Skocz do zawartości
renemartini

Cyjano w Reefmaxie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam do Was takie pytanie, czy stosował ktoś Chemiclean w Reefmaxie? Bo z tego co wiem to wymaga przejściowego wyłączenia odpieniacza, no a w przypadku Reefa to oznacza też wyłączenie obiegu. I np. grzałkę podgrzewającą bez sensu wodę stojącą w panelu. Można to zastosować z włączonym odpieńkiem czy nie będzie w ogóle rezultatów? A może inny preparat? Cyjano nie jest u mnie bardzo agresywne, nie wchodzi na korale, ale na gołej skale pojawia się go coraz więcej. Nie bardzo chcę codziennie odsysać uzupełniając, wodę nową solanką, bo chcę jeszcze trochę wodę "wyjałowić", ograniczenie podmian skutecznie pomogło mi w pozbyciu się innych plag, pozostało tylko cyjano ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o wyłączanie odpieniacza, ale o wyłączenie odpieniania. Pozostawienie włączonego odpieniacza ale ze zdjętym kubkiem jest wręcz wskazane ze względu na konieczność dużego napowietrzania zbiornika.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem, zakręciłem dopływ powietrza tylko...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też zakręcałem dopływ powietrza. Ale moim skromnym zdaniem ta chemia to nie jest gra warta świeczki - przynajmniej dla mojej solniczki.Używałem w sumie 2 razy i faktycznie pomagało - ale jak w zeszłym roku na wiosnę też miałem wysyp to okazało się że bez chemiclean również poszło szybko. Tak więc "skoro nie ma dużej różnicy" to po co przepłacać ??

Pozdrawiam


Borsuk nie żyje !!! :(

4669-2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze sie obejdzie bez chemicleana. Zrewiduj swiatlo, moze zarniki sa do wymiany. Zredukuj do minimum nocne niebieskie, do minimum czyli wcale nie uzywaj przez pare dni. Odpieniek zostaw tak jak chodzil, oczywiscie nie stosujac chemicleana. Ze skal odsysaj rurka, jak na piasku moze byc troche trudne, najlepiej troche przekopac pozostalosci po odsysaniu. Pomoze w wymianie tlenu. Wsadz wegiel aktywny, bo jesli cyjano wychodzi pewnie pojawily sie gdzieniegdzie glony. Kontroluj PO4. Jesli sa odchylenia, wegiel powinien pomoc. Podmianki wody tylko przy odsysaniu 10% raz na tydzien, w tym przypadku dwie podmiany (2 tygodnie). Podmianki oczywiscie jesli juz masz dojrzaly zbiornik. Obserwuj dwa tygodnie, jesli nie zacznie sie cofac zastosuj chemicleana tylko jako ostatecznosc ale wtedy zdejmij kubek z odpienka.

Powodzenia i czekamy na post za pare dni czy pomoglo.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak - świetlówki wszystkie nowe, najstarsza ATI Actinic ma może 1,5 miesiąca. Ogólnie zmieniłem oświetlenie, niby stopniowo, ale może jednak zbyt dużo zmian w krótkim czasie. Pisałem w innym wątku, że świecę ATI Actinic, Blue Plus i Purple Plus oraz Juvel High Light Marine. Czyli tak naprawdę trzy różne aktyniczne i tylko jedna typowo biała. Wydaje mi się, że cyjano rozpanoszyło się po dodaniu Purple Plus, ale może jest to bardziej reakcja systemu na zmiany w ogóle niż na tą konkretną świetlówkę. Odsysam i podmieniam raz w tygodniu 10 litrów, a w ciągu tygodnia zgarniam pędzlem ze skały, robi się trochę zadyma ale liczę, że odpieniacz te fruwające farfocle trochę wytłucze. Nowy węgiel i Phosguard włożyłem jakieś dwa tygodnie temu, choć fosforany były niewykrywalne (salifert). A tak ogólnie - wydaje mi się, że codziennie jest tego dziadostwa trochę mniej, uzbroję się w cierpliwość i wstrzymam z chemią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tam słychać na polu walki...??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he, kupiłem Chemiclean, ale ciągle zastanawiam się czy go użyć :) No jest ciągle to cyjano, tu trochę, tam trochę, denerwuje mnie, ale koralom krzywdy nie robi, tylko w pseudopterogorgii zniszczyło kilka gałązek. Jest tego znacznie mniej niż tydzień temu, więc jeszcze kilka dni odczekam ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.