Skocz do zawartości
Pietrek

[128] Nano marzenie

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu się udało i muszę się pochwalić, mimo pewnych obaw przed krytyką ;) Pół roku kompletowanie sprzętu, półtora roku doświadczenia z mniejszym zbiornikiem, trzy lata obserwowania poczynań znajomego z 280l morskim, dwa lata czytania forum i doczekałem się małej bo małej ale własnej nano rafę.

Trochę szczegółów:

Zbiornik 128l 80x40x40 OW

SUMP 63l z czego poziom wody trzymam na 22 cm, czyli 47l

SUMP bez przegród

Komin wewnętrzny, spływ 25mm, redukcja 25mm (durso) powrót 20mm

Pompa powrotu 2300 NJ - skręcona do około 1700 l/h

Odpieniacz TUNZE DOC SKIMMER 9410 skręcony na suchą pianę

w skarpecie filtracyjnej węgiel aktywny.

Cyrkulacja na razie JVP 102 ale w drodze jest do mnie Koralia evolution 5200 + Koralia Nano 900

Grzałka Jager 300W

Oświetlenie DIY 6x24W (tutaj podziękowania dla kolegi z forum)

Obecnie świecę 6 godzin 2x ATI blue plus 2x ATI Aquablue

stopniowo będę wydłużał czas świecenia i mam zamiar dołożyć jeszcze 1x ATI Purple Plus oraz 1x ATI Blue plus

Bakterie na start Microbe-lift - Special Blend 118ml

Sól Instant Ocean

LS 9 kg Bio Active Live Aragonite - Samoa Pink

LR 10 kg

Poziom zasolenia 1024

Temperatura 25 st. - nie mam jeszcze wiatraka nad świetlówkami ale do wtorku już będzie, razem z odwróconym termostatem.

Ogromne podziękowania dla Premiero za trochę sprzętu, Sebastiana i Pani Agnieszki z reefshopu oraz wielu innych osób których męczyłem prywatnymi wiadomościami :-)

Zdjęcie zrobione telefonem więc jakość nie powala, skała na razie tylko wrzucona do wody

aranżacja wnętrza jeszcze się zajmę. Jak wszystko będzie się prezentować na tyle dobrze,

że warto będzie się pochwalić na pewno będę wrzucał lepsze zdjęcia.

Chętnie też wysłucham cennych uwag doświadczonych kolegów :)

Pozdrawiam

Piotr

20120106142048.th.jpg


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie ,jeszcze troche pomoczysz łapki poukładasz skałę i będzie git :thumbsup:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kolego, poskładasz ładną konstrukcję z tej skały i będzie :thumbsup: Sam wystartowałem z podobnym litrażem (tyle, że to były tylko przenosiny do większego więc życia już sporo) także będę śledzić Twoje poczynania :)

Czy automatyczną dolewkę masz w planie? Powiem Ci, że u mnie się przydaje :)

Pozdrawiam


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automatyczna dolewka jest jak najbardziej, bez tego nie dałbym rady :)

Wody mam trochę ze starego zbiornika, w którym mam tez trochę życia,

ale życie chce przenieść dopiero po dojrzewaniu.

Po weekendzie będę miał klej do skały więc wtedy będę wszystko układał.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i BRAWO następny zbiorniczek ze słoną wodą !! dawaj znać co tam na bieżąco słychać ciekawego :)


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekny start, trzmam kciuki. Z finalowym ustawianiem skaly bawilbym sie dopiero po glonach.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się na bieżąco coś tam pisać :) Grzegorz w sumie słuszna uwaga, dzięki.

