Skocz do zawartości
Filip Tarnowski

ReefMax? czy dokupienie sprzętu do posiadanego akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów!

Chcę założyć akwarium morskie. Przymierzam się do kupna AQUAEL ReefMax, choć posiadam zbiornik 200L i całkiem wydajny filtr zewnętrzny. Proszę o opinie - gdybym do posiadanego zbiornika dokupił porządne oświetlenie, odpieniacz białek, a w/w filtr wypełnił purigenem i żywą skałą, (oczywiście pompy cyrkulacyjne, automatyczna dolewka wody itp.) - czy taki zestaw obyłby się bez tradycyjnego sumpa?

Ciekaw jestem, co wybralibyście na moim miejscu. Z tego co wiem, ReefMax ma swoje zalety, ale i wady.

Pozdrawiam, Filip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakich wymiarów masz to szkło??

Jak chcesz odpalić 200l bez sumpa?? gdzie odpieniacz itd?? masz możliwość postawienia 200... stawiaj 300...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sumpa też spokojnie ujedziesz. Odpieniacz kup zawieszony z tylu lub z boku i regularne cotygodniowe podmiany 5-10%. Do tego węgiel i purigen jakiś dobra cyrkulacja z 2x 5000L i bedzie śmigać.

Powodzonka


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj reef-maxa miałem i jak dla mnie lepiej postawić szkło 200l :)

Robisz sam oświetlenie i tu temat rzeka albo t5 albo led albo wiele innych rozwiązań :)

odpieniacz deltec mce 600 lub wiele innych ale ten jest na prawdę wydajny :) Grzałka się w nim zmieści :) A kiedyś w przyszłości pudełko przelewowe lub inne rozwiązanie i typu overflow pipe:) Cyrkulacja to już zależy od zwierzaków które będziesz trzymał :)

Pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi, bałem się że nikt nie będzie miał cierpliwości odpisywać. Czekając na odpowiedzi czytałem to forum i sam podjąłem decyzję o rezygnacji z reefmaxa. Zostaję przy zbiorniku, który już posiadam, choć jest beznadziejny (wąski, wysoki, z profilowaną przednią szybą). Beznadziejna jest też szafka, która ma tylko małą półkę, nie ma żadnych drzwiczek, stąd nawet jeśli zmieściłbym tam sump, to wyglądałby bardzo nieestetycznie i zaglądałyby do niego wścibskie koty. Dlatego chcę się obyć bez sumpa. Kupiłem odpieniacz Aqua Medic Turboflotor Blue 1000 właśnie zawieszany na tylnej lub bocznej ścianie, tylko że o połowę tańszy od Deltec Mec 600, więc pewnie gorszy, lampę na 4 szt T5 39W plus oświetlenie nocne LED. Mam nadzieję, że dla tej raczej skromnej obsady, którą planuję, takie odpienianie i oświetlenie wystarczy. Na razie cały czas czytam to forum, powoli kompletuję resztę sprzętu i w połowie stycznia planuję odpalić całość. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam, Filip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko poleciłbym ci wklejenie panela chociażby dla dolewki itd... zawsze będziesz miał większa swobodę i możliwość dokonania zmian - chociażby odpieniacza!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło drogie nie jest może pomyślisz o nowym akwarium na zamówienie i wtedy troszkę szersze...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie zostanę przy tym co mam ale za jakieś 10 miesięcy faktycznie zamówię na wymiar i właśnie z wklejonym panelem. Mam jeszcze pytanie które pompy lepsze: Tunze Turbelle Nanostream 6045 czy Hydor Koralia 4? Może jakość jest podobna i kupić jedną tunze i jedną koralie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem Tunze więc sie nie będę wypowiadał. Koralie "3" ma od jakichś 3 lat i obie działają niezawodnie. Nic sie nie tłucze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również się zastanawiałem "co zrobić" jednak zdecydowałem się dokupić szpargały do tego akwarium które miałem i już jest zalane i ogólnie koszt wyszedł dużo mniejszy niż by wyszło przy RM bo nie jest przecież kompletny cyrkulatory i skałę trzeba dokupić :) więc ogólnie lepiej się opłaci dokupić sprzęt i złożyć samemu zestaw :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wazne zebys przeliczyl sobie koszty utrzymania 100 litrow i 200 litrow. Szkło to stosunkowo mala czesc kosztow zalozenia morskiego akwarium. Takze troche bedzie Ci to wszystko kulało jesli odpalisz baniak, ktory na dzien dobry wiesz ze nie jest ok (wąski i wysoki). Bo nie ma nic gorszego jak brak radosci z tego co sie robi (ograniczenia konstrukcyjne, koniecznosc modyfikacji). Morszczyzna opiera sie na stabilizacji, na mocnych fundamentach systemu, wiec warto skorzystać na dzien dobry ze sprawdzonych rozwiazan. Widzialem na zywo kilka projektow budowanych "na kolanie" i czesto konczy sie to brakiem satysfakcji, koniecznoscia modyfikacji, wydawania wiekszej sumy pieniedzy od postawienia od podstaw dobrego systemu. Reefmax i Twoje 200 litrow ma ta sama wade - profilowany front. Darowałbym sobie to akwarium, szukanie pozornych oszczednosci. Wiesz ile masz miejsca w mieszkaniu na akwarium i do tej przestrzeni warto zrobic sobie projekt (nowa szafka i szklo) i odpalic lepiej cos w marcu/kwietniu niz prowizorke w styczniu. Zycze wyboru najlepszego dla Ciebie rozwiazania. Pozdrawiam. luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wazne zebys przeliczyl sobie koszty utrzymania 100 litrow i 200 litrow. Szkło to stosunkowo mala czesc kosztow zalozenia morskiego akwarium. Takze troche bedzie Ci to wszystko kulało jesli odpalisz baniak, ktory na dzien dobry wiesz ze nie jest ok (wąski i wysoki). Bo nie ma nic gorszego jak brak radosci z tego co sie robi (ograniczenia konstrukcyjne, koniecznosc modyfikacji). Morszczyzna opiera sie na stabilizacji, na mocnych fundamentach systemu, wiec warto skorzystać na dzien dobry ze sprawdzonych rozwiazan. Widzialem na zywo kilka projektow budowanych "na kolanie" i czesto konczy sie to brakiem satysfakcji, koniecznoscia modyfikacji, wydawania wiekszej sumy pieniedzy od postawienia od podstaw dobrego systemu. Reefmax i Twoje 200 litrow ma ta sama wade - profilowany front. Darowałbym sobie to akwarium, szukanie pozornych oszczednosci. Wiesz ile masz miejsca w mieszkaniu na akwarium i do tej przestrzeni warto zrobic sobie projekt (nowa szafka i szklo) i odpalic lepiej cos w marcu/kwietniu niz prowizorke w styczniu. Zycze wyboru najlepszego dla Ciebie rozwiazania. Pozdrawiam. luft

Faktycznie rozsądek podpowiada wstrzymać się ale nie wiem czy w moim przypadku "rozum wygra z sercem". ale dzięki za słuszną radę. pozdrawiam Filip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dolewkę możesz zainstalować w ten sposób lub zrobić panel z plexi lub szkła:) Koszt parę złotych:) Ale jak masz liche akwarium to warto kupić nowe to niewielki koszt bo 100 do 150 za float :) i szafkę dorobić prosta i myślę ze można kupić za 200 złoty. do tego hydraulika też ze 200 :) pompa obiegowa i sump nawet sam skleisz lub wykorzystasz stare akwa:)

Szukaj na targowisku jest wszystko i tanio:) Tylko szukaj:)

I jeszcze jedna sprawa nie oszczędzaj na początku bo to się nie opłaca i ja ciągle kombinuje i jest nie tak jak bym chciał:)

Lepiej zalać 3 miesiące później tylko podziwiać :) Każda oszczędność wychodzi dwa razy lub więcej i łatwo się załamać to tak z mojego doświadczenia:)

Pozdrawiam Damian W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.