Skocz do zawartości
Sebastiann2

Wchodzić w to czy odpuścić ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

O solankach zaczołem myśleć gdzieś 1,5 roku temu i zdecydowałem że narazie odpuszcze z różnych względów między innymi cena, brak miejsca w mieszkaniu.

Teraz znów jakoś się nakręciłem w tym temacie i jestem blisko zakupu. Mam aktualnie miejsce i fundusze finansowe również. Tylko znów mam taki problem : czy dam rade w utrzymaniu takiego akwarium ?

Miałem z 3 lata temu słodkowodne i powiem że z systematycznością u mnie to tragedia jest. Z początku zawsze się dba itd. ale puźniej różnie bywa :-)

Czytam te forum każdego dnia do 1 w nocy i niejedni mają ogromne problemy z utrzymaniem żyjątek.

Byłem dzisiaj w Gliwicach w sklepie gdzie specjalizują się akwarystyką morską i jak gość zaczoł opowiadać o wszystkich testach które trzeba przeprowadzać co dwa dni, o podmianie wody co tydzień 10 %, o dolewkach każdego dnia to znowu nabieram dystansu do zakupu.

Tak wogóle to myślałem o zakupie czegoś takiego:

http://allegro.pl/aquael-reefmax-szafka-akwarium-morskie-zestaw-i2016901776.html

http://allegro.pl/akwarium-morskie-sera-marine-biotop-cube-130-i2006044950.html

Chyba że jest coś innego na rynku o czym jeszcze niewiem. Zrobienie samemu odpada ponieważ akwarium ma stać w salonie na głównej śnianie i musi wyglądać nowocześnie i żadnych kabelków. A samemu takiego ideału nie zrobie napewno.

Więc jeśli moge Was prosić o jakiś komentarz czy dam rade, czy faktycznie jest tyle roboty z tym. Ja mam takie wyobrażenie:

kupuje - nalewam wody - sole - czekam - żywy piasek - żywa skała - czekam - czekam - czekam - sprawdzam parametry - jest ok - wkładam rafe i się zaczyna przygoda :-)

Tylko co potem? Czy zmieniają się te wartości ? Czy raczej jest ustabilizowany zbiornik i tylko trzeba robić dolewki ale mam nadzieje że nie tak często. Myślałem tak co dwa, trzy tygodnie przecierz bedzie osłona nad akwarium.

A na zakończenie mój typ to ReefMax ponieważ ma zegar sterujący lampami no i 3 świetlówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy.... :D

( nie nie no poważnie, już piszę :D )

Zacznę od końca.

(..)A na zakończenie mój typ to ReefMax ponieważ ma zegar sterujący lampami no i 3 świetlówki. (..)

A to ci powiem że to akurat kijowy argument bo taki zegar to możesz kupić na allegro i sterować świetlówką tak chcesz - ale to to pierdoła.

(..) kupuje - nalewam wody - sole - czekam - żywy piasek - żywa skała - czekam - czekam - czekam - sprawdzam parametry - jest ok - wkładam rafe i się zaczyna przygoda :-) (..)

Sam bym tego lepiej nie napisał :) Zaczyna się przygoda.

Nie ma identycznego zbiornika, możemy kupić dwa reefmaxy - dać je różnym osobom i może być tak że jednemu wszystko padnie po 6 mc a drugi dostanie TOTMa... Tajemnica tkwi m.in w systematyczności.

Ale nie chodzi tu o to żeby co dwa dni robić testy, bo to lekka paranoja. Ty masz widzieć i rozumieć co się dzieje w Twoim zbiorniku. Masz go codziennie obserwować "słuchać" i reagować.

Na pewno dolewki są codziennością , ale to załatwisz jakimś automatem.

Na koniec. Czy akwarium z panelem ?

Hmmmm są za i przeciw, ja osobiście jestem przeciw na dłuższą metę. Miałem i dziękuję - masa upierdliwości.

Ale na spokojnie, możesz z nim wystartować a po czasie jak już "wsiąkniesz" w morszczyznę to pewnie przeskoczysz na akwa z sumpem.