Zapomniałem dopisać, że po weekendzie przyjadą do mnie również makroglony od Zielonego mintaja

mam nadzieję,że pomogą w dojrzewaniu i będą zdobić akwarium do czasu aż nie zacznę wprowadzać koralowców.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietny baniaczek sie szykuje, tak trzymac i powodzenia oczywiscie.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 dzień od zalania, poprzestawiałem trochę skałę i zrobiłem pierwsze testy, wygląda to tak:

pH 8,2

KH 9 dKH

NO2 0,02 mg/l

NO3 2 mg/l

NH4 0,05 mg/l

Testy kropelkowe Tropic Marin, nie mam jeszcze PO4, Ca i Mg, ale to w najbliższych czasie uzupełnię.

Do zbiornika trafiło 15l z działającego zbiornika, a system filtracji uzupełniłem chemi pure elite oraz 100ml phosGuard Seachem.

JVP 102 zastąpiła Koralia evolution 5200, odpieniacz wyrzucił 150ml syfu. Skała zrobiła się lekko rdzawa, więc pewnie dojrzewanie dopiero się zaczyna.

Co ile wydłużacie czas świecenia podczas dojrzewania? narazie świece po 6 godzin na dobę, kiedy zwiększyć?

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 6 godz/doba jest ok. Poczekaj nawet z miesiac i wtedy dopasujesz do swoich zapotrzebowan.

Gratuluje przemyslanego systemu  :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawie, gratuluję porządnego podejścia do sprawy :)

Dorzuciłbym trochę skały (choćby do sumpa) i wymienił grzałkę na o co najmniej połowę mniejszą - tak na wszelki wypadek. Zawsze to kij w szprychy koła fortuny, napędzanego prawem Murphiego ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamontowałem w SUMPie odpieniacz od Sebastanka, zmiana wynikała z rad wielu osób, które twierdziły, że obecny może mi wyjałowić zbiornik, a że osoby te były o lata świetlne bardziej doświadczone ode mnie, to posłuchałem rady.

Tu zdjęcie odpieniacza jeszcze u poprzedniego właściciela:

http://nano-reef.pl/gallery/image/34932-dsc01371jy/

Pieni rewelacyjnie, chodzi ciszej od TUNZE więc jestem bardzo zadowolony.

Na razie jeszcze nie pozbędę się poprzedniego odpieniacza, z nadzieją, że niedługo może się przydać do odpowiedniego dla siebie zbiornika.

kapuhy skały na pewno jeszcze przybędzie z 6-7 kg myślę, wolę dokładać niż później nie mieć co z nią zrobić.

Poza tym mam jeszcze 5 kg z poprzedniego zbiornika, ale są na nich korale miękkie i skaczą po nic krewetki więc na razie nie będę

przenosił, przynajmniej do czasu, aż przejdą pierwsze plagi dojrzewania.

Co do grzałki, wiem, że jest za duża, była kupiona do większych celów, ale nie wyszło. Zmienię na 100W lub 150W.

Na koniec ważne pytanie, mam SUMPa bez przegród, z obecnym odpieniaczem mógłbym się pokusić o dwie przegrody,

wydzielając w ten sposób miejsce na małe refugium w rozmierza 20 cm szerokie, 22 cm wysokie i 30 cm długie.

czy w zalanym zbiorniku można wkleić przegrody? z czego je lepiej zrobić, ze szkła czy z plastiku?

no i czy jest sens bawić się w takie 13 litrowe refugium w takim zbiorniku? będę wdzięczy za wszelkie uwagi i rady,

a w szczególności może jakiś projekt takiego refugium.

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozdrawiam kolegę i kibicuję mamy bliźniacze baniaczki!

przy takiej palecie świetlówek to 100W w spokojności wystarczy i tak będzie trzeba bardziej chłodzić niż grzać.

zrób koronę! i pomyśl o jakimś zamontowaniu pod nią lub na niej oświetlenia bo lampa stawiana bezpośrednio na szkoło i to chociażby w obecnym 6 świetlówkowym wydaniu będzie sprawiała kłopot przy manipulowaniu w akwa

