Lo Volpinus x1

-Synchiropus Splendidus x1 lub para (dojrzaly zbiornik)

Przy gatunku gdzie napisalem kilka (lepiejby bylo gdybys zdecydowal sie na 2 gatunki np. x6chromis i x6 anthias)

...jak bedziesz mial lacznie wszystkich ryb do 20 sztuk byloby dobrze-chyba,ze FO

pozdrawiam

michal dochier

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sugeruj sie ostatnia odpowiedzia. W takim zbiorniku mozesz trzymac spokojnie kilka pokolcy-zalezy tylko jakich i w jakej kolejnosci wpuszczane. Jezeli chodzi o dobor obsady o co pytasz zastanowilbym sie tylko nad iloscia(bo rzeczywiscie calosc moze byc za duzo;))...i nad A.leucosternon bo to jest prawdziwy wariat. Moze inni napisza cos innego ale z doswiadczenia wiem,ze jak wpuscisz ta rybe(tylko i wylacznie na sam koniec) to pozniej juz raczej bedzie problem z dokladaniem innych ryb. U jednych jest podatna na choroby u innych zyje b.dobrze-bez watpienia jest jedna z najpiekniejszcyh. Pomysl jeszcze nad obsada, do Ciebie nalezy wybor;)

Z zsestawu ktory podales moze np...

-Chromis Viridis (kilka)

-Nemateleotris Decora lub Nemeteleotris Magnifica

-Pterapogon Kauderni (kilka)

-Mirolabrichthys Tuka(kilka)

-Pseudoanthias Dispar(kilka)

-Labroides Dimidiatus x1

-Zebrasoma Flavescens x1

-Paracanthurus Hepatus x1

-Acanthurus Leucosternon x1 leucosternon ma podobne kolory do hepatusa-do tego tez jest glonozerca i najprawdopodniej bedzie uwazal go za wroga i konkurenta-moze zameczyc(nie musi to byc regula)

-Gramma Loreto x1

-Lo Volpinus x1

-Synchiropus Splendidus x1 lub para (dojrzaly zbiornik)

Przy gatunku gdzie napisalem kilka (lepiejby bylo gdybys zdecydowal sie na 2 gatunki np. x6chromis i x6 anthias)

...jak bedziesz mial lacznie wszystkich ryb do 20 sztuk byloby dobrze-chyba,ze FO

pozdrawiam

michal dochier

Nadal nie polecam no ale mic wie lepiej... kilka pokolcy w tak małym zbiorniku - rozumiem, że testował ? - inaczej jego post jest bezwartościowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wrocilem na forum po dlugiej nieobecnosci po to zeby dzielic sie niewiedza. 530 litrow to dosc duzo by trzymac kilka pokolcy-jak napisalem zalezy jakich;) nie ma sensu sie spierac o to. Co do pytania- tak testowalem(ale bardziej nazwalbym to trzymaniem ryb w akwa FO a nie testowaniem).

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że możesz trzymać kilka pokolców. Nie powinno być większych czy mniejszych kłopotów z utrzymaniem.

Kolejność wpuszczania w zasadzie może być dowolna, ale najlepiej wówczas rybki wpuszczać tuż przed lub po zgaszeniu światła. Rano będą jak bracia :)

Jeśli jednak skłanialibyśmy się do prawidłowych proporcji, to tak na prawdę żadne akwarium nie jest idealnym siedliskiem dl tych ryb, bo to nie prawdziwy ocean przecież, a wycinek. Ale ryby dobrze odkarmione (bez przesady) ze stabilnymi parametrami spokojnie będą "szczęśliwe".

Co do białobrodego i ospy - często mylonej ze zwykłym uczuleniem skórnym - najlepiej zaopatrzyć się w lampę UV i puścić wodę na kilka godzin w ciągu doby w obiegu z tą lampą. Problem znika po parunastu godzinach. Grunt, to to, żeby nie wywalić parametrów, zwłaszcza pH oraz co więcej dozowanych środków wzbogacających wodę. Na to Białobrody jest silnie uczulony. Osobiście zaobserwowałem kiedyś reakcję tego pupila na bardziej gwałtowne zwiększenie poziomu Mg.

Są tacy, co lampę mają non-stop włączoną. Wbrew temu co niektórzy uważają nie ma zwiększonego ryzyka zabicia życia, bo lampa niszczy drobnoustroje w wodzie, a większość filtracji oparta jest na tym co siedzi w skale :D

Siganus Vulpinus to rybka tak wdzięczna że aż dech w piersiach zapiera. Ten pływający kameleonek rzeczywiście dorasta do sporych rozmiarów, ale zależy to jak w większości od wymiarów zbiornika. Zachowanie jest umiarkowane, u mnie zbratał się z pokolcami i pływa u mnie prawie 2 lata :)

(Ehh, jak czynniki zewnętrzne na to pozwolą, przesiadam się na 800L...)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejeden z nas, mic i mufti bardzo wam dziękuję za włączenie się do dyskusji.

Na początek zdecyduję się na rybki stadne. Na pewno chromisy i albo mirolabrichthys tuka albo pseudoanthiasy. Z pterapogonów na razie chyba zrezygnuję.

Wpuszczę też nemateleotrisy w miarę wcześnie i doktorka.

Na koniec pokolce w kolejności zasugerowanej przez @Niejeden z nas

Z białobrodym na razie dam sobie spokój. Z tego co piszecie to więcej z nim kłopotów niż pożytku.

Natomiast co do rozgwiazd to sam nie wiem. Mam jedną, która od dobrego tygodnia, może nieco więcej, siedzi w jednym miejscu i niewiele się przesuwa. Z drugiej strony sypiącej wszędzie piasek babki trochę się boję.


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.