Tak czy siak, 3mamy kciuki i do dzieła :)

PS: Mamy na forum super dział koleżanek i kolegów którzy mają wspaniałe reefmaxy. Popatrz i poczytaj a na pewno dowiesz się wszystkiego o nich.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak szybką odpowiedz :-)

Czyli co dokładnie kupić ? Reefmax czy to drugie?

I jak rozwiązać z tą dolewką. Do mebelka wstawić drugie akwarrium i to jakoś połączyć z tą dolewką czy jak ?

Myślałem również czy nie odkupić od kogoś reefmaxa na sam początek wyjdzie chyba taniej a potem w razie czegoś coś większego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie, nie ma co szaleć, spokój na początek :)

Jeśli masz możliwości i z góry zakładasz że akwarium wielkości reefmaxa to nie jest szczyt twoich możliwości (oczywiście pod warunkiem że połkniesz bakcyla) to oczywiście lepiej śledzić forum i kupić coś używanego - a powoli ucząc się na małym, odkładać kasę na większe.

Dolewka, opcji jest kilka. Możesz małe akwarium postawić na dole, albo jakąś beczkę, baniak itp itd. Dolewki masz od tych pływakowych po optyczne. Kwestia kasy i rozpisania budżetu :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyj się zdjęciom z odnośników które podałeś i przeczytaj opis ReefMAXa. Pokrywy mają otwory wentylacyjne i obieg powietrza wymuszony przez wentylatory żeby rozproszyć ciepło generowane przez oświetlenie i cyrkulację. Dodatkowo masz odpieniacz tłoczący do wody powietrze które ucieka nasycone parą wodą w 100%. Większość morskich zwierząt w toku ewolucji zredukowała swoje możliwości dostosowania do zmiany poziomu zasolenia. Regularnych dolewek nie da się uniknąć, ale jest to tak podstawowy problem że większość ludzi automatyzuje to w bardzo wstępnym etapie zabawy z morszczyzną. Można użyć zbiornika który będziesz uzupełniał wodą RO raz na jakiś czas, a regularnymi dolewkami zajmie się kontroler z czujnikiem poziomu i pompką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Jak nie masz cierpliwości i samodyscypliny to odpuść. Po drodze napotkasz na 100% sporo problemów których rozwiązanie będzie wymagało pogłębiania wiedzy, codziennej pracy przy akwarium i cierpliwości.

Jak kiepsko szło Ci ze słodkim to morskie odpuść bo wtopisz tylko kasę :harhar: Zachęciłem Cię?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak bym miał startować to bym się na używkę przyczaił jest o połowę tańsza, a nawet za grosze czasami możesz kupić cały zestaw ze zwierzętami, chemią i skałą, ta kupiłem parę miesięcy temu 100l z prawie całym wyposażeniem, bez filtra RO ale można go kupić na allegro 200.

co do testów, robi się je często jak się ustala dawki przy np ballingu, a potem raz na tydzień starczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz problemy z systematycznością, to odpuść sobie. W akwarystyce morskiej nie ma błędów - są konsekwencje.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak po 2-3 miesiącach nie będzie Ci się chciało grzebać w akwa to odpuść sobie. Szkoda kasy i zwierząt.

Dolewka to najmniejszy problem bo za 200zł kupisz automat, postawisz w szafce pod spodem większy pojemnik z RO i po kłopocie. Jest wręcz konieczna bo przynajmniej zasolenie utrzymasz na stałym poziomie a nic tak nie rozwala akwa jak niestabilność parametrów, no i odpadnie Ci codzienne dolewanie wody. Podmiany np co 2 tyg konieczne bo woda - jakby tu powiedzieć - zużywa się czyli wyczerpują w niej różne pierwiastki. Im wiecej spsów tym wiecej np wapnia potrzeba więc dojdzie dozowaanie np balingiem tych pierwiastków - tu żeby zautomatyzować to sie tanio nie wykpisz - pompy dozujace swoje kosztują ...

Testy kupisz raz i na rok masz spokój - co jakis czas zmierzysz, na poczatku częściej a później np tuż przed podmianami.