... warto by jakoś sprawnie wyjmować i wkładać szczepki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała ciekawostka, przez pierwsze 5 dni używałem odpieniacza TUNZE DOC SKIMMER 9410 i przez te 5 dni, wyłączałem go na noc na około 8 godzin. Ustawiony była na suchą pianę i przez ten czas wyrzucił mi 150 ml takiego syfu:

dscf2993q.th.jpg

od 3 dni używam odpieniacza stożkowego DIY od Sebastanka i nie wyłączam go na noc, bo chodzi prawie bezszelestnie, przez ten czas również ustawiony na sucho wyrzucił trochę ponad 110 ml takiego syfu:

dscf2995t.th.jpg

to tak w ramach ciekawostki i małej reklamy, tak mi się wydaje, dobrego jakościowo odpieniacza zrobionego przez Sebastiana.

A tutaj słabej jakości zdjęcie nowego ustawienia skały i kilku makroglonów od zielonego mintaja.

dscf2989q.jpg

kubek_77 korona odpada, bardzo lubię akwaria w takim "otwartym" stylu. Jak tylko znajdę trochę wolnego czasu to zrobię obudowę do lampy i lampa zawiśnie nad zbiornikiem na stalowych linkach, tak żeby można było bez problemu regulować wysokość.

Nadal liczę na wasze sugestie dotyczące refugium, czy warto czy nie warto robić takie małe ?

myślałem nad czymś takim:

sumpu.th.jpg

Problem w tym, że nie mam doświadczenia w robieniu takich rzeczy i czy komory które zaplanowałem na odpieniacz i pompę wystarczą do prawidłowego funkcjonowania tych urządzeń oraz podstawowe pytanie, czy skoro sump jest już zalany i zbiornik pracuje, a wyjęcia sumpa wolałbym uniknąć, możliwe jest wklejenie tam szyb ? rozumiem, że musiałbym spuścić wodę i osuszyć miejsca klejenia, a na czas schnięcia sylikonu akwarystycznego wyłączyć całkowicie obieg.

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 dzień i mała aktualizacja:

testy wody:

pH 8,2 Tropic Marin

KH 9 Tropic Marin

NO2 0 Tropic Marin

NO3 2 Tropic Marin

PO4 0 Salifert

Ca 465 Salifert

Mg 1260 Salifert

zasolenie 1023

temp. 25 st.

Trochę to dziwne dla mnie :) na skałach, szybach i piasku pojawił się lekki brunatny nalot, ale testy wody pokazują

idealne warunki, aż nie chce mi się wierzyć, że glony wyższe i chemi pure elite oraz 100ml phosGuard Seachem wyciągnęły z wody cale NO i PO4. Może dojrzewanie jeszcze nadejdzie. W zbiorniku jest teraz 17 kg skały i tyle już zostanie.

Nad lampą doszedł również wentylator komputerowy AAB Fan 14, 8,6dB - polecam, na prawdę są praktycznie niesłyszalne.

I jest nowa grzałka Jagger 125W, więc 300W Jagger gdyby ktoś potrzebował to chętnie sprzedam :)

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja i od razu pytanie:

znalazłem 6 Aiptasi na 15kg skały w swoim zbiorniku, wiem, co to i jak z tym walczyć, a właściwie to wiem,

że z nią się nie da wygrać, jednak da się kontrolować populację i utrzymywać ją na bezpiecznym poziomie,

jednak powstaje pytanie czy 6 szt. w 128 litrach to dużo i czy powinienem próbować usuwać mechanicznie?

czy poczekać i po dojrzewaniu walczyć z nią jej naturalnymi wrogami czyli : Chelmon, Wundermani oraz slimak Berghia.

Boje się, że czekając aż zbiornik dojrzeje będę po tym czasie miał dwa albo trzy razy większą populację z która już sobie

nie dam rady.

czy ktoś może mi coś konkretnego doradzić? :)

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził narazie mechanicznie czyli strzykawka z igłą i zastrzyki ^^ a jak baniak już dojrzeje do stanu gdzie będzie mógł przyjąć jakiegoś aiptasiożerce to wtedy już pozostawić to w jego rękach.

