Skocz do zawartości
teq

Moje nowe/stare akwarium + fotki + prośba

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu zacząłem przygodę z morszczyzną i mój pierwszy projekt został przez niektórych skrytykowany (i bardzo słusznie) bo bym wykonany dość niechlujnie. Dzięki tzw. konstruktywnej krytyce powsatł nowy zbiornik (którego fotki wrzucę niebawem) o wymiarach 60x51x45 z wklejonym panelem o szerokości 11cm, w którym upchnąłem wszystko poza jedną pompką cyrkulacyjną znajdująca się w głównym zbiorniku. Akwarium ma ok 96L + 24L w panelu. Pracuje biostar flotor, pompka obiegowa 900L/h, grzałka 200W i oświetlenie 4x24W (T5 - 2xaktyniczna 2x10000K) i jako nocne 18W aktynik. Wszystko zasolone TM Pro Reef Salt. Na dziś parametry wody wynoszą:

NH4 - 0

NO2 - 0,02

NO3 - 0

PH - 8,2

KH - 9

Ca 460 mg/L

MG 1160 mg/L

PO4 - 0

Planuję na początek zakupić ekipe czyszczącą:

4 x Turba Snail

Krewetkę czyszczącą

Krewetkę boksującą

dwa kraby Calcinus elegans oraz WHITE BLACK HERMIT CRAB

chciałbym jeszcze rozgwiazdę piaskową ale 96L to dla niej nie zbyt mało miejsca?

Proszę o jakieś rady oraz wybicie mi z głowy jakiejś głupty, którą jako nowicjusz bez Waszej pomocy przyszłoby mi popełnić.

A oto kilka fotek:

Widok ogólny

414-akwarium1.jpg

414-img_0004.jpg

Przybliżenie na skałkę

414-akwarium.jpg

nie wiem co to :D

414-cos.jpg

Rurówka (chyba) tylko słabo widoczna na filoteowej skałce

414-rorowika.jpg

414-skala01.jpg

Ślimak Stefan, od kilku dni próbuję go zidentyfikować, narazie bez skutku. Wiem jedno, żre glony, a czy co innego to się pewnie okaże.

414-stefan.jpg

Zooanthusy

414-zooa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem identycznego slimaka i go wywalilem z akwa poniewaz puszczal jakies gluty w amphipriona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś skończyłem grubszą robotę. Troche stukania młotkiem i hałasowania wkrętarką i pokrywa gotowa.

Widok ogólny

414-akwarium04.jpg

Widok z lewej strony (od biurka). To mętne to zbiornik w którym miesza się kalkwaser i będzie czujnikiem poziomu wody dolewana do zbiornika głównego (pojemoność komory to ok 5L)

414-akwarium03.jpg

Widok z prawej strony

414-akwarium02.jpg

Maszynownia :D

414-akwarium01.jpg

Zdemontownana część pokrywy na okoliczność grzebania w akwa 8)

414-akwarium05.jpg

Zostało jeszcze troszkę prac kosmetycznych i będzie gotowe na cacy. Taśmą termiczną trza jeszcze zakleić brzegi płyty i wstawić dwie płytki tak aby panelu z boku nie było widać.

PS. Spróbuj mi Swirlej powiedzieć że ci się nie podoba :wink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajna pokrywa ja sprubowałem zrobic sobie pokrywe z drewna ale wylądowała ona w śmieciu :)była nieestetyczna ale twoja jest spoko


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile masz zywej skały ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@teq, zastanawia mnie ta komora z kalwasser. Masz tam 5 litrów, przez ile dni to sie będzie dolewać? Chodzi mi o to, przez ile dni (po wymieszaniu kalkwasser) woda wapienna nadaje się na dolewki? U mnie będzie parować około 0,5 litra/dobe, gdybym zastosował 10 litrowy zbiornik do podmianek na kalkwasser, to raz przygotowana woda wapienna była by dozowana przez prawie 20 dni... Czy przez tak długi okres czasu ta woda wapienna nie straci swoich właściwości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie kupiłeś skałę ??

bo jakoś mało jej się wydaje, według mnie to postaraj się ją ułożyć tak żeby było sporo jaskiń - póxniej rybki będa się miały gdzie pochować


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik z kalkwasser przykryty jest kawałkiem z plexy w wywierconym otworem na rurkę którą pompowana jest do drugiej komory panela.

SMK z tego co czytałem na jego stronie stosuje taki sposób uzupełniania wody i chyba sobie chwali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AlMastar

Kupiłem w korale.pl i jest 10kg :D Ułożenie skały nie jest jeszcze ostetczne, wszytko będzie się klarowało jak dojdą jakieś korale. W tym momencie jest ona dość płasko ułożona, a że zbiornik jak na ten litrarz jest dość szeroki to wyglądak jak wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sposób przedni, jesli chodzi o mnie, ale zastanawiałem się ile "trwałości" ma przygotowana kalwasser...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby kalkwasser działał właściwwie powinien byc przechowywany bez dostępu powietrza.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli można przechowywać kalkwaser w akwarium przykrytym docientym szkiełkiem z dziórką na wężyk od pompki dozującej i kabel zasilający? Wiem, ze to nie będzie idealnie szczelne, ale dostep do świeżego powietrza ograniczony. Jak myślisz Przemku, ile dni można w takich warunkach przetrzymywać kalkwasser?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem zatem że przykrycie powinno być jak najszczelniejsze aby to funkcjonowało jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... zamiast "przykrycie" powinno byc "szczelne zamkniecie" i wtedy sie mniej wiecej zgadza ;)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak zrobisz zbyt szczelne, to całość nie będzie działać, bo ubytek wody z komory nie będzie kompensowany przez powietrze i powstanie podciśnienie...To nie realne, chyba, ze zrobisz jeszcze tłok - tak jak w strzykawce. Mam nadzieję, ze wystarczy ograniczyc dostęp powietrza, bo wyeliminowac się nie da:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi generalnie o CO2 z powietrza bo wytraca sie CaCO3.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jakbym swój baniak widział ! :-)))

Dokładnie ta sama koncepcja - pokrywa prawie identyczna, oświetlenie takie samo, panel "identiko" :-)))

I tu moje najważniejsze pytanie: jaki i ile masz tam piachu? Aragalive? Jeden worek 9kg wystarczył?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amphiprion

Ja kiedyś pytałem o podobny środek z tym że Red Sea i doradzono mi zakup w sklepie chemicznym czystego CaOH2 i tak też zrobiłem. 0,5 kg kosztowało mnie 42zł, kupiłem CaOH2 czysty do analizny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kraszan

Mam najdrobniejszy żwirek korlaowy jaki był w korale.pl i jest go tam 4 kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.