Jak nie wygospodarujesz 10 minut dziennie na pracę w akwa to nie ma co, od samego oglądania jego wygląd się nie poprawia ;)


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam wszystkim za odpowiedzi :-)

Decyzycja jest taka: Wchodze w to !

Tylko teraz szukam jakieś używki, jak nie znajde przez tydzień, dwa to chyba kupie nowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc zaczeło się :-)

Decyzja taka: Kupuję wszystko w sklepie.

Dzisiaj kupiłem filtr AquaFilter Aquarius RO 75gpd głównie zwracałem uwagę na gaparyty, większy nie zmieśnił by się za automatem do prania, jeszcze tylko muszę dokupić filtr żywiczny ale to w późniejszym czasie. Narazie to starczy.

Teraz w sobotę chcę kupić zbiornik tylko jaki ??? Szukałem w necie oglądałem w sklepach i dalej nie mogę wybrać więc proszę Was o pomoc w wyborze i doradzenie :-)

1. Reef Max 105l. - wydaje mi się za mały i odpieniacz chyba bez rewelacji fajne oświetlenie 1295,-

2. Sera Marine 130l. - pojemność całkiem całkiem ale reszta do bani 1344,-

3. Blau Cubic 180l. - pojemność bomba odpieniacz ok oświetlenie HQI 150 W i chyba tego kupię 2200,-

4. Red Sea Max 130l. - pojemność całkiem całkiem odpieniasz ok 2x55W tylko strasznie drogi ale jestem skłonny kupić 2785,-

Gdyby ktoś szukał tego z 4 to tu jest link: http://www.tucoral.com/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&category_id=277&product_id=2071&Itemid=73

I co kupić ????????????

I zapomniałem jeszcze o wymiarach:

Ten Red Sea Max ma 61x50x50

a Blau Cubic ma 52x58x63

Ładniejszy jest ten 61 na ...... ale droższy a litrarzowo mniejszy od tego drugiego. Ten na 52x ....... nie jest za wąski ??????????????

A jak z lampą HQI 150 W jest w takim zamkniętym akwa ?

Nie będzie się przegrzewał ? Tylko że żona nie chce otwrtego ani żadnego sampa. Więc zostają te które wcześniej opisywałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekaj do maja, ma wyjść nowe dziecko Aquaela ReefMax 100. Pojemność dużo większa ale i cena tak około 3x tego co te 130 Blau'a Ale ten RM100 będzie miał około 400 litrów chyba.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Reefmaxa olej, płacisz tam za grzałkę która pęknie, odpieniacz który nie działa, oświetlenie które będziesz co miesiąc oddawał do serwisu, a po upływie gwarancji będziesz musiał kupić nowe.

Za połowę tej kasy spoko, ale tak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400 l. to dla nie stanowczo za dużo. Myśle o pojemności od 130 do 180.

Czyli jeden zbiornik odrzucamy jest to Reefmax zostają trzy.

Który następny do odrzucenia ??? lub Co mam kupić ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekaj do maja, ma wyjść nowe dziecko Aquaela ReefMax 100. Pojemność dużo większa ale i cena tak około 3x tego co te 130 Blau'a Ale ten RM100 będzie miał około 400 litrów chyba.

maj chyba 2013 ;)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki co do porady żywicy, dokupie w takim razie jutro bo jutro wybieram się po zbiornik. Tylko niewiem jeszcze jaki !

Wymieniłem 4.

1. Reef Max 105l. - wydaje mi się za mały i odpieniacz chyba bez rewelacji fajne oświetlenie 1295,-

2. Sera Marine 130l. - pojemność całkiem całkiem ale reszta do bani 1344,-

3. Blau Cubic 180l. - pojemność bomba odpieniacz ok oświetlenie HQI 150 W i chyba tego kupię 2200,-

4. Red Sea Max 130l. - pojemność całkiem całkiem odpieniasz ok 2x55W tylko strasznie drogi ale jestem skłonny kupić 2785,-

Gdyby ktoś szukał tego z 4 to tu jest link: http://www.tucoral.c...=2071&Itemid=73

Kolega KAPITAN odrzucił Reefmaxa więc zostają 3.