Można by też zostawić ją narazie samą sobie, jednak pozostaną obawy czy przypadkiem nie zacznie się szybko rozrastać i dopiero potem wyjdzie z tego duuuży problem.

Lepiej powalczyć trochę dopóki są małe i jest ich mało. :welcome:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aiptasia usunięta, zobaczymy czy w całości. No to jeszcze wyniki testów wody z dzisiaj:

pH 8,2

kH 6

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 <1

PO4 0

Ca 400

Mg 1290

kH mi spadło dosyć drastycznie w ciągu kilku dni. Zrobiłem podmianę na wodzie z działającego zbiornika, może to dlatego.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja i od razu pytanie:

znalazłem 6 Aiptasi na 15kg skały w swoim zbiorniku, wiem, co to i jak z tym walczyć, a właściwie to wiem,

że z nią się nie da wygrać, jednak da się kontrolować populację i utrzymywać ją na bezpiecznym poziomie,

jednak powstaje pytanie czy 6 szt. w 128 litrach to dużo i czy powinienem próbować usuwać mechanicznie?

czy poczekać i po dojrzewaniu walczyć z nią jej naturalnymi wrogami czyli : Chelmon, Wundermani oraz slimak Berghia.

Boje się, że czekając aż zbiornik dojrzeje będę po tym czasie miał dwa albo trzy razy większą populację z która już sobie

nie dam rady.

czy ktoś może mi coś konkretnego doradzić? :)

Pozdrawiam

Piotr

chelmon w 128... hmmm można męczyć rybę ale ja jestem przeciwny!

kupisz jak dojrzeje wurdemani i jak zmniejszysz karmienie to problem przestanie być problemem!

Szczerze odradzam dłubanie igłą... rozsiejesz tylko! Ja je dźgałem bo chciałem załatwić temat w czasie dojrzewania i z moich obserwacji płynie jeden wniosek... na 2 dźgnięte za kilka dni pojawia się co najmniej 10 nowych. Nie wiem jak bardzo wykwalifikowaną trzeba być "piguła" by je dźgać z powodzeniem....

obecnie w bliźniaczym litrażu mam z 3-4 różyczki... nic z nimi nie robię, nie przybywa ich i raczej nie ubywa, mam też wurdemani... a wszyscy żyjemy w głębokiej symbiozie ;) co prawda podejrzewam, że szklanej różyczce jest w tym naszym związku najgorzej ale... mnie i wurdemani to zbytnio nie "bawi"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę, że chelmon nie byłby zachwycony z takiej kawalerki i raczej go nie wprowadzę.

Z różami mam podobne zdanie jak Ty Kubek, w poprzednim mniejszym zbiorniku próbowałem walczyć i za każdym razem

z miejsce jednej pojawiało się kilka mniejszych nowych.

Co do wurdemani teoretycznie planowałem poczekać z 1,5 miesiąca co najmniej, aż zacznę wprowadzać zwierzaki,

w poprzednim zbiorniku zbijałem NO3 z 40 do 5 przez dwa miesiące i glony zielone zaczęły ustępować dopiero po

8-10 tygodniach. Wtedy stosowałem sól Preisa i nie było odpieniacza, a woda była w całości świeża.

Nauczony tymi doświadczeniami, obecnie mam połowę wody z działającego zbiornika, uboższą sól i dobry odpieniacz.

Patrząc na obecne testy wody po prawie trzech tygodniach, kiedy mógłbym zacząć wprowadzać krewetki ?

Wyniki wyglądają dobrze jedynie kH muszę podnieść.

kH już wynosi 8, w ciągu najbliższych kilku dni będę delikatnie podnosił roztworem NaHCo3 do 10

Edytowane przez Pietrek (wyświetl historię edycji)

175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mijają trzy tygodnie od zalania zbiornika, gdzieniegdzie pojawiły się glony wyższe, mam małe liski sałaty morskiej.

