Skocz do zawartości
Gość Leon

Goniopora

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Leon

Moja Goniopora przestała się jakiś czas temu pompować. W ostatnim czasie wygląda tak jak na zdjęciu.

MG 1450

CA 420

SG 1.025

PO4 0.3

NO3 ~25

NO2 0

KH 10.5 -

Zmiany jakie zaszły w ostatnim czasie w akwarium:

Nastąpił skok NO3 z 0 w granice 25ppm i tak stoi.

Podniosłem KH z okolic 6 do 10.5 w przeciągu ostatniego miesiąca.

Była jeszcze zmiana światła z HQI na T5 ale nawet pomimo tego ładnie się pompowała przez jakiś czas.

Zastanawiam się, czy jeszcze się podniesie czy zmierza na wieczną rafę ?

I z takiego korala:

6413478635_56ea944abb_z.jpg

zrobił się taki:

6662507837_9e0a82f766_b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Z Gonioporami już tak jest, to jeden z tych LPSów o których się mówi że jest trudniejszy niż niektóre SPSy.

Zapytam tylko czy wiesz że je trzeba karmić? Karmiłeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Tak. Wiem, że nie są łatwe i ciężko je utrzymać.

Karmiłem ale każde jedno karmienie kończyło się tym, że polipy się chowały i nie wyglądało na to, żeby koral cokolwiek łapał.

Doszedłem do wniosku, że lepiej będzie dodawać fito lub zooplankton lub zupę własnej roboty do kolumny wody a nie na korala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem, przez pół roku było OK.

Tylko u mnie ciągle przy niej pływa Błazen, i,nie wiem czy to przypadkiem nie z jego powodu.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

W tej też mieszkały błazny u poprzedniego właściciela. U mnie błazny się nią nie interesowały i nie była stresowana przez żadnego innego zwierzaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No do tego widoku powinieneś sie przyzwyczaić daj ją w inne miejsce, bedzie zaś ok i za jakiś czas zrobi sie to samo... Aktualnie przechodze przez ten sam problem... ale szczerze powiem ze zauważyłem jak sie pompuje to widac przyrost, przez 3 miesiace przyrost potem troszku umiera i znowu sytuacja sie powtarza... może ona tworzy nowy wiekszy szkielet na starym trudno powiedziec, ja takie cos zaobserwowałem u siebie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chyba najtrudniejszy LPS.

Mi poleciała cała, możliwe że została uszkodzona mechanicznie?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Nie, raczej nie. Chyba, ze jakis zwierzak ja gdzie dziabnal ale bic mi o tym nie wiadomo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leon, powiem tak ,zapomnij o tym koralu i więcej go nie kupuj ,padnie Ci zawsze,prędzej czy nieco pózniej.Zaryzykował bym pewne tezy na temat utrzymania tego "cuda" ale ... nie chce wywołać burzy...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszyscy mają ten sam problem z gonioporą, prawdopodobnie czegoś jej w diecie w akwarium brakuje, bo to na pewno nie od parametrów,


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi, albo kończ co zacząłeś, albo nie zaczynaj, każda kobieta Ci to powie :D co do tego że zawsze padają to nie do końca, przecież są akwaryści którzy je z powodzeniem mnożą. Z moich obserwacji wynika że na pewno nie lubią zbyt wytrzepanej wody, oprócz bogatej w papu lubią też bogatą w mikroelementy, do tego ważne jest miejsce, i nie do końca jest tak że lubią słabą cyrkulację.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze SEB, zerknij na osobne forum bo nie chce powielać tematu. klik


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego podbiłeś kh do 10 :thumbdown: goniopora nie powinna mieć wyżej niż 8kh zresztą tak jak większość korali twardych 6,5-8kh wyższe kh to chyba występuje w Morzu Martwym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm ,to nie jest koral do akwarium, zaraz wyskoczą ci co go mają (rok czy dwa) aby obalić moją teze ale prędzej czy pózniej padnie.To tak jak oswoić krokodyla...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi ale IMO już po niej, choć potrwa to chwilkę.

Miałem taką samą i nietety wyglądało to podobnie, aż ostatecznie cała się rozpuściła.

Rozpoczeło się od stresowanie jej przez błazna, potem jego przeprowadzka niestety już nic nie dała.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

@event - KH podbite w ramach walki z glonami. KH było gdzieś pomiedzy 5 a 6 zanim zacząłem podbijać. Wszystkie pozostale LPSy w akwarium maja sie bardzo dobrze a niektóre nawet lepiej przy wyższym KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Leon kto ci doradził że do walki z glonami trzeba podbić kH ,glony zwalcza się niskim niskim no3 i nie wykrywalnym po4 oraz obpowiednią obsadą do litrażu ,światłem itd .To jest kolijny przykład na to że jak ktoś na wstępie z jakimś doświadczeniem doradza odnośnie sprzętu,obsady itd to zaraz jest wrzawa że się starzy wyjadacze wymądrzają na forum .

@robi to powiedz to temu gościowi żeby nie zbankrutował bo on twych spostrzeżeń chyba nie zna:http://www.reefmania.pl/koralowa-winnica-616

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszę przyłączy się do tych, których goniopora poszła na wieczną rafę. Była u mnie prawie rok, potem powoli od dołu zaczęła jakby zanikac. Na wieczną rafę wybrała się po jakiś 4 m-cach moich usilnych starań o jej przeżycie. Akwa stoi w pracy więc niewiele miałem okazji do obserwacji nocnych,ale z czystym sumieniem mogę powiedziec, iż w dzień nic jej nie niepokoiło, a jednak odeszła :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ona tam musi trochę z glonami też walczyć, i to ją dodatkowo osłabia. Goniopory potrzebują dużo jedzenia, najlepiej udają się w zbiornikach z nieprzesadną filtracją mechaniczną. Ważne są częste podmiany i dobre, stabilne parametry. Ogólnie koral trudny w hodowli...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

@event - tu na forum przeczytałem o podbiciu KH w walce z glonami. KH bym się akurat tak bardzo nie czepiał ponieważ problemy z Gonioporą mają prawie wszyscy jej posiadacze a jak wiadomo co zbiornik to inna historia

Tu jest fajny artykuł o Gonioporach: http://www.advancedaquarist.com/2005/10/aafeature2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ,ze komuś udało się z powodzeniem "uciągnąć " goniopory to nie znaczy ,ze jest to koral łatwy w hodowli ,może udało się trafić i utrzymać przez dłuższy czas właściwa biologie wody,może zwierz przyzwyczaił się do warunków . Kiedyś zabroniony był ich import i powinno tak pozostać.Można nabyć sztuki z propagacji na pewno będzie łatwiej,wątpię ,żeby wysoki kh przeszkadzało, gwałtowny skok owszem ,poza tym ,sam trzymałem w zbiorniku kh przez parę lat około 12 i lpsy były bardzo zadowolone ,wiadomo ,ze sps nigdy się odpowiednio nie wybarwią. Prawda jest tez ,ze przy wysokim kh rosą wolniej glony a my możemy mocniej suplementowac zbiornik ,wiadomo ,ze jak dodatkowo będzie wysokie po4 ,no3 to glony będą rosły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kto powiedział że jest łatwy ,trudny jak najbardziej no i właśnie dlatego parametry mają być takie jak się należy a nie jakie sobie akwarysta będzie trzymał i jak mu się będzie podobało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

@event - Czytam drugi dzień o Gonioporach wszystko co mogę znalesć i nigdzie nie ma podanych konkretnych parametrów dla tego korala. Jakie są prawidłowe ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.