Skocz do zawartości
tmag

Problemy z RO po wymianie membrany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Od maja 2011 miałem RO+DI.

(żywica wymieniana była co 2 miesiące, filtry i membrana nie była wymieniana od maja)

Podwójny pomiar TDS pokazywał 0 po RO i 0 po DI (po nowej żywicy).

Niby wszystko ok, ale zazwyczaj 2-3 tygodnie po wymianie DI wynik TDS po RO był 0, natomiast po DI pokazywało się 2-3 (stąd częstsze wymiany żywicy).

Pomimo dobrej cyrkulacji w kilku miejscach zaczęło się pojawiać cyjano, na piasku pojawił się nalot z okrzemków.

Podjąłem decyzję o wymianie filtrów i membrany.

Pierwszego dnia wymieniłem filtry, wynik RO był 0 - pierwszy i drugi pomiar.

Ale skoro w wodzie mam krzemiany to wymieniłem i membranę i żeby wszystko było już nowe to wymieniłem też DI (3 tygodnie po poprzedniej wymianie - znowu na odczycie TDS było 2 po DI).

I po wymianie membrany wynik na TDS - pierwszy odczyt - 15-16 (po 6-7 godzinach ciągłego działania RO) drugi wynik po DI - 0

Czy lać dalej i jest szansa na poprawę parametrów czy mam rozkręcać i próbować coś zmieniać z membraną?

Może coś za słabo wcisnąłem?

I skąd tak szybko 2-3 po DI skoro po RO jest 0?


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może to wina właśnie żywicy???


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może to wina właśnie żywicy???

Ale w tej chwili problemem jest odczyt 16-17 na TDS po RO.

Co z tym zrobić? Spróbować coś porozkręcać, przeczyścić?


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepłukałeś filtr węglowy przed wpięciem w układ???? Jeśli do 20 po RO to jest ok, potem DI ma zrobić 0


c4ca4238a0b923820dcc509a6f75849b.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie membrana "docierała" się przez dobre kilkaset litrów wody.

Początkowo pokazywała jakieś 20ppm a teraz zjechała do 4ppm (po DI oczywiście zawsze 0).

Ważne jest to co napisał jaszczomp - koniecznie przepłukać wkłady (i to nie tylko węglowe - ale te "zwykłe" filtracyjne też) zanim dopnie się je do membrany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy uszczelki w puszcze na złoże DI są całe, obejrzyj dokładnie też tą puszkę czy nie powstały pęknięcia na niej. U mnie problem był w tej właśnie kwestii.

Możesz tez poruszać delikatnie puszką obserwując jednocześnie wskazania TDS'a czy wynik nie skacze. Jeśli wynik skacze tzn że masz pękniętą (a na pewno nieszczelną) puszkę na złoże.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, od wczoraj cały czas leje RO i dzisiaj już po RO a przed DI jest odczyt 009, po DI 000

Mam nadzieję że jeszcze trochę system będzie dzialał i wszystko będzie ok.


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, od wczoraj cały czas leje RO i dzisiaj już po RO a przed DI jest odczyt 009, po DI 000

Mam nadzieję że jeszcze trochę system będzie dzialał i wszystko będzie ok.

trochę dużo 9 po RO, pożycz inny miernik, jeżeli nadal po np godzinie będzie podobnie to coś jest nie tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące przepłukania prefiltrów, czy chodzi o przepłukanie w docelowych pojemnikach, czy należy je jakoś wymoczyć przed włożeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZIZI to wcale nie jest dużo często jest i kilkanaście, to dużo zależy od jakości wody z wodociągów, a z tym jest naprawdę różnie!!

@kaspy we firmie podłączamy filtry przepuszczamy ok 20 litrów wody potem dokładamy membrane przepuszczamy ok 20 litrów i dokładamy żywice. I gotowe.


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.