Kupiłem również dla sprawdzenia pomiarów kilka testów Saliferta i wyszło to tak:

pH: Tropic Marin - 8,2 Salifert - 8,2

kH: Tropic - 8 Salifert - 9

NO2: 0 oba testy

NH3: 0 oba testy

NO3: Tropic - 0 Salitert - 5

PO4: tutaj tylko Salifert - 0

zasolenie 1024

i temperatura 25 st.

Kupiłem nowe testy bo Tropic marin mam ponad pół roku, a na odczynnikach jest napisane, że są ważne właśnie pół roku od otwarcia.

Ale jak widać większość wyników pokrywa się z nowymi.

W najbliższym czasie wpuszczę do zbiornika Lysmata wurdemanni myślałem o 2 szt. poczekam jeszcze tydzień jeżeli parametry wody nie zaczną się zmieniać muszę zacząć walczyć z szklanymi różami bo jednak wyskrobanie ich ze skały nie wiele pomogło.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko eksperyment zwierzakowy zacząłbym od jakiegoś kraba i ślimaków, krewetki są delikatne. Wprowadzisz dwie i tak zostanie jedna ;-) to następna prawda wg mnie, one się wzajemnie eliminują. tylko ich nie przekarmiaj! moja wurdemani jak była głodzona to aiptazja znikała jak teraz zacząłem sypać więcej żarcia, karmię tubę, to widzę, że tłuścioch siedzi w dziurze i ma w nosie ukwiały...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek_77 - nie potwierdzam -- wundermani ponoc maja tendencje do dzialania w grupie jesli chodzi o rozyczki - gdzies tak czytalem. Mialem 2 wundermanii - jedna gdzies wsiakla - dokupilem ponownie i ... tfu tfu odpukac od bardzo bardzo dawna widze je cale i zdrowe - w dodatku jajeczkuja i larwy wypuszczaja do wody ;)

Co do przekarmiania - prawda :) No i trzeba czekac - cierpliwie - nie zjedza po wpuszczeniu wszystkiego.

Duze roze - na te proponuje jednak troche srodku do podnoszenia kh w Ballingu czyli NaHCO3 ;) Troche wody, wodoroweglan sodu, igla, strzykawka i sruuu w srodek - zalatwia sprawe. A to co sie wysypie z nich, opiernicza krewetki.

Teraz w zbiorniku glownym mam jedna duza - w takim miejscu ze nie podejde ze strzykawka :/ :/ Ale nie ma tam korali, nic nie parzy wiec mam to gdzies :p Male w zbiorniku jak sie pojawia to po jakim czasie znikaja. Za to na skale w sumpie .... ;) ;) ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody nadal OK. Decyzja zapadła, muszę wpuścić wundermani, dzisiaj naliczyłem 12 szklanych róż, a pewnie jest i więcej. Dodałem kilka dni temu absorber krzemianów jak radziliście i okrzemki zniknęły w całości, piasek zrobił się już prawie idealnie biały.

Kubek_77 ślimaki w ilości 5 szt Turbo sp. pomykają już po szybach i skałach od kilku dni, przyszły ze starego zbiornika z którego dodawałem wodę na start, przyszła taż mała szczepka Xseni i mały czerwony grzybek, wszystko ładnie się otworzyło, ksenia pulsuje a grzybek ładnie się otworzył. Krasnorost od Zielonego mintaja rośnie jak szalony, właściwie podwoił w ciągu tych kilku tygodni swoją objętość. Wszystko pięknie ładnie, gdyby tylko róże też tak ładnie się nie rozwijały.

W przyszłym tygodniu zamówię 1-2 szt. Pustelników i 2-3 szt. wundermani do tego jeszcze jakąś małą bandę ślimaków kopiących.

Jak przyjdą krewetki i zobaczę, że są zainteresowane różami zrobię jak pisze VDR, powalczę NaHCO3, a reszta mam nadzieję zajmą się krewetki.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.