Co kupić?? Piszcie prosze bo jutro kupuje :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpierw napisz co chcesz tam trzymać jakie korale, ryby, inne mięczaki

zajrzyj

z korali łatwe , łatwe, łatwe, trudniejsze, mega trudne

a resztę obsady doszukaj sobie tu

ps w każdej z wyżej wymienionych grup występują rodzynki które choć zostały ogólnie określone jako łatwe są nieraz mega trudne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej perspektywy zaczynając morskie trzeba mieć pewność, że podstawowy parametr jest dobry. Mam tu na myśli stężenie soli. Nie myśl o jakiś testach, automatach i innych tylko kup dobry refraktometr. Następnie oświetlenie : LED bez kombinowania 1:1 10000K i BLUE ROYAL 455nm ~0,7W na 1l akwarium. Jak nie znajdziesz w sklepie to na forum któryś z Kolegów chętnie ci zrobi. Żywa skała, sól, woda, dojrzewanie, kilka fajnych miękkich, krewetki, ślimaki, jakiś krabik ze 2 proste rybki i będziesz szczęśliwy !!!! Podmiany 10% wody na początku co 1 tydzień później możesz spróbować co 2 tygodnie. Karmić mało.

A po 8 miesiącach zabawy będziesz ekspertem i sam zdecydujesz w która stronę się dalej rozwijać.

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymać na początku chce najłtwiejsze korale w utrzymaniu tak samo z rybkami. Jak się połapie co i jak w utrzymaniu tego wszystkiego i będzie wszystko OK to puźniej może nawet i twarde korale.

Co do zbiornika dzwoniłem do sklepu erybka w Warszawie i gość polecił mi z tych 4 zbirników które wyminiłem, to jego zdaniem najlepszy wybór byłby 3. Blau Cubic 180l. - pojemność bomba odpieniacz ok oświetlenie HQI 150 W i chyba tego kupię 2200,-

Tylko niewiem jak będzie z barwami w takim baniaku przy lampie 150 HQI 150 W ? Szukałem jakiś filmików z tym akwenem ale się nie doszukałem.

Niewiecie jak wygląda akwarium tylko z oświetleniem HQI ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zanim cokolwiek kupisz odwiedź jak możesz kilku morszczaków ze swojej okolicy pomogą ci uniknąć wielu błędów a dodatkowo zobaczysz jak w praniu wyglądają ich rozwiązania, niestety wydać kasę łatwo a potem płacz że można było lepiej ............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe dzięki JUKO :-)

Dzięki Twojej odpowiedzi udało mi się przekonać żone na akwarium z sumpem :-) Troche poczytałem i wiem że to najlepszy wybór a nie ten gotowy pojemnik..... typu Reefmax ale nie ja tylko decyduję. No ale to już za nami.

Mierzyłem ściane i czytałem równierz inne wpisy użytkowników na temat swoich zbiorników. Akwarium na jakie mam zgode i które pasuje na ściane to dł. 80 cm. Z Tego co wyczytałem z forum to najlepsze będzie 80x50x50 co o nim myślicie?

Teraz szukam jakiegoś tolika pod akwa. Musi mieć jakieś wymogi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zszedłbym tylko z wysokości do 45 cm - czyli wymiar baniaka 80x50x45 :) Zastanów się jeszcze gdzie zrobisz komin.

Co do stolika - najlepiej wyspawaj stelaż :)


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sebastian uzupelnij stopke i dopisz skad jestes. Moze okazac sie ze twoj sasiad ma akwa morskie i na wiele pytan odpowie Ci wieczorowa pora przy wspolnym piwku

:thumbup:


zapomnialem na zlocie dac Monice zaswiadczenie o dyslekcji :D

sry za ortografie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stolik sam zrobie. Chyba zmienie wielkość akwa bo niemoge nigdzie znaleźć oświetlania do 80x50x55.

Chce oświetlenie zrobić na T5 39W. A do tego akwa musze mieć min. 88cm - 90 cm długości.

Jakie oświetlenie radzicie 4x39 czy 6x39 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.